REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w dniu 28 lutego 2025 r. Problem ewentualnej wzajemności umowy kredytu hipotecznego jest jednym z głównych zagadnień pojawiających się podczas rozstrzygania przez sądy spraw kredytów frankowych.
Praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu określoną w Karcie Nauczyciela to godziny nadliczbowe w rozumieniu Kodeksu pracy – uznał 26 lutego 2025 r. w uchwale Sąd Najwyższy. Płacenie za przekroczenie norm czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym.
21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która może mieć istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Orzeczenie to wzbudziło duże zainteresowanie zarówno w środowisku prawniczym, jak i wśród przedsiębiorców.
Czy brak pracy rodzica może wpłynąć na wysokość alimentów? Co z możliwością uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego? Wprawdzie problem ten nie został wprost rozstrzygnięty w przepisach, jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera ważne zasady.
REKLAMA
Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.
W czwartek w Sądzie Najwyższym do godz. 15.30 odnotowano 12 protestów odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 5 protestów przeciwko ważności referendum - poinformowało PAP w czwartek po południu biuro prasowe Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.
Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała o wyroku Sądu Najwyższego w sprawie łamania zakazu handlu w niedziele. Czego dotyczy orzeczenie?
REKLAMA
Kwestią tego, czy umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną - zajmie się wkrótce Sąd Najwyższy, który ma odpowiedzieć na pytanie Rzecznika Finansowego. Posiedzenie w tej sprawie - w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów - wyznaczono na 12 lipca.
Czy czeka nas kolejny konflikt pomiędzy częścią najemców a właścicielami centrów handlowych? – analizuje Mec. Joanna Domoń – Kulas, wspólnik w kancelarii Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Spółka Komandytowa.
Proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są jednoznacznie niezgodne z konstytucją, są niespójne i mają charakter fragmentaryczny - wynika z opinii SN do projektu wniesionego przez PiS.
REKLAMA