REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszyst­kich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron sto­sunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony poro­zumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę.

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę na okres próbny może uzasadniać roszczenie o odszkodowanie

Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na okres próbny z zachowaniem terminów wypowiedzenie ustalonych w Kodeksie pracy może w niektórych sytuacjach stanowić nadużycie prawa i uzasadniać roszczenie zwolnionego pracownika o odszkodowanie.

IFK poleca: Przyczyna zwolnienia z pracy

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem pracodawca musi w piśmie rozwiązującym umowę o pracę zawsze określić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Bezwzględny obowiązek wskazania przyczyny dotyczy również każdego rodzaju umowy, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zarówno z winy pracownika, jak i z przyczyn, które nie leżą po stronie pracownika.

REKLAMA

Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę

Chociaż wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę, to jednak ustawodawca stawia warunki prawidłowości wypowiedzenia. Poprawność wypowiedzenia wymaga spełnienia zarówno przesłanek formalnych, jak też należytego uzasadnienia. Pomimo faktu, iż każde wypowiedzenie jest skuteczne, to jednak poprawne jego złożenie, chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika.

Wypowiedzenie drogą mailową a zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę drogą mailową. Jednocześnie w treści wypowiedzenia, pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie 3 miesięcznego wypowiedzenia. Czy za czas nieświadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracownik otrzyma wynagrodzenie?

Urlop rodzicielski i ojcowski - zmiany od 2016 r.

Od 2016 r. więcej osób uzyska prawo do urlopu rodzicielskiego, co oznacza że rodzice będą mogli łatwiej godzić obowiązki zawodowe i opiekuńcze. Ponadto pracujący opiekunowie będą bardziej chronieni przed zwolnieniem. To główny cel nowelizacji Kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r., która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r.

Treść świadectwa pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Treść świadectwa pracy jest odzwierciedleniem postanowień zawartych w ramach stosunku prawnego, który łączył strony zawartej umowy o pracę, czyli pracodawcę i pracownika.

REKLAMA

Jak wybrać pracowników do zwolnienia?

Pracodawcę przy wyborze pracowników do zwolnienia ograniczają pewne reguły. Przede wszystkim nie może naruszyć zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu. Powinien stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników i wyników ich pracy oraz doboru ich do zwolnienia. Jeśli pracodawca planuje zwolnienia grupowe, musi określić kryteria, którymi będzie kierował się, dobierając pracowników do zwolnienia.

Nowe zasady zawierania i wypowiadania umów o pracę – nowelizacja Kodeksu pracy

5 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem tej ustawy jest ograniczenie nieuzasadnionego i niezgodnego z ich przeznaczeniem - wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Ponadto te same okresy wypowiedzenia będą miały zastosowanie zarówno do umów o pracę na czas określony i na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach terminowych w 2016 r.

W myśl uchwalonej przez Sejm w lipcu br. zmiany Kodeksu pracy, począwszy od 2016 r. umowa o pracę będzie zawierana na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Likwidacji ulegną umowy na czas wykonania określonej pracy. Głównym celem zmian jest ograniczenie nadużywania przez pracodawców podpisywania z pracownikami terminowych umów o pracę.

Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

Nadchodzi czasem taki dzień, kiedy pracownik postanawia odejść z pracy bądź pracodawca postanawia rozstać się z pracownikiem. Pojawia się kwestia formy rozwiązania umowy. Umowę można wypowiedzieć przez jedną lub drugą stronę, bądź też można rozstać się za porozumieniem stron. Jeśli jest z czego wybierać, na co się zdecydować?

Konieczność zwolnienia pracownika

Konieczność zwolnienia pracownika to często bardzo trudna decyzja dla pracownika zarządzającego. Najczęstszym powodem zwolnień jest szukanie oszczędności w redukcjach personelu. Jak przekazać pracownikowi informację o rozwiązaniu z nim umowy?

Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę

Konsekwencją badania lekarskiego może być wydanie przez lekarza zaświadczenia o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami zdrowotnymi np. do pracy w nocy. Co w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości zapewnić pracownikowi innej pracy? Czy może rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron reguluje art. 30 § 1 Kodeksu pracy. To najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Możliwe jest także w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnej formy rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W tym trybie można rozwiązać umowę w dowolnym momencie trwania stosunku pracy i potrzebne jest w tym celu zgodne oświadczenie woli stron.

Prawa pracownika w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę to jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Prawo do wypowiedzenia umowy ma pracodawca i pracownik. Długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia i rodzaju umowy (trwają prace nad zrównaniem okresów wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony). Jakie prawa ma pracownik podczas okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy przez pracownika uprawnia do odprawy pieniężnej - SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15) uznał, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków uprawnia do odprawy pieniężnej, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania umowy.

Zasada „33 i 3” - limit dla umów o pracę na czas określony

Sejm pracuje nad kolejnymi zmianami w kodeksie pracy. Celem tej nowelizacji jest przede wszystkim ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Proponowane rozwiązanie „33 i 3” zakłada, że gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy przekroczy 33 miesiące lub gdy pracodawca zawarł z pracownikiem już 3 takie umowy – to od następnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy – pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto okresy wypowiedzenia umów o pracę będą takie same dla każdego rodzaju umowy.

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

W ostatnich latach pracodawcy coraz częściej zwalniają pracowników z przyczyn ekonomicznych. Co to oznacza?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Generalną zasadą jest, że przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca zobowiązany jest podać przyczyny uzasadniające wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Obecnie w orzecznictwie zliberalizowano wymagania odnośnie podawania przyczyn wypowiedzenia.

Częste zwolnienia lekarskie jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Czy długotrwałe i częste przebywanie pracownika na zwolnieniach lekarskich może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę? Należy mieć na uwadze, że takie nieobecności pracownika dezorganizują pracę w zakładzie pracy.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej.

Umowy terminowe maksymalnie do 33 miesięcy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada ograniczenie czasu trwania umów terminowych maksymalnie do 33 miesięcy oraz zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony.

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu chroni kobietę przed rozwiązaniem stosunku pracy? Kodeks pracy przewiduję gwarancję zatrudnienia dla kobiet w ciąży, określa się ją jako szczególna ochrona stosunku pracy. Ochrona ta polega na tym, że w zwykłym trybie, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę kobiecie, która jest w okresie ciąży.

Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Czy depresja może być powodem do wypowiedzenia umowy o pracę? Okresowy spadek efektywności pracy może dotknąć każdego pracownika, nawet tego, który dotychczas wzorowo i nienagannie wykonywał swoje obowiązki. Obniżenie jakości i wydajności pracy może być spowodowane przemęczeniem lub problemami osobistymi. Nierzadko jednak okazuje się, że przyczyny tkwią głębiej, gdyż pracownik ma depresję, a taki stan trwa niestety znacznie dłużej niż okresowe załamanie psychiczne.

Odchodzę z pracy - jak poinformować pracodawcę?

Jak poinformować pracodawcę o tym, że odchodzę z pracy? Warto napisać list z rezygnacją, w którym zawrze się argumentację swojej decyzji.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę - przyczyny

Pracodawca, który wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązuje jakąkolwiek umowę o pracę bez wypowiedzenia, musi podać pracownikowi przyczynę zwolnienia z pracy. Powinna być ona podana w piśmie rozwiązującym umowę o pracę. Przyczyna musi być konkretna, rzeczywista i zrozumiała dla pracownika.

Ustanie stosunku pracy – zagadnienia ogólne

Ustanie stosunku pracy następuje wskutek rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Rozwiązać umowę o pracę można na kilka sposobów, do których zalicza się m.in. porozumienie stron stosunku pracy, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia. Jakie są okresy wypowiedzenia?

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Dyscyplinarka powszechnie kojarzy się ze zwolnieniem pracownika przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną zwykle jest naganne zachowanie pracownika. Tymczasem z dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę może skorzystać także pracownik przeciwko pracodawcy. Kiedy może to nastąpić?

Czy wypowiedzenie wręczone w dniu wolnym od pracy jest skuteczne?

Jednemu z naszych pracowników który pracuje od wtorku do soboty od 7:00 do 15:00 wręczyliśmy wypowiedzenie w poniedziałek 9 marca tj. w dniu harmonogramowo wolnym. Pracownik ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Czy takie wypowiedzenie jest ważne i niewadliwe?

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga dokonania szeregu czynności. Jakie 5 kroków należy wykonać w celu prawidłowego rozstania się z pracownikiem? Zobacz wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – o czym powinien pamiętać pracownik

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę, nawet jeżeli się go spodziewał, zazwyczaj reaguje emocjonalnie. Nie zawsze w takiej sytuacji pamięta o dopilnowaniu wszystkich spraw, które należy w tym czasie sprawdzić. Oto krótki przewodnik postępowania w takiej sytuacji.

Pożegnanie pracownika

Odejście pracownika z firmy zwykle podyktowane jest brakiem satysfakcjonującego wynagrodzenia i nieprzyjemną atmosferą w danym miejscu pracy. Poprawa sytuacji na rynku pracy może dodatkowo wpłynąć na decyzję pracownika o zmianie zatrudnienia. Co w takim przypadku należy zrobić? Jak pracodawca powinien pożegnać pracownika?

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z pracownikiem przez wiele miesięcy w sądzie. Szczególnie trudne jest to w przypadku pracowników objętych szczególną ochroną. Jednak wbrew pozorom, mimo ustawowej ochrony, ich również może czekać zwolnienie.

Outplacement jako program pomocy dla osób zwalnianych

Outplacement czyli program pomocy dla osób zwalnianych może obejmować w szczególności: pośrednictwo pracy oraz pośrednictwo zawodowe, szkolenia, doradztwo psychologiczne, także konsultacje prawne. Jak skutecznie realizować i korzystać z outplacementu?

Outplacement jako system tzw. łagodnych zwolnień

Outplacement jako system tzw. łagodnych zwolnień jest coraz częściej stosowany przez pracodawców. Instytucję outplacementu, czyli tzw. zwolnień monitorowanych reguluje ustawa o promocji zatrudnienia, wskazując, że program outplacementu uruchamiany jest, gdy pracę utraci minimum 50 pracowników w ciągu trzech miesięcy.

Jak przeprowadzić okresowe oceny pracowników?

Koniec roku to nie tylko okres przyjęć świątecznych w firmach, ale również czas okresowych ocen pracowników. Pracodawcy często podejmują istotne decyzje kadrowe, dokonują analizy osiągnięć swoich zespołów oraz organizują spotkania z pracownikami. Jak właściwie przeprowadzić okresowe oceny?

Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?

Jeśli sytuacja pracownika w firmie jest niepewna, warto zastanowić się nad formą zakończenia współpracy z pracodawcą. Co jest lepsze: zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym? Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, takich jak np. wypłata odprawy.

Porozumienie versus roszczenie

Rozwiązanie umowy o pracę następuje zazwyczaj na podstawie porozumienia stron stosunku pracy bądź jednostronnego oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to sytuacji upływu okresu, na który umowa została zawarta oraz nastania dnia ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na 3 różne sposoby: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Do porozumienia strony stosunku pracy mogą dojść w każdej sytuacji. Kiedy natomiast stosuje się drugi i trzeci sposób rozwiązania umowy?

Zwykłe rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie dyscyplinarne

Kodek pracy zawiera regulacje, na podstawie których można z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę. Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron – w drodze wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia bądź przez oświadczenie jednej ze stron – bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy pracownika można zwolnić dyscyplinarnie?

Obowiązek wypłaty odprawy przy zwalnianiu pracownika

Pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika a zatrudnia co najmniej 20 pracowników jest zobowiązany do wypłaty odprawy. Pracownik może liczyć na odprawę w przypadku, gdy zwolnienie następuje z przyczyn niedotyczących pracownika. Odprawa pieniężna przysługuje obligatoryjnie przy zwolnieniach grupowych.

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy

Nie każdy pracownik może liczyć na odprawę z tytułu zwolnienia z pracy. Do wypłaty odprawy przez pracodawcę dochodzi w przypadku zwolnienia jednego pracownika z przyczyn jego niedotyczących, kiedy firma zatrudnia co najmniej 20 osób.

Urlop wypoczynkowy i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Po wykorzystaniu urlopu, pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Tego rodzaju decyzja powinna być poprzedzona dokładną analizą potrzeb pracodawcy, gdyż może się zdarzyć, że w okresie wypowiedzenia wystąpi zapotrzebowanie na pracę zwalnianego pracownika.

Zmiana umowy o pracę - jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę może zostać dokonana w każdym czasie. Przy takiej czynności potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia pracownik może w dalszym ciągu świadczyć dotychczasową pracę bądź zostać zwolnionym z tego obowiązku przez pracodawcę. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie jest wprost uregulowane przepisami prawa. Często zatem pojawiają się wątpliwości co do prawidłowości zastosowania takiego zwolnienia.

Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Zwolnienie lekarskie, ochrona przedemerytalna czy też zmiana stażu pracy w okresie wypowiedzenia mają znaczący wpływ na sposób liczenia okresów wypowiedzenia. W jakich przypadkach pracodawca nie ma prawa wręczać pracownikowi wypowiedzenia? Kiedy pracodawca powinien wydłużyć okres wypowiedzenia?

Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy

W przypadku ustania stosunku pracy w związku z wypowiedzeniem umowy, po stronie pracodawcy powstaje szereg obowiązków, których powinien dopełnić. Jeżeli sam wypowiedział umowę, wówczas powinien udzielić pracownikowi dwóch dni wolnych w celu poszukiwania pracy. Zobowiązany jest również do wydania świadectwa pracy bez wniosku pracownika.

REKLAMA