REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

RPO

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nadmiar światła godzi w konstytucyjne prawa obywateli

Nieograniczona, nadmierna emisja sztucznego światła w przestrzeni publicznej godzi  w konstytucyjne prawa obywateli do ochrony zdrowia oraz do czystego środowiska. Zakłóca to naturalny biorytm człowieka i powoduje m.in. bezsenność. Obniża komfort życia mieszkańców nie tylko miast ale i wsi, co przekłada się na pogorszenie zdrowia. Problem wynika m.in. z braku kompleksowych regulacji w zakresie oświetlenia zewnętrznego. Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w tej sprawie.

Co z umieszczaniem w domach opieki osób niezdolnych do wyrażenia woli

Polskie prawo nie reguluje zasad przyjmowania do domów opieki osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub starszych, które nie mogą świadomie wyrażać swojej woli, a nie są ubezwłasnowolnione. Osoby takie mogą wbrew swojej woli trafić do placówki opiekuńczej bądź w niej przebywać. Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w tej sprawie w ministerstwie rodziny i polityki społecznej. Proponuje, żeby wprowadzić kontrolę sądową decyzji w takich sprawach.

Bieliźniana dyskryminacja żołnierek? RPO interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do jeszcze ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie wyjaśnienia kwestii zapewniania stroju służbowego dla żołnierzy i żołnierek. W sprawie wciąż cisza.

RPO: zasady wynagradzania sędziów w 2023 r. niekonstytucyjne. Rzecznik przyłącza się do sprawy przez Trybunałem Konstytucyjnym

Zasady wynagradzania sędziów w 2023 r. są niekonstytucyjne – z takim wnioskiem wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. RPO przyłączył się do zainicjowanego przed TK wnioskami I prezes SN, prezesa NSA oraz Krajowej Rady Sądownictwa zaskarżenia ustawy okołobudżetowej na 2023 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń sędziów. 

REKLAMA

Kandydaci na rzeczników ds. etyki muszą zawieszać członkostwo w związkach. RPO: to narusza wolność zrzeszania

Kandydaci na rzeczników ds. etyki w dużej grupie kapitałowej muszą zawieszać członkostwo partyjne lub związkowe. Organizacje związkowe działające w tej grupie uważają, że narusza to prawa reprezentowanych przez nich pracowników. Rzecznik praw obywatelskich podziela ich wątpliwości. Co rzecznikowi odpowiedział resort rodziny i polityki społecznej?

Podwójne postanowienia spadkowe. Ministerstwo czeka na opinię

Problem podwójnych postanowień spadkowych jest wciąż aktualny. Jego skala nie zmniejsza się, a zapowiadanych rok temu przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac zmierzających do znalezienia rozwiązania legislacyjnego nadal nie podjęto. Resort rok temu zamówił opinię Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Ma ona odpowiedzieć, czy źródłem problemu jest praktyka sądowa, czy też konieczna jest nowelizacja przepisów.

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia praw i wolności obywateli. RPO o nowelizacji Kodeksu wyborczego

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Chociaż intencja zwiększenia frekwencji wyborczej oraz transparentności procesu wyborczego zasługuje na aprobatę, to nie wszystkie z zaproponowanych rozwiązań są w pełni adekwatne do osiągnięcia tego celu.

Refundacja mleka - RPO interweniuje w NFZ

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają informacje o lekarzach, którzy dostają od Narodowego Funduszu Zdrowia wezwania do zapłaty, bo wystawiali recepty na nierefundowane mleko ratujące życie i zdrowie pacjenta. RPO zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o stanowisko w tej sprawie.

REKLAMA

Skala centylowa powinna być brana pod uwagę przez uczelnie. RPO postuluje zmianę zasad rekrutacji do szkół wyższych

Skala centylowa, na której przedstawiane są wyniki egzaminu maturalnego powinna być brana pod uwagę przy rekrutacji na uczelnie wyższe. Taki postulat formułuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Miałoby to zapewnić równe szanse kandydatom na studentów, niezależnie od tego, czy maturę zdawali w starej czy w nowej formule.

Maturzyści 2023 mogą mieć kłopoty z dostaniem się na uczelnie w Danii

Maturzyści chcący studiować na uczelniach w Danii mogą nie zdążyć w 2023 r. ze złożeniem dokumentów. Problem ten może dotyczyć także szkół wyższych w innych krajach. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie harmonogramu ogłaszania wyników egzaminów maturalnych w tym roku.

Umowy cywilnoprawne a prawo do wypoczynku

Filmowcy domagają się minimalnego czasu odpoczynku w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Czy mają do tego prawo? Sprawa trafiła do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Recydywa wykroczeniowa stwarza problemy

Recydywa wykroczeniowa polega na tym, że kiedy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, zostanie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jest to możliwe tylko w przypadku wykroczeń popełnionych po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Mimo to zdarzało się, że podwójnie karani byli kierowcy, którzy pierwsze wykroczenie popełnili przed tą datą. Ile było przypadków niewłaściwego stosowania przepisów?

Czy kandydaci na rzeczników ds. etyki muszą zawiesić członkostwo w związkach zawodowych?

Kandydaci na rzeczników ds. etyki w dużej grupie kapitałowej muszą zawieszać członkostwo partyjne lub związkowe. Czy zawieszanie członkostwa w związkach zawodowych przez kandydatów na rzeczników ds. etyki jest zgodne z wolnością zrzeszania się w związkach zawodowych określoną w Konstytucji RP? 

Czy opłaca się oszczędzać na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Czy opłaca się jeszcze oszczędzać na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego? Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na malejącą  opłacalność  oszczędzania w Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po reformie „Polskiego Ładu” i „Niskich podatków”. 

Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem wymaga zmiany prawa

Sankcje wobec rodzica za utrudnianie drugiemu rodzicowi ustalonych kontaktów z dzieckiem to kwestia, która wymaga zmiany prawa. O taką interwencję parlamentu zabiega rzecznik praw obywatelskich zabiega. Potrzeba zmian prawa pojawiła się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2022 r.

Kradzież tożsamości ułatwia jawność numeru PESEL

Kradzież tożsamości to zjawisko, któremu mają zapobiegać przepisy ustawy, nad której projektem trwają w rządzie trwają prace legislacyjne. Jak rzecznik praw obywatelskich ocenia proponowane rozwiązania? Co budzi wątpliwości RPO?

RPO: Biedniejsze regiony płacą „Janosikowe” na bogatszych

System dopłat bogatszych samorządów na biedniejsze (Janosikowe) jest wadliwy do tego stopnia, że niekiedy wychodzi na odwrót. Warszawa wpłaciła 200 mln za dużo, gdyż schemat kompensacji nie uwzględnia narodowości ukraińskiej.

RPO: Jawny rejestr umów powinien uwzględniać prawo do prywatności

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o informacje dotyczące zasad prowadzenia jawnego rejestru umów, który będzie obowiązkowy w administracji publicznej od lipca br.

Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

RPO apeluje o zniesienie całkowitego zakazu zgromadzeń publicznych

Wobec stopniowego znoszenia innych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar apeluje do MSWiA o rozważenie zniesienia całkowitego zakazu zgromadzeń. Wolność zgromadzeń jest bowiem ważnym konstytucyjnym prawem obywateli.

Koronawirus. RPO do MEN: terminy egzaminów są nierealne

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów tegorocznych egzaminów szkolnych. Planowo egzamin ósmoklasisty odbywa się w kwietniu a egzaminy maturalne w maju. Do tej pory nie zapadła decyzja o ich przełożeniu.

RPO: potrzebne zmiany przepiów dotyczących kar administracyjnych

Wysokie kary administracyjne często są przedmiotem skarg do sądów administracyjnych i do Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik Praw Obywatelskich i Porozumienia samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych apelują o wprowadzenie zasad, zapewniających lepsze poszanowanie praw jednostki. 25 maja obie strony podpisały apel o wprowadzenie zmian do Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczących sankcji administracyjnych oraz dublowania odpowiedzialności administracyjnej z odpowiedzialnością karną.

Bezpieczne warunki pracy służb mundurowych - skarga RPO

"Żadna z zakwestionowanych pragmatyk służbowych nie określa prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy" - oceniła Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Nie precyzuje bowiem ani obowiązków pracodawcy, ani sposobu realizacji tego prawa.

Nadzwyczajna kasacja karna

Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do złożenia kasacji nadzwyczajnej w prawach karnych to główny postulat przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Uprawnienie do wniesienia nadzwyczajnej kasacji karnej ma przysługiwać także ministrowi sprawiedliwości.

Równe zasady przechodzenia na emeryturę

RPO w wystąpieniu MPiPS postuluje wprowadzenie równych zasad przechodzenia na emeryturę. Zdaniem RPO kobiety urodzone w okresie od lipca do grudnia 1954 r. nie mają możliwości ustalania emerytury częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Sanatorium – wspólny wyjazd małżonków

Wspólny wyjazd małżonków lub innych osób bliskich do sanatorium jest możliwy na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Jednak w praktyce ubezpieczeni skorzystają ze wspólnego wyjazdu do sanatorium tylko w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma ukończone 65 lat lub orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

Prawne i instytucjonalne możliwości ścigania korupcji

W związku z wejściem w życie ustawy o CBA powstała nowa sytuacja prawna dotycząca ścigania przestępstw korupcyjnych w Polsce. Celem służby jest zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich został powołany do badania skarg dotyczących przypadków niewłaściwego administrowania w działaniach instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii, z wyłączeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykonującego swoje funkcje sądowe.

Jakie działania może podjąć RPO w obronie naszych praw?

Rzecznik Praw Obywatelskich, powołany na podstawie Konstytucji RP i ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, to organ, którego zadaniem jest ochrona naszych praw i wolności. Jakie działania może w tym celu podejmować?

Jak jest powoływany i odwoływany Rzecznik Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich to organ powołany na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy z 15 lipca 1987 roku o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Jak jest powoływany? W jakich sytuacjach może zostać odwołany?

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania. W sprawach o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela Rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

Janusz Kochanowski zostanie pochowany w Częstochowie

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który tragicznie zginął w katastrofie prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem zostanie pochowany w swoim rodzinnym mieście Częstochowie cmentarzu Kule.

Ostatni apel Janusza Kochanowskiego

Ostatnią decyzją Janusza Kochanowskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.

W katastrofie w Smoleńsku zginął Rzecznik Praw Obywatelskich

Janusz Kochanowski był postacią niezwykłą. Ogromna wiedza, doświadczenie i fachowość, niezwykła kultura osobista, nietuzinkowe poczucie humoru – tak opisują go jego najbliżsi współpracownicy.

Bezdomni mają swoich rzeczników

Pomysł instytucji Rzecznika Osoby Bezdomnej ma służyć walce z zjawiskiem bezdomności. Rzecznik byłby koordynatorem wysiłków podejmowanych przez samorządy i organizacje pozarządowe.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie placówek wychowawczych

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzają systematyczne wizytacje w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii oraz w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Wizytacje te odbywają się w ramach pełnienia przez Rzecznika Praw Obywatelskich zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nadzoru nad tymi placówkami.

Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku

Rzecznik Praw Obywatelskich może wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu – w tym także o dział spadku. Przysługują mu w nim takie same prawa jak Prokuratorowi.

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

Kiedy do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich ma za zadanie chronić prawa i wolności obywateli. Każdy obywatel może się do niego zwrócić z wnioskiem o udzielenie pomocy w ochronie swoich praw. 

REKLAMA