REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie sprawy załatwimy u notariusza?

Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego.

Notariusz

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, która korzysta z uprawnień przysługujących funkcjonariuszom publicznym. Podstawowym zadaniem notariuszy jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego.

Postępowanie przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym

Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych. Sędziami Sądu są notariusze wybierani na trzyletnia kadencję podczas Walnego Zgromadzenia notariuszy Izb Notarialnych.

Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?

Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy. Rozprawą kieruje Przewodniczący Sądu, który czuwa nad tym by w sprawie wyjaśnione zostały wszystkie istotne okoliczności.

REKLAMA

Czym zajmuje się Prezes Sądu Dyscyplinarnego?

Sąd dyscyplinarny orzeka w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy. Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych powołane są w pierwszej instancji - sądy dyscyplinarne izb notarialnych, w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na trzyletnią kadencję poszczególne walne zgromadzenia notariuszy izb notarialnych. Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów.

Orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego

Rozstrzygnięcie o winie obwinionego, bądź o jej braku, jak i o ewentualnej karze, może być rozstrzygnięte jedynie w orzeczeniu sądu dyscyplinarnego.

Organizacja kancelarii notarialnej

Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Notariusz może prowadzić tylko jedną kancelarię. Kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię na zasadach spółki cywilnej lub partnerskiej. W takim jednak wypadku każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane.

Dla których czynności zastrzeżona jest forma aktu notarialnego

Notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Przypadki obowiązkowego sporządzenia czynności w formie aktu notarialnego wymieniają poszczególne ustawy. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej i jej nieważność.

REKLAMA

Co powinien zawierać akt notarialny?

Akt notarialny to szczególna forma dokumentu urzędowego, która ma na celu potwierdzić dokonanie czynności prawnej, jeśli wymagają tego przepisy prawa lub taka jest wola stron. Zapewnia pewność i bezpieczeństwo obrotu prawnego. Sporządza go notariusz oraz - pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych- polski konsul.

Czym jest Krajowa Rada Notarialna?

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu polskiego zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i zagranicznych.

Osoby chore u notariusza

Pisemne oświadczenie osoby nie mogącej czytać (np. niewidomej) również powinno być złożone w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy osoby mogącej czytać, ale nie mogącej pisać.

Podatki u notariusza

Czy notariusz może w moim imieniu przekazać podatek na rzecz Skarbu Państwa? Czy muszę mu za to uiścić dodatkową opłatę, albo przekazać podatki osobiście?

Przekazanie darowizny

Chcę przekazać darowiznę na rzecz sąsiada. Czy forma aktu notarialnego jest do tego konieczna i jakie są jej zalety?

Usługi notariusza za darmo

Nie stać mnie na usługi notariusza, czy jest możliwe ubieganie się o zwolnienie z opłat notarialnych, tak samo jak można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych?

Notariusz musi posiadać OC

Notariusz podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności notarialnych.

Kiedy warto udać się do rejenta?

W polskim prawie obowiązek zachowania formy aktu notarialnego jest zastrzeżony tylko dla pewnej kategorii umów. Jeżeli jednak zależy nam na lepszej ochronie interesów wskazane jest skorzystanie z pomocy rejenta, nawet jeżeli prawo nie przewiduje takiego obowiązku.

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza. Mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza. Mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

Numerus clausus w notariacie

Numerus clausus w notariacie oznacza przyznanie określonym organom państwowym, najczęściej Ministrowi Sprawiedliwości, kompetencji do kształtowania liczby notariuszy czy też kancelarii notarialnych w danym państwie.

Taksa notarialna za granicą

We wszystkich państwach należących do UINL- Union Internationale du Notariat Latin, poza Holandią, taksa notarialna regulowana jest przez państwo. W niektórych krajach jest sztywna i istnieje jako reguła, w innych dopuszczane są możliwości odstępstwa od zasady.

Obecny kształt notariatu

Wpływ na obecny kształt notariatu miał okres kształtowania się ustroju kapitalistycznego, czyli wiek XIX. W tym okresie obok własności ziemskiej pojawia się także własność przemysłowa i handlowa, a dobra czy to na zasadzie sprzedaży lub zastawu przechodzą z jednego właściciela na drugiego.

Notariat na ziemiach Polskich

Trudno jest mówić o konkretnym momencie przeniesienia instytucji notariatu na grunt Polski, chociaż z pewnością będzie to okres po przyjęciu chrześcijaństwa kiedy dokumenty pisane zaczęły się rozpowszechniać w Polsce.

Początki notariatu na świecie

Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e. Już wtedy urzędnik zajmował się sporządzaniem dokumentów zawierających oświadczenia woli.

Z jakimi dokumentami do rejenta?

Przy dokonywaniu czynności notarialnej notariusz ma obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności.

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to czynność zajmująca centralne miejsce wśród czynności notarialnych. Jej specyfika polega między innymi na tym, że może być sporządzona wyłącznie przez notariusza, aczkolwiek są pewne odstępstwa od tej reguły.

Wskazana forma aktu notarialnego

W zasadzie każda umowa może być zawarta w formie aktu notarialnego. Zależy to od woli stron. Umowa zawarta w takiej formie daje pewność, że w sytuacji złamania jej postanowień strona może dochodzić swoich praw przed sądem.

Czym zajmuje się rejent?

Notariusz na co dzień zajmuje się sporządzaniem dokumentów zawierających wolę stron. Mogą one dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, ale również np. założenia spółki akcyjnej.

Kim jest notariusz?

Notariusz to prawnik pełniący funkcję zaufania publicznego, niekiedy nawet nazywany urzędnikiem państwowym. Chodzi bowiem o to, że dokonując czynności notarialnych, posługuje się on pieczęcią z wizerunkiem orła białego zaś akty notarialne mają charakter dokumentu urzędowego.

Wysokość taksy notarialnej

Wysokość taksy notarialnej reguluje odpowiednie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Trzeba jednak wiedzieć, że minister określa stawki maksymalne.

Z którą umową do notariusza?

O tym, że umowę sprzedaży mieszkania trzeba zawrzeć przed notariuszem, wie prawie każdy. Jednak nie jest to jedyny rodzaj umowy jaką trzeba lub można zawrzeć w formie aktu notarialnego.  

Jak przygotować się do dokonania darowizny?

Co do zasady umowę darowizny powinno zawrzeć się przed notariuszem. Do każdej wizyty natomiast trzeba się przygotować, przede wszystkim zgromadzić odpowiednie dokumenty.

Notariusz

Notariusz - inaczej rejent albo sędzia- to osoba zaufania publicznego

Notariusz

Notariusz - inaczej rejent albo sędzia- to osoba zaufania publicznego

REKLAMA