REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekomendacja S

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty hipoteczne 2023 - zmiana rekomendacji S

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 19 czerwca 2023 r. jednogłośnie przyjęła nowelizację Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Nowelizacja Rekomendacji S jest konieczna w szczególności z uwagi na zmiany prawa (m.in. rządowym programem "Bezpieczny kredyt 2 proc."). Nowelizacja wejdzie w życie 20 czerwca 2023 r. ale banki będą miały czas na dostosowanie się do zmian Rekomendacji S w maksymalnym terminie do 1 lipca 2024 r.

Łatwiej o kredyt hipoteczny. UKNF łagodzi warunki oceny zdolności kredytowej

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złagodził warunki oceny zdolności kredytowej i wskazał, że najniższy, minimalny poziom bufora (2,5 p.p.) powinien być stosowany dla kredytów z tymczasowo stałą stopą proc., a dla kredytów ze zmienną stopą proc. bufor powinien być adekwatnie wyższy - poinformował PAP Biznes Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

Kredyty hipoteczne z opcją "klucz za dług"

Kredyty hipoteczne - "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług" – wynika z informacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Kredyty mieszkaniowe – zdolność kredytowa rodziny (lipiec/sierpień 2021 r.)

Kredyty mieszkaniowe – zdolność kredytowa. Trzyosobowa rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe może na zakup mieszkania pożyczyć nawet ponad 700 tys. złotych. To więcej niż 80-krotność miesięcznych zarobków. W lipcu 2021 r. weszła w życie nowelizacja rekomendacji S, która spowodowała, że banki mają namawiać klientów do zaciągania kredytów na nie dłużej niż 25 lat.

REKLAMA

Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

Ryzyko kredytowe - kiedy wzrosną stopy NBP?

Ryzyko kredytowe a stopy NBP. Ryzyko związane ze wzrostem stóp procentowych NBP obecnie jest duże. Jak banki powinny informować kredytobiorców o takim ryzyku?

Kredyt hipoteczny 2021 - co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien?

Kredyt hipoteczny 2021. Nieprzewidywalność reakcji i zmienna polityka banków. Wyższa marża i prowizja oraz niskie oprocentowanie. Szczegółowa analiza zdolności kredytowej. Z taką sytuacją musiały mierzyć się osoby, które w 2020 r. chciały zakupić wymarzone M. na kredyt. Co czeka przyszłych kredytobiorców w 2021 roku? Czy pandemia Covid-19 nadal będzie decydować o krokach podejmowanych przez banki? Co nowego przyniesie rok 2021 w kwestii wysokości wkładu własnego czy oprocentowania hipotek? Co jeszcze czeka osoby, które będą starać się o kredyt mieszkaniowy w korona-kryzysie? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Stałe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych - nowa Rekomendacja S KNF

Nowa Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego gwarantuje kredytobiorcom mieszkaniowym, że w trakcie spłaty będą mogli wybrać stałe oprocentowanie. Opłacalność takiej decyzji będzie zależała od wielu kwestii (m.in. prowizji i marży naliczanej przez bank). Wiele wskazuje na to, że bankowa oferta jednak zniechęci część kredytobiorców.

REKLAMA

Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

Kredyt hipoteczny od tego roku wiąże się z obowiązkowym wkładem własnym. Zgodnie z zasadami Rekomendacji S ma wynosić 5%. Ta kwota nie zawsze jest wystarczająca. Które banki zaostrzyły zasady i udzielają niższych kredytów?

Rekomendacja S w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

Nowa rekomendacja S a wymóg posiadania 5% wkładu własnego

Od przyszłego roku nowa rekomendacja S, będzie wymagać posiadania 5% wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Obecnie, mamy na rynku najniższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w historii, zwiększa to zdolność kredytową nabywców. Ceny nieruchomości są takie jak w roku 2006, brakuje tylko chętnych do nabywania nowych nieruchomości.

Rekomendacja S po zmianach – zagrożenie dla mieszkaniówki?

Nowa rekomendacja S budzi wiele emocji, w zainteresowanym środowisku są skrajne opinie na jej temat, nie brakuje też takich, którzy mówią o zamachu KNF na branżę deweloperską. Zmiany w rekomendacji S nie są korzystne dla kredytobiorców, nie obędzie się bez wkładu własnego. Co jeszcze się zmieniło i czy będzie to korzystne?

Od 2014 roku będzie wymagany wkład własny – co się jeszcze zmieni?

Od 2014 roku nie będzie możliwości zaciągnięcia kredytu bez 5% wkładu własnego (celem jest 20% wkładu własnego od 2017 roku). Za to z 25 lat do 30 lat zostanie wydłużony maksymalny czas kredytowania brany pod uwagę przez bank w czasie wyliczania zdolności kredytowej. Za te zmiany odpowiedzialna jest nowelizacja rekomendacji S.

Rekomendacja S (nowa) – co zmieni?

W wyniku obniżek stóp procentowych, dostępność kredytów hipotecznych wzrosła. Choć oprocentowanie kredytów i ceny nieruchomości zmalały, wiele osób nadal nie stać na zakup wymarzonego mieszkania. Wg Expandera, sytuację tych osób może poprawić nowa Rekomendacja S. Niestety rekomendacja S ma również uniemożliwić wzięcie kredytu osobom, które nie posiadają wkładu własnego.

Zmiana rekomendacji S – plusy i minusy

Zmiana rekomendacji S miała działać na korzyść kredytobiorców. Wszystko wygląda na to, że zmiany w rekomendacji S oprócz liberalizacji polityki kredytowej przyniosą także konieczność posiadania wkładu własnego. Jakie plusy i minusy będą miały zmiany w rekomendacji S?

Rynek kredytów hipotecznych 2013

Na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku pojawi się kilka zmian. Z jednej strony przesunięcie programu dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” na 2014 r. może zmniejszyć ilość zaciąganych kredytów, z drugiej zaś zmiany w rekomendacji S mogą zachęcić kredytobiorców. Przeczytaj, czego można spodziewać się na rynku kredytów hipotecznych w 2013 r.

REKLAMA