REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Co grozi za odmowę pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika. Czy jednak pracownik zawsze musi się zgodzić zostać po godzinach. A jeśli nie zostanie, jakie grożą mu konsekwencje.

Praca w godzinach nadliczbowych bez zgody pracodawcy

Zasadą jest, że to pracodawca decyduje o tym, czy zleci pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak, czy pracownik nie może sam podjąć decyzji o pozostaniu po godzinach.

Jak uzyskać dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej?

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej jest jednym ze świadczeń przysługujących osobom pobierającym zasiłek rodzinny. O świadczenie mogą ubiegać się rodziny z minimum trojgiem dzieci.

REKLAMA

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Nowe zasady kontroli pracodawców przez PIP

Nowe przepisy mają uprościć procedurę kontrolną, a także umożliwić im skuteczniejszą walkę z pracodawcami, łamiącymi pracownicze prawa.

Nierozdzielanie rodzeństwa – jakie założenia?

Jeżeli ze związku małżeńskiego pochodzi więcej niż jedno wspólne małoletnie dziecko, powstaje do rozstrzygnięcia nie tylko kwestia, któremu z rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, lecz również czy rozdzielić rodzeństwo między oboje rodziców, w przypadku, gdy rodzice „walczą” o dzieci. Zasadą powinno być nierozdzielanie rodzeństwa, natomiast rozdzielenie jest wyjątkiem, za którym przemawiać musi dobro dziecka.

„Niebieskie karty” – jakie zmiany?

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. ma na celu skuteczniejszą walkę z przemocą w rodzinie. Ustawodawca wprowadził nowelą również regulacje dotyczące procedury „Niebieskie Karty”, czyli sposobu postępowania wobec rodziny dotkniętej przemocą.

REKLAMA

Na czym polega ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Kontakty obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Czy mogę zastosować inną karę porządkową niż przewiduje Kodeks pracy?

Kodeks pracy wymienia enumeratywnie kilka kar porządkowych, którymi pracodawca może ukarać pracownika za przewinienia pracownicze. Czy jest to katalog zamknięty, czy pracodawca może wprowadzać także inne, nieprzewidziane w Kodeksie kary?

Co można, a czego nie można finansować z funduszu socjalnego?

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników (w przeliczeniu na etaty) - na dzień 1 stycznia danego roku, powinien utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki można sfinansować z jego środków.

Reforma postępowania sądowego w sprawach rodzinnych w Niemczech

Postępowanie sądowe w sprawach rodzinnych wyłączone zostało z niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane zostało w osobnej ustawie. Ustawa o postępowaniu w sprawach rodzinnych i sądownictwie nieprocesowym weszła w życie z dniem 1.09.2009 r.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Kiedy takie rozwiązanie umowy może być zastosowane?

Grzywna za umowę cywilnoprawną

Podstawowym sposobem nawiązania stosunku pracy jest zawarcie z pracownikiem umowy o pracę. Niekiedy potrzeby pracodawcy są na tyle zróżnicowane, iż zasadne wydaje się zawarcie jednej z umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Trzeba jednak pamiętać, że zawarcie umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy zachodzą wszystkie przesłanki uzasadniające zawarcie umowy o pracę, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Trwa ustalanie wysokości opłat za wpis do rejestru żłobków

Uzyskanie wpisu do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych podlega opłacie określanej przez uchwały rad gmin.

Który rodzic otrzyma becikowe?

Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje ono matce dziecka lub jego ojcu, opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Otrzyma je ta osoba, która pierwsza złoży wniosek.

Kim jest asystent rodziny?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Ustawa wprowadza funkcję tzw. asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach.

Jakie zmiany w pieczy zastępczej?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Piecza zastępcza nad dzieckiem będzie sprawowana w ramach rodzinnych form oraz w formie instytucjonalnej. Wśród instytucji sprawujących pieczę zastępczą nad dzieckiem szczególne miejsce powinny zajmować rodzinne formy. Zakłada się więc, że podstawowymi formami pieczy zastępczej będą rodziny zastępcze spokrewnione, rodziny zastępcze niespokrewnione (zawodowe i niezawodowe) oraz rodzinne domy dziecka.

Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa szczególnie kładzie nacisk na działania profilaktyczne, pomagające rodzinie w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci, przeciwdziałające powstawaniu problemów lub pozwalające je rozwiązywać we wczesnym okresie ich pojawiania się. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dziecka jest praca z rodziną.

Dziecko ma prawo znać swoje prawa

Masz prawo znać swoje prawa. Rodzice i nauczyciele też powinni je znać i umożliwić Ci ich poznanie (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 5, 29, 42).

Dziecko ma prawo do odpoczynku

Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 31 i 32).

Czy pracownik może skrócić urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny jest udzielany przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika. Przepisy nie limitują jego długości. Oznacza to, że pracownik może zwrócić się do pracodawcy z prośbą o skrócenie urlopu bezpłatnego.

Dziecko nie może być dyskryminowane

Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 23).

Dziecko ma prawo do prywatności

Pamiętaj, że tak jak inne dzieci, Ty również masz prawo do prywatności (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 16).

Dziecko ma prawo do życia

Ty, tak jak inne dzieci, masz prawo do życia, rozwoju i tożsamości. Państwo, w którym mieszkasz, chroni Twoje życie i stoi na straży twojego bezpieczeństwa (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 6, 7, 8).

Dziecko ma prawo do życia bez przemocy

Masz prawo żyć bez przemocy. Nikt nie może Cię bić ani znęcać się nad Tobą w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 19).

Dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie

Masz prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice powinni zawsze kierować się Twoim dobrem. Państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Masz również prawo do kontaktu z obojgiem rodziców (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 9, 18).

Dziecko ma prawo do ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym

Nikt nie może wykorzystywać seksualnie żadnego dziecka. Masz prawo do ochrony przed takimi zachowaniami (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 34).

Dziecko ma prawo do opieki lekarskiej

Masz prawo do ochrony zdrowia i do właściwej opieki lekarskiej (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 24).

Dziecko ma prawo do wypowiedzi w ważnych dla niego sprawach

Masz prawo do wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach, które ciebie dotyczą (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 12).

Jakie są założenia programu walki z depresją dzieci w województwie łódzkim?

W województwie łódzkim rozpoczął się „Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży”. Program jest adresowany do dzieci w wieku 11 – 13 lat. Program przewiduje udział w warsztatach terapeutycznych oraz konsultacje bezpłatne z terapeutami.

Rodzina nie wstąpi w miejsce najemcy lokalu komunalnego

Wkrótce mieszkań komunalnych i socjalnych nie będzie można przekazywać z pokolenia na pokolenie. W razie śmierci najemcy umowa będzie wygasała.

Zakaz konkurencji nie z każdym pracownikiem!

W zakresie określonym w umowie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Nagroda uznaniowa a czasowe zawieszenie układu zbiorowego pracy

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Do takich przepisów zaliczamy układy zbiorowe pracy.

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jakie są prawa dziecka w rodzinie?

Władza rodzicielska rozciąga się nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia. Nie jest to jednak władza niczym nieograniczona. Należy pamiętać o przysługujących każdemu dziecku prawach.

Jak chronione są prawa dziecka?

Prawa dziecka są chronione m.in. Konwencją o Prawach Dziecka wydaną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska jest stroną tej konwencji, a polskie prawo jest zgodne z jej postanowieniami. Polska ratyfikowała tą konwencję w 1991 roku.

Jak wygląda szkolenie dla opiekuna w żłobku?

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech przewiduje, że opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Doświadczenie można zastąpić odbyciem 280 – godzinnego szkolenia.

Czy staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS?

Aby wspomóc pracowników mniej zamożnych, pracodawcy często powołują w swoich firmach tzw. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego po spełnieniu określonych kryteriów, wypłacane są dodatkowe środki finansowe, bądź finansowane są określone cele, takie jak bony na święta, czy dodatkowe szkolenia.

Czy skonfliktowany pracownik zostanie przywrócony do pracy?

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Czy pracodawca musi uzasadnić różnice w wynagrodzeniu pracowników?

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Jeżeli jednak pracodawca chce zróżnicować wynagrodzenie pracownikom zajmującym to samo stanowisko, musi to uzasadnić.

Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu

Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Nowe możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi do lat 3

Obecnie jedynie niecałe 2% dzieci w wieku do 3 lat jest objętych instytucjonalną opieką. Główną barierą, hamującą powstawanie nowych żłobków są obowiązujące przepisy, które zaliczają żłobki do zakładów opieki zdrowotnej, co sprawia, że muszą one spełniać nadmierne wymagania przewidziane dla tych zakładów. Z uwagi na fakt, iż niewiele rodzin może sobie pozwolić na zapewnienie indywidualnej opiekunki dla swoich pociech, cały ciężar obowiązków spadał dotychczas na rodziców oraz ich krewnych. Jeżeli jednak nikt z rodziny nie mógł pomóc, często zdarzało się, że jedno z rodziców z konieczności rezygnowało z pracy i pozostawało w domu celem opieki nad swoim potomstwem.

Jak często przerwy na papierosa?

Pomimo, że palenie tytoniu staje się coraz mniej popularne, wciąż zdarzają się nawet całe grupy pracowników, którzy wielokrotnie w ciągu dnia robią sobie przerwy na papierosa. Jak często pracownik może korzystać z takiej przerwy?

Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Umowy cywilno-prawne, w tym umowy zlecenia cieszą się dość dużą popularnością wśród pracodawców, szczególnie z uwagi na mniejsze koszty zatrudnienia. Czy przepisy prawa przewidują maksymalny czas trwania takiej umowy?

Czy tylko wyrok skazujący uzasadnia zwolnienie z pracy?

Utrata zaufania do pracownika nie musi przejawiać się tylko w wydaniu wyroku skazującego dotyczącego pracownika. Często samo wszczęcie postępowania karnego może spowodować, że pracodawca postrzega takiego pracownika jako mniej godnego zaufania. Czy brak wyroku skazującego może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim, o ile bowiem w niektórych wypadkach pracownik rzeczywiście ma poważne problemy ze zdrowiem, o tyle w niektórych wypadkach takie zwolnienia są brane zdecydowanie na wyrost.

Zakaz dyskryminowania pracownika na wychowawczym

Częste przebywanie na urlopach wychowawczych nie stanowi podstawy do zmniejszenia wynagrodzenia i odmowy wysłania pracownicy na szkolenie podnoszące jej kwalifikacje zawodowe. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. akt: II PK 116/07.

Czy ustalony regulamin premiowania zawsze obowiązuje?

Utworzony u pracodawcy regulamin premiowania jest dla zatrudnionych pracowników niezależnym od układu zbiorowego czy regulaminu wynagradzania źródłem prawa pracy i nie może być stosowany przez pracodawcę wybiórczo.

Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

Obecnie powszechne są działania pracodawców mające na celu monitoring miejsca pracy, wykonywanych zadań czy ogólnie czasu spędzanego przez pracowników w pracy. Jak daleko może się posunąć pracodawca w kontrolowaniu swoich pracowników?

REKLAMA