REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?
Kierowcy starych samochodów boją się automatycznego wyrejestrowania z CEPiK. Na ile obawa jest realna? Kryteria kasowania pojazdów są jasno określone. Auto musi spełnić trzy wymogi, aby zniknęło z rządowej bazy w czerwcu 2024 r. Oto lista konkretnych modeli, które łapią się w wyrejestrowanie.
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu w terminie 30 dni jest nieunikniona? Nie do końca. Ministerstwo infrastruktury znalazło lukę w przepisach. Ta pozwala na uniknięcie opłaty sięgającej nawet 2000 zł.
Pojazd nie spełnia wymagań technicznych obowiązujących w Polsce. Czy to oznacza, że nie będzie się dało go zarejestrować? Przepisy całe szczęście mają furtkę na takie przypadki. Jest nią odstępstwo od warunków technicznych pojazdów. Jak się starać o nie w 2024 r.?
REKLAMA
Rządowa aplikacja mObywatel będzie miała systematycznie rozbudowywaną funkcjonalność. Kolejny pomysł dotyczy rejestracji pojazdu w zakładce mPojazd. Kierowca "złoży" dokumenty bez wychodzenia z domu.
Minister cyfryzacji chce, aby za 4 lata można było zarejestrować samochód przez internet. Od czego zależy ta zmiana? I czy zapowiedź stanowi tak naprawdę dobry sygnał dla kierowców? Sprawdźmy, jak brzmi odpowiedź na obydwa pytania.
W najnowszej interpretacji indywidualnej, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wymiana silnika w samochodzie osobowym nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym. To oznacza, że zmiana pojemności silnika nie wpływa na stawkę podatku akcyzowego, która została już wcześniej ustalona.
1 stycznia 2024 r. pojawiają się kluczowe zmiany w zakresie rejestracji pojazdów. Od nowego roku kierowca będzie miał wybór. Rejestracja albo nawet 2000 zł kary. Czasami na wizytę w urzędzie będzie 30, a czasami 90 dni. A do tego zniknie zgłoszenie nabycia pojazdu.
REKLAMA
Rejestracje samochodów w Polsce w roku 2022 oznaczają liczbę dochodzącą do 1,1 mln. Wynik wydaje się dobry? A oznacza spadek o 13,5 proc.
REKLAMA