REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od 26 marca 2024 r. będą takie nowe zawody medyczne: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy. Te osoby, również mogą popełnić błędy medyczne czy naruszyć zasady wykonywania zawodu. Przy przeprowadzeniu postępowania znaczącą rolę odegrają członkowie Komisji Odpowiedzialności Zawodowej i rzecznicy dyscyplinarnej. Trwają prace nad ustaleniem dla nich wynagrodzeń.
W państwach demokratycznych utrwaloną praktyką jest powoływanie tzw. instytucji rzeczniczych. W Polsce rzeczywiście oprócz licznych organizacji związkowych, Państwowej Inspekcji Pracy czy też Społecznych Inspekcji Pracy - nie ma innej instytucji, która miałaby chronić pracowników. Trwają więc prace nad projektem ustawy o Rzeczniku Praw Pracowniczych. Jest jednak kilka kontrowersji z tym związanych, np. zagadnienie sporów zbiorowych i koszty.
Koniec z wyzyskiem pracowników i zleceniobiorców - kim będzie Rzecznik Praw Pracowniczych? Jest projekt ustawy o Rzeczniku Praw Pracowniczych (dalej jako: projekt), już niebawem będzie wiadomo jaki będzie efekt konsultacji i co z nową instytucją.
Trwają konsultacje i prace w Sejmie RP nad nową instytucją, która w założeniu ma dbać o prawa i interesy pracownicze. Ma być powołany Rzecznik Praw Pracowniczych - jest już projekt ustawy. Czy to koniec z wykorzystywaniem osób na tzw. "śmieciówkach". Poniżej szczegółowe założenia.
REKLAMA
Rzecznik Praw Pacjenta, to organ lub, którego celem jest reprezentowanie i obrona praw pacjentów oraz wspieranie ich interesów w sektorze opieki zdrowotnej.
REKLAMA
REKLAMA