REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renta rodzinna, Ubezpieczenie wypadkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej?

Osoba uprawniona do renty rodzinnej okresowej, może ubiegać się o ustalenie dalszego prawa do renty, jeżeli kontynuuje naukę lub nadal jest niezdolna do pracy.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS oddział w Bydgoszczy zaprasza na szkolenie nt. obsługi programu Płatnik.

Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych

Płatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Jeśli popełnił w nich błąd, powinien je niezwłocznie skorygować. Sposób korygowania dokumentów i termin, w jakim trzeba sporządzać te korekty, zależy od rodzaju dokumentu i rodzaju popełnionej nieprawidłowości.

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego

Ubezpieczenie wypadkowe osób pobierających stypendium

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Na rozpoczynającym się 1 lutego br. posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiana dotyczy m.in. dochodzenia roszczeń z tytułu składek ubezpieczeniowych.

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Informacja ZUS IWA

Obowiązek złożenia w ZUS informacji ZUS IWA upływa 31 stycznia 2011 r. Na podstawie danych zamieszczonych w formularzu Zakład ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla danego płatnika, a informację o jej wysokości prześle w terminie do 20 kwietnia 2011 r. Obowiązek przesłania tego formularza nie dotyczy wszystkich płatników.

Ubezpieczenie wypadkowe - termin złożenia ZUS IWA za 2010 rok

31 stycznia 2011 r. mija termin na złożenie "Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" ZUS IWA za rok 2010.

Wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

W 2011 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie wyższej o prawie 50 zł niż w roku 2010 r.

Składki ZUS - tylko jedna kara dla niesumiennych płatników

Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?

Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Czy rząd zlikwiduje zasiłek chorobowy i obniży emerytury?

Premier Donald Tusk przestrzega, że alternatywą dla rządowego pomysłu reformy systemu emerytur jest likwidacja zasiłków chorobowych i ulgi prorodzinnej, zniesienie waloryzacji rent i emerytur oraz być może ich obniżenie.

Nasze emerytury - czy OFE upadną?

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Przechowywanie dokumentacji ubezpieczeniowej

Zakończenie i wyniki kontroli ZUS

Postępowanie kontrolne, wszczęte w dniu dostarczenia płatnikowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, kończy się doręczeniem mu (bądź wysłaniem drogą pocztową) protokołu kontroli. Protokół zawiera wszystkie ustalenia dokonane w toku kontroli. Płatnik nie ma możliwości odwołania się od ustaleń protokołu do wyższej instancji – może jedynie wnieść do niego zastrzeżenia, jednak do zastrzeżeń tych odniesie się wyłącznie inspektor przeprowadzający postępowanie. Drogę do podważenia ustaleń kontroli daje dopiero decyzja ZUS, która kończy postępowanie przed organem rentowym i od której przysługuje płatnikowi odwołanie do sądu.

Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Szczególnym rodzajem renty rodzinnej jest wypadkowa renta rodzinna. Prawo do niej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście, który stracił życie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną?

Prawo do wypadkowej renty rodzinnej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jak jednak uzyskać taką rentę.

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu

Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?

Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia m.in. na temat programu Płatnik, świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Czy inspektor pracy może mieć wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Na terenie zakładu pracy miało miejsce kilka zdarzeń wypadkowych. Zdaniem inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę, pomimo kosztów poniesionych w wyniku wypadków, jak również sankcji nałożonych na pracodawcę, sytuacja bezpieczeństwa pracy nie uległa znaczącej zmianie, a co za tym idzie – nie spowodowała zmniejszenia liczby zdarzeń wypadkowych na terenie zakładu pracy. Podczas dwóch poprzednich kontroli inspektor pracy stwierdził rażące naruszenia przepisów bhp. Po zakończeniu kontroli poinformował pracodawcę, że złoży wniosek do ZUS o podwyższenie składki wypadkowej. Czy ma prawo tak postąpić i czy pracodawca ma obawiać się podwyższenia składki przez ZUS?

Definicja wypadku przy pracy

Przepisy Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych określają, czym jest wypadek przy pracy.

Renta rodzinna wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Świadczenie to zostało uregulowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Komu przysługuje renta rodzinna

Śmierć ojca, matki, małżonka dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego ustawodawca wprowadził instytucję renty rodzinnej.

Nowe zasady ustalania składki wypadkowej

Od 1 kwietnia br. trwa nowy okres składkowy i płatnicy muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla płatników, którzy w 2009 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, wysokość tej składki musi zostać ustalona na podstawie wynikającego z kodu „PKD 2007” rodzaju przeważającej działalności.

Protokół powypadkowy

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzenia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nazywany za zwyczaj „protokołem powypadkowym”.

Co się dzieje gdy dojdzie do wypadku przy pracy?

Powstanie wypadku przy pracy rodzi wiele obowiązków po stronie pracodawcy, m.in. zgodnie z art. 234 § 1 Kodeksu pracy jest on obowiązany w szczególności podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku, a następnie zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Termin złożenia informacji ZUS IWA

Do obowiązków płatników składki na ubezpieczenie wypadkowe należy złożenie do ZUS informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za rok 2009.

Do 1 lutego 2010 r. płatnicy muszą złożyć ZUS IWA

1 lutego 2010 r. upływa termin przekazania formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2009 rok. Dla płatników składek, którzy przekazali ZUS IWA również za poprzednie dwa lata (2007 r. i 2008 r.), na podstawie tych informacji ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującą płatników od 1 kwietnia 2010 r. ZUS IWA za 2009 r. należy przekazać na zmienionym formularzu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r.

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają wszyscy zleceniobiorcy objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (obowiązkowo lub dobrowolnie), niezależnie od tego, gdzie wykonują swoją pracę. W związku z tym płatnicy mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r. tych zleceniobiorców, którzy do końca 2009 r. nie podlegali temu ubezpieczeniu ze względu na to, że wykonują pracę poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

Jak ma ustalić składkę wypadkową firma, która zarejestruje się w ZUS w I kwartale 2010 r.

Już wiadomo, jak będą musieli ustalać obowiązującą ich stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnicy, którzy zarejestrują się w ZUS w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. Ze względu na tę grupę płatników zostanie znowelizowane rozporządzenie określające zasady ustalania stopy procentowej tej składki.

Przedawnienie prawa do wypłaty świadczeń wypadkowych przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy tracą prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku nieterminowego opłacania składek na ubezpieczenia. Uprawnienie to przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy.

Czy trzeba ustalać nową składkę wypadkową, gdy połączą się dwie firmy

Nasza spółka powstała w wyniku połączenia dwóch spółek prawa handlowego. Dotychczas obie spółki płaciły składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67%, bo każda z nich zatrudniała mniej niż 10 osób. Jednak od listopada br. w nowo powstałej firmie łącznie pracuje 15 osób. Składka wypadkowa ustalona na nowo na podstawie PKD byłaby niższa. Czy możemy uznać, że jesteśmy nowym podmiotem i opłacać niższą składkę ustaloną według PKD, czy nadal mamy opłacać składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

Jaką składkę wypadkową ma opłacać spółka powstała po połączeniu dwóch innych spółek mających ustalone różne wysokości składek

Połączenie spółek handlowych przez przejęcie spółki zobowiązanej do opłacania niższej składki na ubezpieczenie wypadkowe niż spółka przejmująca daje nowej spółce, powstałej w wyniku połączenia, możliwość wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla spółki przejmowanej – czyli niższej (wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r., II UK 292/08).

Jakie świadczenia przysługują w związku z wypadkiem przy pracy

Osoba niezdolna do pracy w związku z wypadkiem, któremu uległa przy wykonywaniu pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownicy dodatkowo mają prawo do zasiłku wyrównawczego. Prawo do tych świadczeń przysługuje tylko tym osobom, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

REKLAMA