REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy matka trojga dzieci ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni, będąca matką trzech synów i w trakcie rozwodu, ma prawo do pełnego odliczenia ulgi prorodzinnej za lata 2021, 2022, 2023 oraz kolejne, zgodnie z art. 27f ustawy o PIT.

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

REKLAMA

Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

Czy dzieciom wolno być głośniej w miejscach publicznych? BADANIE

Czy dzieci mają prawo do głośnego zachowywania się w miejscach publicznych? Firma badawcza IRCenter zapytała Polaków o ich nastawienie do trudnych dziecięcych zachowań w przestrzeni publicznej. Gdzie krzyki i hałasy są akceptowane, a gdzie nie do przyjęcia? Sprawdźmy.

Podatkowa ulga mieszkaniowa. Na czym polega, kto może odliczyć? Flipper nie skorzysta z ulgi

Konieczność zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych - PIT - w wysokości 19% od zysku ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą na pewno nikogo nie cieszy. Ale trzeba wiedzieć, że przepisy przewidują obowiązek zapłacenia takiego podatku tylko jeśli sprzedaż nastąpiła w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik nabył lub wybudował zbywaną nieruchomość. Istnieje również możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, która pozwala wyłączyć z opodatkowania nawet cały dochód uzyskany dzięki sprzedaży lokum. 

50% koszty uzyskania przychodów – kiedy można odliczyć? Dokumentacja, limity, pracownicy, zleceniobiorcy

Wokół zastosowania i rozliczania zryczałtowanych pięćdziesięcioprocentowych kosztów uzyskania przychodów od dawna powstają różnego rodzaju rozterki i pytania. I można by się spodziewać, że obecnie wiele wątpliwości zostało rozwianych w stosunku do choćby roku 2019, to nadal w 2023 roku temat ten jest wyzwaniem dla wielu specjalistów ds. płac. 

REKLAMA

Zamiast korepetycji z matematyki... planszówki!

Regularne granie w planszówki oparte na liczbach może pozytywnie wpłynąć na podstawowe i złożone kompetencje matematyczne dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. Czy do programu nauczania powinny zostać wprowadzone gry planszowe? 

Rodzicu! Zepsuł się darmowy laptop syna wart 2950 zł? Kto załatwia naprawę - Ty czy szkoła? Ile dni syn bez komputera? Sprzęt zastępczy?

To rodzice, a nie uczniowie będą właścicielami laptopów dla czwartoklasistów. Mają więc wiele pytań o warunki gwarancji dla tego sprzętu. Jak to ma wyglądać? Kto się tym zajmie? Znamy już odpowiedzi na nie.

Małe klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania w ustawie o PIT. Motywacja biznesowa uzasadni korzyści podatkowe

Małe klauzule dot. unikaniu opodatkowania stanowią przepisy szczególne wobec ogólnej klauzuli o unikaniu opodatkowania z art. 119a Ordynacji podatkowej. Co trzeba wiedzieć o tych klauzulach?  Z przepisów dot. tych klauzul wynika jedno podstawowe zalecenie: podatnik powinien zadbać, aby jego działania miały biznesowe powody i nie wynikały przede wszystkim z chęci osiągnięcia korzyści podatkowej. 

Czy można rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko w trakcie postępowania rozwodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził brak możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli postępowanie rozwodowe jest w toku. 

Czy podatnik, który zawarł małżeństwo, może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatnik, który zawarł małżeństwo, nie może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Związek małżeński wyklucza przyznanie statusu "osoby samotnie wychowującej dziecko" i skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust 4c ustawy o PIT.

Czy matka w przypadku rozwodu może rozliczyć ulgę prorodzinną w całości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że matka może rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT-37 na każde z dzieci w całości, tj. 100% za wszystkie miesiące roku 2022. Stan faktyczny, w którym matka jest głównym opiekunem dzieci, pełni wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem i zapewnia im potrzeby, uzasadnia takie rozliczenie.

PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych

W Ministerstwie Finansów rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI. Opinie na temat nowych wzorów można zgłaszać do 21 sierpnia 2023 r.

Czy podatnik samotnie wychowujący dzieci ma prawo do ulgi prorodzinnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.

Jak obliczać odszkodowanie za zakaz konkurencji? Czy uwzględniać nagrody i inne okolicznościowe bonusy?

Osoby obliczające dla pracowników odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie  konkurencji powinny zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2023 r. w sprawie o sygnaturze akt II FSK 1233/22. Zgodnie z nim rozliczając podatek dochodowy od odszkodowania za zakaz konkurencji jako składnik wynagrodzenia należy uwzględnić nagrodę jubileuszową (okolicznościowy bonus). 

Elastyczne formy zatrudnienia. Jakie prawa mają rodzice dzieci do 8. lat

Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Obecnie mogą z nich korzystać także pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia. To efekt niedawnej nowelizacji Kodeksu pracy. Czym są elastyczne formy zatrudnienia? Kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy. 

Porozumienie rodzicielskie istotnym dokumentem w sprawie rozwodowej

Jaką rolę w sprawie rozwodowej odgrywa porozumienie rodzicielskie? Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Co w przypadku niewywiązywania się stron z porozumienia?

Sharenting. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Okres wakacyjny to czas wzmożonej aktywności rodziców w sieci, szczególnie w mediach społecznościowych. Często zapominamy o bezpieczeństwie naszych dzieci. Czym jest sharenting? Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? 

Prawo do pełnej ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica - Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą prawa do ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica. Według KIS, jeśli tylko jeden z rodziców faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, to tylko temu rodzicowi przysługuje prawo do pełnej ulgi prorodzinnej.

Czy darowizna od ciotki (opiekuna prawnego) jest zwolniona z podatku?

W interpretacji indywidualnej z 10 stycznia 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że darowizna od ciotki, która była opiekunem prawnym i tworzyła rodzinę zastępczą dla wnioskodawcy, może być zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna od obojga rodziców. Czy trzeba składać dwa oddzielne zgłoszenia SD-Z2 aby skorzystać ze zwolnienia?

W interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy dotyczące zgłoszenia darowizny od obojga rodziców na dwóch oddzielnych zgłoszeniach SD-Z2. Zdaniem organu podatkowego obdarowany syn - aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego - powinien złożyć dwa oddzielne zgłoszenia na druku SD-Z2, wykazując każdego z rodziców jako odrębnych darczyńców. 

Czy renta rodzinna z Francji jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce?

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2023 r. dotycząca opodatkowania rent rodzinnych z Francji w Polsce przynosi istotne wyjaśnienia dla osób otrzymujących tego typu świadczenia. Czy takie renty są w Polsce zwolnione z podatku?

Agroturystyka - jakie podatki trzeba płacić. Opodatkowanie PIT i VAT

Jakie podatki powinna płacić osoba wynajmująca pokoje, czy domki letnikom w ramach tzw. agroturystyki? Co to w ogóle jest agroturystyka w świetle przepisów podatkowych? Czy można liczyć na zwolnienia podatkowe?

W 2024 roku Twój e-PIT rozliczy przedsiębiorców. Nowe usługi w e-Urzędzie skarbowym jeszcze w 2023 roku

Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon PIT-owy. Jednocześnie zapowiedziało, że od 15 lutego 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w ramach rozliczeń za 2023 rok będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Te rozliczenia trzeba będzie uzupełnić o pewne dane. Resort finansów rozwija też funkcjonalności e-Urzędu skarbowego (e-US).

Pierwsza komunia święta dziecka rozwiedzionych rodziców

Maj jest tradycyjnie czasem przystępowania dzieci do sakramentu komunii świętej. Dla rodzin to szczególny okres duchowego przeżycia poprzedzony miesiącami przygotowań, które pogłębiają więzi między dziećmi a rodzicami. To okazja do wielkiego świętowania w gronie najbliższych, gdzie najważniejszą osobą jest dziecko, przystępujące pierwszy raz do komunii świętej. Sprawy organizacji tego wydarzenia mogą się jednak komplikować, gdy rodzice są rozwiedzeni. 

Spółka nieruchomościowa

Czym jest spółka nieruchomościowa? Jakie akty prawne regulują zasady funkcjonowania tej spółki? Jakie są  zasady funkcjonowania i opodatkowania spółki nieruchomościowej?

Polscy mężczyźni coraz częściej walczą o opiekę naprzemienną nad dziećmi

Od wielu lat obserwowana jest tendencja wzrostowa rozwiązywanych małżeństw w Polsce i Europie. Niestety zdarza się, że skutki rozstań najbardziej odczuwają małoletnie dzieci. Widać jednak światełko w tunelu. Od kilku lat w Polsce coraz więcej ojców ubiega się o opiekę naprzemienną, walcząc w sądzie o prawo do równego podziału czasu spędzonego z dzieckiem. 

Dochody z zagranicy a rozliczenie PIT. Kiedy i jak to zrobić? Czy zawsze trzeba składać deklarację w Polsce?

Rozliczenie w Polsce przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody unikania podwójnego opodatkowania będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów międzynarodowych oraz krajowych. Ale nie zawsze konieczne będzie złożenie deklaracji podatkowej w Polsce.

PIT za 2022 rok można złożyć tylko do 2 maja. Od 3 do 10 maja automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że zeznania podatkowe PIT za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja 2023 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,5 mln deklaracji. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

Pracownicy-rodzice - ochrona przed zwolnieniem

Już od 26 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać duże zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany długo wyczekiwane, szczególnie dla pracowników, którzy są rodzicami i którzy zyskają dodatkowe uprawnienia. Czy istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, który jest rodzicem i korzysta z uprawnień rodzicielskich, np. jest na urlopie macierzyńskim? Kiedy pracodawca nie może czynić przygotowań do rozwiązania umowy i nie może rozwiązać umowy rozwiązać? Poniżej szczegóły.

Pracownik i urlop rodzicielski - jak to działa po zmianach w Kodeksie Pracy?

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która wejdzie w życie już 26 kwietnia, nada szereg nowych uprawnień pracownikom będącym rodzicami małych dzieci. Nowe przepisy oznaczają nie tylko zmiany w wysokości wypłacanych świadczeń i zwiększenie ochrony rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, lecz również wpłyną na bardziej aktywną partycypację drugiego z rodziców w wychowaniu dziecka. Komentuje dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Czym jest freelancing? Jest to forma zarobkowania bez przywiązania do jednego pracodawcy, jednak nie oznacza to, że wszystkie osoby pracujące w tym modelu prowadzą swoje działania w ten sam sposób. Różnice widoczne są chociażby w sposobie rozliczania podatku dochodowego. W jaki sposób rozliczyć PIT, jeśli jesteśmy wolnym strzelcem?

Czy można odliczyć ulgę prorodzinną wychowując dzieci małżonka?

Jestem w związku małżeńskim od grudnia 2019 r. Prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe i mamy wspólność majątkową. Żona z poprzedniego małżeństwa ma dwoje dzieci. Dzieci wychowuję z małżonką, ale ich nie adoptowałem. Ich ojciec biologiczny nie został pozbawiony praw rodzicielskich. Małżonka za 2022 r. nie uzyskała żadnych dochodów. Czy przysługuje mi ulga prorodzinna z tytułu wychowywania dzieci żony?

Kto musi dopłacić podatek PIT w 2023 roku?

W 2023 roku 1,2 mln osób będzie musiało dopłacić brakujący podatek do zeznania PIT. W sumie będzie to kwota 7 mld zł. Średnio na każdego dopłacającego podatnika to prawie 6 tys. zł (5833 zł). Dla wielu osób znalezienie takiej kwoty to spory kłopot. W takiej sytuacji możliwe jest wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) przyspieszenie przelewów od kontrahentów.

ZUS o deklaracjach PIT - 13. i 14. emerytura, składka zdrowotna, stawka podatku, małoletni uprawnieni do renty rodzinnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z 17 kwietnia 2023 r. udzielił wyjaśnień odnośnie deklaracji PIT za 2022 rok.

Ulga termomodernizacyjna: również wydatki w domu nieukończonym

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć znaczne koszty, do 53 tys. zł. Organy podatkowe odmawiały prawa do ulgi, jeśli wydatki poniesiono na dom nieukończony. Jednak przełom nastąpił 30 marca, kiedy Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia.

Masz 0 zł niedopłaty lub zwrotu podatku w poprzednim roku? Nie zalogujesz się do usługi Twój e-PIT danymi podatkowymi

Podatnicy, którzy w zeznaniu za 2021 rok wykazali 0,- zł (zero) podatku do zapłaty (niedopłaty) i podatku do zwrotu (nadpłaty), nie mogą zalogować się do usługi Twój e-PIT danymi podatkowymi (dane autoryzujące). Natomiast mogę zalogować się profilem zaufanym, bankowością elektroniczną,  e-dowodem albo aplikacją mObywatel. 

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z PIT dofinansowania wydatków na termomodernizację. Co wynika z objaśnień Ministra Finansów?

Jak stosować ulgę termomodernizacyjną i zwolnienie w podatku dochodowym (PIT) odnośnie wydatków na termomodernizację? 30 marca 2023 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe w tym zakresie.

Zapłata zaległych składek ZUS i składki zdrowotnej – skutki w podatku dochodowym. Interpretacja ogólna Ministra Finansów

W dniu 30 marca 2023 r. Minister Finansów wydał ogólną interpretację podatkową, dotyczącą konsekwencji podatkowych (w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT i podatku dochodowym od osób prawnych - CIT) zapłaty przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - w części, w której powinny być one sfinansowane z dochodu ubezpieczonego – podatnika (pracownika, zleceniobiorcy, byłego pracownika lub zleceniobiorcy). Zdaniem Ministra zapłata przez płatnika tych zaległych składek jest neutralna podatkowo dla podatnika, a płatnik nie może tych zapłaconych składek zaliczyć do kosztów podatkowych.

Wynagrodzenie wypłacone po ustaniu zatrudnienia (przejście na emeryturę). Czy trzeba obliczyć i zapłacić podatek dochodowy?

Kadrowa pracowała do 17 stycznia 2023 r. Na początku roku złożyła PIT-0, aby pracodawca nie naliczał jej podatku od wynagrodzenia, ponieważ osiągnęła wiek emerytalny. Do 17 stycznia została jej wypłacona odprawa emerytalna i ekwiwalent za urlop bez naliczenia podatku, ponieważ była jeszcze pracownicą. Za okres do 17 stycznia zostało naliczone wynagrodzenie i wypłacone 1 lutego po ustaniu stosunku pracy. Od tego wynagrodzenia został naliczony podatek od osób fizycznych. Czy powinien zostać naliczony podatek od osób fizycznych od tego wynagrodzenia?

Których ulg podatkowych nie uwzględnia automatycznie Twój e-PIT? Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku.

Sezon PIT-owy 2023 mija półmetek. Zostało już niewiele ponad miesiąc do 2 maja, który to dzień jest ostatecznym terminem złożenia PIT-a za 2022 rok. Ministerstwo Finansów radzi, by sprawdzić swoje dane i rozliczenie dostępne w usłudze Twój e-PIT. Warto też wiedzieć, których ulg podatkowych Twój e-PIT automatycznie nie uzupełnia oraz na jakie pułapki uważać, żeby nie stracić zmianach podatkowych, które zaszły w zeszłym roku.

Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

Karty przedpłacone na posiłki dla pracowników a podatek. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Czy wartość przekazanych pracownikom kart przedpłaconych na posiłki profilaktyczne jest opodatkowana PIT, a pracodawca musi od tej wartości pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)? 24 marca 2023 r. Szef KAS zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację podatkową w tej sprawie.

Ulga na niepełnosprawne dziecko - rodzice bez limitu dochodów. Limit 100 tys. zł dla każdego małżonka przy ryczałcie od najmu prywatnego

23 marca 2023 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do nowelizacji kilku ustaw podatkowych łącznie - dotyczące m.in. podatku PIT oraz ryczałtu od najmu. Rodzice dziecka niepełnosprawnego będą mogli korzystać z ulgi na dziecko bez limitu dochodów. Obecnie limit ten wynosi 112 tys. zł rocznie dla obojga rodziców łącznie. Dziadkowie opiekujący się niepełnosprawnym wnukiem będą mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. A zgodnie z inną poprawką, w ryczałcie od najmu prywatnego każdy z małżonków będzie miał własny limit 100 tys. zł, powyżej którego płaci się podwyższoną stawkę 12,5 proc.

Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.

Ewolucja ustawy o fundacji rodzinnej

Nie minęło zbyt wiele od czasu uchwalenia ustawy o fundacji rodzinnej, a ustawodawca dokonał już nowych zmian w jej brzmieniu. Warto przyjrzeć się temu, co zostało wprowadzone w toku procesu legislacyjnego w tym zakresie.

REKLAMA