Ciemierniki (Helleborus) ze względu na porę, w której kwitną nazywane są różami Bożego Narodzenia. Ciemierniki, które zaczynają kwitnienie już w listopadzie, kwitną do końca marca. Poza efektownymi kwiatami, które wyglądają niezwykle wśród śniegu, Ciemierniki mają także ozdobne liście. Choć roślina ta nie należy do popularnych w naszym kraju, podpowiadamy jak ją hodować.
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.
Rośliny na balkonach i tarasach z reguły są roślinami jednorocznymi. Jeśli jednak nasze tarasy i balkony zdobiły rośliny wieloletnie, możemy, zapewniając im odpowiednie warunki do zimowania, przechować je do kolejnej wiosny. Bielunie, fuksje, dipladenie, bugenwille, passiflory – jak przygotować je do zimy? Gdzie powinny spędzić zimę popularne rośliny balkonowe?
Rośliny lecznicze możemy znaleźć w naszym ogrodzie. Te z roślin, które często uznajemy za chwasty, mogą okazać się pomocne np. przy przeziębieniach, problemach z pęcherzem czy nadciśnieniu. Czarny bez, Czarna aronia, Babka szerokolistna, Mniszek lekarski lub Jasnota biała to tylko niektóre z roślin uznawanych za rośliny lecznicze. Podpowiadamy jak wykorzystać popularne rośliny rosnące w naszych ogrodach.
Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.
Różaneczniki, azalie, róże, wrzosy, ostrokrzewy, hortensje, magnolie, berberysy czy bukszpany – jeśli któreś z wymienionych roślin rosną w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, że należy je zabezpieczyć na zimę. Możemy wykonać osłony ze słomy, stroiszu, przewiewnej siatki lub trzcinowych mat. Sprawdź jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to roślina z rodziny astrowatych. Echinacea jest doceniana ze względu na swoje właściwości lecznicze – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno, a nawet przeciwwirusowo. Jeżówka purpurowa to nie tylko roślina lecznicza, lecz także ozdobna. Oprócz tego, że pięknie wygląda otoczona bylinami, nadaje się również na kwiaty cięte. Radzimy jak pielęgnować echinaceę.
Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?
Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?
Listopad to miesiąc, w którym na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Mimo to pamiętajmy, że nasz ogród nadal potrzebuje pielęgnacji. W listopadzie sadzimy drzewa i krzewy zrzucające liście, podlewamy rośliny zimozielone, okrywamy byliny, dbamy o trawnik i oczka wodne. Podpowiadamy jakie prace wykonać w listopadzie, aby nasz ogród był piękny, gdy tylko zacznie się słoneczna wiosna.
Drzewa i krzewy o barwnych owocach zdobią nasz ogród nie tylko latem i jesienią, lecz także zimą. Dodatkowo często owoce rosnące na drzewach i krzewach zmieniają kolor gdy nastaje jesień – stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe czy nawet fioletowe. To właśnie kolorowe owoce sprawiają, że nasze ogrody wyglądają wyjątkowo nawet podczas mroźnej zimy.