REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renta wdowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie tylko wdowa dostanie rentę wdowią? Prawie 2 miliony Polaków mogą liczyć na wyższe świadczenie w 2025 roku. Już niedługo złożą wnioski. Sprawdź, czy ty też.

Renta wdowia nie tylko dla wdów. Komu jeszcze w 2025 roku wzrośnie świadczenie emerytalne? Ta renta ma poprawić sytuację finansową owdowiałych osób, a przepisy zadziałają wstecz. Ważne jest jednak to, że śmierć małżonka nie mogła mieć miejsca wcześniej, niż pięć lat przed osiągnięciem przez uprawnionego wieku emerytalnego.

Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS wypłacił rentę wdowią? Sprawdź, kto dostanie pieniądze po zmarłym współmałżonku

Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS przyznał rentę wdowią? Sprawdź, kto będzie mógł liczyć na pieniądze po zmarłym małżonku. Przyznane owdowiałym seniorom świadczenie nie jest dożywotnie i mogą stracić do niego prawo.

Nowe przepisy o rencie wdowiej. Co zmieniają dla rolników?

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadzają nowe zasady dotyczące renty wdowiej, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2025 r. Rolnicy mogą już jednak od 1 stycznia 2025 r. składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń. Prześledźmy, jakie zmiany czekają na ubezpieczonych rolników.

Renta wdowia: jest podpis prezydenta. Kiedy renta wdowia będzie wypłacana?

Wreszcie! Tyle wdów i wdowców na to czekało! W dniu 9 sierpnia 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Kiedy renta będzie wypłacana?

REKLAMA

Wdowia renta - czy będzie z wyrównaniem? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 r.?

Czy wdowie renty będą wypłacane z wyrównaniem, jak to było w przypadku świadczenia 500+, które zmieniało się w 800+? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 roku? Minister Sebastian Gajewski wyjaśnia, że będzie inaczej.

Ustawa o rencie wdowiej z prezydenckim podpisem

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z założeniami ustawy wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku.

Będą zmiany w 800 plus, nie będzie wyższej kwoty wolnej od podatku i dodatkowych pieniędzy z ZUS dla emerytów 2025. Kto straci przez procedurę nadmiernego deficytu

Coraz bliższy czas trudnych decyzji rządu. W sprawie oszczędności w programie 800 plus, dodatkowych świadczeniach dla emerytów. Ogłoszenia, że nie stać nas na podwyższenie kwoty wolnej w podatku z 30 do 60 tys. zł i jakiekolwiek obniżki PIT. Musimy obniżyć deficyt i zahamować wzrost długu publicznego i w najlepszym przypadku możemy ograniczenia rozłożyć na siedem lat.

Renta wdowia – ostatni etap. Czy prezydent podpisze ustawę?

Przepisy wprowadzające tzw. rentę wdowią wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. Dzięki nim możliwe będzie pobieranie przez osoby owdowiałe łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego. Senat przyjął ustawę wprowadzającą rentę wdowią.

REKLAMA

Renta wdowia przeszła kolejny etap. Teraz już tylko jedna decyzja

Renty wdowia przeszła przez Senat bez poprawek. Teraz pozostała już tylko jedna decyzja, czyli podpis prezydenta. Ustawa o rencie wdowiej przewiduje, że to nowe świadczenie będzie wypłacane począwszy od 1 lipca 2025 r.

Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Będzie działała wstecz. Nowela czeka na podpis prezydenta

Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Osoby owdowiałe kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Nowela czeka na podpis prezydenta. W środę wieczorem, w Senacie zakończyła się debata nad nowelizacją ustawy wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Senatorowie zgodnie przyznali, że regulacja jest potrzebna. Nowela czeka na podpis prezydenta

Co dalej z rentą wdowią? Kiedy Senat rozpatrzy nowelizację

Wkrótce Senat zbierze się na jednodniowym posiedzeniu. Zajmie się nowelizacją wprowadzającą tzw. rentę wdowią, uchwaloną przez Sejm 26 lipca.

Renta wdowia w wersji zaproponowanej przez rząd. Co to oznacza dla wdów i wdowców?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie renty wdowiej. Przyjęto poprawki rządowe, co oznacza wypłatę drugiego świadczenia dla wdów i wdowców maksymalnie w wysokości 25 proc. Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Wypłata świadczenia rozpocznie się 1 lipca 2025 r.

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W środę, 31 lipca Senat zajmie się rozpatrzeniem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została podpisana przez Prezydenta. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Renta wdowia - jeśli będzie, to w jeszcze skromniejszej wysokości. Do redukcji 800 plus, mniejsze pieniądze dla emerytów w 2025 i latach następnych

To pewne: budżet 2025 i w następnych latach musi być ograniczony w zakresie wydatków na cele socjalne.  Nie wiadomo jeszcze, czy ograniczenia obejmą wszystkie grupy społeczne, czy wybrane. Dopiero projektowane świadczenia jak renta wdowia czy obejmujące najwyższe kwoty wypłat: 800 plus, 13 i 14 emerytury. Kiedy poznamy szczegóły?

Pilne: nowa renta wdowia. Będzie poparta przez rząd, ale obywatelski projekt ustawy wymaga uzupełnień, jakich

Rząd na wtorkowym - 23 lipca br. posiedzeniu Rady Ministrów, przyjął kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej. Już 26 lipca 2024 r. ustawę tę uchwalił Sejm, potem Senat nie wniósł poprawek i po podpisie Prezydenta ustawa ta została opublikowana 16 sierpnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw.

Wypłaty z tytułu renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. Rząd przedstawił swoje warunki

We wtorek, 23 lipca Rada Ministrów przyjęła kierunkowe stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy wprowadzającej rentę wdowią. Wsparcie osoby starszej po stracie małżonka było wpisane w umowie Koalicji 15 października. Rząd poprze obywatelski projekt z pewnymi zastrzeżeniami.

Renta wdowia mocno okrojona - maksymalnie 25% drugiego świadczenia. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.

Jest nowa propozycja rządowa dotycząca renty wdowiej. Renta wdowia, czyli drugie świadczenie po śmierci współmałżonka ma być wypłacane od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15%, a od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25%. Zatem jest istotnie mniej niż wcześniej proponowano. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już dokładną datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Od kiedy renta wdowia? Został podany termin

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

Na jakim etapie jest renta wdowia? Będą poprawki dotyczące zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych, które obejmą wszystkie możliwe warianty

Projekt ustawy dotyczący renty wdowiej aktualnie przechodzi przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie zdecydowali o wprowadzeniu do niego poprawek. Chodzi o sprecyzowanie katalogu praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Nowe przepisy mają obejmować wszystkie możliwe warianty.

Renta wdowia od kiedy i dla kogo 2024: było głosowanie, jednogłośne poparcie!

Projekt w sprawie renty wdowiej, i tu należy zaznaczyć, że renty wdowiej dla wybranych (bo nie wszystkich) jest dopiero po I czytaniu w Sejmie, jeszcze przed nim długa i wydaje się, że burzliwa droga. Jest jednak zielone światełko w tunelu, ponieważ odbyło się już głosowanie w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, doszło do jednogłośnego poparcia.

Renty wdowiej nie będzie ani podwyższenia kwoty wolnej od podatku, zagrożone 800 plus trzynaste i czternaste emerytury. Procedura nadmiernego deficytu, rząd musi oszczędzać

To już pewne: Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu. To oznacza ograniczanie wydatków, także na cele socjalne aż deficyt budżetowy w danym roku nie będzie wyższy od 3 proc., a cały dług publiczny nie będzie przekraczał 60 proc. produktu krajowego brutto – PKB. To oznacza, że nie będzie pieniędzy na żadne zmiany generujące wysokie wydatki.

Renta wdowia: Strata nawet 10 000 zł w 2025 r. Co z wyrównaniem?

Przy emeryturze osoby zmarłej około 3000 zł, wdowa straci blisko 10 000 zł na wypłacie renty wdowiej (w artykule przykład obliczenia tej kwoty). Czy będą wyrównania tej kwoty rozłożone na lata 2026-2027 r?

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący 15%, 20%, 50%

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia, 15%, 20%, 50%.

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

Nowa renta wdowia – jak zmieni się wysokość i zasady świadczenia?

Sejm pracuje nad wprowadzeniem renty wdowiej, modyfikując przepisy dotyczące emerytur i rent z FUS. Obywatelski projekt ustawy ma na celu umożliwienie połączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Planowane zmiany przewidują, że renta wdowia nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury z ZUS. Nowa renta wdowia będzie dostępna w dwóch wariantach.

Wysokość renty wdowiej i model kroczący

Ile ma wynosić wysokość renty wdowiej? Czym jest model kroczący? Już teraz wiemy, że renta w pełnej wysokości nie będzie przysługiwała od razu. 

Renta wdowia: zachowanie swojego świadczenia i dodanie 50% renty rodzinnej lub pobranie renty rodzinnej i 50% swojego świadczenia. To dwie opcje do wyboru

Renta wdowia ma gwarantować godne warunki dla seniora po śmierci współmałżonka. Jakie dwie opcje renty proponuje ustawodawca? Jakie opcje wybraliby uprawnieni?

Renta wdowia z poślizgiem. 50 procent nie od razu

Pełna wysokość renty wdowiej na nowych zasadach nie będzie przysługiwała od razu. Ustawodawca chce, aby dojście do 50 procent drugiego świadczenia następowało stopniowo. Na początku byłoby to jedynie 15 procent. Oto najnowsze szczegóły dotyczące proponowanych zmian.

Renta wdowia po nowemu. Dwie opcje do wyboru

Renta wdowia to mają być dwie opcje do wyboru. Jedna zakłada, że owdowiała osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Druga opcja przewiduje, że owdowiała osoba pobierze rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Jaka będzie wysokość renty wdowiej? Został ustalony próg, w oparciu o przeciętną emeryturę

Wysokość renty wdowiej nie będzie mogła być wyższa od trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z projektowanej ustawy o rencie wdowiej. Jakie jeszcze reguły będą obowiązywały?

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach ma przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Renta wdowia nie tylko dla wdowy. Sprawdź, kto jeszcze będzie miał do niej prawo w 2024 r. I jak dostać prawie 8000 zł

Nie tylko wdowa dostanie rentę wdowią. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

Renta wdowia 2024 r. – ile i dla kogo

Renta wdowia 2024 r. – ile i dla kogo - to pytania, które zadaje wiele osób. Wciąż brak jednoznacznej odpowiedzi. Trwają prace nad projektem ustawy. 

Renta wdowia - dla kogo, od kiedy i ile?

Wielu czeka na to, aby renty wdowie obowiązywały już od 2024 r. Jest to możliwe, ale nie w wysokości 100% świadczenia. Wdowcy czują się oszukani a wyborcze obietnice znowu nie zostaną spełnione. Sejm powinien przyspieszyć prace nad projektem ustawy i uszczegółowić pomysł, tzw. modelu kroczącego. Czas zająć się rentami wdowimi i wreszcie zapewnić godne życie milinom Polaków, którzy po stracie drugiej połówki - nie radzą sobie finansowo w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Kiedy wejdzie w życie renta wdowia? Komu przysługuje renta wdowia? Ile ma wynosić renta wdowia? Kiedy wdowa dostanie rentę po mężu? Czy renta wdowia będzie wypłacona wstecz? Takie pytania najczęściej padają od zainteresowanych.

Wiemy jak liczyć rentę wdowią. Nie od razu 50% świadczenia zmarłego. Trzeba poczekać

W 2024 r. i w 2025 r. krocząca renta wdowia nie od razu wyniesie 50%: przez pierwsze pół roku wypłata 15% świadczenia po zmarłym współmałżonku, a przez drugie pół roku 20%.

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada techniczną i finansową możliwość wdrożenia renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od ewentualnego przyjęcia projektu przez Sejm - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

7 lutego 2024 r. Sejm rusza z rentą wdowią. Przepadnie limit 10 093,26 zł? Uda się tak jak z rentą socjalną 4300 zł?

W Sejmie 7 lutego 2024 roku pierwsze czytanie ustawy o rencie wdowiej. 25 stycznia 2024 roku w Sejmie było słynne pierwsze czytanie ustawy o rencie socjalnej (podwyżka do 4300 zł). Czy renta wdowia też odniesie sukces legislacyjny?

Sejm na żywo. Transmisja obrad w dniu dzisiejszym

Sejm na żywo. Oglądaj dzisiejszą transmisję obrad z posiedzenia Sejmu.

Sejm: łączenie 100% emerytury i 50% renty rodzinnej. Renta 100% + 50% emerytury. Renta wypadkowa + renta rodzinna [druk sejmowy, uwagi ZUS]

Wprowadzenie do polskiego prawa renty wdowiej. Wiesz co to jest? Chodzi o łączenie emerytur i rent na koncie jednej osobie. Idea jest taka, że po śmierci męża albo żony, żyjący małżonek będzie otrzymywał 50% świadczenia osoby zmarłej.

W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 32]

Wdowa otrzyma w 2024 roku prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało? I czy rząd D. Tuska rzeczywiście, to wprowadzi.

Pilne wiadomości dla emerytów 2024. Ministerstwo rodziny potwierdza na co mogą liczyć w tym roku: pieniądze w budżecie są na rentę wdowią, drugą waloryzację, co jeszcze

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas rozpoczętego we wtorek posiedzenia Sejmu poinformowała o planach resortu na ten rok, w tym o zmianach dotyczących emerytów.

Wsparcie osób starszych. Co z wyższym zasiłkiem pogrzebowym i wdowią rentą?

Czy wsparcie dla osób starszych po stracie małżonka zostanie zwiększone? O planach resortu poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

REKLAMA