REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.
Wybory parlamentarne za nami. Wiemy po nich jedno - rząd wkrótce się zmieni, co będzie skutkowało szeregiem modyfikacji w gospodarce państwa. Jedną z nich może być poprawa warunków sprzyjających inwestycjom ze strony kapitałów zagranicznych. Pozytywne sygnały widać już teraz. Które branże mogą zyskać na zmianach?
To, że uda się stworzyć nowy rząd, jest zupełnie oczywiste. Natomiast, że się uda uzyskać wotum zaufania w ciągu kolejnych 14 dni, jest to - już dzisiaj widać - ekstremalnie trudne zadanie – ocenił w czwartek w se.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Ten dzień, to dzisiejsze pierwsze posiedzenie Sejmu jest właśnie o tych fundamentalnych sprawach - powiedział dzisiaj podczas posiedzenia Rady Krajowej PO Donald Tusk.
REKLAMA
Umowa koalicyjna. Dziś w południe w Sejmie doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.
Prezydent Andrzej Duda w dzisiejszym wieczornym orędziu wskaże kandydata na premiera, któremu powierzy misję sformowania rządu zapowiedział szef Kancelarii Prezydenta Marcin Mastalerek.
"Babciowe" to sztandarowa propozycja wyborcza Koalicji Obywatelskiej, czyli ugrupowania, które dąży do przejęcia władzy w Polsce. Czy znajdzie się w umowie koalicyjnej? Co tak naprawdę oznacza "babciowe", do kogo jest skierowane, w jakiej wysokości? Czy skorzystają babcie czy mamy? Podczas wygłaszania expose w dniu 12 grudnia nowy premier Donald Tusk potwierdził, że barciowe zostanie wprowadzone.
Rozmowy programowe w gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy idą bardzo dobrze, mamy ambitny cel, żeby w tym tygodniu te prace zakończyć. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji - powiedział dziś sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.
REKLAMA
Temat obniżenia podatku VAT stał się przedmiotem dyskusji wśród partii opozycyjnych. Różne frakcje przedstawiają swoje propozycje, które mają na celu odciążenie obywateli oraz wsparcie pewnych sektorów gospodarki. Co w VAT proponują partie opozycyjne, które chcą tworzyć wspólnie rząd?
Rząd przyjął projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Projekt ma dostosować polskie prawo do Europejskiego Aktu o Dostępności.
Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. ma w swoim programie Koalicja Obywatelska. Jeśli teraz utworzy nowy rząd, to ta obietnica wyborcza powinna zostać zrealizowana jako jedna z pierwszych - tak twierdzi ekspert podatkowy. Co da oszczędzającym kwota wolna przy podatku Belki?
Komentując wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie dwudniowych konsultacji z przedstawicielami komitetów wyborczych, Donald Tusk stwierdził, że prezydent jest od tego, żeby wskazać kandydata na premiera, który ma szansę zdobyć większość w parlamencie; to nie jest rola prezydenta, aby recenzować, czy uczestniczyć w tworzeniu umowy koalicyjnej.
Konsultacje z liderami ugrupowań sejmowych były bardzo odpowiedzialne, z bardzo poważnym podejściem do tej niezwykle ważnej sprawy państwowej, jaką jest ukonstytuowanie się przyszłego parlamentu i wyłonienie przyszłego rządu - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy jest Donald Tusk, natomiast zjednoczona Prawica poinformowała, że kandydatem na premiera z ich strony będzie Mateusz Morawiecki; zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej - powiedział. Prezydent zapowiedział zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji na 13 listopada.
Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ugrupowań politycznych formujących nowy rząd.
Likwidacja IPN jest formą szkodzenia państwu polskiemu. To działanie wbrew polskiej racji stanu, aby likwidować instytucję z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, która wykonała taki ogrom pracy – powiedział w środę na antenie TVP Info prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Niższy VAT, uproszczone podatki, wsparcie inwestycji - to tylko kilka pomysłów zawartych w programie wyborczym Lewicy. Jakie konsekwencje dla przedsiębiorców mogą przynieść te propozycje?
Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.
Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie - to jeden z postulatów wyborczych Platformy Obywatelskiej, skierowany do młodego pokolenia. Zgodnie z zapowiedzią ma zostać wprowadzony w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania nowego rządu. Czy tak się stanie, czas pokaże.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział: Równowaga sił politycznych w parlamencie musi być podstawą do wspólnego działania, do współpracy, a nie do wojny i opozycji totalnej.
Jest ewidencja dokumentów, w szczególności dokumentów niejawnych, zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Nie da się ich kasować tak, jak posłowie opozycji widzieli zapewne w filmach - powiedział 20 października 2023 r. rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Zarząd krajowy PO upoważnił Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych z Trzecią Drogą i Lewicą, potwierdzając jednocześnie, że jest kandydatem Platformy Obywatelskiej na urząd premiera RP - poinformował w czwartek po posiedzeniu zarządu krajowego PO szef klubu KO Borys Budka.
Przemysław Czarnek, szef MEiN, powiedział: "Zdobycie 194 mandatów do Sejmu przez PiS jest rozczarowujące". Jednocześnie podkreślił, że PiS wygrał wybory i spodziewa się, że prezydent powierzy PiS misję tworzenia rządu. Wskazał, że jest czas na tworzenie koalicyjnego frontu i jest z kim go tworzyć.
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. Jakie są możliwości?
Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS powiedział: Spróbujemy powołać rząd, ale to będzie bardzo trudne; jeśli będziemy opozycją, to z pewnością niełatwą.
PKW: dane z 50,02 proc. obwodów: PiS - 38,32 proc., KO - 27,81 proc.; Trzecia Droga - 14,37 proc.; Nowa Lewica - 8,23 proc.; Konfederacja - 7,34 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 1,90 proc.
Wyniki wyborów do Sejmu poznamy najwcześniej we wtorek 17 października. Od tego, ile poszczególne ugrupowania polityczne zdobędą mandatów poselskich będzie zależało, kto otrzyma od prezydenta misję formowania nowego rządu. Sposób powoływania Rady Ministrów określają przepisy Konstytucji. Jak będzie tworzony rząd? Czy w razie fiaska prób powołania gabinetu odbędą się kolejne wybory?
Czy 14-stka będzie przyznawana na stałe? Kto otrzyma 14-stkę? W jakiej wysokości będzie przysługiwała 14-tka? Kiedy będzie wypłacana 14-tka? Projekt jest w Sejmie RP i trwają nad nim prace.
W sobotę, 15 kwietnia br., ministrowie rządu mają omówić aktualną sytuację w sektorze rolniczym. Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że z jego ukraińskim odpowiednikiem uzgodniono, że ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski. Wcześniej Polska i pięć krajów frontowych zapowiedziały wysłanie listu do komisarzy UE w sprawie zboża z Ukrainy.
W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które wspierają rodziny. To w praktyce oznacza, że w 2023 r. środki skierowane do rodzin to blisko 87 mld zł - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Nie wiem, czy projekt ustawy dotyczący sądów pokoju zostanie finalnie przyjęty w tej kadencji Sejmu. Będziemy to rozpatrywać, ale na razie nie ma opinii rządu do tego projektu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Ocenił, że projekt jest skomplikowany.
Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma powstać dzięki inwestycjom zaplanowanym na lata 2024-2026. Ma ono zapewnić ciągłość usług publicznych nawet podczas prób cyberataków. Rząd przyjął 21 marca projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie KCPD. Centrum ma być realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Rząd przyjął projekt ustawy. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.
Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. - W przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Trzymamy się daty 1 lipca 2023 roku - zapewnił, odnosząc się do terminu uruchomienia programu.
Wakacje kredytowe zostaną na dłużej? Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, decyzje zapadną w połowie roku - powiedział na briefingu rzecznik rządu Piotr Müller.
REKLAMA