REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rolnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co Polski Ład oznacza dla rolników?

Polski Ład dla rolników to m.in.: większe dopłaty do paliwa oraz uproszczenia dla małych producentów. Zapowiedziano również ustawę uwalniającą wiejską działalność gospodarczą.

Polski Ład. Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - 110 zł za ha

Polski Ład - zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym; mniejsza biurokracja i większa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. takie rozwiązania przygotowano w "Polskim Ładzie" dla rolników.

Kredyt z FGR dla rolnika z dopłatą do oprocentowania

FGR, czyli Fundusz Gwarancji Rolnych GR dostępny jest dla całego sektora rolnego. Objęcie kredytu Gwarancją FGR jest uzależnione od wyników analizy zdolności kredytowej rolnika.

Czy wzrosła szara strefa w rolnictwie?

Dane KRUS wskazują na spadek liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym o 27 tys. Może to oznaczać potencjalny wzrost szarej strefy w sektorze rolniczym.

REKLAMA

Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

GUS: nie ma strat w tegorocznych uprawach

W bieżącym roku uprawy ozime przezimowały praktycznie bez strat - poinformował GUS. Na przeważającym obszarze kraju nie zanotowano uszkodzeń mrozowych, a straty spowodowane niskimi temperaturami mają przede wszystkim charakter lokalny.

REKLAMA

Rolnicy zapowiadają pozwy za lockdown

Rolnicy mają dość pandemii i jej skutków. Zapowiadają masowe pozwy za lockdown. Skarżą się, że w czasie pandemii nie dostali takiej pomocy jak przedsiębiorcy. Chcą zmiany prawa, żeby też mogli korzystać z tarczy pomocowej dla firm.

Obniżenie stawki VAT na środki poprawiające żyzność gleby

Stawki VAT. Ministerstwo Finansów planuje czasowe obniżenie stawki VAT na środki poprawiające żyzność gleby. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane w maju 2021 r.

Restrukturyzacja małych gospodarstw - są dotacje dla rolników

Ruszył nabór wniosków w sprawie restrukturyzacji małych gospodarstw. Sprawdź, kto może złożyć wniosek, jakie są terminy, ile wsparcia można otrzymać?

Premia dla młodych rolników - do kiedy złożyć wniosek?

Można składać wnioski o premię dla młodych rolników. Ile wsparcia można otrzymać? Jakie są terminy? Kto może złożyć wniosek?

Trwa zarybianie mazurskich jezior

Rozpoczęło się zarybianie na Mazurach. Rybacy wypuścili już malutkie szczupaki do jezior Inulec, Głębokie, Jorzec, Zelwążek, Płociczno, Orło i Ołów.

Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolnika

Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę przysługuje podatnikom podatku rolnego. Jak skorzystać z ulgi? Jak ubiegać się o odliczenie inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie?

Rusza dodatkowy nabór do funduszu promocji mięsa owczego

Dodatkowy nabór na promocję mięsa owczego został ogłoszony w związku ze zgłoszeniem niewystarczającej liczby kandydatów do tych komisji zarządzających.

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Jakie są kary za wypalanie traw?

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne. Jakie kary grożą za wypalanie traw?

Produkcja przestaje się opłacać. Rolnicy zapowiadają wzrost cen

Rolnicy ostrzegają, że wkrótce mogą nas czekać duże podwyżki. Już teraz widać gwałtowne wzrosty cen środków do produkcji. Ponadto koszty prowadzenia działalności w przetwórstwie i dystrybucji są bardzo wysokie.

Co zmieni się w zakresie tworzenia koła gospodyń wiejskich?

Projekt nowelizacji o kołach gospodyń wiejskich trafił właśnie do wykazu prac Rady Ministrów. Jakie zmiany przewiduje? Co zmieni się w zakresie funkcjonowania koła gospodyń wiejskich?

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie - wytyczne MRiRW i GIS

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie. 9 kwietnia 2021 r. zostały opublikowane wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Zakończony Spis Rolny - są już wstępne wyniki

GUS przedstawił wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Wiadomo ile w Polsce jest gospodarstw rolnych, jaka jest średnia powierzchnia użytków rolnych i jakie są prognozy na kolejne lata.

Trwa nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw

Można składać wnioski na tworzenie sieci dystrybucji i produkcji, tak aby zminimalizować liczbę pośredników. Kto może złożyć wniosek? Jakie warunki należy spełnić?

Rolniczy handel detaliczny – przepisy, rejestracja, warunki, zasady, podatki

Rolniczy handel detaliczny jest formą działalności rolniczej polegającą na sprzedaży przez rolników żywności wyprodukowanej we własnym gospodarstwie rolnym. Rolniczy handel detaliczny to jedna z form handlu detalicznego, dla której w polskim prawie przyjęto odrębne uregulowania w zakresie nadzoru organów urzędowej kontroli żywności oraz wprowadzono preferencje podatkowe.

Premia na zalesianie - można dostać ponad 2 tyś. zł

Od 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Kto może złożyć wniosek? Jak otrzymać wsparcie?

To ostatnie dni na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

Jeżeli wniosek na zakup komputera dla dziecka został pozytywnie rozliczony to tylko do końca marca można dokonać zakupu sprzętu. Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby rozliczyć wsparcie?

Wydłużono wsparcie na inwestycje zapobiegające suszy

Jest nowy termin na złożenie wniosków o przyznanie pomocy dla rolników w zakresie ochrony przed skutkami klęsk żywiołowych. Kto może złożyć wniosek? Na jaką wysokość wsparcia można liczyć?

Płatności bezpośrednie - wnioski do 17 maja 2021 r.

Płatności bezpośrednie. Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW 2014-2020 – dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego – za rok 2021.

Stawki płatności ekologicznej od 15 marca 2021 r.

Zmiany w rolnictwie ekologicznym 2021. Resort rolnictwa przygotował nowe stawki płatności ekologicznej. Pojawiły się także zmiany dotyczące okresu zobowiązania ekologicznego, sankcji za brak planu ekologicznego oraz nowe normy w zakresie ekologicznej uprawy pomidorów.

Rozszerzono katalog nieuczciwych praktyk na rynku rolno-spożywczym [KOMENTARZ]

Minął termin na zgłaszanie uwag do projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zawiłości projektu tłumaczy dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Skąd bierze się problem glifosatu w produktach kaszowych?

Glifosat stosowany jest zwykle w postaci soli amonowej lub sodowej jako aktywny składnik środków zwalczających chwasty – herbicydów. Czy można całkowicie wyeliminować stosowanie glifosatu w uprawie zbóż?

Glifosat w kaszy gryczanej - gdzie jest go najwięcej?

Czy w kaszach gryczanych ciągle jest trujący glifosat? Sytuacja poprawiła się, ale wciąż można trafić na produkty zawierające pozostałości rakotwórczego glifosatu. Które produkty zawierają glifosat?

Rolnik ryczałtowy - zasady rozliczania VAT

Rolnik ryczałtowy. Przepisy określają szczególną procedurę rozliczania VAT dotyczącą rolników ryczałtowych, której istotą jest zwolnienie z podatku dokonywanych przez nich czynności dostaw produktów rolnych lub świadczenia usług rolniczych. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nieco zmienione przepisy w tym zakresie.

Kiedy złożyć wniosek za rekompensatę za klęski żywiołowe lub ASF

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, od 11 marca 2021 r. mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020.

Czy cyfrowe "paszporty" żywności zwiększą polski eksport?

Cyfrowe "paszporty" żywności pomogą zwiększyć polski eksport, otwierając go na nowe rynki, i umożliwią śledzenie drogi produktów. Jakie produkty obejmie cyfrowy paszport? Które sektory potrzebują paszportyzacji?

Deloitte: najmocniej skutki zmiany klimatu odczuje rolnictwo

Kryzys klimatyczny większym wyzwaniem niż pandemia Covid-19. Jakie trendy będą kształtować przyszłość? Które z nich mogą być zagrożeniem dla rolnictwa?

Wydłużony termin wsparcia na ochronę wód przed azotanami

Azotany w wodzie pitnej są zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego uruchomiono pomoc finansową dla rolników, którzy planują budowę urządzeń chroniących wodę przed azotanami. Kto może ubiegać się o wsparcie?

Pierwszy etap konsultacji Planu Strategicznego zakończony

Od 18 grudnia 2020 roku do 15 lutego 2021 roku trwały konsultacje społeczne dotyczące Planu Strategicznego dla Polski. I etap jest już zakończony. Kto brał udział w konsultacjach? Jakie uwagi były najczęściej zgłaszane?

Nabór wniosków o pomoc na rozwój usług rolniczych

Rozwój usług rolniczych. Jeszcze tylko do najbliższego poniedziałku, 15 lutego 2021 r., można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, finansowanej z budżetu PROW na lata 2014-2020. Można otrzymać wsparcie w wysokości nawet pół miliona złotych.

Ceny gruntów rolnych (ornych) w Polsce 2020/2021

Ceny gruntów rolnych (ornych) w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie informacje o tym ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku. Chyba nikogo nie powinno dziwić, że ziemia zdrożała. Zaskoczeniem może być jedynie to, że pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5% więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42,7 tys. zł za ha – wynika z szacunków HRE Investments uwzględniających ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.

Jak zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła?

Od 12 lutego 2021 roku zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła. Ile będzie kosztował paszport dla bydła? Kto może złożyć wniosek? Gdzie wnieść opłaty?

Czy rolnik płaci podatek dochodowy? Definicja działalności rolniczej w PIT

Czy rolnik płaci PIT? Rolnicy nie płacą co do zasady podatku dochodowego (PIT) od działalności rolniczej, a jedynie podatek rolny uzależniony od powierzchni i rodzaju posiadanych gruntów (użytków) rolnych. Jednak w praktyce pojawiają się wątpliwości, które przychody można uznać za pochodzące z działalności rolniczej. Natomiast rolnicy płacą PIT od tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Czym jest działalność rolnicza? Czym są przychody z działalności rolniczej? Jakich przychodów nie zalicza się do przychodów z działalności rolniczej? Czym są działy specjalne produkcji rolnej?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2021 - terminy, wniosek

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2021. Pierwszy termin składania wniosków w tym roku rozpoczął się 1 lutego, a zakończy się 1 marca. Rolnik składający wniosek w tym terminie powinien dołączyć do niego faktury (lub ich kopie) stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

Pożyczka na spłatę zadłużenia - można składać wnioski

Od 14 stycznia br. rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie pożyczki na spłatę zadłużenia. Kto może złożyć taki wniosek? Jakie warunki należy spełnić?

Dlaczego spada zapotrzebowanie na pasze?

Spada produkcja pasz - alarmuje Izba Zbożowo-Paszowa. Tendencja ta zostanie utrzymana w I połowie tego roku - przewiduje. Jakie są przyczyny tego spadku? Jakie są ceny za ziarno?

Rozwój usług rolniczych - wnioski o pomoc do 15 lutego 2021 r.

"Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych". Termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego programu został wydłużony do 15 lutego 2021 r. - poinformowała Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ostatnie dni na złożenie wniosku na rozwój usług rolniczych

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać świadczenie usług dla rolnictwa, oraz rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pamiętać, że 15 lutego w ARiMR kończą się nabory wniosków o wsparcie finansowe.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2021 r.

Działy specjalne produkcji rolnej 2021. Działy specjalne produkcji rolnej - wykaz norm szacunkowych dochodu na 2021 r. Jakie są działy specjalne produkcji rolnej? Jak rozliczać działy specjalne produkcji rolnej? Jak zgłosić działy specjalne produkcji rolnej?

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych na następne pięć lat

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na kolejne pięć lat - tak przewiduje projekt, który rząd planuje przyjąć jeszcze w tym roku. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują wstrzymanie sprzedaży do 30 kwietnia 2021 roku.

100 tyś. zł dla rolnika. Ruszyły nowe nabory wniosków

Uruchomiono 4 nowe nabory wniosków dla rolników, którzy m.in. chcą przeciwdziałać skutkom suszy i zaopatrzyć swoje gospodarstwa w urządzenia nawadniające.

Dotacje na nawadnianie gospodarstw rolnych i przeciwdziałanie skutkom suszy

Rolnicy mogą starać się o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstw. Dofinansowaniem objęte są także usługi dla rolników, inwestycje na obszarach NATURA 2000 oraz zabezpieczenie wód przed azotanami. Wnioski w tych czterech naborach można składać jeszcze w tym roku.

REKLAMA