REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Sąd rodzinny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa - przykład

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki dziecka może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Poniżej przedstawiamy przykład takiego pozwu.

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów wnosimy w razie zmiany stosunków, ponieważ wówczas można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.

Protest sędziów: o połowę mniej rozpraw

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zakończyło akcję protestacyjną. W jej wyniku nie odbyła się połowa zaplanowanych rozpraw – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

REKLAMA

Czy w sprawie o alimenty mogę skorzystać z pomocy organizacji społecznej?

W sprawach o alimenty organizacje społeczne mogą zarówno wytaczać powództwa, jak i brać udział w toczących się postępowaniach.

Doręczanie pism – sprawdź co uległo zmianie

Obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego. Od 20 października 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, regulujące nowy tryb i sposób doręczania pism sądowych.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

W procesie karnym w ramach prawa do obrony mieści się prawo oskarżonego do ustanowienia swojego obrońcy w sprawie. Zasadą jest, iż jest to uprawnienie, z którego oskarżony może dobrowolnie skorzystać (zależnie od swojej woli), nie zaś obowiązek oskarżonego. Wyjątkiem od tej reguły jest występowanie w procedurze karnej sytuacji, w których z mocy samej ustawy oskarżony musi posiadać obrońcę. Takie sytuacje nazywa się sytuacjami obligatoryjnej obrony.

REKLAMA

Księgi wieczyste. Czy sąd jest związany żądaniem pozwu?

W sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, sąd jest związany żądaniem pozwu. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 18 maja 2010 r.

Kiedy małoletni uzyska zezwolenie na zawarcie małżeństwa?

Czy osoba małoletnia może wstąpić w związek małżeński? Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie może wstąpić w związek małżeński osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. Od reguły są jednak wyjątki.

Małżonkowie mają prawo do odmowy składania zeznań

Mój mąż jest oskarżony o sfałszowanie dokumentu. Czy muszę stawiać się w sądzie? Czy mogę odmówić składania zeznań?

Zaprzeczenie ojcostwa - jakie dowody mogę powołać

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

Sąd nie może orzec separacji, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Gdy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia

Zasadą jest, iż rozwód nie jest dopuszczalny, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Jednak sąd w każdym wypadku bada, czy odmowa zgody na rozwód ze strony małżonka niewinnego jest uzasadniona.

Zasada podporządkowania sądowi procesu wykonywania orzeczeń

Zasada sądowego nadzoru procesu wykonywania orzeczeń stanowi jedną z podstawowych zasad polskiego prawa karnego wykonawczego. W tym zakresie obowiązujący Kodeks karny wykonawczy definitywnie zniósł prokuratorski nadzór penitencjarny.

Czy od decyzji dyrektora zakładu można się odwołać?

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej skazany jako strona postępowania wykonawczego ma prawo zaskarżyć do sądu decyzję prezesa sądu lub upoważnionego sędziego, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego, aresztu śledczego, a także dyrektora okręgowego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej lub też osoby kierującej innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego. Podstawą skargi jest w tym przypadku niezgodność z prawem wydanych decyzji.

Rodzic wywozi dziecko za granicę - co robić

Gdy jedno z rodziców wyjeżdża z dzieckiem na stałe za granicę, nie uzyskując zgody drugiego, mamy do czynienia z uprowadzeniem. W takim przypadku stosuje się postanowienia Konwencji haskiej z 25 października 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Polska jest stroną konwencji od 1992 r.

Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Co do zasady większość roszczeń ulega przedawnieniu po określonym czasie. Jeżeli jednak wykażemy się zapobiegliwością również dobrze przedawnienie może nie nastąpić nigdy.

Zakończenie adopcji - kiedy możliwe

Przysposobienie, potocznie zwane adopcją, może zostać rozwiązane zarówno na żądanie rodzica jak i przysposobionego dziecka. Do stwierdzenia zakończenia adopcji konieczne jest orzeczenie sądu opiekuńczego.

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

Od 13 czerwca 2009 roku sąd obowiązkowo w wyroku rozwodowym musi uregulować kontakty danego rodzica z dzieckiem. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i uregulowaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Na zgodny wniosek małżonków, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili takie porozumienie i zasadne jest oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Mediacja pomaga w sprawach rodzinnych

Mediacja polega na próbie pozasądowego rozwiązania konfliktu między stronami. Mediator nie jest sędzią, a sama mediacja odbywa się poza sądem. Nie ma przy tym żadnych sztywnych reguł i form, w jakich ma się odbywać.

Aplikanci sądowi zmusili rząd do zmiany planów

Aplikanci sądowi z lat 2007 – 2010 będą mogli ubiegać się o nominacje sędziowskie. To efekt presji środowiska prawniczego, jaka powstała po publikacjach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Wydział rodzinny nie w każdym sądzie

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych zakłada, że wydziały rodzinne będą tylko fakultatywne. Wywołuje to liczne protesty w środowisku sędziowskim. Przeciwnikami zmian są także kuratorzy i adwokaci. Ich zdaniem procesy dotyczące rodziny powinny się toczyć przed jednym sądem.

Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W przypadku zmiany okoliczności, gdy wymaga tego dobro dziecka można żądać zmiany takiego rozstrzygnięcia.

Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wskazać wszystkie twierdzenia, okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Sprzeciw wnosi się na formularzu, jeżeli w takiej formie wniesiono pozew.

Kiedy należy podjąć warunkowo umorzone postępowanie?

Prawo karne nie zawsze traktuje przestępców bardzo srogo. W niektórych wypadkach sąd może poddać sprawcę próbie, to znaczy nie stosować wobec sprawcy dolegliwości karnych. Jednak w okresie próby sprawca musi przestrzegać porządku prawnego.

Jakie są zasady wymiaru kary łącznej?

Kodeks kary w niektórych przypadkach nakłada na sąd obowiązek wymierzenia kary łącznej. Jednocześnie podaje jak kary należy łączyć oraz jakie mogą być maksymalne ich wymiary.

Jakie obowiązki można orzec warunkowo umarzając postępowanie?

Stosując warunkowe umorzenie postępowania karnego sąd może na sprawcę nałożyć pewne obowiązki. Jakie są to obowiązki wynika z przepisów prawa. Sprawca musi podporządkować się orzeczeniu sądu inaczej postępowanie może być podjęte na nowo.

Jaki długi jest okres próby przy przedterminowym zwolnieniu?

Skazany, wobec którego zastosowano przedterminowe zwolnienie poddawany jest próbie. Oznacza to, że w określonym przez sąd czasie musi przestrzegać porządku prawnego. Jeżeli natomiast nie stosowałoby się do przepisów prawa wtedy sąd może odwołać warunkowe zwolnienie.

Przebieg rozprawy rozwodowej

Sąd w trakcie postępowania rozwodowego jest zobowiązany ustalić okoliczności rozkładu pożycia i zbadać sytuację małoletnich dzieci.

Jak funkcjonuje portal informacyjny e-Justice

UE uruchomiła portal informacyjny e-Justice (e-sprawiedliwość) umożliwiający dostęp do wymiaru sprawiedliwości na terenie UE. Dzięki niemu łatwiej będzie znaleźć prawnika w innym państwie, dowiedzieć się w jaki sposób uniknąć kosztownych postępowań sądowych oraz gdzie wnieść skargę.

Jakie dowody powołać w sprawie o alimenty?

W sprawie o alimenty to strona przedstawia sądowi dowody na potwierdzenie swoich roszczeń. Mogą być nimi w szczególności: faktury czy zeznania świadków. Sąd przeprowadza dowód z przesłuchania stron.

Komu sąd przyzna pełnomocnika z urzędu?

Istotą pomocy prawnej z urzędu jest to, iż zapewniana jest ona osobom, które z powodu niskich dochodów nie mogą ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, a korzystanie z usług profesjonalisty jest konieczne do obrony ich praw. Sąd przyzna pomoc prawną z urzędu wówczas, gdy uzna, że udział profesjonalnego pełnomocnika jest w sprawie niezbędny.

Szybsze odszkodowanie za orzeczenia sądowe

Od 24 września 2010 r. uzyskanie odszkodowania za błędne orzeczenie sądu będzie prostsze. Pozew odszkodowawczy będzie wnoszony od razu sądu powszechnego.

Przewlekłośc postępowania

Z przewlekłością mamy do czynienia wówczas, gdy postępowanie trwa dłużej, niż wymaga tego wyjaśnienie istotnych dla sprawy okoliczności faktycznych i prawnych.

Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

Przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku można wnosić o udzielenie zabezpieczenia, tzn. by na czas postępowania sąd wydał stosowne postanowienie.

Sądowy podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego może nastąpić w drodze umowy, jeżeli małżonkowie doszli do porozumienia co do podziału majątku lub w sądzie.

Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.

Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?

Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?

Jak sporządzić wniosek o zniesienie współwłasności?

Współwłasność rzeczy może być zniesiona na mocy orzeczenia sądu. Wniosek o zniesienie współwłasności może wnieść każdy współwłaściciel.

Jak zabezpieczyć alimenty przed wyjazdem rodzica za granicę?

Gdy zobowiązany do alimentacji rodzic wyjeżdża za granicę, możemy mieć obawy, że uzyskanie od niego świadczeń będzie znacznie utrudnione. Warto zatem zadbać o zabezpieczenie alimentów, gdy dłużnik przebywa jeszcze w kraju. Prawo przewiduje tu kilka sposobów.

Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o sprawach rodziny. Nie zawsze dochodzą do porozumienia. Gdy różnice zdań dotyczą istotnych spraw rodziny, małżonkowie mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Jak uzyskać pomoc prawną z urzędu

Pomoc prawną z urzędu może uzyskać osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Od 19 kwietnia 2010 r. nie jest konieczne, aby osoba, która ubiega się o taką pomoc, była zwolniona od kosztów sądowych.

Postępowanie przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym

Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych. Sędziami Sądu są notariusze wybierani na trzyletnia kadencję podczas Walnego Zgromadzenia notariuszy Izb Notarialnych.

Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?

Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy. Rozprawą kieruje Przewodniczący Sądu, który czuwa nad tym by w sprawie wyjaśnione zostały wszystkie istotne okoliczności.

Czym zajmuje się Prezes Sądu Dyscyplinarnego?

Sąd dyscyplinarny orzeka w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy. Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych powołane są w pierwszej instancji - sądy dyscyplinarne izb notarialnych, w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na trzyletnią kadencję poszczególne walne zgromadzenia notariuszy izb notarialnych. Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów.

REKLAMA