REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.
Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Co więcej wynika z komunikatu wydanego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 4-5 czerwca 2024 roku?
Polskie gospodarstwa domowe coraz bardziej odczuwają sankcyjność wysokich stóp procentowych – aktualnie różnica między inflacją a stopą referencyjną to 3,35 procent. Owszem, taka premia cieszy oszczędzających, ale dla gospodarstw domowych spłacających kredyty hipoteczne czy choćby zwykłe kredyty ratalne to coraz dotkliwsza sankcja karna.
Wakacje kredytowe, fundusze wsparcia – państwo chce być dobre dla rodzin, które niemal na całe życie zawodowe są na łaskach banku, pożyczając na hipotekę mieszkania i domu. A jednocześnie to samo państwo pozwalało na dramaty z kredytami frankowymi, nie spisało się z kredytami w PLN rozliczanymi według wskaźnika referencyjnego WIBOR, a teraz funduje spłacającym kredyty hipoteczne raty odsetkowe zawyżone o 2-3 procent!
REKLAMA
Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że inflacja może wzrosnąć do 7,5 proc. w razie uwolnienia cen energii.
Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. – poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po posiedzeniu RPP.
Konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, w związku z zakończonym kolejnym posiedzeniem RPP, rozpocznie się dziś, 5 kwietnia o godzinie 15:00 i będzie transmitowana na żywo przez NBP.
W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
REKLAMA
"W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym" - taki zapis znalazł się w informacji RPP, wydanej po posiedzeniu w dniach 5-6 marca 2024 r.
Dzisiaj, 7 marca odbędzie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce, w związku z zakończonym wczoraj posiedzeniem RPP. Rozpocznie się o godzinie 15:00 i będzie transmitowana na żywo przez NBP.
Od wtorku 5 marca Rada Polityki Pieniężnej dyskutuje o wysokości stóp procentowych NBP czyli – w ujęciu konsumenta – o wysokości rat odsetkowych kredytów oraz oprocentowaniu lokat w bankach czy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa.
Ekonomiści są coraz bardziej podzieleni w sprawie stóp procentowych dla złotego w 2024 roku. O ile wcześniej panowała powszechna opinia, że w skali całego roku nastąpi obniżka stóp o 0,50 lub 0,75 procent, o tyle teraz rośnie grono ekspertów uważających, że Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku nie obniży stóp ani razu i na poziomie ustalonym w październiku 2023 roku utrzymają się one przez kolejne miesiące bieżącego roku.
Dzisiejsza konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, z dnia 7 marca 2024 roku. Oglądaj transmisję na żywo.
RPP podała, że roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest niepewnością, w tym z przywróceniem wyższej stawki VAT na żywność czy podniesieniem cen energii.
Posiedzenie RPP 6-7 lutego. Ekonomiści są zgodni co do tego, że nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych w lutym 2024 roku. To oznacza, że raty kredytów konsumenckich i hipotecznych nie będą się zmieniać w odczuwalny sposób.
Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."
Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.
Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w 2024 roku odbędą się według ściśle określonego harmonogramu. Narodowy Bank Polski (NBP) przygotował stosowny plan, który właśnie został opublikowany.
RPP obniżyła stopy procentowe aż o 75 pb. Analitycy spodziewali się obniżki o 25 pb.
Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej rozpoczyna się we wtorek, 5 września br. Ekonomiści uważają, że RPP na wrześniowym posiedzeniu rozpocznie cykl cięć stóp procentowych; ich zdaniem spadną one o 0,25 pkt. proc.
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych - poinformował w środę Narodowy Bank Polski.
Decyzja RPP w kwestii stóp procentowych - można zakładać, że werdykt poznamy w środę, we wczesnych godzinach popołudniowych. Ekonomiści raczej nie spodziewają się niespodzianki. Czy jednak coś przemawia za zmianą?
Wielu ekonomistów przewiduje, że drugie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończy się jak cztery poprzednie – pozostawiając stopy procentowe na obecnym poziomie 6,75 proc. Czy RPP może nas czymś zaskoczyć?
Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8.02.2023 roku (jako kolejne w tym roku posiedzenie dwudniowe). Kredytobiorcy przyzwyczaili się już, iż w pierwszym tygodniu nowego miesiąca ogłaszana jest informacja mająca wpływ na wysokość ich rat kredytowych, a co za tym idzie - comiesięczny budżet domowy. Komentuje ekspert: Jan Wojtczak, ekspert kredytowy Lendi.
REKLAMA