REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy, świadczenie rehabilitacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w 2012 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionym przez ministra pracy i polityki społecznej, wysokość wszystkich świadczeń ulegnie zwiększeniu o 71 zł.

Kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2012 roku

Zgodnie z zapowiedziami premiera z jego expose w 2012 roku ma nastąpić zmiana w sposobie waloryzacji rent i emerytur. Przez kilka lat waloryzacja będzie waloryzacją kwotową, a nie jak do tej pory waloryzacją procentową.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2012 r.

Znamy już wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2012 r. – jego wartość wynosi 98,5%.

Kiedy pracownikowi nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Po ustanie okresu wypłaty zasiłku chorobowego, pracownik który nadal pozostaje niezdolny do pracy może przysługiwać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy zawsze pracownik może liczyć na to świadczenie.

REKLAMA

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z powodu choroby z ubezpieczenia chorobowego

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, czy też prawo do zasiłku wyrównawczego.

Jak długie są okresy zasiłkowe przy zasiłku chorobowym

Zasiłek chorobowy może przysługiwać tylko przez ściśle określony okres, zwany okresem zasiłkowym. Okres zasiłkowy może wynosić 182 lub 270 dni.

Jak ustala się wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 proc. renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy. A jak ustala się wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Czy możliwe jest ustalenie ponownie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, które ustał z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, podlega przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stal się niezdolny do pracy.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Jaki staż ubezpieczeniowy uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy

Jednym z warunków otrzymania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uzależnione jest wieku, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jak zgłosić wniosek o emeryturę przez osobę uprawnioną do renty z tytułu niezdolności do pracy

Rencista uprawniony do renty z tytułu niezdolności może przed osiągnięciem wieku emerytalnego zgłosić wniosek przyznanie emerytury wcześniejszej. Może to także uczynić w związku z ukończeniem wieku emerytalnego.

Z renty na emeryturę

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę może okazać się sposobem na podwyższenie świadczenia. Zmiana tak może na wniosek emeryta, jak i również z urzędu.

Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Pod koniec września 2010 r. pracownica uległa wypadkowi przy pracy. Od tego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich i odbywa zalecane rehabilitacje. Mimo to jej stan zdrowia nie uległ poprawie (w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy). Pracownicy skończył się zasiłek chorobowy, a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracownica może ubiegać się o przyznanie renty wypadkowej? Jakie dokumenty wymagane do uzyskania renty powinniśmy za nią złożyć do ZUS? Czy musimy czekać na jej wniosek w tej sprawie?

Dodatki do renty Vademecum

Dodatki do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, czy renty socjalnej mogą spowodować podwyższenie świadczenia rentowego.

Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kwoty bazowej oraz posiadanych przez rencistę okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta inwalidzka Vademecum

Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności pracy. Przysługuje ona, jak sama nazwa wskazuje osobie, która stała się niezdolna do pracy, czy to wskutek choroby, czy wypadku przy pracy.

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Zbieg prawa do kilku świadczeń

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Osoba uprawniona do więcej niż jednego świadczenia zachowuje w takim przypadku prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać.

Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dochowa tego terminu, należny mu zasiłek chorobowy albo opiekuńczy jest obniżany o 25% począwszy od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na tym zwolnieniu.

Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Chory może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Co jeśli chory nadal jest niezdolny do pracy? Czy może liczyć na świadczenie rehabilitacyjne?

Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje osobie, która po wyczerpaniu możliwości dalszego pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolna do pracy. Jednak leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Po świadczeniu rehabilitacyjnym przysługuje renta

Pracownik niezdolny do pracy może liczyć w pierwszej kolejności na zasiłek chorobowy, później na świadczenie rehabilitacyjne, a w ostateczności na rentę. Jakie są zasady przyznania renty po świadczeniu.

Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego jest ściśle związana z podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. Stanowi procent podstawy wymiaru zasiłku.

Jakie dodatki przysługują do renty z tytułu niezdolności do pracy

Rencista pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy może uzyskać prawo do dodatków do swojej renty. Najbardziej popularnym dodatkiem jest dodatek pielęgnacyjny.

Jak obliczyć wysokość renty inwalidzkiej

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy, zwanej potocznie rentą inwalidzka zależy od wielu parametrów. Między innymi od wysokości kwoty bazowej.

Co wpływa na wysokość renty inwalidzkiej

Na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy wpływa wysokość kwoty bazowej, wymiar okresów składkowych i nieskładkowych oraz okres uzupełniający.

Jakie dodatki przysługują do renty rolniczej

Osobie uprawnionej do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy lub do rodzinnej renty rolniczej przysługują określone dodatki i świadczenia.

Wypadek w drodze do lub z pracy - świadczenia dla pracownika

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do lub z pracy, ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru bez okresu wyczekiwania. Zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy jest finansowany z ubezpieczenia chorobowego.

Na jakich zasadach przyznawana jest renta inwalidzka we Francji

Polaków pracujących we Francji obejmuje francuski system ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu w przypadku utraty zdolności do pracy, Polacy mogą liczyć na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Renta z tytułu niezdolności do pracy w Hiszpanii

W Hiszpanii obowiązywał dwu letni okres ograniczający dostęp do rynku pracy dla obywateli Polski. Jednak obecnie Polacy mogą swobodnie podejmować pracę w Hiszpanii, bez pozwolenia.

Renta z tytułu ograniczonych zdolności zarobkowych w Niemczech

Otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników z Polski budzi wiele pytań osób, które chcą podjąć prace w Niemczech. Jedną z istotnych kwestii jest możliwość uzyskania renty, jeśli stracimy zdolność pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Czy od decyzji organu rentowego można się odwołać

Od decyzji organu rentowego można się odwołać. Odwołanie może wnieść na piśmie ubezpieczony, prokurator lub uprawniona do tego organizacja społeczna do organu, który wydał decyzję lub do protokołu sporządzonego przez ten organ.

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Pracodawca, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, musi znać zasady ustalania okresu zasiłkowego. Wypłacenie zasiłku chorobowego ponad ustawowy okres skutkuje powstaniem nadpłaty zasiłku. Błędne zliczanie do jednego okresu zasiłkowego poszczególnych okresów niezdolności do pracy, w których wystąpiła przerwa, bez dokładnego przeanalizowania przyczyny niezdolności do pracy, może również spowodować skrócenie okresu, przez jaki pracownik ma prawo do zasiłku.

Zasady waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy.

Wzrost dodatków do rent w 2011 roku

Renciści oprócz świadczeń rentowych mogą liczyć na wiele dodatków do rent, które mogą w znaczny sposób powiększyć ich świadczenie. Ponadto corocznie następuje waloryzacja dodatków, które zwiększają ich wysokość.

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy w 2011 roku

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Renta ta corocznie podlega waloryzacji.

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy w 2011 roku

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które nie są zdolne do wykonywania pracy. Co roku wraz z waloryzacją rent, określana jest wysokość najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta dla osób pracujących za granicą

Osoby pracujące za granicą nie powinny obawiać się o swoją rentę. Przepisy zakładają bowiem, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. Dotyczy to państw UE, EOG, Szwajcarii oraz państw z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy.

Jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego?

W sprawach z zakresu rent i emerytur możemy wnieść odwołanie do sądu. Warto wiedzieć jaki sąd jest właściwy, w jakiej formie i terminie można złożyć odwołanie?

ZUS wysyła emerytom i rencistom PIT-y z informacją o uzyskanych dochodach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest sporządzić, a następnie przesłać informację o uzyskanych w 2010 r. dochodach wszystkim osobom, które choć przez jeden miesiąc minionego roku otrzymywały z ZUS świadczenie. Do 28 lutego formularze PIT otrzyma ponad 9 mln osób, z których ponad 8 mln to emeryci i renciści.

Jak zmienić stopień niezdolności do pracy?

Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, która nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta z tytułu niezdolności do pracy może przysługiwać jako stała lub okresowa renta. Okresowa renta przysługuje przez czas określony w decyzji ZUS. W celu ustalenia prawa do renty na dalszy okres należy zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty.

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS

Ponad 70 tys. osób przeszło w ubiegłym roku, oferowaną przez ZUS, rehabilitację leczniczą. Drugie tyle osób będzie rehabilitowanych w tym roku.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń chorobowych

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Czy świadczenia chorobowe należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7

Do końca 2010 r. zatrudnialiśmy pracownika, który na początku stycznia 2011 r. ukończył 65 lat i chce zgłosić wniosek o emeryturę. W 2010 r. wypłaciliśmy mu najpierw zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy kwoty tych świadczeń należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, które wystawiamy mu w związku z przejściem na emeryturę?

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych

Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?

W przypadku, kiedy pracownik po wykorzystaniu przysługującego mu prawo do zasiłku chorobowego, nadal jest niezdolny do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.

REKLAMA