REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

CEIDG 2012/2013: Będzie łatwiej o zaświadczenie z CEIDG

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad wprowadzeniem zmian w funkcjonowaniu CEIDG. Nowe przepisy mają skonkretyzować zasady wydawania zaświadczeń z ewidencji.

ZUS DRA 2012/2013

ZUS DRA 2012/2013. Dowiedz się czym jest deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA i kto powinien ją sporządzać. Poznaj terminy przekazywania deklaracji ZUS DRA.

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez część roku, ma identyczne obowiązki wobec fiskusa jak przedsiębiorca działający przez cały rok.

CEIDG 2012/2013: będzie wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy bez decyzji ministra

Wpis zmarłego przedsiębiorcy będzie wykreślony z CEIDG bez decyzji wydanej przez ministra gospodarki. Resort gospodarki przygotowuje zmiany do zasad funkcjonowania CEIDG.

REKLAMA

Wrze na rynku wyrobów budowlanych

Niemal 30 proc. przebadanych wyrobów budowlanych nie spełnia norm. Zmian wymaga ustawa o wyrobach budowlanych - alarmują eksperci.

CEIDG 2012/2013: będą zmiany przy zawieszaniu działalności

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają uprościć funkcjonowanie CEIDG. Ułatwienia mają objąć m.in. procedurę zawieszania działalności.

Podwykonawca będzie chroniony

Podwykonawcy robót budowlanych nie będą już czekać w nieskończoność na płatności od generalnych wykonawców. Rząd przygotował projekt regulacji zabezpieczającej interesy małych i średnich firm.

Kiedy można udzielić zamówienie publiczne w trybie z wolnej ręki?

Zamówienie z wolnej ręki. Kiedy przedsiębiorca może przeprowadzić zamówienie w trybie z wolnej ręki? Ekspert wyjaśnia jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby udzielić zamówienia z wolnej ręki.

REKLAMA

Wzrost PKB o 3,5%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc. - poinformował GUS.

Monitor Sądowy i Gospodarczy - opłaty 2013

Monitor Sadowy i Gospodarczy – opłaty 2013. Dowiedz się jakie stawki opłat obowiązują za publikację ogłoszenia lub obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

UOKiK skontrolował wypożyczalnie samochodów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 20 wypożyczalni samochodów rozsianych po całej Polsce. Wyniki? Siedem postępowań i 128 klauzul niedozwolonych.

W lepsze czasy wierzy tylko 60 proc. firm

Prawie 40 proc. właścicieli firm spodziewa się poprawy sytuacji. Wzrosła też skłonność przedsiębiorców do inwestowania – wynika z badań MŚP przeprowadzonych przez Keralla Research.

Patent jednolity zaszkodzi przedsiębiorcy?

Jednolity patent europejski może zaszkodzić małym przedsiębiorcom z Polski - alarmują eksperci. To obniżenie kosztów dla MŚP - odpowiada resort gospodarki.

CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

Resort gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sądy w orzeczeniach o zakazie działalności mają podawać PKD i PESEL przedsiębiorcy. Dane mają trafiać do CEIDG.

Polacy nie odróżniają banku od parabanku

Polacy nie odróżniają banków od para banków – wynika z badania TNS Pentor przeprowadzonego na zlecenie KNF. Na czym polega różnica między bankiem a parabankiem?

Jak przygotować kreatywne CV?

Kreatywne CV z założenia ma wykraczać poza pewne schematy. Ma być formą dokumentu aplikacyjnego, w którym kandydat przy użyciu nietypowej techniki zaprezentuje swoją osobę potencjalnemu pracodawcy. Jak zatem przygotować takie nieszablonowe CV?

Sprzedaż detaliczna wyhamowała

Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 5,5 proc. - podał GUS. Handel zwalnia, ale eksperci nie widzą podstaw do obaw.

Dywidenda - poradnik

Dywidenda to część wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), którą mogą otrzymać posiadacze akcji w dniu jej wypłaty. Ekspert wyjaśnia czym jest dywidenda i kiedy znajduje zastosowanie w życiu przedsiębiorstwa.

Niezapłacenie składki ZUS w terminie - skutki dla przedsiębiorcy

Niezapłacenie składki ZUS w terminie. Dowiedz się jakie są skutki niezapłacenia składki ZUS w terminie. Ekspert wyjaśnia jakich następstw może spodziewać się przedsiębiorca.

Ustawa o odpadach 2012/2013: Przedsiębiorcy znów zapłacą za odpady

Ustawa o odpadach 2012/2013. Rząd przygotował projekt nowej ustawy o odpadach. Zmienione przepisy wprowadzają rewolucję w gospodarowaniu odpadami przez przedsiębiorców.

Ustawa o odpadach 2012/2013: Będzie rejestr i dodatkowe opłaty

Ustawa o odpadach 2012/2013. Do Rady Ministrów trafił przygotowany przez resort środowiska projekt ustawy o odpadach. Przedsiębiorcy trafią do rejestru oraz zapłacą za wprowadzanie odpadów do obrotu.

KRUS limit podatku 2012/2013

KRUS limit podatku 2012/2013. KRUS podał roczną kwotę graniczna podatku dochodowego należnego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na rok podatkowy 2012. Limit ten wynosi 3 011 zł.

Ustawa umorzeniowa: Będzie abolicja składek ZUS

Ustawa umorzeniowa zakładająca abolicję składek ZUS trafiła do Sejmu. Dziś pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma zagwarantować przedsiębiorcom prawo do abolicji składek ZUS za lata 1999-2009.

Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

W związku ze wzrostem zatrudnienia, od przyszłego miesiąca będę musiał przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS drogą elektroniczną. Obecnie nie posiadam certyfikatu kwalifikowanego i chciałbym, aby dokumenty te wysyłała do ZUS moja żona, posiadająca certyfikat wystawiony na siebie. Czy będzie mogła to robić? Żona nie współpracuje ze mną przy prowadzeniu firmy i nie jest w niej zatrudniona.

Zarządzanie należnościami – wskaźniki należności

Analiza należności może być wykonywana w oparciu o przeróżne kryteria istotne z punkt widzenia priorytetów zarządu. Najbardziej typowym podziałem jest wywoływanie kwoty należności ogółem na dany dzień i wydzielanie z tego zbioru należności przeterminowanych.

CEIDG 2012/2013: Zatarcie skazania usunie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z CEIDG

CEIDG 2012/2013. Resort gospodarki przygotowuje zmiany, które mają pozwolić na usuwanie z wpisów w CEIDG informacji o orzeczonych wobec przedsiębiorcy zakazach prowadzenia działalności. Obecnie informacji usunąć się nie da.

CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane

CEIDG. Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane. Zmiany ma wprowadzić przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła w skali roku o 2,9 proc – podał GUS. Dane są zbliżone do oczekiwań analityków.

ZUS Z-3b - zaświadczenie płatnika składek - druk ZUS 2014/2015

Druk ZUS Z-3b. Od 9 maja obowiązują nowe zasady dokumentowania prawa do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego. W związku ze zmianami zostały wprowadzone nowe druki, m.in. ZUS Z-3b.

Poddziałanie 6.5.2. POIG - ruszył kolejny nabór

17 maja wystartowały kolejny etap naboru wniosków w ramach poddziałania 6.5.2. POIG. Tym razem szansę na dotacje ma przemysł medyczno-farmaceutyczny i szkutniczy.

Nowe druki ZUS dla przyznania i wypłaty zasiłków 2012/2013

ZUS wprowadził nowe druki dla przyznawania i wypłaty zasiłków. Zmiany to efekt rozporządzenia przygotowanego przez resort pracy. Dowiedz się jakie druki ZUS stanowią podstawę do ustalenia prawa do zasiłku.

Podatki w Chinach

Raport „Inwestowanie w Chinach” przygotowany przez firmę KPMG omawia m.in. system podatkowy w Chinach. Zobaczmy jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy inwestujący w tym państwie.

Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą bądź są wspólnikami spółek cywilnych, osobowych lub kapitałowych, mogą ubiegać się o unijne dotacje na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

Dyrektywa obronna wymusiła nowelizację prawa zamówień publicznych

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający Prawo zamówień publicznych oraz ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Planowana nowelizacja jest następstwem implementacji dyrektywy obronnej.

Druk RMUA 2012/2013 - wzór

Wzór druku RMUA 2012/2013. Publikujemy wzór druku RMUA na 2012/2013 rok udostępniony przez ZUS. Pobierz wzór druku RMUA 2012/2013.

Import zwolnił

Po okresie znacznego przyspieszenia spadła dynamika wzrostu importu. Eksport zwiększył się o 5,9 proc., a import o 3,3 w ujęciu rocznym - podał NBP.

Firmy odpiszą 1 proc. dla szkół

Resort nauki i szkolnictwa wyższego proponuje, aby firmy miały możliwość odpisywania 1 proc. podatku na rzecz instytucji naukowych.

Dotacje unijne - prawidłowa klasyfikacja przedsiębiorstwa

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy mający siedzibę na terenie naszego kraju zyskali możliwość wykorzystania unijnych dofinansowań. Jednak ze względu na różnorodne warianty otrzymania pomocy ważne jest prawidłowe sklasyfikowanie swojego przedsiębiorstwa.

Kontroluj budżet we współpracy z bankiem

Skuteczna kontrola wydatków to jeden z podstawowych warunków czuwania na budżetem. Dowiedz się w jaki sposób kontrolować budżet z wykorzystaniem aplikacji udostępnianych przez banki.

EURO 2012 - problemy firm transportowych

EURO 2012. Firmy transportowe mogą mieć poważne trudności w zarządzaniu łańcuchem dostaw w trakcie mistrzostw EURO 2012. Problemy mogą dotknąć zarówno dużę przedsiębiorstwa jak i małe firmy.

ZUS 2013 – terminy rozliczeń

ZUS 2013. Jakie są terminy rozliczeń z ZUS w 2013 roku? Przedsiębiorcy rozliczający się z ZUS w 2013 roku muszą przestrzegać narzuconych przez ZUS terminów. Ekspert podpowiada jakie są terminy rozliczeń z ZUS w 2013 roku.

RPP podwyższyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę stopy procentowe. Podwyżka głównej stopy wyniosła 25 punktów bazowych do 4,75 proc.

Nie można rozliczyć się z małżonkiem, który płaci podatek liniowy

Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że małżonek rozliczający dochody z działalności gospodarczej w formie podatku liniowego zawiesił tą działalność.

Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Częstym zapytaniem osób, starających się o stwierdzenie nieważności swojego małżeńskiego związku, jest pytanie o czas trwania tego kościelnego procesu.

Korupcja w świetle badań i statystyk

Od roku 2000 widoczna jest tendencja wzrostowa liczby stwierdzonych przestępstw korupcyjnych.

Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Osoby, które oprócz prowadzonej działalności pozarolniczej jednocześnie wykonują umowę zlecenia, mogą zaoszczędzić na należnościach składkowych. Jako tytuł do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą wówczas wskazać nie działalność, lecz umowę zlecenia i to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie są przedsiębiorcami, m.in. wspólników spółek osobowych.

Niezbędnik przedsiębiorcy 2012

Niezbędnik przedsiębiorcy 2012. Dowiedz się ile wynoszą składki ZUS, jakie są terminy rozliczeń z ZUS, jakie są stawki podatkowe ryczałtu oraz stawki kilometrówki na 2012 rok.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku

Składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku. Ekspert wieszjak.pl podpowiada jakie są składki ZUS pracodawcy i pracownika w 2013 roku.

Jakie błędy popełniają pracodawcy w trakcie poszukiwania pracowników?

Czy Polscy przedsiębiorcy potrafią rekrutować pracowników? Jak wypada rodzimy rynek pracy na tle innych europejskich państw? Ekspert wyjaśnia jakie błędy popełniają pracodawcy w trakcie poszukiwania pracowników.

Spadło bezrobocie?

Stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 13 proc. To o 0,3 pkt proc. mniej niż w marcu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA