REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rezydencja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy usługi dostępu do chmury internetowej podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłaty za usługi dostępu do chmury internetowej podlegają opodatkowaniu jako podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w Polsce, a zobowiązaniem płatnika jest pobranie tego podatku u źródła, pod warunkiem udokumentowania siedziby dostawcy usług za pomocą certyfikatu rezydencji podatkowej.

Czy planowany kilkuletni pobyt w Hiszpanii zmieni status rezydenta podatkowego w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że podatniczka, planująca kilkuletni pobyt w Hiszpanii (zamieszkiwanie w Hiszpanii przez ¾ roku w okresie 5 lat), nadal będzie uważana za rezydenta podatkowego w Polsce. Oznacza to, że będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich pochodzenia.

Czy osoba mieszkająca za granicą ma obowiązek podatkowy w Polsce od dochodów z wynajmu mieszkania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że osoba, która która opuściła Polskę na stałe i obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii oraz wynajmuje mieszkanie położone w Polsce, może być uznana za osobę posiadającą ograniczony obowiązek podatkowy, rozliczając jedynie dochody osiągnięte z wynajmu mieszkania w Polsce.

Kiedy obcokrajowcy mogą skorzystać z ulgi na powrót?

Dyrektor KIS potwierdził, że obcokrajowiec, który przebywał w Polsce przez 5 lat (do 2021 roku) może skorzystać z ulgi na powrót. W przypadku powrotu do kraju i kontynuacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do ulgi, mimo braku Karty Polaka.

REKLAMA

Kiedy pobyt w Polsce przyznaje status rezydenta podatkowego dla obywatela Ukrainy?

Dyrektor KIS stwierdził, że pobyt w Polsce ponad 183 dni nie gwarantuje automatycznego statusu rezydenta podatkowego, jeżeli główne centrum interesów życiowych wnioskodawcy pozostaje poza granicami kraju.

Czy podatnik będący rezydentem Arabii Saudyjskiej musi płacić podatek od dochodów ze sprzedaży akcji notowanych na GPW w Polsce?

Dyrektor KIS potwierdził, że osoba, będąca rezydentem podatkowym Arabii Saudyjskiej, ale posiadająca rachunek maklerski w Polsce, z tytułu sprzedaży akcji notowanych na GPW lub innych instrumentów finansowych nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Polski, ani do złożenia deklaracji PIT-38 z tego tytułu.

Czy posiadając certyfikat rezydencji w Holandii i odprowadzając tam podatki, trzeba rozliczyć podatek dochodowy w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wnioskodawca, który posiada holenderski certyfikat rezydencji, mieszka i pracuje w Holandii oraz odprowadza tam podatki zgodnie z prawem holenderskim, nie ma obowiązku rozliczać się z podatku dochodowego w Polsce.

Czy polski obywatel rezydujący i prowadzący działalność gospodarczą w Holandii podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że jeżeli podatnik uznany jest za rezydenta podatkowego w Holandii i odprowadza tam podatki dochodowe, nie ma obowiązku rozliczania się z podatku dochodowego w Polsce, pod warunkiem braku osiągania dochodów w Polsce.

REKLAMA

Czy zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej są zgodne z międzynarodowymi standardami i praktykami oraz umożliwiają skuteczne potwierdzenie rezydencji podatkowej spółki i jej udziałowców w USA, co pozwala na korzystanie z preferencyjnych warunków opodatkowania i unikanie podwójnego opodatkowania.

Czy sprzedaż akcji w Polsce przez białoruskiego podatnika podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania sprzedaży akcji przez obywatelkę Białorusi w Polsce. KIS stwierdziła, że podatnik, który do 20 marca 2022 r. był rezydentem podatkowym Białorusi, nie musi płacić podatku w Polsce za sprzedaż akcji dokonaną 02 marca 2022 r.

Czy rezydent podatkowy Norwegii powinien opodatkować w Polsce wyłącznie przychody z najmu nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoba będąca rezydentem podatkowym Norwegii jest zobowiązana opodatkować w Polsce jedynie przychody z najmu nieruchomości położonej na terytorium Polski. Wynagrodzenie otrzymywane z pracy za granicą powinno być rozliczane wyłącznie w Norwegii.

Czy zmiana miejsca zamieszkania wpływa na rezydenturę podatkową?

Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że podatnik, który przeniósł się do Luksemburga w związku z pracą w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym, może nadal być uważany za rezydenta podatkowego Polski, mimo zmiany miejsca zamieszkania.

Jakie warunki muszą być spełnione do skorzystania z ulgi na powrót ?

Mężczyzna mieszkający oraz pracujący 10 lat w Holandii chciał skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego dla osób powracających z zagranicy. KIS w odpowiedzi na interpretację indywidualną wskazał, że tzw. ulga na powrót będzie miała zastosowanie w przypadku spełnienia łącznie wszystkich warunków znajdujących się w ustawie o PIT.

Czy błąd w zeznaniach podatkowych może wpłynąć na przyznanie ulgi dla osób powracających z zagranicy?

W interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozważał sprawę wnioskodawcy, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski i chciał skorzystać z tzw. ulgi na powrót. Wnioskodawca miał jednak pewne wątpliwości, spowodowane błędem w zeznaniach podatkowych.

Czy osoba pracująca w Anglii musi rozliczać podatki w Polsce w przypadku powrotu do kraju?

Artykuł przedstawia interpretację organu administracji skarbowej dotyczącą rozliczania podatków przez osobę posiadającą rezydencję podatkową w Anglii. Przedstawiono sytuację podatnika, który od 2015 roku pracował i odprowadzał podatki w Anglii, a następnie powrócił do Polski na urlop macierzyński. Wniosek z interpretacji jest klarowny - osoba ta powinna rozliczać swoje dochody i zasiłek macierzyński tylko w Anglii. W Polsce, gdzie nie uzyskuje dochodów, nie ma obowiązku rozliczania podatków.

Czy osoba zmieniająca miejsce zamieszkania może skorzystać z ulgi na powrót w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca spełnia wszystkie warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi na powrót, co pozwala na obniżenie podatku dochodowego od określonych przychodów do kwoty 85 528 zł w roku podatkowym.

Czy podatnik będący rezydentem Wielkiej Brytanii może skorzystać z ulgi na powrót w Polsce?

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie ulgi na powrót dla podatnika, który przez wiele lat mieszkał i pracował za granicą, a następnie powrócił do Polski. KIS odniosła się do konkretnego przypadku, gdzie podatnik spędził ponad 14 lat w Wielkiej Brytanii, a dopiero niedawno rozpoczął pracę w Polsce. 

Jakie są zasady rozliczania dochodów osiąganych z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski. Z tytułu działalności zarejestrowanej na Ukrainie wnioskodawca rozliczał się i opłacał podatek zgodnie z przepisami podatkowymi na Ukrainie.

Kto może skorzystać z ulgi na powrót? Wyjaśnienie Dyrektora KIS

W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, jak obywatel polski powracający z Francji może skorzystać z ulgi na powrót. Interpretacja ta dotyczyła konkretnej sytuacji, ale jej wyniki mogą być przydatne dla innych osób w podobnych okolicznościach.

Czy osoba zamieszkująca Austrię, ale pracująca w Polsce, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca ustalenia rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej w Austrii wyjaśnia, że jeżeli osoba nie spełnia kryteriów miejsca zamieszkania na terytorium Polski, podlega ona w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W praktyce oznacza to, że dochody osiągane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Apartamenty czy rezydencje - co preferują najbogatsi?

Obecnie oferta domów jednorodzinnych o najwyższym standardzie w największych miastach niż jest dużo mniejsza niż oferta mieszkań z najwyższej półki. Bogaci Polacy preferują mieszkania niż rezydencje.

Sytuacja prawna Polaków w Wielkiej Brytanii w 2017 r.

Brytyjczycy zadecydowali się na wystąpienie z Unii Europejskiej. Czy sytuacja prawna Polaków przebywających na stałe w Wielkiej Brytanii ulegnie zmianie?

Luksusowe domy i rezydencje pod Warszawą

Ventana to osiedle domów i rezydencji znajdujące się w Walendowie - 18 kilometrów od Centrum Warszawy. Inwestycja powstała w sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasów Sękocińskich, stawów i rzeki Utraty.

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże

Najczęściej zadawane pytania osób korzystających z Interhome

Czy cena może się zmienić? Po co wpłacamy kaucję? Gdzie odbieramy klucze do mieszkania?

REKLAMA