REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, na czym polega ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym, nie jest prosta i z pewnością wymaga zastosowania procedury poznawczej, która by umożliwiła uporządkowanie tej skomplikowanej problematyki.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Mediacja w spawach rozwodowych

Mediacja w sprawach rozwodowych ma na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia, zaś rolą mediatora jest dążenie do uzyskania zgody pomiędzy stronami konfliktu.

REKLAMA

Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Podwójne opodatkowanie za pracę w Finlandii

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie Konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która zastąpiła obowiązującą dotychczas polsko-fińską umowę z 1977 r.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Ile kosztują mediacje?

Mediacje są dobrowolnym procesem nakierowanym na rozwiązanie powstałego sporu pomiędzy dwoma stronami. Mediacje mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla skonfliktowanych stron chcących uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów w sądzie.

REKLAMA

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Jeśli rozwodzący się rodzice są gotowi ustalić wspólnie sposób pełnienia opieki rodzicielskiej nad dzieckiem po rozwodzie lub separacji, warto wypracować przy pomocy mediatora porozumienie. Sąd uwzględni takie porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzice powinni przedstawić w sądzie zgodny wniosek o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz porozumienie, dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Decyzja o rozwodzie rodziców musi być dokładnie przemyślana. Jeżeli rodzice zdecydują, że się rozejdą to muszą o tym zakomunikować dziecku. Rozmowa i sposób jej prowadzenia jest bardzo istotny i należy przygotować się do niej bardzo starannie. Najprawdopodobniej dziecko zapamięta tą rozmowę do końca życia.

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc uzyskać rozwód należy liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów. Poniesione nakłady można później odzyskać pod warunkiem, że umieści się stosowne żądanie w pozwie rozwodowym, sąd przychyli się do nich.

Jak uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii?

Emigracja zarobkowa to nie tylko wymierne korzyści finansowe. W bardzo wielu przypadkach doprowadza do rozpadu małżeństw. Aby uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii należy złożyć pisemny wniosek do tamtejszego sądu. Wystarczy, że uczyni to jeden z małżonków.

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Islandii

Jeżeli zostaniesz na Islandii bezrobotnym, możesz zarejestrować się w lokalnym urzędzie pracy, (Vinnumidlun) który może Ci pomóc.

Renta z tytułu niezdolności do pracy w Islandii

Osoby w wieku od 16 do 67 roku życia będące rezydentami Islandii od przynajmniej trzech lat przed złożeniem wniosku mają prawo do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Świadczenie macierzyńskie w Islandii

Osoby, które pracowały na islandzkim rynku pracy przez co najmniej sześć miesięcy bezpośrednio poprzedzających pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego, są uprawnione do świadczeń macierzyńskich.

Wynagrodzenie za pracę w Islandii

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Islandii musimy zapoznać się z podstawowymi przepisami dotyczącymi wynagrodzenia, od tego bowiem najczęściej zależy nasza decyzja.

Urlop wypoczynkowy w Islandii


Dla osób, które wybrały Islandię jako kierunek emigracji, poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego.

Umowa o pracę i warunki pracy w Islandii

Przed rozpoczęciem pracy w Islandii warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy, jakich możemy się spodziewać od naszego pracodawcy.

Własna działalność gospodarcza w Islandii

Dla osób wyjeżdżających do pracy do Islandii dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy może być założenie własnej działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy podstawowe formalności, jakich należy dokonać.

Podejmowanie pracy w Islandii

Islandia, pomimo tego że jest dość odległą od Europy wyspą może być dobrym miejscem do rozpoczęcia nowego życia. Czy trzeba dopełnić jakichś formalności?

Unieważnienie małżeństwa – podstawowe zasady

Zawarcie małżeństwa wiąże ze sobą pewne określone skutki. Pomimo że realnie one zaistnieją, unieważnienie małżeństwa w świetle prawa powoduje cofnięcie tych wszystkich skutków i uznanie że pewnych zdarzeń po prostu nie było.

Kiedy sąd nie orzeknie o winie?

Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest kodeksową przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to, podobnie zresztą jak wiele innych pojęć, takich jak „zasady współżycia społecznego” czy „dobra wiara”, nie zostało nigdzie zdefiniowane.

Praca za granicą

Co dziewiąty Polak w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował poza granicami Polski. Co setny deklaruje, że jest obecnie zatrudniony za granicą - wynika z sondażu CBOS. Najczęściej wymienianym krajem są Niemcy.

Jak napisać CV w języku obcym?

Polska stała się ciekawym kąskiem dla inwestorów. Coraz więcej zagranicznych koncernów otwiera nad Wisłą swoje filie, proponując tym samym nowe stanowiska pracy. Polacy coraz częściej znajdują też atrakcyjne posady za granicą.

Zmiany w wyroku rozwodowym

Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie treści i zakresu wyroku rozwodowego- dopuszczając formalnie porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa?

Chcę rozwieść się z moją żoną. Zastanawiam się jednak ile taka sprawa będzie mnie kosztować. Przy czym chodzi mi o wszystkie koszty, i te poniesione w sądzie i te poniesione u mecenasa.

Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne?

Nierówny podział majątku małżonków

Po rozwodzie ex-małżonka wnosi o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Była żona z zawodu jest kucharką, mąż – nauczycielem. Oboje mieszkają w bardzo małej miejscowości. Pani Kowalska chce by Sąd ustalił, że udziały są nierówne w dzielonym majątku, gdyż ex mąż mimo możliwości nie podjął pracy w ostatnich latach, zajmował się jedynie wychowywaniem ich wspólnego dziecka i udzielał korepetycji a Pani Kowalska zarabiała na utrzymanie domu. Czy ma rację?

Mediacja rozwodowa

Najwięcej spraw trafiających do mediacji w Polsce dotyczy ustaleń z zakresu rozwodów. Do kwestii najczęściej w nich poruszanych należą uzgodnienia spraw finansowych i majątkowych oraz ustalenia związane z dziećmi rozchodzących się rodziców.

Co można ustalić w trakcie mediacji?

Mediacja jest szansą na spokojne i rozsądne rozwiązanie wielu problemów związanych z rozwodem.

Kim jest mediator?

W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy. Dba, aby rozmowa przebiegała w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny, tak by zmierzała w kierunku odpowiadających wszystkim stronom uzgodnień.

Czym jest mediacja rodzinna?

Mediacja jest dla rozwodzących się szansą, na załatwienie części spraw spornych poza salą rozpraw. Mediator nie daj rozwodu, ale pozwala na przykład ustalić zasady podziału majątku.

Czy istnieje rozwód kościelny?

Sad cywilny orzekając rozwód powoduje, iż małżeństwo rozwiązuje się. Natomiast w procesie kanonicznym udowadnia się, iż węzeł małżeński w ogóle nie zaistniał, że tego węzła nigdy nie było, mimo iż małżeństwo zostało formalnie zawarte.

Eksmisja byłego małżonka

Eksmisja byłego małżonka może nastąpić tylko w przypadku jego rażąco nagannego postępowania, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Mieszkanie lokatorskie po rozwodzie

Rozwód ma duży wpływ na mieszkanie lokatorskie (czyli de facto spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu). Nie może ono być przedmiotem współwłasności dwóch obcych sobie osób.

Praca za granicą a emerytura w Polsce

W latach 1985-1987 pracowałem na budowie eksportowej w Libii. Po powrocie wykorzystałem przysługujący mi urlop wypoczynkowy oraz dni wolne od pracy za wydłużony tydzień pracy (praca w wolne soboty) ok. 3,5 miesiąca. W tym roku przeszedłem na emeryturę, ale ZUS nie zaliczył tego czasu do okresu pracy (składkowego). Czy słusznie? 

Czy po rozwodzie otrzymam odprawę?

Byłam po rozwodzie z moim mężem. Mój były mąż zmarł. Czy należy mi się po nim odprawa pośmiertna?

Dokumenty potwierdzające pracę za granicą

Pracowałem legalnie we Francji. Z zachowanych dokumentów posiadam tylko miesięczne "bulletin de paye" czyli poświadczenie wypłaty na których są potrącenia typu ubezpieczenia: społeczne chorobowe, społeczne starcze, dla bezrobotnych i na rentę dodatkową oraz tzw. siret pracodawcy. Oczywiście są pieczątki, podpisy itp wszystkie oryginalne. Czy te dokumenty są wystarczające dla ZUS-u przy staraniu się o emeryturę?  

Czy jest już za późno na zmianę nazwiska?

Jestem 2 miesiące po rozwodzie. Nie chce mieć nic wspólnego z moim byłym mężem. Chce zmienić nazwisko. Czy mam jeszcze na to szanse? Słyszałam, że trzeba dokonać zmiany w ciągu miesiąca.

Z winą czy bez winy?

Żona po wielu latach małżeństwa chce się rozwieść. Poznała młodszego mężczyznę. Zależy jej na szybkim rozwodzie. W związku z tym prosi, abyśmy się rozwiedli bez orzekania o winie. Jakie są tego konsekwencje? 

Zmiana nazwiska a alimenty

Czy zmiana nazwiska ma wpływ na otrzymywanie alimentów od byłego męża? Mąż żąda ode mnie, żebym zmieniła nazwisko, bo inaczej przestanie mi płacić alimenty. Czy ma do tego prawo?  

Jak rozwieść się z zaginionym małżonkiem?

Oprócz ogromnej tragedii zaginięcie małżonka tworzy liczne problemy prawne. Jednym z nich jest zawarcie ponownie małżeństwa przez współmałżonka osoby zaginionej. Jak tego dokonać?

Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie

Rozwodzący się małżonkowie, toczą niekiedy prawdziwą „wojnę domową”. Przedmiotem takiej wojny często bywa spółdzielcze prawo do lokalu. 

Rozwód u notariusza

Możliwość przeprowadzenia rozwodu u notariusza brzmi zaskakująco. Ale może już niedługo będzie to normalna usługa świadczona przez notariuszy.

REKLAMA