REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Trwa ustalanie wysokości opłat za wpis do rejestru żłobków

Uzyskanie wpisu do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych podlega opłacie określanej przez uchwały rad gmin.

Który rodzic otrzyma becikowe?

Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje ono matce dziecka lub jego ojcu, opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Otrzyma je ta osoba, która pierwsza złoży wniosek.

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

REKLAMA

Kim jest asystent rodziny?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Ustawa wprowadza funkcję tzw. asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach.

Jakie zmiany w pieczy zastępczej?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Piecza zastępcza nad dzieckiem będzie sprawowana w ramach rodzinnych form oraz w formie instytucjonalnej. Wśród instytucji sprawujących pieczę zastępczą nad dzieckiem szczególne miejsce powinny zajmować rodzinne formy. Zakłada się więc, że podstawowymi formami pieczy zastępczej będą rodziny zastępcze spokrewnione, rodziny zastępcze niespokrewnione (zawodowe i niezawodowe) oraz rodzinne domy dziecka.

Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa szczególnie kładzie nacisk na działania profilaktyczne, pomagające rodzinie w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci, przeciwdziałające powstawaniu problemów lub pozwalające je rozwiązywać we wczesnym okresie ich pojawiania się. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dziecka jest praca z rodziną.

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

REKLAMA

Dziecko ma prawo znać swoje prawa

Masz prawo znać swoje prawa. Rodzice i nauczyciele też powinni je znać i umożliwić Ci ich poznanie (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 5, 29, 42).

Dziecko ma prawo do odpoczynku

Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 31 i 32).

Dziecko nie może być dyskryminowane

Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 23).

Dziecko ma prawo do prywatności

Pamiętaj, że tak jak inne dzieci, Ty również masz prawo do prywatności (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 16).

Dziecko ma prawo do życia

Ty, tak jak inne dzieci, masz prawo do życia, rozwoju i tożsamości. Państwo, w którym mieszkasz, chroni Twoje życie i stoi na straży twojego bezpieczeństwa (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 6, 7, 8).

Dziecko ma prawo do życia bez przemocy

Masz prawo żyć bez przemocy. Nikt nie może Cię bić ani znęcać się nad Tobą w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 19).

Dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie

Masz prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice powinni zawsze kierować się Twoim dobrem. Państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Masz również prawo do kontaktu z obojgiem rodziców (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 9, 18).

Dziecko ma prawo do ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym

Nikt nie może wykorzystywać seksualnie żadnego dziecka. Masz prawo do ochrony przed takimi zachowaniami (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 34).

Dziecko ma prawo do opieki lekarskiej

Masz prawo do ochrony zdrowia i do właściwej opieki lekarskiej (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 24).

Dziecko ma prawo do wypowiedzi w ważnych dla niego sprawach

Masz prawo do wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach, które ciebie dotyczą (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 12).

Jakie są założenia programu walki z depresją dzieci w województwie łódzkim?

W województwie łódzkim rozpoczął się „Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży”. Program jest adresowany do dzieci w wieku 11 – 13 lat. Program przewiduje udział w warsztatach terapeutycznych oraz konsultacje bezpłatne z terapeutami.

Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy.

Rodzina nie wstąpi w miejsce najemcy lokalu komunalnego

Wkrótce mieszkań komunalnych i socjalnych nie będzie można przekazywać z pokolenia na pokolenie. W razie śmierci najemcy umowa będzie wygasała.

Jakie są prawa dziecka w rodzinie?

Władza rodzicielska rozciąga się nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia. Nie jest to jednak władza niczym nieograniczona. Należy pamiętać o przysługujących każdemu dziecku prawach.

Jak chronione są prawa dziecka?

Prawa dziecka są chronione m.in. Konwencją o Prawach Dziecka wydaną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska jest stroną tej konwencji, a polskie prawo jest zgodne z jej postanowieniami. Polska ratyfikowała tą konwencję w 1991 roku.

Jak wygląda szkolenie dla opiekuna w żłobku?

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech przewiduje, że opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Doświadczenie można zastąpić odbyciem 280 – godzinnego szkolenia.

Co należy zrobić gdy zastępująca pracownica też idzie na wychowawczy?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. W przypadku, gdy pracownik skorzysta z takiego urlopu, najczęściej pracodawca musi zatrudnić kogoś na zastępstwo.

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Nowe możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi do lat 3

Obecnie jedynie niecałe 2% dzieci w wieku do 3 lat jest objętych instytucjonalną opieką. Główną barierą, hamującą powstawanie nowych żłobków są obowiązujące przepisy, które zaliczają żłobki do zakładów opieki zdrowotnej, co sprawia, że muszą one spełniać nadmierne wymagania przewidziane dla tych zakładów. Z uwagi na fakt, iż niewiele rodzin może sobie pozwolić na zapewnienie indywidualnej opiekunki dla swoich pociech, cały ciężar obowiązków spadał dotychczas na rodziców oraz ich krewnych. Jeżeli jednak nikt z rodziny nie mógł pomóc, często zdarzało się, że jedno z rodziców z konieczności rezygnowało z pracy i pozostawało w domu celem opieki nad swoim potomstwem.

Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Urlop macierzyński a prawo do urlopu uzupełniającego

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze przysługuje urlop uzupełniający. Jeżeli więc pracownica w trakcie urlopu macierzyńskiego osiągnie 10 letni staż pracy, wówczas ma prawo do urlopu uzupełniającego – dodatkowych 6 dni.

Jakie zmiany w przedszkolach?

W przedszkolach znajdą się miejsca dla czterolatków, a gminy częściej dopłacą za przejazd dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian dotyczących edukacji przedszkolnej.

Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy?

Prowadzenie żłobka i klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru prowadzonego przez gminę. Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zmiany w systemie oświaty

Więcej miejsc w przedszkolach, zamiast likwidacji szkół możliwość łączenia ich w zespoły, likwidacja kuratorów, których zastąpią inspektorzy jakości – to tylko niektóre propozycje rządu zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Trafił już do konsultacji, a większość zmian ma wejść w życie od 1 września 2012 r.

Ekspert radzi: Darowizna a zachowek

Otrzymałem od rodziców dom w drodze darowizny. Czy moje rodzeństwo może po śmierci rodzica dochodzić ode mnie zachowku? Jaka jest zależność między darowizną o zachowkiem?

Pozew o alimenty - jakie dokumenty?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Aby ustalić wysokości alimentów Sąd musi uzyskać dane dotyczące kosztów utrzymania dziecka. Mają tu przede wszystkim znaczenie koszty utrzymania i potrzeby rodziny. Możliwości zarobkowe i majątkowe małżonka oraz potrzeby uprawnionego należy zawsze opisać w pozwie i starać się udowodnić w postępowaniu.

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Środki stosowane wobec nieletniego zostały wymienione w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Jak wygląda obowiązek alimentacyjny w Belgii?

Regulacja prawna dotycząca alimentów zawarta jest w belgijskim kodeksie cywilnym. Obowiązek alimentacyjny jest narzucony z mocy samego obowiązującego prawa. Polega na tym, że jedna osoba ma obowiązek dostarczać drugiej osobie pomoc niezbędną do życia.

Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Regulacja prawna, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego znajduje się we francuskim kodeksie cywilnym.

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, jak również środków wychowania. Obowiązanymi są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.

Macierzyństwo

Matka to osoba, która urodziła i zazwyczaj jednocześnie wychowuje swoje dziecko. Prawo wiąże z macierzyństwem określone skutki, zwłaszcza prawa i obowiązki po stronie matki.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z urlopu macierzyńskiego. Jednak w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy stosunek pracy uprawnionego pracownika nie podlega ochronie.

Adopcja

Adopcja w terminologii prawniczej określana jest jako przysposobienie. W jej wyniku pomiędzy osobą dorosłą a małoletnim powstają więzy takie jak w rodzinie między rodzicem a dzieckiem.

Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?

Regulacja dotycząca władzy rodzicielskiej we Włoszech znajduje się w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podstawową zasadą jest to, że wszelkie prawa i obowiązki wypełniane przez włoskich rodziców muszą leżeć wyłącznie w interesie dziecka.

Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Anglia i Walia posiadają wspólne uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej. Głównym założeniem systemu prawnego jest ochrona dziecka oraz jego interesów.

Jaka jest istota władzy rodzicielskiej w Belgii?

Uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej w Belgii możemy odnaleźć w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podobnie jak w wielu systemach prawnych w Europie celem regulacji jest dobro dziecka.

Kiedy dziecko trafia do placówki opiekuńczo wychowawczej?

Najbardziej drastycznym środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej jest umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej. Środek ten powinien być stosowany dopiero wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały pożądanego efektu lub ze względu na okoliczności można przypuszczać, że takiego wyniku nie dadzą.

Kiedy stosuje się środek poprawczy?

Umieszczenie nieletniego, który popełnił przestępstwo w zakładzie poprawczym można orzec, jeżeli u nieletniego występuje wysoki stopień demoralizacji, przemawiają za tym okoliczności i charakter czynu, a dotychczasowe wychowywanie nieletniego nie dało pozytywnych rezultatów lub dotychczas stosowane środki wychowawcze nie rokują resocjalizacji nieletniego.

Dzienny opiekun jako indywidualna forma opieki nad dziećmi

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 ma spowodować wzrost liczby miejsc opieki nad małymi dziećmi oraz ułatwić rodzicom łączenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich. Ustawa reguluje m.in. indywidualne formy opieki nad dzieckiem i wprowadza dziennego opiekuna.

REKLAMA