REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny ogrodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Miniaturowe żywopłoty


W ogrodzie nie zawsze potrzebne są nam jedynie wysokie żywopłoty, które pełnią funkcje zasłony przed otoczeniem lub hałasem. Niskie żywopłoty osiągające około 30 cm wysokości świetnie sprawdzają się jako niska obwódka rabaty, trawnika lub ścieżki. Jakie rośliny ogrodowe mogą spełnić taką rolę?

Miniaturowe i eleganckie wierzby


Nieduże, szczepione na pniu ozdobne odmiany wierzb są łatwe w uprawie. Kwitnące wiosną bazie, ciekawe barwy liści i kształty pędów, i różne pokroje koron są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu. Właściwie posadzone i pielęgnowane zadowolą każdego właściciela ogrodu.

Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?

Aby rośliny przyswoiły optymalną dawkę niezbędnych składników, bardzo ważne jest właściwe zastosowanie nawozów. Jednak zastosowanie ich w nieodpowiednim terminie i przy niekorzystnej pogodzie może zupełnie mijać się z celem. Wczesną wiosną gdy tylko rozmarznie ziemia wszystkie rośliny zasilamy nawozami o zwiększonej dawce azotu.

Jak i kiedy nawozić?

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy to architektoniczna forma, gdzie spotykają się ludzie jako użytkownicy, rośliny jako materiał ożywiony i światło słoneczne. Ogród zimowy staje się miniaturowym środowiskiem życia, dzięki któremu możemy się cieszyć widokiem wschodzącego słońca, w jasnym, pełnym światła miejscu łączącym ogród i dom.

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?


Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.

Jakie wybrać rośliny doniczkowe?

Rośliny w pojemnikach to świetny sposób na niebanalne wypełnienie przestrzeni ogrodowej, tarasu czy balkonu przez cały rok. Dodatkowym walorem donic jest możliwość ich dowolnego zestawiania i zmieniania ich położenia względem siebie, co daje interesujące możliwości eksperymentowania z kompozycją roślinną i pozwala w łatwy sposób zasadniczo odmienić wygląd danego miejsca.

Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Ogrody przy kamienicach, zieleńce i skwery w przestrzeni miejskiej spełniają niezwykle ważne funkcje krajobrazowe. Nie tylko upiększają otoczenie, lecz także dają mieszkającym tam ludziom namiastkę kontaktu z naturą.

REKLAMA

Ogród – najlepsze miejsce wypoczynku

W każdym ogrodzie, nawet najmniejszym znajduje się kącik przeznaczony do wypoczynku. Jest kilka sposobów dzięki, którym może zaaranżować w swoim ogrodzie przestrzeń rekreacyjną.

Przycinanie korzeni podczas sadzenia


Rośliny, które kupujemy w punktach sprzedaży są dostępne w pojemnikach, z bryłą ziemi owiniętą jutą lub z odkrytym korzeniem. Każdy rodzaj opakowania lub jego brak wymaga innego potraktowania korzeni i pędów rośliny w czasie sadzenia.

Z jakich roślin można tworzyć roślinne rzeźby?

Do tworzenia różnego rodzaju strzyżonych figur najlepiej używać roślin dobrze znoszących częste przycinanie i odpornych na mróz. Do tego celu nadaje się szereg roślin zarówno liściastych, jak i iglastych o gęstym pokroju i niedużych liściach lub igłach.

Niskie drzewa do małego ogrodu

Każdy chciałby mieć drzewo w ogrodzie ale nie każde drzewo nadaje się do małego ogrodu. Zanim kupimy drzewo zastanówmy się, czy dorosłe drzewo nie będzie sprawiało kłopotów gdy zbyt silnie się rozrośnie. Do małych ogrodów najlepiej wybrać odmiany szczepione o mniejszej sile wzrostu lub gatunki nie osiągające dużych rozmiarów.

Jakie są zalety stosowania pnączy?


Rośliny pnące potrzebują niewiele miejsca do rozwoju i potrafią w szybkim czasie stworzyć gęste ściany zieleni. Wiele osób uważa, że pnącza niszczą elewacje i mury. Jednak jeśli posadzimy rośliny w przemyślany sposób możemy temu zapobiec.

Jak zamienić krzew w drzewko?


Popularne formy krzewów na pniu można uzyskać nie tylko przez szczepienie. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu niektóre kwitnące krzewy możemy łatwo zamienić w drzewo? Jak to zrobić?

Jak przycinać maliny?

Aby maliny w ogrodzie nie rozprzestrzeniły się nadmiernie i lepiej owocowały musimy je regularnie odpowiednio pielęgnować. Jak przycinać krzewy aby cieszyły nas pysznymi owocami?

Jak pielęgnować płaczące odmiany buków?

W sprzedaży jest coraz więcej ozdobnych odmian buka o barwnych liściach i ciekawych pokrojach. Jednymi z najpiękniejszych są odmiany o plączącym pokroju. Aby buki ukazały wszystkie swoje walory warto pamiętać o ich wymaganiach i odpowiednim zastosowaniu w ogrodzie.

Jak odmłodzić starsze krzewy?


Wiele kwitnących krzewów pozostawionych bez pielęgnacji rozrasta się i osiąga zbyt duże rozmiary. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające starszych krzewów?

Dlaczego warto mieć żurawinę w ogrodzie?


Jej owoce zawierają składniki zapobiegające m. in. schorzeniom serca, trzustki i dróg moczowych. Są bogate w wiele ważnych mikroelementów, witamin, cukrów prostych, pektyny oraz błonnik. Żurawina nie jest trudna w uprawie jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki.

Kiedy sadzić rośliny z gołym korzeniem?

Wiele drzew i krzewów z gołym korzeniem często możemy kupić w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, że rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić w określonym czasie aby zdążyły się przyjąć.

Jakie rośliny posadzić wiosną?

Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Wiosną możemy posadzić także zimozielone krzewy i takie rośliny, które trudniej regenerują system korzeniowy. Radzimy, które krzewy należy posadzić w okresie od początku marca do połowy kwietnia.

Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać. Prace te są konieczne jeśli chcemy aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i pięknie wyglądały przez cały rok.

Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Rośliny na stanowisko słoneczne, rośliny na stanowisko cieniste – jakie rośliny wybrać w zależności od stopnia nasłonecznienia naszego ogrodu? Wszystkie kwiaty do życia potrzebują słońca, pamiętajmy jednak, że jedne potrzebują go mniej, a drugie więcej. Radzimy jakie rośliny wybrać do nasłonecznionego ogrodu, a jakie będą najlepsze dla ogrodu, w którym jest dużo cienia.

Jak pielęgnować ogród jesienią?

Pielęgnowanie ogrodu jesienią – o czym należy pamiętać? Jakie prace trzeba koniecznie wykonać, żeby przygotować rośliny do zimy? Kiedy najlepiej wykonać poszczególne czynności pielęgnacyjne? Wrzesień, październik, listopad – trzy jesienne miesiące, w których musimy zadbać o nasz ogród.

Choroby roślin ogrodowych

Szkodniki – wróg, którego musimy poznać jeśli chcemy właściwie dbać o rośliny ogrodowe. Przedstawiamy objawy chorób, które najczęściej atakują rośliny w naszym ogrodzie.

Zastosowanie ziół z ogródka domowego

Zobacz, jak możesz zastosować zioła wyhodowane w swoim ogródku domowym?

Jak hodować kaktusy w ogrodzie?

Wśród kaktusów istnieją gatunki, które mogą być uprawiane przez cały rok. Kaktusami można np. obsadzić skalny ogródek, który zamieni się w egzotyczny zakątek.

Jak dbać o paprocie w ogrodzie?

Paprocie możemy hodować nie tylko w domu, lecz także w ogrodzie. Radzimy jakie miejsca paprocie lubią najbardziej, jak przygotować im podłoże i które gatunki paproci będą najlepsze do naszego ogrodu.

Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Cis pospolity to wiecznie zielone drzewko iglaste. Istnieje wiele odmian cisów, począwszy od tych, których igły mają kolor zielony, aż po te, których igły mienią się na złoto. Radzimy gdzie najlepiej posadzić cisy i jak je pielęgnować aby stały się ładną dekoracją naszego ogrodu.

Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Rośliny okrywowe – które wybrać do naszego ogrodu? Pamiętajmy żeby wziąć pod uwagę w jakich miejscach będą rosły nasze rośliny okrywowe. Radzimy jakie rośliny okrywowe posadzić na stanowiskach słonecznych a jakie na stanowiskach zacienionych.

Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Rośliny okrywowe – czy mogą zastąpić tradycyjny trawnik? Dlaczego rośliny okrywowe sadzi się w miejscach trudnych do koszenia? Czy rośliny okrywowe nadają się również do ogrodów skalnych?

Co to są rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie. Obecnie rośliny okrywowe stają się alternatywą dla trawnika w naszych przydomowych ogrodach.

Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię. Jak to zrobić?

Jak zaplanować idealny ogród

Ogród przed domem to wspaniałe miejsce nadające się do odpoczynku. Relaks w gronie rodziny czy przyjaciół w pięknym, zadbanym ogrodzie to gwarancja mile spędzonego czasu. By ogród służył Waszej rodzinie do zabawy i odpoczynku musi spełniać kilka istotnych warunków.

Jak dbać o rośliny cebulowe

Kwitnące rośliny cebulowe są radosnym zwiastunem wiosny. W ogrodzie rośliny cebulowe zaczynają kwitnąć jako pierwsze, ubarwiając krajobraz, dlatego są tak lubiane i cenione przez miłośników ogrodów.

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

Co warto wiedzieć o bratkach

Bratki można kupić w sklepach ogrodniczych od lipca do jesieni. Bratki kwitną bardzo długo – odmiany (np. z serii Colossus i Delta) kwitną już późnym latem i jesienią w pierwszym roku po wysiewie, a także wiosną następnego roku.

Co warto wiedzieć o lawendzie

Lawenda (Lavandula) była uprawiana już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach basenu Morza Śródziemnego. Lawenda służyła głównie do produkcji olejków i balsamów do kąpieli.

Szklarnia w ogrodzie

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię.

Altana ogrodowa

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed wiatrem i słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, zaprosić przyjaciół i urządzić grilla.

Bonsai

Sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Bonsai

Sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Virtual Garden – zaprojektuj piękny ogród

Virtual Garden – świetny, darmowy program do projektowania ogrodów. Teraz możemy zimą, siedząc w ciepłym fotelu, zaprojektować naszą działkę lub ogród na wiosnę. Jeśli planujemy jakieś poważne zmiany w ten sposób najlepiej sprawdzimy wizualnie naszych zamysłów.

Kompostowanie i kompostowniki

Kompostowanie jest podstawowym elementem ogrodnictwa ekologicznego. Jest to rozłożenie szczątków organicznych w celu odzyskania z nich substancji odżywczych i utylizacji zbędnej biomasy.

Jak przygotować projekt ogrodu?

Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu. Na początek trzeba zadać sobie pytanie, jaki typ ogrodu nam się podoba i jakie elementy powinien zawierać – te pytanie ułatwią nam stworzenie projektu.

Zasady ekoogrodnictwa

Ogród ekologiczny uprawiamy w zgodzie z wypracowanymi przez naturę i poznanymi przez człowieka sposobami obiegu materii, energii oraz samoregulacji. Odtwarzamy procesy zachodzące w ekosystemach i wykorzystujemy je.

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu jest tak samo ważny jak projekt domu, dlatego aby ogród wyglądał ładnie i przy tym był funkcjonalny warto zatrudnić osobę, która znając zasady kompozycji, stworzy nam nasz mały raj.

Ogród angielski

Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – barokiem, który charakteryzował się rygorem i sztucznością. Ogród angielski nawiązywał do naturalnych ogrodów krajobrazowych, odrzucał sztuczność i geometryczność.

Kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji. Przez to przypadkowo wybieramy drzewa i krzewy o różnych barwach i fakturze liści, niedopasowane do siebie, a przecież to właśnie one tworzą szkielet kompozycji ogrodu. Dlatego ważna jest znajomość zasad łączenia barw i stosowanie tych zasad w naszym ogrodzie.

Ogród francuski

Ogród francuski – styl aranżacji ogrodów zapoczątkowany we Francji w XVII wieku, w dobie barokowego przepychu i bogactwa. Aranżacja ogrodów na styl francuski szybko rozpowszechniła się w całej Europie, lecz czas dominacji ogrodów francuskich był stosunkowo krótki – wyparły go inne formy architektury ogrodowej.

Róże – sposób pielęgnacji

Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów. Dobrze rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, lekkich, z dużą ilością próchnicy. Róże nie lubią gleb mokrych, zimnych, ciężkich.

REKLAMA