REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?


Zarówno tynk gipsowy, jak i płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach. Są sytuacje, gdzie tynk będzie lepszym rozwiązaniem oraz takie, gdzie nic innego nie wchodzi grę, jak tylko płyta g-k. Oba rozwiązania dają podobny efekt – gładką ścianę, ale sposoby ich przeprowadzenia znacznie się różnią.

Jakie są rodzaje balustrad?

Balustrady montowane na schodach mają za zadanie chronić przed upadkiem z dużej wysokości, a także zapewniać wygodę wchodzenia po schodach. Oprócz względów bezpieczeństwa tworzą ważny element estetyczny wnętrza domu. Balustrady najczęściej wykonuje się z metalu, drewna, betonu, cegły lub kamienia.

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Schody pozwalają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku i pokonywać różnice poziomów. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a zarazem lekka. Schody można kształtować na kilka sposobów, a ich układ statyczny mogą stanowić różne elementy. Materiały z jakich się je wykonuje powinny być dobrane do warunków eksploatacji schodów.

Czy każda tapeta nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń?

Czasy, kiedy na rynku dostępne były tylko tapety papierowe, dawno odeszły do historii. Istnieje szeroki wybór tapet, zarówno pod względem wzorów, jak parametrów, funkcji i przeznaczenia. Przy wyborze rodzaju tapety należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj pomieszczenia, do którego tapeta ma być przeznaczona.

REKLAMA

Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?

Słysząc pojęcie „tapety tradycyjne”, myślimy o tapetach w rolkach, które z trudem możemy przymocować do ściany za pomocą kleju. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet w rolkach. Różnią się one pod względem materiałów, z jakich są wykonane oraz swoimi parametrami. Alternatywą dla tapet tradycyjnych mogą być tzw. tapety natryskowe, które nakłada się za pomocą specjalnych agregatów.

Jakie mamy rodzaje farb?

Farby służą do pokrywania powierzchni różnych materiałów w celu poprawienia lub zmiany ich wyglądu, ochrony lub konserwacji struktury. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów farb. Ich wybór powinniśmy uzależnić szczególnie od rodzaju podłoża, do jakiego mają być przeznaczone. Farby możemy podzielić w zależności od przeznaczenia, rodzaju rozpuszczalnika czy struktury.

Jakie mamy rodzaje wylewek?

Wylewka stanowi podłoże pod warstwy wykończeniowe podłogi. Najczęściej układana jest na elastycznej warstwie ocieplenia. Oprócz równej powierzchni powinna mieć odpowiednią wytrzymałość i zapewniać sztywność podłodze. Wylewki, inaczej zwane jastrychem lub szlichtą, mogą być cementowe, anhydrytowe i samopoziomujące.

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

REKLAMA

Jak najłatwiej zmienić charakter wnętrza?


Charakter naszemu wnętrzu nadają elementy wykończenia. Najszybciej i najłatwiej uzyskamy efekt przez zmianę barwy, faktury bądź sposobu wykonania. Efektownie odmienimy wnętrze dzięki zastosowaniu mozaikowego tynku dekoracyjnego, możemy nim ozdobić ściany, cokoły i parapety.

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Jak położyć nową podłogę na gruncie?


Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, musisz się przygotować na remont posadzki. W starych domach korzystne jest również, abyś ocieplił podłogi. Dzięki temu zmniejszysz ucieczkę ciepła tą droga oraz będziesz mógł położyć dowolne pokrycie podłogowe.

Jak zbudowana jest wykładzina dywanowa?


Wykładziny dywanowe zbudowane są z trzech warstw: runa, osnowy i podkładu. Rodzaj zastosowanego podkładu decyduje o miejscu jej przeznaczenia. Dlatego znajomość budowy wykładziny dywanowej pozwoli podjąć nam właściwą decyzję o miejscu jej montażu.

Jakie są rodzaje włókien wykładziny dywanowej?


Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, wygląd i jakość wykładziny dywanowej jest rodzaj zastosowanej przędzy. Obecnie co najmniej 75% wykładzin dywanowych dostępnych na polskim rynku produkuje się z włókien syntetycznych – poliamidu i polipropylenu.

Jak stworzyć kolorową elewację?


Jeśli chcemy, żeby nasz dom wyglądał oryginalnie, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór koloru elewacji. Dzięki umiejętnemu zestawieniu barw uda nam się podkreślić poszczególne elementy budynku. Nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Jakie zastosowania może mieć podwieszany sufit?



Podwieszany sufit pozwala maskować budowlane niedoskonałości i ukryć instalację. Podwieszony sufit jest idealnym rozwiązaniem także dla tych, którzy mieszkają przy ulicy. Doskonale pochłania dźwięki, trzeba jednak liczyć się z tym, że jego montaż jest czasochłonny.

Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?


Powierzchnia piwniczna może być zaadaptowana na część mieszkalną. Zanim zaczniemy ją aranżować, powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja ścian i instalacje odprowadzające wodę.

Jak wybrać i kupić płytki podłogowe?


Remont kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia, w którym na podłodze mają znaleźć się płytki, nasuwa wiele pytań. Jaki rodzaj płytek wybrać? Z jakiego materiału powinny być wykonane? Ile płytek kupić? Jakich materiałów użyć do ich położenia? Bez odnalezienia odpowiedzi na nie, układanie posadzki może zakończyć się katastrofą – estetyczną, użytkową i finansową. Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?


Sprawdzonym rozwiązaniem izolacji cieplnej budynku są Bezspoinowe Systemy Ociepleń. Jest to jeden z najważniejszych jego elementów. Odpowiednio dobrany i wykonany wpływa na trwałość elewacji i energooszczędność inwestycji.

Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?


Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek, narzucany przez prawo budowlane, prawidłowego administrowania obiektami budowlanymi. Oznacza to, że muszą prowadzić książki obiektu budowlanego i przeprowadzać okresowe kontrole stanu technicznego elewacji. Jednak nie odnosi się to do budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budownictwa zagrodowego i letniskowego.

W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.

Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną


Każdy rodzaj płytki ceramicznej może ulec uszkodzeniu. Wystarczy przez przypadek upuścić na nie coś ciężkiego, by powstały nieusuwalne pęknięcia. Wymiana płytki jest na tyle prosta, że możemy zrobić to sami, przy pomocy szybkowiążącego kleju i fugi.

Adaptacja strychu na dodatkowy pokój? Potrzebna jest zgoda!


Dla osób mieszkających na najwyższym piętrze strych może być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak zanim zdecydujemy się na adaptacje takiego pomieszczenia musimy potrzebować zgody wszystkich mieszkańców - strych przecież jest wspólny!

Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?

Wybór schodów może spędzać sen z powiek. To, jakie schody pojawią się w naszym wymarzonym domu, najlepiej ustalić już na etapie budowy. Jakie schody wybrać: żelbetonowe czy drewniane? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

W jaki sposób dobrać materiał na elewację?


Odpowiedni wybór materiału na elewację nada naszemu domowi charakteru, jednocześnie będzie naszą wizytówką. Materiał elewacyjny powinien chronić izolację cieplną oraz mur konstrukcyjny przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, dlatego powinien mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Estetyka, ochrona, technologia ścian i względy ekonomiczne będą decydowały o doborze odpowiedniego materiału na elewację.

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?


Nie musimy godzić się z tym, że w naszym mieszkaniu panuje hałas. Zamontowanie podwieszonych sufitów pochłonie niepotrzebne dźwięki. Czasem wystarczy wymiana okien.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Remont starego mieszkania


Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej. Brak materiałów na rynku, absurdalne oszczędności, nierealne normatywy i wieczny brak funduszy wygenerował liczne patenty zastępcze w zamian za przewidziane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?


Czy wymiana okien wymaga pozwolenia lub zgłoszenia do Urzędu? To pytanie często pojawiają się w czasie remontu mieszkania. Poniżej kilka ważnych faktów.

Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności


Przed przystąpieniem do remontu musimy określić jego zakres. Wiąże się to nie tylko z wyliczeniem kosztów jakie będziemy musieli ponieść przy jego wykonaniu, ale również z wyliczeniem czasu potrzebnego na czynności formalno-prawne, które będziemy musieli wykonać jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Jak samodzielnie pomalować pokój?


Fachowiec wcale nie jest nie jest niezbędny, gdy chcemy zmienić kolor ścian w naszym domu. Bez problemu możemy zrobić to własnoręcznie! Wystarczy tylko pamiętać o kilku szczegółach…

Co zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź?

Kiedy dom zostanie zalany przez powódź musimy ocenić sytuację, sprawdzić czy dom jest bezpieczny, ocenić straty, a także zastanowić się, jak naprawić szkody. Zobacz, co należy zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź.

Instalacje domowe po powodzi

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Jak szybko przygotować podłoże pod glazurę i terakotę?


Kuchnia i łazienka to pomieszczenia bez których ciężko się obejść, dlatego podczas ich remontu zwykle bardzo zależy nam na czasie. Jak szybko usunąć starą warstwę płytek, wyrównać powierzchnię i czy na pewno nie da się uniknąć skuwania – odpowiedzi poniżej.

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi? Zagrożenie może stwarzać praktycznie każdy element domu. Instalacje np. elektryczna - może porazić nas prądem, natomiast zawilgotniała konstrukcja budynku może grozić zawaleniem. Zobacz w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństwa w domu po powodzi?

Jak ocenić jakość podłoża pod glazurę?


Zwykle dokonuje tego glazurnik przed przystąpieniem do pracy. My pokazujemy jak tę ważną czynność wykonać samodzielnie, wykorzystując najprostsze narzędzia, które mamy pod ręką.

O czym należy pamiętać układając płytki na tarasie?


Poniżej krótki przewodnik, który przydaje się zarówno, kiedy mamy zamiar ułożyć płytki samodzielnie, jak i w przypadku, gdy po prostu chcemy wiedzieć, czy wynajęta do tego ekipa robi to solidnie.

Dezynfekowanie domu po powodzi

W związku z tym, że wody powodziowe niosą ze sobą wiele niebezpiecznych związków chemicznych z zalanych fabryk, stacji benzynowych, rozkładające się pożywienie czy padlinę; domy, które zostały przez nie dotknięte uważa się za skażone. Wszystkie powierzchnie w takich budynkach muszą zostać oczyszczone i zdezynfekowane.

Krok po kroku: jak stworzyć plan remontu?

Zabierając się do gruntownego remontu, warto przygotować sobie harmonogram poszczególnych robót. Taki plan pozwoli nam nie tylko zachować odpowiednią kolejność wykonywania poszczególnych robót, ale także pozwoli nam szybko i sprawnie przejść przez cały proces remontu.

Jak wykonać podbicie fundamentów?


Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Zacieki i plamy na ścianach – jak je skutecznie usunąć?


Zanim przystąpimy do remontu należy fachowo ocenić stan techniczny podłoża (nie może się kruszyć, rozwarstwiać, pylić) i sprawdzić ewentualną obecność zarodników pleśni lub grzybów. Późniejsze ich usunięcie jest bardzo trudne i kosztowne.

Okresowa kontrola stanu technicznego budynku – o czym i kiedy należy pamiętać?


Kontrola stanu technicznego służy przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców. Według przepisów prawa budowlanego za taką kontrolę odpowiedzialny jest właściciel budynku lub jego zarządca (art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Niektóre kontrole muszą być wykonywane corocznie, inne co pięć lat.

Jak wykonać prace wyburzeniowe i rozbiórkowe domu?


Jak zaplanować i zrealizować przebudowę domu? Jak zadbać o zabezpieczenie ludzi i budynku? Pamiętając o kilku zasadach to trudne zadanie stanie się wykonalne.

Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynku?


Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy. Oddzielnie powinniśmy zając się rozbiórką poszczególnych elementów domu, zaczynając od dachu i kolejno przechodząc do niższych partii budynku takich jak ściany, stropy czy schody.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?


Żaden remont nie jest wart ryzykowania własnego zdrowia i życia, ale które dostępne zabezpieczenia i akcesoria są niezbędne? Niekiedy sprzęt, który ma pomóc podczas remontu, może stać się niebezpieczny…

Jak zaadaptować poddasze?


Mając w domu dosyć wysokie poddasze, możemy pokusić się o wyremontowanie go do celów mieszkalnych. Jak to zrobić? Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii – izolacji, instalacji i ścian.

Jak urządzić wnętrze w odcieniach szarości?

Czerń i szarości prezentują się niezwykle elegancko. W połączeniu z wysokiej jakości materiałami i dobrym aranżacyjnym pomysłem wnętrze w odcieniach szarości może być niezwykle efektowne. Warto się jednak zastanowić, czy takie rozwiązanie jest odpowiednie dla nas i czy na dłuższą metę nas nie przygnębi.

Jak zastosować kamień przy wykończeniu wnętrz?

Naturalny kamień to rzecz nie tylko niezwykle trwała, ale także piękna. Kamień dobrze komponuje się z innymi surowcami – drewnem, stalą czy szkłem. Nie sposób wymienić w jednym zdaniu wszystkich możliwości jego wykorzystania. Oto kilka z nich.

Triki, które optycznie powiększą łazienkę


Jak najłatwiej sprawić, by mała łazienka wydawała się jeszcze mniejsza? Przepis jest prosty – dużo przedmiotów i akcesoriów, kontrastowe, ciemne barwy, mnóstwo zajmujących podłogę sprzętów. A jak optycznie ją powiększyć? Odpowiedź poniżej.

Jak pozbyć się grzyba?


Brak drewnianych elementów wykończeniowych nie gwarantuje braku problemów z grzybem w domu. Czai się on w różnych miejscach, na przykład w glebie w okolicach budynku.

REKLAMA