REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uprawiać rzeżuchę w warunkach domowych?

Rzeżucha mimo walorów dekoracyjnych, ma również doskonały smak i duże właściwości lecznicze. Jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu. Dodawana do potraw przyśpiesza trawienie, poprawia pracę trzustki i poprawia apetyt. Ma ona również działanie moczopędne i dezynfekujące, poprawia jakość cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Cytrusy w mieszkaniu - uprawa

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.

Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Hydrożel to substancja, która magazynuje w sobie wodę. Materiał ten potrafi pochłonąć od 250 do 400 razy wody niż wynosi jego objętość. Jest sprzedawany w postaci proszku lub granulek. Po wchłonięciu wody pęcznieje i przybiera postać żelowych kuleczek. Substancję tą należy wymieszać z ziemią ogrodową. Zatrzymuje ona duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie powolnie oddaje wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Z początkiem wiosny wiele osób chce urozmaicić balkony i tarasy. Do uprawy w donicach i pojemnikach nadaje się wiele roślin. Są wśród nich także liczne, efektowne odmiany iglaków. Aby ożywić zielone kompozycje można sięgnąć po odmiany o barwnych – niebieskawych, srebrzystych lub złotych – igłach.

REKLAMA

Najlepsze rośliny na stanowiska cieniste

Rośliny na miejsca cieniste. Czy możliwe jest by rośliny rosły w cienistych miejscach? Oczywiście! Należy jedynie odpowiednio dobrać gatunki roślin.

Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?


Wydaje się, że piękny ogród wymaga czasu i poświęceń. Nie wszyscy jednak lubią krzątać się bez przerwy po ogrodzie z grabiami lub sekatorem. Jak w praktyczny sposób rozmieścić rośliny w ogrodzie, aby nie sprawiały wiele kłopotu i wyglądały efektownie?

Czy środki ochrony roślin to konieczność?


Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

Wiosenne cięcie: poradnik


Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. O czym warto pamiętać?

REKLAMA

Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?


Wiosną wszystko budzi się do życia, woń kwiatów unosi się w powietrzu, a ich barwy zachwycają różnorodnością i intensywnością. To wszystko w połączeniu ze świeżą, soczystą zielenią trawy oraz liści drzew tworzy niepowtarzalny, tak bardzo przez wszystkich wyczekiwany wiosenny klimat. Poniżej znajdziesz krótkie opisy gatunków drzew i krzewów, które w Polsce kwitną najwcześniej.

Alternatywa dla trawnika


Zakładanie trawnika w ogrodzie nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że trawnik dla optymalnego wyglądu potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy nie chcemy poświęcać czasu na utrzymywanie trawnika możemy założyć łąkę kwietną posadzić rośliny okrywowe lub zastosować oryginalne nawierzchnie.

Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

W zimie szczególnej troski wymagają od nas ciepłolubne rośliny zdobiące tarasy i balkony. Dla wielu z nich przechłodzenie może być bardzo niebezpieczne. Gdzie schować zimą ulubione agawy, oleandry i laury?

Czy łazienka jest dobrym miejscem dla kwiatów?


W łazience możemy hodować różne gatunki kwiatów. W zależności od ich indywidualnych potrzeb, powinniśmy stosować różne metody pielęgnacji kwiatów w łazience. W łazience bez okna, rośliny potrzebują większego nasłonecznienia. Jednak czy na pewno łazienka jest dobrym miejscem dla kwiatów?

Jak wybrać roślinę do uprawy bonsai?


Tradycyjne rośliny bonsai otrzymuje się z orientalnych gatunków drzew, których uprawa w naszym klimacie może okazać się niemożliwa. Istnieje wiele innych roślin, w tym wiele rodzimych gatunków, które nadają się do skarlania.

Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?


Kolorowe wrzosy kupione jesienią często nie przetrzymują zimy. Najczęściej zamierają z powodu przemarznięcia lub niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli chcemy przezimować wrzos na parapecie lub balkonie musimy zapewnić mu właściwą pielęgnację i ochronę przed mrozem.

Efektowne i modne trawy ozdobne


Coraz bardziej popularne odmiany traw są bardzo dekoracyjne, a przy tym w większości mało wymagające. Wystarczy dobrać odpowiedni gatunek, aby móc je uprawiać nawet w małych ogródkach. Niektóre mają imponujące kwiatostany lub ozdobne, barwne liście.

Miniaturowe i eleganckie wierzby


Nieduże, szczepione na pniu ozdobne odmiany wierzb są łatwe w uprawie. Kwitnące wiosną bazie, ciekawe barwy liści i kształty pędów, i różne pokroje koron są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu. Właściwie posadzone i pielęgnowane zadowolą każdego właściciela ogrodu.

Jak i kiedy nawozić?

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy to architektoniczna forma, gdzie spotykają się ludzie jako użytkownicy, rośliny jako materiał ożywiony i światło słoneczne. Ogród zimowy staje się miniaturowym środowiskiem życia, dzięki któremu możemy się cieszyć widokiem wschodzącego słońca, w jasnym, pełnym światła miejscu łączącym ogród i dom.

Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Ogrody przy kamienicach, zieleńce i skwery w przestrzeni miejskiej spełniają niezwykle ważne funkcje krajobrazowe. Nie tylko upiększają otoczenie, lecz także dają mieszkającym tam ludziom namiastkę kontaktu z naturą.

Jak stworzyć wnętrze dla miłośniczki suszonych kwiatów?


Nie każdy lubi suszone kwiaty. Ci jednak, którzy docenili specyficzną urodę suszonych kwiatów, są w nich wprost zakochani. Może warto więc poświęcić jedno pomieszczenie w domu, aby nadać im tło, które w piękny sposób podkreśli ich niezwykły urok?

Jak wykorzystać motywy roślinne we wnętrzu?

Motywy roślinne dają wrażenie przytulności. Jeśli dodatkowo motywy roślinne są w kolorze zielonym – barwie młodości i wiosennego odrodzenia, wprowadzą do naszego domu nutę optymizmu.

Ogród – najlepsze miejsce wypoczynku

W każdym ogrodzie, nawet najmniejszym znajduje się kącik przeznaczony do wypoczynku. Jest kilka sposobów dzięki, którym może zaaranżować w swoim ogrodzie przestrzeń rekreacyjną.

Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii

Drzewa i krzewy wpływają na oczyszczanie powietrza z pyłów i zanieczyszczeń, dostarczają doznań estetycznych, owoców, surowców do produkcji leków, zapewniają cień oraz zwiększają wilgotność powietrza. Mogą także ustrzec nas przed groźnymi drobnoustrojami i obniżyć napięcie elektryczne w atmosferze.

Dlaczego warto mieć żurawinę w ogrodzie?


Jej owoce zawierają składniki zapobiegające m. in. schorzeniom serca, trzustki i dróg moczowych. Są bogate w wiele ważnych mikroelementów, witamin, cukrów prostych, pektyny oraz błonnik. Żurawina nie jest trudna w uprawie jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki.

Czy kasztanowiec i kasztan to to samo?

Czy kasztany zbierane jesienią w parkach i kasztany znane jako przysmak kulinarny pochodzą z tego samego drzewa? Jak odróżnić kasztanowiec od kasztana jadalnego?

Czym jest szczepionka mikoryzowa?


Kondycję roślin w ogrodzie utrzymujemy poprzez właściwe warunki uprawy, odpowiednie nawadnianie i nawożenie. Jednak czasem mimo spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań rośliny nie chcą rosnąć. Zastosowanie szczepionki mikoryzowej może znacznie polepszyć m.in. żywotność korzeni, odporność roślin na choroby i trudne warunki zimą.

Jak zimą dbać o narzędzia do cięcia roślin?

O narzędzia ogrodowe takie jak sekatory czy nożyce ogrodowe należy dbać aby służyły nam jak najdłużej. Zima to najlepszy okres na przegląd i konserwację narzędzi ogrodowych. Oprócz ostrzenia części tnących, warto pamiętać także czyszczeniu narzędzi ogrodowych i zabezpieczaniu ich przed korozją.

Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?


Zdarza się, że pięknie dotychczas kwitnące hortensje ogrodowe przestają kwitnąć i wytwarzają jedynie liście. Możemy temu zaradzić przez właściwe przycinanie, terminową pielęgnację i odpowiednie nawożenie.

Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok. Kiedy większość drzew i krzewów zrzuca liście, zimozielone krzewy są namiastką zieleni w ogrodzie. Jak przystosowały się do trudnych warunków?

Co kryją łacińskie nazwy roślin?

Przy zakupie roślin często spotykamy się z łacińskim nazewnictwem poszczególnych gatunków i odmian. Bywa to kłopotliwe, ale może nam także dużo powiedzieć o pokroju, typie wzrostu, barwie liści bądź igieł danej rośliny.

Zalety ściółkowania rabat w ogrodzie

Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Z pożytków ściółkowania możemy korzystać przez cały rok. W sezonie ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci, zapobiega rozwojowi chwastów i jest elementem dekoracyjnym. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Kupowanie roślin do ogrodu to pierwszy etap tworzenia naszego zielonego zakątka. Posadzenie drzew i krzewów w ogrodzie to inwestycja na dłuższy czas. Udana uprawa roślin oraz włożone w nią nakłady pracy i finansowe zależą w dużej mierze od jakości kupowanych roślin. Radzimy na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu.

Oparzelina słoneczna – zimowy wróg drzew

Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew. Oparzelinę słoneczną można rozpoznać po wybrzuszeniach kory, którym towarzyszą małe pęknięcia, a nawet szczeliny powstające wzdłuż pnia.

Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

Jak przycinać róże pienne?

Aby róże szczepione na pniu miały piękny i kulisty pokrój, musimy zapewnić im właściwą pielęgnację. Róże pienne są o wiele trudniejsze w uprawie niż ich krzewiaste odpowiedniki. Jak przycinać i pielęgnować różane drzewka?

Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach

Karłowe odmiany krzewów liściastych zajmą niewiele miejsca w małym ogrodzie, będą atrakcyjne i wytrzymają każde warunki. Niewymagające krzewy liściaste idealnie nadają się do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni w ogrodzie o przeciętnej glebie.

Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?


Podejście do ogrodnictwa wciąż się zmienia. Powracamy do naturalności, dzikości natury oraz chęci wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. Coraz ważniejsza staje się możliwość korzystania z własnych warzyw oraz ziół, a ogród ma wyrażać indywidualność charakteru właściciela. Jak będą wyglądały ogrody przyszłości?

Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew łatwiej będzie nam dobrać porę cięcia. Jakie krzewy lepiej przyciąć wczesną wiosną, a które po kwitnieniu?

Mniej znane iglaki na żywopłoty

Żywopłot kojarzy nam się jednoznacznie z żywotnikiem („tują”). Być może to najłatwiejszy wybór ale czy najlepszy dla naszego ogrodu? Ciekawe, odporne odmiany kolumnowe nadające się na żywopłoty znajdziemy także wśród świerków, cisów, sosen czy jałowców.

Bambusy ogrodowe zimą

Jeśli chcemy by piękne bambusy zdobiły nasz ogród w kolejnych sezonach, zadbajmy o nie – szczególnie zimą. Większość odmian bambusów wymaga zabezpieczenia przed mrozem. Warto więc wybrać do ogrodu odmiany bambusów wyjątkowo odporne na mróz.

Co zrobić jeśli nie zdążymy posadzić roślin cebulowych przed zimą?

Jak uratować rośliny cebulowe, których nie zdążyliśmy posadzić w ogrodzie? Wystarczy, że cebulki umieścimy w doniczkach z ziemią kwiatową lub odkwaszonym torfem a nasze rośliny cebulowe przetrwają zimę.

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną

Krzewy najwcześniej kwitnące wiosną – derenie, forsycje, jaśminy, magnolie, wierzby – sprawią, że nasz ogród będzie mienił się kolorami zanim stopnieją ostatnie śniegi. Jeśli marzymy o kwitnących już w lutym krzewach, wybierzmy te, które zakwitną najwcześniej.

Niskie liściaste krzewy o barwnych liściach

Niskie liściaste krzewy o barwnych liściach są dobrym rozwiązaniem jeśli w swoim ogrodzie, na balkonie czy tarasie nie mamy zbyt dużo miejsca. Jakie krzewy wybrać aby cieszyły nas barwnymi liśćmi i dodatkowo nie zajmowały wiele miejsca? Czy są odmiany, które nadają się zarówno do ogrodu, jak i do uprawy w doniczkach?

Krzewy odporne na zasolenie

Gdy drzewa i krzewy wrażliwe na zasolenie gleby rosną w pobliżu ulic i chodników, po zimie często zamierają. Czy są rośliny, które mogą znieść takie ekstremalne warunki – bardzo duże zasolenie – i być jednocześnie ciekawą ozdobą?

Szybko rosnące drzewa iglaste

Szybko rosnące drzewa iglaste są idealne dla tych, którzy w szybkim tempie chcieliby stworzyć w swoim ogrodzie namiastkę leśnego zacisza. Jakie drzewa iglaste mogą sprostać tym oczekiwaniom? Które z drzew iglastych wybrać do swojego ogrodu?

Zimozielone pnącza ogrodowe

Atrakcyjnie kwitnące powojniki, wiciokrzewy, miliny są okazałe w sezonie, ale jesienią szybko tracą swe wdzięki. Wraz z opadnięciem pięknie przebarwionych liści, urok tracą także winobluszcze. Zimą na podporach, ogrodzeniach, czy murach pozostają jedynie ogołocone pędy popularnych pnączy. Istnieją jednak rośliny pnące, dzięki którym nawet w zimie możemy się cieszyć zielonymi i dekoracyjnymi liśćmi.

Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Jak wybrać najbardziej optymalny czas do posadzenia iglaków? Kiedy przesadzić iglaki na nowe miejsce w ogrodzie? Optymalny okres sadzenia przypada na czas kiedy kończą się przyrosty nadziemnej części rośliny.

Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?


Nie tylko żywopłoty mogą szybko zasłonić niechciane przez nas widoki. Jeśli w krótkim czasie chcemy zasłonić nieefektowne budynki, ogrodzenia, magazyny i śmietniki wybierzmy szybko rosnące pnącza.

Jakie krzewy kwitną zimą?

Krzewy kwitnące zimą są rzadko spotykane, ale mogą stać się dekoracyjnym urozmaiceniem ogrodu. Kwiaty kwitnące zimą mogą też pachnieć, co jest ich dodatkowym atutem. Jeśli nie przepadamy za zimą, posadźmy w ogrodzie krzewy kwitnące gdy spadnie śnieg, dzięki temu będziemy mieli namiastkę wiosny za oknem.

Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże? Czy wytrzymają polskie zimy? Jakiej gleby wymagają, żeby rosły w naszym ogrodzie? Gdy znajdziemy odpowiedzi na te pytania zabierzmy się za wybór roślin odpowiednich do warunków panujących w naszym ogrodzie.

REKLAMA