REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są cele i zadania Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Celem pierwszego UTW w Polsce utworzonego w wyniku współpracy i kontaktów naukowych profesor Haliny Szwarc z profesorem Pierrem Vellasem było włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy, opracowanie metod edukacji i wdrożenie profilaktyki gerontologicznej oraz prowadzenie obserwacji i badań naukowych.

Jakie są cele i zadania Parlamentarnego Zespółu ds. Osób Starszych?

Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych został utworzony na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonaniu mandatu posła i senatora oraz art. 8 ust. 6 uchwały Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 30 lipca 1992 r.- Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Ogólnopolski związek Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod nazwą Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku zrzesza Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które posiadają osobowość prawną i w zakresie zadań statutowych mają przewidzianą działalność edukacyjną i aktywizującą osoby starsze.

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma formułę Stowarzyszenia, w którym obowiązuje zasada „non profit”. Działa na podstawie Statutu oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego. Ponadto RUTW działa jako dobrowolne i samorządne stowarzyszenie osób starszych.

REKLAMA

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest osobą prawną działającą w formie stowarzyszenia.

Pojęcia związane z inwalidą wojskowym

Pojęcie inwalidy wojskowego, inwalidztwa pozostającego ze służbą bądź bez związku z nią, oraz przyczyny inwalidztwa wyjaśniają przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy.

Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojskowemu

Na podstawie przepisów Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin inwalida wojskowy korzysta z takich samych ulg taryfowych z jakich korzysta inwalida wojenny.

REKLAMA

Uprawnienia inwalidy wojskowego

Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Książka inwalidy wojennego/wojskowego

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W polskim systemie prawnym tak nie jest, ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65.

Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia

Powiększające się grono emerytów, których świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, poszukuje alternatywnych źródeł finansowania. Ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jednak prace nad nim znacznie się przedłużają. W związku z zaistniałą sytuacją, na rynku pojawiły się firmy, oferujące rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie.

Dorabianie do renty bez ograniczeń

Renciści bardzo chętnie korzystają z możliwości podjęcia dodatkowej pracy. Muszą się jednak liczyć z tym, że osiągane przez nich przychody mogą mieć wpływ na zmniejszenie, a nawet zawieszenie prawa do renty. Ograniczeniom tym nie będą podlegać m.in. renty dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz niektóre renty rodzinne.

Jakie okresy uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty?

Jeżeli okresy przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty zbiegają się w czasie, uwzględnia się tylko jeden okres, ten najbardziej korzystny

Okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy.

Niestawiennictwo osoby a wydanie orzeczenie o przyznaniu renty

Niestawiennictwo osoby na badaniu lub obserwacji (bez usprawiedliwionej przyczyny) powoduje wyznaczenie nowego terminu. Kolejne niestawiennictwo skutkuje odstąpieniem od postępowania w sprawie przyznania renty.

Okresy nieskładkowe

Okresy nieskładkowe są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Wyszczególnia je Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Okresy składkowe

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty, i obliczaniu ich wysokości, uwzględnia się m.in. okresy składkowe i nieskładkowe, o którym mowa w przepisach Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość renty

Jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, osobie przysługuje renta stała, zaś w przypadku gdy niezdolność do pracy jest określona ubezpieczonemu przysługuje renta okresowa.

Emerytura z urzędu dla osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy

Emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy mogą otrzymać wyłącznie osoby pobierający rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe

O dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych możemy powiedzieć w sytuacji gdy, dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów i z jednego z nich ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych tytułów dobrowolny, oraz w przypadkach wymienionych w art. 7 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia społeczne w Polsce obejmują ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane ubezpieczeniem chorobowym, oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane ubezpieczeniem wypadkowym. Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu?

Kiedy przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Czy można kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Kontynuowanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba utraciła dotychczasowy tytuł do ubezpieczeń i nie ma żadnych innych tytułów do ich objęcia.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Zbieg prawa do świadczeń został uregulowany w przepisach rozdziału 3 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Ile emeryt lub rencista może dorobić

W tym kwartale emeryci i renciści którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i są zatrudnieni będą mogli dorobić do swojego nominalnego świadczenia więcej, niż do tej pory.

Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy, renta okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.

Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych

Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu, natomiast nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Jaki jest okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy.

Renta rodzinna wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Świadczenie to zostało uregulowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Staż uprawniający do renty


Świadczenie rentowe obejmuje ryzyko niezdolności do pracy lub utraty żywiciela. Ubezpieczony nabywa prawo do tego świadczenia po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W jakiej wysokości przysługuje renta szkoleniowa

Komu przysługuje renta socjalna

Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w związku z niezdolnością do pracy. Stanowi rodzaj pomocy finansowej państwa dla osób, które w młodym wieku doznały naruszenia sprawności organizmu i tym samym utraciły szansę na samodzielne zarobkowanie.

Komu przysługuje renta rodzinna

Śmierć ojca, matki, małżonka dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego ustawodawca wprowadził instytucję renty rodzinnej.

Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym

Osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Coroczny dodatek pieniężnym dla emerytów i rencistów

Posłowie przygotowali projekt ustawy na podstawie, którego niektórzy emeryci i renciści otrzymają dodatek pieniężny do swoich świadczeń.

Korzyści i obowiązki wynikające z zatrudnienia emerytów i rencistów

Przepisy prawa pracy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących podstawy wykonywania pracy przez emerytów i rencistów (umowa o pracę, zlecenie itp.). Dla firmy zatrudnienie osoby, która posiada uprawnienia do emerytury/renty, może okazać się korzystne finansowo. Wynikają z tego jednak również obowiązki wobec ZUS.

Wskaźnik waloryzacji rent

Renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. 

Dodatki do rent

Poniżej przedstawiamy obowiązujące kwoty dodatków do rent. Ich wysokość podlega corocznej waloryzacji.

Odprawa emerytalno - rentowa

 

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

Które świadczenie przyzna ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje wiele świadczeń emerytalnych i rentowych. Obowiązuje zasada, że osoba uprawniona może pobierać tylko jedno świadczenie wyższe lub wybrane przez siebie. Jak od każdej zasady, od tej także prawo przewiduje wyjątki. Niekiedy uprawniony będzie pobierał więcej niż jedno świadczenie.

Formularze emerytalne

Przedstawiamy wnioski emerytalne.

Formularze rentowe

 

Wysokość renty inwalidzkiej

 

REKLAMA