REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek finansowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwa nadpodaż na rynku nowych mieszkań

Czy rynek jest w stanie wchłonąć taką podaż? Dane Home Broker wskazują na wzrost liczby klientów zainteresowanych zakupem mieszkania w tym roku, jednak skala tego wzrostu jest znacznie mniejsza niż w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Z danych dla dla czterech dużych miast (Warszawa, Wrocław Kraków, Poznań) wynika, że w sierpniu osób zainteresowanych zakupem mieszkań było o 13% więcej niż przed rokiem. W okresie styczeń-wrzesień popyt zwiększył się o niespełna 9% rok do roku.

Jaki wpływ na rynek kredytowy oraz rynek nieruchomości ma program „Rodzina na Swoim”?

Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.

Komentarz po sesji giełdowej - 05.10.2010r.

Po wczorajszym wyskoku WIG20 w końcówce notowań ponad poziom kwietniowych maksimów dziś najważniejszą kwestią było o ile uda się poprawić ten rekord i czy towarzyszyć będzie temu pozytywna atmosfera na zachodnich parkietach.

Wyniki finansowe amerykańskich spółek tuż tuż

Poprzednie kwartały zachęcają, w sezonie publikacji wyników za III kwartał, do oczekiwania na pokonanie prognoz zysków przez amerykańskie spółki. Z kolei sierpniowe wydatki budowlane potwierdziły, że wciąż nie ma przełomu na rynku nieruchomości w USA.

REKLAMA

Rynki wschodzące: poznaj najważniejsze akronimy

Rynki wschodzące, w szczególności Chiny i Brazylia, cieszą się dużą popularność wśród inwestorów. Tym samym zagraniczne fundusze, w walce o klienta, starają tworzyć nowe koszyki rozwijających państw. Mamy więc do wyboru nie tylko BRIC, ale i NEXT 11, CIVETS, czy E7. Co jednak oznaczają poszczególne skróty? Dowiesz się poniżej.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów IX 2010

Expander opublikował wrześniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Widać, że rosnące rynki akcji oraz kilka lepszych niż oczekiwano danych makro szybko poprawiły nastroje - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) we wrześniu wzrósł i ponownie znalazł się powyżej zera.

Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych – ile możemy jeszcze zbudować?

O energetyce odnawialnej mówi się coraz więcej, wskazując możliwości rozwoju i cele, szczególnie na nieodległą perspektywę roku 2020. Mało, kiedy analizuje się, ile powinniśmy wybudować nowych mocy wytwórczych, ile będzie to kosztowało, czy jest to opłacalne i czy inwestycją w energetykę odnawialną można zainteresować nie tylko przedsiębiorstwa, ale także obywateli?

Jak zrealizować inwestycje w energetyce odnawialnej?

W 2020 r. Polska powinna osiągnąć udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w stosunku do finalnego zużycia energii na poziomie 15%. Bez nowych inwestycji w sektorze zielonej energii elektrycznej, zielonego ciepła i biopaliw osiągnięcie celu nie będzie możliwe. Jak inwestować w OZE i jakie są poszczególne kroki tego typu przedsięwzięć?

REKLAMA

Jest szansa na finansowanie inwestycji OZE

Indeks GfK w Niemczech poszybował w górę

Wysoki odczyt wrześniowego indeksu Gfk w Niemczech to dobry znak dla tamtejszej gospodarki. Z kolei wrześniowy Pengab wykazał korzystne oczekiwania bankowców względem zainteresowania kredytami hipotecznymi w Polsce.

Stabilizacja na rynkach finansowych

Chińskie władze w dalszym ciągu próbują przeciwdziałać narastaniu bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Z kolei brak publikacji ważnych danych gospodarczych sprzyja utrzymaniu dziś stabilizacji na rynkach finansowych.

Recesja w USA już dawno za nami

Aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości pozostawała we wrześniu bardzo niska i nie widać oznak szybkiej poprawy. Dobrą wiadomością jest ostateczne obwieszczenie przez NBER zakończenia w połowie 2009 r. recesji w Stanach Zjednoczonych.

Na giełdach bez rewolucji

17 sierpnia 2010 r. doradca finansowy Gold Finance podsumował najważniejsze wydarzenia z ostatniego tygodnia na rynku akcji. Z przeglądu wynika, że na pierwszy rzut oka było dość spokojnie na parkietach, choć pojawiały się informacje, które mogły poruszyć inwestorów.

Sektor bankowy: sprzedaż BZ WBK rozczarowująca

17 sierpnia 2010 r. doradca finansowy Gold Finance podsumował najważniejsze wydarzenia z ostatniego tygodnia w sektorze bankowym. Najgłośniej było oczywiście o przejęciu BZ WBK przez Santandera.

Rynki czekają na nowe dane gospodarcze

Publikowane w tym tygodniu dane gospodarcze mają szanse nadać bardziej zdecydowany kierunek rynkom finansowym. Z kolei brytyjscy agenci nieruchomościowi mają rekordową liczbę mieszkań do sprzedania.

Czy przejęcie BZ WBK przez Santandera coś zmieni

Santander najprawdopodobniej przejmie BZ WBK. Jak wygląda strategia hiszpańskiej grupy bankowej i co może się zmienić w „zielonym banku” pod jej banderą?

Jaka przyszłość polskiego rynku finansowego

Wejście na giełdę PZU, Tauronu, PGE , zapowiedzi zagranicznych banków dotyczące otwierania biur bankowości inwestycyjnej w Polsce, to wszystko powoduje, że zadajemy sobie pytanie, w którym kierunku zmierza polski sektor finansowy.

Inwestorzy ostrożni

Inwestorzy na świecie pozostają wrażliwi na wszelkie informacje o pogorszeniu koniunktury gospodarczej w globalnej gospodarce. Z kolei w Australii podwyżki stóp procentowych wyraźnie schłodziły tamtejszy rynek nieruchomości.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VIII 2010

Expander opublikował sierpniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż rośnie liczba pesymistów wśród ekspertów finansowych - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) w sierpniu odnotował znaczny spadek.

Dobre wiadomości w strefie euro

Ożywienie w gospodarce strefy euro jest kontynuowane, ale trzeba pamiętać, że pozytywne tendencje zaznaczyły się w niej później niż w innych częściach świata. Z kolei rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA sprzyja zainteresowaniu ich refinansowaniem.

Dobry wynik PKB zasługą popytu krajowego

Polski PKB za II kwartał przyniósł miłą niespodziankę w formie dynamiki wzrostu aktywności gospodarczej na poziomie 3,5%. Według agencji Bloomberg średnia oczekiwań analityków wskazywała na wzrost o 3,2% rok do roku. Największy wkład w tak dobry wynik miał popyt krajowy. Pomimo katastrof jakie nas dotknęły, bardziej niż w I kwartale wzrosło spożycie indywidualne (+1,8% rok do roku).

Obligacje Lehamn Brothers: Citi Handlowy wprowadzał w błąd?

Część klientów Citi Handlowego może mieć powody do zadowolenia. A dokładnie Ci, którzy nabyli obligacje upadłego Lehman Brothers za pośrednictwem tego banku. Dlaczego? W sporze prowadzonym z powództwa cywilnego, dotyczącym uzyskania odszkodowania od banku, osiągnęli oni połowiczny sukces. Jednakże, mimo materiałów obciążających doradców, postępowanie karne zostało umorzone.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 23.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 23 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Euro traci, a Chiny przeprowadzają stress-testy

Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i usług w strefie euro spadł w sierpniu do 56,1 pkt., z 56,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Warto wspomnieć, iż prognozowano odczyt na poziomie 56,3 pkt. Ponadto jutro w USA pojawią się dane o liczbie sprzedanych w lipcu domów na rynku wtórnym. Rynek oczekuje dużo gorszego odczytu niż poprzednim razem (4,75 mln wobec 5,37 mln w czerwcu).

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 20.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 20 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 19.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 19 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Czy w Norwegii tworzy się bańka na rynku nieruchomości

Ekonomiści oczekują, że inflacja bazowa liczona przez NBP obniży się w lipcu do 1,3%, kontynuując trend obserwowany od początku roku. Z kolei w USA wartość nieruchomości komercyjnych spadła w czerwcu o 4% w stosunku do maja i był to regres największy od niemal roku – wynika z indeksu Moody’s/REAL Commercial Property Price.

Obligacje skarbowe opłacalne... w USA i Niemczech

Niemieckie obligacje 30-letnie były wyceniane wczoraj po raz pierwszy z rentownością poniżej 3%. To oznacza, że są one rekordowo drogie. Tymczasem roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju spadła w lipcu z 14,3% do 10,3%, nieco więcej niż oczekiwano, ale ekonomiści nie wiążą z tym większych zagrożeń.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 18.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 18 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Inwestycje mieszkaniowe w USA spadają

Ekonomiści ostrzegają, że w kolejnych miesiącach dane o produkcji przemysłowej w USA mogą nie być już tak dobre jak ostatnie z lipca. Dodatkowo segment budownictwa jednorodzinnego w USA jest szczególnie słaby. Liczba nowych inwestycji w nim spadła w lipcu do 432 tys. w skali roku, poziomu najniższego od maja zeszłego roku.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 17.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 17 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Czym jest hedging walutowy

Jak wszystkim wiadomo, kursy walut nie mają tendencji do pozostawania na tym samym poziomie. Ciągle słychać, że jakaś waluta się umocniła bądź spadła. Podmioty, których finanse są uzależnione od rynku walutowego, głównie eksporterzy i importerzy, narażeni są na spore ryzyko przy ciągłych i niepewnych zmianach. Aby się przed nim zabezpieczyć mogą zastosować hedging walutowy. Na czym to jednak dokładnie polega?

Rozczarowujący indeks nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości

Rynki przyniosły nam dobrą i złą wiadomość. Dobrą jest obniżająca się inflacja w Polsce, która sprzyja wzrostowi realnego funduszu płac, co zaś jest korzystne dla przyszłych wydatków konsumpcyjnych. Złą z kolei są pierwsze sierpniowe dane, które niestety potwierdziły słabnięcie koniunktury w amerykańskiej gospodarce.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 13.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 13 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 12.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 12 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VII 2010

Expander opublikował lipcowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż w porównaniu do poprzedniego miesiąca polepszyła się ocena koniunktury gospodarczej w Polsce, lecz jednocześnie więcej osób spodziewa się wzrostu inflacji i zaostrzenia polityki pieniężnej.

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Poręczenie kredytu hipotecznego było kiedyś bardzo popularne, jednak dziś zaczyna odchodzić do lamusa. Poręczeń stosuje się jedynie w pewnych przypadkach. Taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Stwarza jednak pewne ryzyko dla poręczyciela.

Co czeka klientów i polski rynek bankowy po przejęciu BZ WBK

Wokół BZ WBK wciąż krążą spekulacje na temat tego w czyje ręce trafi. Prasa donosi, że na krótkiej liście chętnych na „zielony bank” pozostali jedynie: włoski Intesa Sanpaolo, hiszpański Banco Santander, francuski BNP Paribas oraz polski PKO BP. Czego można oczekiwać po przejęciu BZ WBK przez któregoś z pretendentów?

Jak wybrać doradcę finansowego

Czy u różnych firm doradczych możemy się spodziewać odmiennych ofert kredytowych pochodzących z tych samych banków?

Powódź nie zagrozi gospodarce

Klęska żywiołowa jaka dotknęła nasz kraj w ostatnich dniach może być bardzo dotkliwa dla wielu branż. Pojawia się pytanie, czy wielka woda może sparaliżować całą gospodarkę?

Rosną ceny ropy, tanieje miedź

Umocnienie dolara na rynku walutowym wyjątkowo nie wpłynęło na obniżenie cen ropy naftowej.

Dobre prognozy dla polskiego przemysłu

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego przemysłu, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z bankiem HSBC, wyniósł w kwietniu 52,5 punktu. Ta wartość, najwyższa od ponad dwóch lat, utrzymuje się już trzeci miesiąc z rzędu.

Wskazówki dla tych, którzy chcą zainwestować w złoto

Inwestorzy, który dopiero chcą zainwestować w złoto powinni wiedzieć o sposobach, miejscach zakupu i ryzyku, które wiąże się z takim przedsięwzięciem. Każdy kto chce działać w tym segmencie powinien także zwrócić uwagę na prognozy analityków.

Czy śmierć prezesa NBP sparaliżuje politykę pieniężną

W sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu zginął Sławomir Skrzypek - prezes NBP, przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej. O ile szefa Narodowego Banku Polskiego powołuje Sejm na wniosek prezydenta, to przewodniczącego RPP wybierze sama rada.

Obligacje jako źródło kapitału inwestycyjnego

Pozyskanie kapitału na nowe projekty inwestycyjne to przeważnie największy problem przedsiębiorstw w fazie rozwoju.

Uśpiony rynek złota

Notowania złota przykuwają zwykle uwagę inwestorów, gdy kurs szlachetnego kruszcu bije rekordy, przekracza psychologiczne bariery. Ostatnio jednak notowania metali szlachetnych odeszły na drugi plan. Czy moda na złoto może szybko powrócić?

Jak bezpiecznie inwestować za granicą

Inwestowanie kapitałów w rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Hongkong czy Singapur związane jest przede wszystkim z korzyściami podatkowymi. Warto jednak pamiętać, że transferowanie płynnych aktywów "na offshore" może służyć nie tylko do planowania podatkowego, ale również do minimalizowania negatywnych skutków ryzyka operacyjnego związanego z działalnością gospodarczą.

Wyniki finansowe deweloperów będą jeszcze bardziej zróżnicowane

Wyniki finansowe firm deweloperskich mogą być w tym roku jeszcze bardziej zróżnicowane niż w 2009 r. Wpływ na to będą miały wciąż trudne warunki gospodarcze i odmienne pomysły na rozwój działalności.

Ceny mieszkań będą rosnąć

Najmniejsze różnice między oferowanymi cenami mieszkań i transakcyjnymi są w Warszawie i Poznaniu. Największe pole do negocjacji cenowych mają mieszkańcy Krakowa. Zgodnie z marcową prognozą Home Broker, w najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań w największych miastach Polski powinny wzrosnąć o 5,11%.

Rynek nieruchomości w USA podobny do pola minowego

Kłopoty na rynku nieruchomości komercyjnych w USA stają się jednym z największych problemów gospodarczych. Drapacze chmur, wielkie centra handlowe i hotele kilkanaście miesięcy temu były jednym z filarów potęgi amerykańskiej gospodarki.

REKLAMA