REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Roboty budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Rozpoczęcie i prowadzenie budowy na każdym etapie lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy oraz nadbudowy obiektów budowlanych, a także prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Roboty budowlane a remont

Dokładne rozgraniczenie zakresów poszczególnych rodzajów robót budowlanych jest uzasadnione odmiennymi rygorami, których spełnienia wymagają przepisy w zależności od rodzajów podejmowanych robót.

Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?

W ramach prowadzenia prac budowlanych inwestor może, na podstawie umowy o nadzór inwestorski, ustanowić inspektora zobowiązanego do czuwania nad zgodnością przeprowadzanych robót z przepisami prawa, projektem budowy oraz umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem.

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa koncesji na roboty budowlane?

Przez umowę koncesji koncesjodawca zawiera umowę z oferentem w terminie nie wcześniej niż 10 dni od dnia przesłania oferentom wiadomości o wyborze najkorzystniejszej oferty drogą elektroniczną lub faksem. Jeżeli informacja została przesłana w inny sposób – w terminie nie wcześniej niż 15 dni od dnia jej przesłania.

REKLAMA

Kiedy można rozpocząć prace budowlane

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym celu należy wypełnić wniosek o pozwolenie na prace budowlane, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Reguła ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy, rozbiórki, nadbudowy, odbudowy budynków.

Czy roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawnią się

Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi oraz gwarancji, odpowiedzialności kontraktowej, deliktowej ulegają przedawnieniu. Natomiast przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane nie wskazują żadnego szczególnego okresu przedawnienia.

Czy inwestor powinien zawiadomić właściwy organ o zmianach uczestników procesu budowlanego

Jeżeli inwestor zamierza dokonać zmian w uczestnikach procesu budowlanego musi bezzwłocznie powiadomić o tymże fakcie właściwy organ. W tym celu musi on sporządzić zawiadomienie o zmianach uczestników procesu budowlanego, które musi złożyć do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czy inwestor jest obowiązany zgłosić zakończenie robót budowlanych

Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ o zakończeniu procesu budowlanego, na co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz zamiarze użytkowania należy dołączyć dane techniczne obiektu budowlanego.

REKLAMA

Jaka umowa na roboty budowlane?

Decydując się na budowę domu, inwestor oprócz uzyskania pozwolenia na budowę oraz posiadania projektu budowlanego powinien zadbać o wybór odpowiedniej ekipy budowlanej i podpisać z nią najkorzystniejszą umowę. Może to być umowa o dzieło lub umowa o roboty budowlane.

Roboty budowlane

Roboty budowlane to prace polegające na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Roboty budowlane

Roboty budowlane to prace polegające na budowie, przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane

W styczniu 2010 r. sejm przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane. Nowe przepisy są szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które uzyskały gwarancje wypłaty wynagrodzeń za zrealizowane prace od inwestorów i wykonawców generalnych.

Prezydent zaakceptował zmiany Kodeksu cywilnego

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, w części dotyczące umów o roboty budowlane. Zmiany zapewnią lepszą ochronę małym i średnim przedsiębiorcom, którzy będą mogli zażądać odpowiednich gwarancji.

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, wprowadzająca przepisy dotyczące gwarancji zapłaty za roboty budowlane, uchwalona przez Sejm dnia 8 stycznia 2010 roku, została przyjęta przez Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta. Uchyla ona ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i wprowadza odpowiednie uregulowania do Kodeksu cywilnego.

Umowy z zakresu prawa budowlanego - ważne orzecznictwo

Poniżej zawarto kilka istotnych dla interpretacji umów, orzeczeń sądów apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego.

Umowy z zakresu prawa budowlanego - najczęstsze problemy

Jesteś przedsiębiorcą budowlanym? Inwestorem? Planujesz budowę, przebudowę, remont ? Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiadasz TAK – koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Szykują się zmiany w umowie o roboty budowlane

Jeżeli planowane zmiany Kodeksu cywilnego wejdą w życie wykonawca będzie mógł żądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa w procesie budowlanym.

Poprawa systemu kontroli materiałów budowlanych

Dobra wiadomość dla konsumentów. Organy nadzoru mają efektywnie kontrolować jakość materiałów budowlanych. Te, które nie spełniają określonych parametrów mają być eliminowane z rynku.

REKLAMA