REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenie nabycia spadku nie tylko na formularzu SD-Z2?

Na problem kwestionowania przez organy podatkowe zgłoszenia nabycia praw majątkowych w innej formie niż na formularzu SD-Z2 zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to niedopuszczalne.

Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?

Przedawnienie punktów karnych 2022. Czyli punkty znikają po roku czy dwóch? Termin liczy się od popełnienia wykroczenia czy zapłacenia grzywny?

RPO o sporze dotyczącym procedury pushback

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sąd jest właściwym miejscem, by rozstrzygnąć spór dotyczący procedury pushback.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - RPO pyta ZUS o opóźnienia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiło wiele skarg na opóźnienia przy rozpoznawaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy.

REKLAMA

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - uwagi RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił marszałkowi Senatu uwagi do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. O co wnosi RPO?

RPO: Ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego odpowiednie artykuły ustawy o KSSiP. Dotyczą one ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów i prokuratorów.

Składka zdrowotna opodatkowana PIT - RPO ma wątpliwości

Obywatele skarżą się do Rzecznika Praw Obywatelskich na zwiększenie obciążeń fiskalnych z powodu opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT) składki na ubezpieczenie zdrowotne. RPO ma wątpliwość, czy nałożenie jednej daniny publicznej na drugą jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zakazu nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych. W tej sprawie RPO wystosował 16 lutego 2022 r. pismo do Prezesa Rady Ministrów.

Ograniczenia praw osób niezaszczepionych – MZ odpowiada RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich ograniczenia praw osób niezaszczepionych mogą być wprowadzane tylko na drodze ustawowej. Minister Zdrowia podkreśla, iż zasady funkcjonowania obywateli podczas pandemii zostały wprowadzone zgodnie z podstawowymi i fundamentalnymi zasadami prawa.

REKLAMA

Uchylony mandat za brak maseczki dla chorującego psychicznie

Stuzłotowym mandatem za brak maseczki został ukarany całkowicie ubezwłasnowolniony chorujący psychicznie mężczyzna. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich sąd uchylił mandat.

SN o naruszeniu wolności w przepisach ws. stanu wyjątkowego

W przepisach ws. stanu wyjątkowego doszło do nieproporcjonalnego wkroczenia w wolność przemieszczania się oraz wyboru miejsca pobytu, co doprowadziło do naruszenia konstytucji - uznał Sąd Najwyższy, uniewinniając dziennikarzy ukaranych za pobyt w strefie stanu wyjątkowego, przy granicy polsko-białoruskiej.

Emerytury po "Polskim Ładzie" - RPO pyta o zmianę przepisów

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi emerytów dotyczące niższych świadczeń z powodu "Polskiego Ładu". Na co skarżą się emeryci?

Staż pracy - działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne

Czy do stażu pracy należałoby zaliczać czas prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych? Dostęp do wielu stanowisk wymaga stażu pracy w ramach stosunku pracy. Czy to może być nierówne traktowanie? Jakie jest zdanie RPO oraz MRiPS?

Emerytury czerwcowe z lat poprzednich bez wyrównania

Emerytury czerwcowe z lat poprzednich - okazuje się, że nie ma żadnych prac nad ich wyrównaniem. Nowe zasady ustalania wysokości emerytur przyznanych w czerwcu dotyczą tylko przyszłych emerytur. Jakie jest uzasadnienie Stanisława Szweda, sekretarza stanu w MRiPS?

Dane o szczepieniu ujawniane na podstawie ustawy - RPO

Dane o szczepieniu mogą być ujawniane tylko na podstawie ustawy - RPO twierdzi, że § 2 ust. 29 tego rozporządzenia Rady Ministrów z  6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jest niezgodny z art. 51 ust. 5 Konstytucji

Stoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych w dostępie do biletów na stoki narciarskie.

Wnioski o ochronę międzynarodową - MSWiA odpowiada RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową w strefie przygranicznej to naruszenie prawa. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?

Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.

Rozporządzenie o stanie wyjątkowym - nieprawidłowości

Rozporządzenie Rady Ministrów o stanie wyjątkowym - jakie nieprawidłowości Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił do premiera?

Przedawnienie zobowiązań podatkowych a postępowanie karne skarbowe - RPO apeluje o zmianę przepisów

Przedawnienie zobowiązań podatkowych a postępowanie karne skarbowe. W dniu 12 października 2021 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. RPO zaapelował do ministra o pilne podjęcie prac legislacyjnych, zmierzających do niezwłocznego wyeliminowania z obrotu prawnego przepisów art. 70 § 6 pkt 1 oraz art. 70 c Ordynacji podatkowej.

Przeważająca działalność gospodarcza a zakaz handlu w niedziele

Jaka jest definicja przeważającej działalności gospodarczej w kontekście zakazu handlu w niedzielę? Czy stosuje się kryterium mieszane (formalno-materialne) czy tylko formalne czyli wpis w rejestrze? RPO reaguje w sprawie kary za handel w niedzielę.

Wyższe grzywny za wykroczenia – opinia RPO

Wyższe grzywny za wykroczenia mogą być – zdaniem RPO - narzędziem walki z protestami społecznymi.

Brak maseczki i uniewinnienie. Utrwalona linia orzecznicza?

Brak maseczki w miejscu publicznym skutkował dla obywatela grzywną. RPO podkreśla, iż SN uwzględnił kasację wobec utrwalonej linii orzeczniczej.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce dostępu do akt objętych tajemnicą skarbową

Tajemnica skarbowa a RPO. Brak dostępu do akt objętych tajemnicą skarbową, w tym m.in. informacji z banków i innych instytucji finansowych, utrudnia Rzecznikowi Praw Obywatelskich realizację jego ustawowych zadań. Zapoznanie się z całością akt podatkowych jest konieczne np. do ewentualnego przyłączenia się Rzecznika do sprawy sądowej podatnika - w celu ochrony jego konstytucyjnych praw i wolności. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek poprosił ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rozważenie odpowiednich zmian legislacyjnych.

Pijany kierowca: grzywna za wysoka. SN uwzględnił kasację RPO

Pijany kierowca stracił prawo jazdy oraz otrzymał grzywnę. Ta zdaniem RPO była jednak zbyt wysoka. Największy absurd jest taki, że rzecznik miał rację.

RPO w sprawie frankowej będzie mógł zająć stanowisko przed TSUE

Rzecznik Praw Obywatelskich dołączając do sprawy frankowej będzie mógł zająć stanowisko przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

RPO o nieprzyjmowaniu wniosków o ochronę od cudzoziemców

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nieprzyjmowanie wniosków o ochronę od cudzoziemców stanowi naruszenie prawa.

Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie

Zasiłek chorobowy z ZUS dociera do ubezpieczonych z opóźnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje.

Wyrównanie czerwcowych emerytur z lat poprzednich - RPO

Wyrównanie czerwcowych emerytur także z lat poprzednich - takie rozwiązanie proponuje RPO. Nieracjonalne jest naprawienie szkody jedynie niektórym emerytom.

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń chorobowych - RPO

ZUS a świadczenia chorobowe - RPO reaguje na opóźnienia w wypłacie świadczeń chorobowych przez ZUS.

RPO chce pytań do TSUE o roszczenia banków

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by sądy zadały Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania o dopuszczalność roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

SN o prawie do oddychania czystym powietrzem

Prawo do oddychania czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym. Nie zamyka to jednak drogi sądowej. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Ograniczenia z powodu pandemii w WSA - interwencja RPO

Ograniczenia z powodu pandemii zostały wprowadzone jesienią ubiegłego roku. Zdaniem RPO brak możliwości przeglądania akt w siedzibie sądu oraz osobistego składania pism w sądowym biurze podawczym może ograniczać prawo dostępu do sądu.

VAT od taksy notarialnej - RPO dostrzega błędną praktykę notariuszy

VAT od taksy notarialnej. W odpowiedzi na zgłoszenie redakcji portalu INFOR.pl, Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował 12 maja 2021 r. pismo do Prezesa Krajowej Rady Notarialnej. Zdaniem RPO powszechna praktyka doliczania podatku VAT od taksy notarialnej budzi poważne zaniepokojenie. Obowiązujące regulacje w zakresie wynagrodzenia notariusza mające bez wątpienia charakter gwarancyjny i ochronny przemawiają, w opinii RPO, przeciwko dopuszczalności doliczania do wynagrodzenia notariusza stawki podatku od towarów i usług. Rzecznik zaprezentował w piśmie do Prezesa KRN obszerną argumentację prawną opartą zarówno o obowiązujące przepisy, jak i orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE.

Trybunał Konstytucyjny o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu pozwalającego działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji.

Kredyty frankowe - skarga nadzwyczajna RPO

Kredyty frankowe. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) złożył skargę nadzwyczajną w głośnej sprawie kredytu frankowego.

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny - skarga RPO

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny, czyli sporządzony przed organami administracyjnymi. Zdaniem RPO sąd powinien potraktować do jak dwa odrębne testamenty.

Zakaz przemieszczania się – SN uznał kasacje RPO

Zakaz przemieszczania się był wprowadzony w ubiegłym roku na początku pandemii. SN uznał, iż ograniczenia z wiosny 2020 r. rażąco naruszały prawo.

Sąd podzielił dom pomijając aktualnych współwłaścicieli - skarga nadzwyczajna RPO

Podział nieruchomości. Sąd orzekając o podziale nieruchomości - domu ze sklepem - podzielił współwłasność nie zauważając, że niektórzy ze współwłaścicieli zdążyli swoje udziały sprzedać. Naprawienie błędu jest możliwe tylko za pomocą skargi nadzwyczajnej - ocenił RPO kierując taką skargę.

Wywłaszczenie nieruchomości pod CPK - skargi do RPO

Wywłaszczenie nieruchomości pod CPK. Mieszkańcy gmin z obszaru planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego skarżą się na niepewność ws. swych nieruchomości, w oczekiwaniu na wyznaczenie szczegółowego obszaru wysiedleń. Nie wiedzą bowiem, jaki dokładnie obszar zostanie objęty wywłaszczeniem pod budowę przyszłego portu lotniczego i kiedy to nastąpi. Tymczasem rozpoczęło się już pozyskiwanie nieruchomości na podstawie umów cywilnoprawnych, zawieranych poza procedurą wywłaszczenia – w ramach tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć. Umowy zawierane ze świadomością grożącego wywłaszczenia nie są jednak zawierane w sposób swobodny. A gdyby zamierzona inwestycja na takiej nieruchomości jednak nie powstała, to właściciel nie mógłby jej odzyskać.

Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO

Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy naruszeniem zakazu przemieszczania się? Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kolejną kasację dotyczącą ubiegłorocznych obostrzeń.

Kolejna kasacja RPO dotycząca naruszenia ograniczeń

Kasację w sprawie zakazu przemieszczania się skierował do Sądu Najwyższego Rzecznik Praw Obywatelskich. To kolejna z kasacji RPO dotycząca rozporządzeń wprowadzających ograniczenia w pierwszym okresie epidemii.

Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO

Kary za złamanie ograniczeń pandemicznych są przedmiotem kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz korzystania z parków ustanowiony na mocy rozporządzenia.

Kolejność szczepień przeciw COVID-19. RPO o braku podstaw

Kolejność szczepień przeciw COVID19 została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych. Jakie uwagi przedstawił rzecznik?

„Obowiązkowy mandat” – opinia RPO

„Obowiązkowy mandat”, czyli brak możliwości odmowy mandatu to propozycja, która budzi zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO arbitralne podejście funkcjonariusza może zrodzić nieodwracalne konsekwencje dla obywatela. Na czym miałyby polegać projektowane zmiany?

Bodnar o wątpliwościach dotyczących kolejności szczepień

Kolejność szczepień przeciw COVID-19 budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodar podkreśla, iż "działamy na podstawie programu, który nie ma mocy aktu prawnego". Jakie rozwiązania postuluje RPO? Czym jest Narodowy Program Szczepień?

RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową

RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem rzecznika zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne. Jakie zastrzeżenia do zapowiadanych przepisów ma rzecznik?

Utrata członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych - RPO: wyrok TK trzeba wykonać szybko

O wykonanie wyroku TK z 10 czerwca 2020 r. w tej sprawie apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył art. 4 ustawy z 20 lipca 2017 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. TK stwierdził niekonstytucyjność tego przepisu, choć odroczył utratę jego mocy do czerwca 2021 r. Zdaniem RPO szybkiej zmiany prawa wymaga ochrona praw obywateli, zrzeszonych w spółdzielniach mieszkaniowych.

RPO apeluje o działania legislacyjne dotyczące maseczek

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, iż obowiązek noszenia maseczek powinna przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. RPO zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych.

REKLAMA