REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Część pieniędzy przyznanych w ramach rządowego programu 800 plus do zwrotu? Czy na takie sytuacje muszą się szykować rozwiedzeni rodzice? To pytanie jest w pełni zasadne, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał zwrotu pieniędzy od ojca, który z byłą już żoną sprawował naprzemienną opiekę. Sprawa znalazła finał w sądzie.
Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!
Na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (art. 5 ust. 2a), w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego (tzw. 800 plus) ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego. W praktyce jednak przed orzeczeniem rozwodu świadczenie przyznawane jest jednemu z rodziców w pełnej wysokości. Czy zatem ZUS ma podstawy do żądania w takiej sytuacji zwrotu połowy wypłaconych świadczeń? - odpowiedź na to pytanie zawiera uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu wydanego 18 lipca 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 768/23.
Zdecydowana większość kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub domu jest zaciągana wspólnie przez małżonków czyli formalnie – przez dwie osoby. Dla banku nie ma znaczenia ich status prywatny, rozwód nic więc nie zmienia. Były mąż i była żona jako kredytobiorcy są solidarnie odpowiedzialni za spłatę kredytu.
REKLAMA
„Przygotowanie się do rozwodu w przypadku przemocy wymaga przemyślanej strategii” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka. Na co warto zwrócić uwagę?
Czy osobista praca jednego z małżonków przy budowie domu podlega rozliczeniu podczas podziału majątku wspólnego? Zgodnie z polskim prawem, co do zasady taka praca nie jest traktowana jako nakład z majątku osobistego na majątek wspólny, który podlegałby zwrotowi podczas podziału majątku.
Szefowa resortu edukacji w rozmowie z PAP powiedziała: - Tak jak minister edukacji nie decyduje, w jaki sposób Kościół organizuje nabożeństwa, tak to ministerstwo organizuje lekcje religii. Rząd ma swój plan, który realizuje.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to najpopularniejszy rodzaj spółki w Polsce. Bardzo często – z różnych względów – wspólnikiem jest tylko jedno z małżonków. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Dopóki w małżeństwie panuje zgoda, problemu raczej nie ma. Nieporozumienia powstają wtedy, gdy mąż i żona pozostają w konflikcie, a w ostateczności dochodzi do rozwodu. I do podziału majątku. Co się dzieje z udziałami w spółce z o.o., gdy nastąpi rozwód i byli małżonkowie zamierzają dokonać podziału swojego majątku?
REKLAMA
ZUS zajmuje się nawet kontrolą osób chory, które na zwolnieniu lekarskim chodzą do kościoła czy biorą udział w innych czynnościach religijnych.
Wyjątkowo możliwe jest uznanie, że udziały byłych małżonków w majątku wspólnym nie są równe. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Oto najważniejsze przepisy i przykładowe orzeczenia sądów.
Rzeczniczka Praw Dziecka proponuje dodanie nowego przepisu, który poprawiałby sytuację finansową dzieci rozwodzących się rodziców. Jak podkreśla Monika Horna-Cieślak, dzieci uprawnione do alimentów w wysokości określonej w wyroku rozwodowym są w gorszej sytuacji od tych, których zobowiązanie jest dochodzone na innej drodze, tak jak w przypadku dzieci pozamałżeńskich.
W rozliczeniu rocznym za 2024 rok również można skorzystać z ulgi na dziecko. Jednak jak rozliczyć ją, gdy ma się dzieci z różnych związków? Warto znać przepisy, bo można sporo zyskać. Na konto może wpłynąć o 888 zł albo nawet prawie o 1588 zł więcej.
Już w kilkuset kościołach w całej Polsce można składać ofiarę bezgotówkowo. W niektórych z nich ofiaromaty całkowicie zastąpiły tradycyjną tacę. Co na to parafianie?
Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.
Polacy coraz śmielej sięgają po rozwód by zakończyć nieudany związek. Rzadko przy tym powodem rozstania są pieniądze – a już w ogóle różnice światopoglądowe. Powody są bardziej prozaiczne. Głównym powodem-wytrychem jest niezgodność charakterów, cokolwiek naprawdę się pod nią kryje.
Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? Co Polacy wskazują jako główny powód w powód rozpadu małżeństwa w pozwie rozwodowym? Sprawdzamy.
Rozwiedzeni małżonkowie, którzy mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym małżonku, nie będą mogli korzystać z tej korzystnej reguły zbiegu świadczeń, którą przewidują nowe przepisy o rencie wdowiej. Tak przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski.
Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.
Rozwód jest zdarzeniem wpływającym nie tylko na życie osobiste, ale również ma znaczenie w relacjach prawnych i finansowych. Jedną z takich kwestii jest darowizna od teściów po rozwodzie. Przyjrzymy się zatem, jakie skutki podatkowe niesie za sobą otrzymanie darowizny od teściów po rozwodzie.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził, że Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany. Jego zdaniem prace Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego powinny postępować szybciej. Według Hołowni zastąpić go może dobrowolny odpis podatkowy.
Szybki rozwód u notariusza - tego chcą młodzi Polacy. Prace resortu sprawiedliwości nad wprowadzeniem nowego sposobu na rozwiązanie małżeństwa trwają. Rozwód notarialny będzie możliwy przede wszystkim w sprawach bez orzekania o winie.
Nie jest możliwe w polskim prawie uzyskanie rozwodu po śmierci małżonka. Jeśli toczy się postępowanie rozwodowe, jeden z małżonków umiera, to po jego śmierci sprawa podlega umorzeniu. Czy można zatem w jakiś sposób ochronić majątek zmarłego tak aby żyjący małżonek po nim nie dziedziczył?
„Czasami trzeba walczyć o winę, alimenty na siebie, negocjować warunki podziału majątku. Wtedy szybko nie znaczy dobrze” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka.
Jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas wychowują dziecko wspólnie i żaden z rodziców nie ma prawa do ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.
„Chciałabym wystąpić o rozwód. Z jakich przyczyn jest to możliwe? Jakie powody należy podać w pozwie?” – pyta Czytelniczka.
3 maja wypada święto kościelne Matki Bożej Królowej Polski. Czy 3 maja idzie się do kościoła i jest to święto nakazane?
Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?
Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.
Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.
W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.
Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.
Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?
Blisko 81 tys. - tyle pozwów rozwodowych wpłynęło w 2023 r. do sądów okręgowych w całej Polsce. Czy to więcej niż w 2022 r.? Czy pandemia rzeczywiście zwiększyła liczbę rozwodów w Polsce?
Pierwsze posiedzenie zespołu ds. Funduszu Kościelnego odbędzie się 9 lutego 2024 roku. Ma przygotować rozwiązania dotyczące rekomendacji dla Rady Ministrów w zakresie realizowania zapisów konstytucji związanych z wolnością religijną.
Rusza "Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego". Będzie miał za zadanie przeprowadzenie analiz oraz wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad jego finansowania. Pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione Radzie Ministrów już do 31 marca 2024 r.
Adwokaci specjalizujący się w sprawach rodzinnych nadali temu zjawisku nawet własne określenie - świąteczna alienacja rodzicielska. To dowodzi, że nie są to sytuacje o charakterze epizodów, ale poważny problem społeczny.
Fundusz Kościelny to unikalna instytucja finansowa. Jego głównym celem jest wsparcie finansowe Kościołów i innych związków wyznaniowych działających w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej historii, organizacji, finansowaniu oraz celom Funduszu Kościelnego. Ile wynosi Fundusz Kościelny zaplanowany na 2024 rok i na co będą wydawane pieniądze?
Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego. "Zastąpienie Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem od podatku to rozwiązanie nowoczesne, przyjęte w Europie i szanujące wolność religii" - powiedział ks. prof. Dariusz Walencik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Czy przypadająca w Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym? Czy wierni mają obowiązek tego dnia uczestniczenia we mszy świętej?
Czy rozwodzący się rodzice mogą ustalić z kim dziecko będzie spędzało Święta Bożego Narodzenia? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?
Jak napisać pozew rozwodowy? Gdzie należy złożyć pismo? Prezentujemy praktyczne wskazówki oraz przykładowy pozew.
Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje.
Czym jest mediacja? Jakich kwestii rozwodowych może dotyczyć? Co powinni o niej wiedzieć małżonkowie? Prezentujemy najważniejsze informacje.
Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.
Przepisy określają warunki, jakie powinni spełnić wdowa i wdowiec, aby mogli otrzymać rentę rodzinną. Czy prawo takie przysługuje również rozwiedzionym małżonkom? Odpowiadmy.
Uczestnik PPK, pozostający w związku małżeńskim, powinien pamiętać, że – jeśli z małżonkiem łączy go wspólność majątkowa – środki gromadzone przez niego w ramach PPK mogą nie być wyłącznie jego własnością. Mogą należeć bowiem do majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że w razie rozwodu część z nich przypaść może jego byłemu małżonkowi.
Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.
Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?
Choć często mówi się o powrocie do nazwiska panieńskiego, to prawo to przysługuje każdemu z małżonków, który przy ślubie zmienił swoje dotychczasowe nazwisko.
REKLAMA