REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam trzech pracowników i jedną osobę na umowę zlecenia. Słyszałam, że od 2015 r. trzeba będzie składać PIT-4R i PIT-11 obowiązkowo w formie elektronicznej. Czy ten obowiązek obejmie wszystkie bez wyjątku firmy, nawet tak niewielkie jak moja? Czy może jest jakiś sposób, by uniknąć składania tych dokumentów elektronicznie? Nie mam podpisu elektronicznego i jego zakup byłby dla mnie dużym kosztem.

Ulgi dla wspierających innowacje

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata - zakłada m.in. podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy dotycząca wspierania innowacyjności.

Wdrożenie ustawodawstwa FATCA

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ostatni piątek ustawę, której celem jest wdrożenie ustawodawstwa FATCA - poinformowała kancelaria prezydenta. Ustawa ma uniemożliwić amerykańskim podatnikom ukrywanie dochodów zagranicą.

Czy w Polsce należy wprowadzić podatek katastralny?

Zdaniem prof. Bogumiła Brzezińskiego w Polsce powinno się wprowadzić podatek katastralny. Opierając się na wyliczeniach ekonomistów, jest sceptyczny co do tego, czy po wprowadzeniu wszystkich działań naprawczych uda się ograniczyć lukę VAT o więcej niż 30 proc. rok do roku.

REKLAMA

Czy biuro rachunkowe może składać deklaracje w formie papierowej

Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. To moja dodatkowa działalność, gdyż pracuję w firmie na pełnym etacie jako księgowa. Mam kilku klientów, którym oprócz prowadzenia księgowości sporządzam wymagane przepisami deklaracje oraz informacje podatkowe. Żaden z moich klientów nie zatrudnia powyżej pięciu pracowników. Dokumenty wypełniam w programie księgowym i po wydrukowaniu wysyłam pocztą. Ze względu na niewielką liczbę tych dokumentów dotychczas nie korzystałam z możliwości składania ich drogą elektroniczną (również z powodu wysokich kosztów podpisu elektronicznego). Czy w 2016 r. będę mogła składać je w imieniu klientów w formie papierowej?

Jak zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorców?

Zmiany w systemach podatkowych na całym świecie ukierunkowane są obecnie na rozwiązania elektronicznego generowania, wymiany i przesyłania dokumentów podatkowych. Polski system podatkowy również ewoluuje w kierunku zmniejszania obciążeń podatkowych. Pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowych propozycji zmian w ustawodawstwie. Jak zatem ulżyć przedsiębiorcom w podatkach?

Lobbing w podatkach kosztował nas co najmniej 30 mld zł

Dopiero niedawno w publicznej debacie pojawiła się wreszcie teza o roli lobbystów w systemie podatkowym, ich wpływie na jego kształt, bo to oni piszą lub dla nich często są pisane ustawy podatkowe. Przebił się również do oficjalnego obiegu dość oczywisty wniosek, że ich obecność kosztuje budżet grube dziesiątki miliardów złotych.

Kasy rejestrujące w warsztatach samochodowych

Od stycznia 2015 r. właściciele warsztatów samochodowych oraz wymiany opon muszą korzystać z kas rejestrujących. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z ich używaniem.

REKLAMA

Pracownik zapłaci PIT za szczepienie przeciwko grypie, jeśli nie jest ono obowiązkowe

Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na sfinansowanie swoim pracownikom szczepień przeciwko grypie. Pracownik zapłaci jednak podatek PIT od takiego szczepienia, jeśli nie jest ono obowiązkowe – a w większości przypadków nie jest obowiązkowe.

Nowe przepisy dotyczące OC: rozprawy w sądach w całym kraju

Rozprawy z tytułu odszkodowań komunikacyjnych z polis OC będą odbywać się w całym kraju. Takie są założenia nowelizacji ustawy, którą w zeszłym tygodniu podpisał Prezydent Duda.

Jak rozliczyć podatkowo fakturę

Ja prawidłowo rozliczyć fakturę za wykonanie sesji fotograficznej z przeniesieniem autorskich praw majątkowych?

Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Czy podatnikowi przysługuje prawo do ulgi za używaną kasę fiskalną, jeśli kupił ją od serwisanta?

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Większościowy udziałowiec naszej spółki udzielił jej kilku pożyczek na bieżącą działalność. Dotychczas kwoty odsetek podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych były wyliczane przy zastosowaniu zasad wynikających z przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów możemy wybrać alternatywny sposób kalkulacji odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych również w odniesieniu do pożyczek, które zostały zaciągnięte do końca 2014 r. Czy to prawda?

In dubio pro tributario - in dubio pro libertate, czyli zmiany w nowej ustawie Prawo działalności gospodarczej

Założenia nowej ustawy Prawo działalności gospodarczej w zakresie zwiększenia ochrony przedsiębiorców wpisują się w trend zapoczątkowany przez przyszłoroczną nowelizację Ordynacji podatkowej, wprowadzającą zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia?

Wyższa kwota wolna od podatku to prezent dla zamożnych

Zdaniem senatora Marka Borowskiego podniesienie kwoty wolnej od podatku to prezent dla osób średnio i wysoko zarabiających; jednocześnie spowoduje radykalny spadek dochodów samorządów.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczo­ne na finansowanie działalności socjalnej przed­siębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?

Czym jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie jest jedną z form wykonywa­nia pracy. Samozatrudnionymi są osoby wyko­nujące jednoosobowo działalność gospodarczą. Samozatrudnieni nie mają uprawnień pracowni­czych, takich jak urlop wypoczynkowy, ograniczo­ny czas pracy itp., ponieważ nie są pracownikami.

Samochód służbowy a podatek dochodowy

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów używania przez niego w celach służbowych do jazd lokal­nych samochodów osobowych niebędących włas­nością pracodawcy. Zwrot następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodaw­cą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych. Jaki samochód podlega opodatkowaniu?

Wprowadzenie podatku bankowego zaszkodziłoby gospodarce

Według prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza nie istnieje przestrzeń dla pomysłów mówiących o dodatkowym opodatkowaniu banków. Ostrzega jednocześnie, że dodatkowe opodatkowanie sektora istotnie wyhamowałoby naszą gospodarkę.

Członek rady nadzorczej a składki ZUS

Rada nadzorcza jako organ spółki prawa handlowe­go może wykonywać uprawnienia z zakresu prawa pracy w stosunku do członków zarządów spółek. Może m.in. powoływać lub odwoływać członków takiego zarządu. Czy członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniom społecznym?

Likwidacja PIT i składek ZUS - w zamian 25% podatek od wynagrodzeń

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił 5 października 2015 r. swoją propozycję zupełnie nowego systemu podatkowego, który skutkowałby automatycznym wzrostem wynagrodzeń "na rękę" średnio o 25%. Zamiast CIT ZPP postuluje wprowadzenie zryczałtowanego podatku od przychodów w wysokości 0,49% dla banków i instytucji finansowych oraz 1,49% dla pozostałych przedsiębiorstw. ZPP rekomenduje też wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 16,25%.

Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 3 września br., wprowadza m.in. możliwość prowadzenia działalności hazardowej na terenie Polski przez spółki z terenu Unii Europejskiej oraz zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier.

Uproszczenie procedur podatkowych

Uproszczenie i racjonalizacja procedur podatkowych to cele noweli Ordynacji podatkowej podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zdaniem Kancelarii Prezydenta RP dzięki zmianie łatwiejsze będą kontakty podatników z fiskusem, a pobór podatków efektywniejszy.

Przychód ze stosunku pracy

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pienięż­na świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbo­we, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy,

Przychód ze stosunku pracy

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pienięż­na świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbo­we, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy,

Premia a podatek

Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

Mały podatnik VAT w 2016 r.

W 2016 r. małym podatnikiem VAT będzie podatnik, którego przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył w 2015 r. kwoty 5 092 000 zł. ( 1 200 000 euro przeliczone według średniego kursu ogłoszonego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października 2015 r., który wyniósł 4,2437 zł).

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na samochody udostępniane pracownikom do celów prywatnych nieodpłatnie?

Umożliwiamy naszym pracownikom nieodpłatne korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. Od stycznia 2015 r. pobieramy od nich z tego tytułu ryczałt w wysokości 250 zł albo 400 zł. Czy możemy zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją tych samochodów?

Podatek od transakcji finansowych - jak wpłynie na rynek finansowy?

Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych to element programu gospodarczego PiS. Eksperci są podzieleni w sprawie tej propozycji. Krytycy przestrzegają, że może zaszkodzić giełdzie. Zwolennicy przekonują natomiast, że to dobry pomysł, bo niweluje podatkowe uprzywilejowanie banków i innych instytucji finansowych.

Przedsiębiorcy proponują podwyżkę dla pracowników w wysokości 25%

Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zaprezentowali swoją propozycję nowego systemu podatkowego, w którym pojawiła się propozycja automatycznej, ustawowej zmiany umów o pracę, w wyniku której pracownicy otrzymaliby średnio 25% podwyżki na rękę.

Świadczenia nieodpłatne a zgoda i korzyść pracownika

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) uznał za zgodne z Konstytucją przepisy o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników. Wyrok jest ważny przede wszystkim z tego powodu, że wyjaśnia kryteria i metodologię, którymi należy się kierować przy określeniu, które świadczenia (i kiedy) będą przychodem pracownika do opodatkowania, a za które (i kiedy) nie należy pobierać podatku.

Oświadczenia woli w prawie pracy

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Jeden z klientów naszego biura, w imieniu którego od lat sporządzamy rozliczenie roczne, od końca 2014 r. zaczął sprowadzać samochody z Niemiec, które następnie sprzedaje za pośrednictwem komisu. Nie ma formalnie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Czy uzyskane z tego tytułu przychody powinien traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Mechanizm 1 proc. wymaga zmian

Podatnicy, przekazując 1 proc. podatku w ramach rozliczenia rocznego PIT, powinni się zachowywać, jak rozsądny minister finansów - rozumieć, że zasoby są ograniczone, a potrzeb społecznych jest bardzo dużo. To poszło w zupełnie innym kierunku; mechanizm 1 proc. wymaga zmian - oceniają eksperci.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą (transport towarów) zamierza nabywać potrzebne do tego samochody ciężarowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku jednych i drugich przedmiotów opodatkowania?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS

Na wniosek płatnika ZUS może wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności składek, których termin jeszcze nie upłynął. Ten rodzaj pomocy dotyczy tylko części finansowanej przez płatni­ka składek.

Po ilu latach dokumenty firmy stają się makulaturą

Od prawie dziesięciu lat prowadzę działalność gospodarczą, czemu towarzyszy gromadzenie wielu niezbędnych dokumentów. Zajmują one już kilka półek i chętnie zrobiłbym z nimi porządek. Nie wiem jednak, które można wyrzucić na makulaturę, a które mogą być jeszcze potrzebne.

Kiedy przedsiębiorca może mieć przedłużony termin zwrotu VAT

Składana przez podatnika deklaracja dla podatku od towarów i usług korzysta z domniemania prawdziwości. W przypadku wykazania w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy urząd skarbowy powinien dokonać takiego zwrotu w ustawowo określonym terminie. Termin realizacji zwrotu może być przedłużony, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Znajomość tej szczególnej procedury i obowiązków urzędu jest ważna, gdyż uznanie postanowienia za wydane bezskutecznie (np. po terminie) powoduje, że podatnik może żądać pełnych odsetek.

Nagroda dla pracownika a składki ZUS

Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Moja firma świadczy usługi budowlane. W związku ze świadczeniem tych usług, w ramach rekla­my, rozdajemy kalendarze ścienne. Na kalendarzu jest reklama mojej firmy. Kalendarze zamówiłem w drukarni. Czy mogę odliczyć VAT od ich zakupu?

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Świadczymy usługi budowlane. Otrzymaliśmy fakturę na inwestora zamiast na naszą firmę budowlaną. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury?

Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Transakcje międzynarodowe, do których można zaliczyć eksport towarów, wiążą się z wieloma zagrożeniami natury podatkowej. Dlatego warto poznać wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski.

„Podatki bez granic” – konferencja, na której warto być

VI Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Podatki bez granic”, która odbędzie się w dniach 9-10 października 2015 r. w czeskiej Pradze, będzie znakomitą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między doradcami podatkowymi oraz przedsiębiorcami z Republiki Czeskiej, Polski oraz Niemiec. O tym, jak zrodził się pomysł zorganizowania konferencji, jak wyglądały w kolejnych latach i co nas czeka w tym roku – opowiada Pani Danuta Bącler, Wiceprzewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, w wywiadzie udzielonym dla portalu Infor.pl

KIG: podwójne opodatkowanie venture capital nie przyniesie dochodów budżetowi

Podwójne opodatkowanie funduszy venture capital nie przyniesie dochodów budżetowi - ostrzega Krajowa Izba Gospodarcza w opinii do prezydenckiego projektu wspierającego innowacje. Zdaniem Izby wiele miliardów złotych będzie wypływać z Polski za granicę.

Definicja hotelu pracowniczego

Pracodawca, wedle uznania może wynająć miejsca hotelowe pracownikom, którzy pracują daleko od swojego miejsca zamieszkania. Udostępnienie nieodpłatnego świad­czenia w formie bezpłatnego zakwaterowania, np. w hotelu pracowniczym, powoduje powstanie przy­chodu ze stosunku pracy.

Skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Spółka złożyła informację VAT-26, w której wskazała posiadane samochody osobowe. Latem spółka zamierza jednak udostępniać samochody swoim pracownikom do celów prywatnych. Czy jest to moż­liwe? Co w tym celu spółka powinna uczynić i jakie będą tego konsekwencje? Czy sytuacja się zmieni, jeżeli spółka zamiast nieodpłatnie udostępniać samochody wynajmie je pracownikom?

Czy od umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło jest stosunkiem cywilnoprawnym polegającym na zobowiązaniu się do wykonania określonej rzeczy za wynagrodzeniem przez przyjmującego zamówienie na rzecz zamawia­jącego. Samoistnie wykonywana umowa o dzieło nie jest tytułem ani do obowiązkowych, ani do dobrowol­nych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Działalność wykonywana osobiście - składki ZUS, podatki

Działalność wykonywana osobiście to wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzie­ło, umowy zlecenia lub innej umowy o świadcze­nie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej. Czy osoby wykonujące działalność osobiście na pod­stawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym?

REKLAMA