REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Refundacja, NFZ

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa lista leków refundowanych [od 1 maja 2022 r.]

Od 1 maja 2022 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych.

Niedzielski: Jaki jest miesięczny koszt opieki zdrowotnej dla 1 mln osób?

Solidaryzm europejski nie może być deklaratywny, lecz konkretny. Musi powstać m.in. system współfinansowania opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy – podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane

Wszystkie zabiegi chirurgii robotowej będą refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy – poinformował w piątek we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski. To milowy krok technologiczny w polskiej opiece zdrowotnej – ocenił.

Wyjazd do sanatorium - jakie zmiany od 28 marca 2022 r.?

Wyjazd do sanatorium jest możliwy bez testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zmiany obowiązują od 28 marca 2022 r.

REKLAMA

Polski Ład i prognozy wzrostu pensji zwiększyły budżet NFZ o 9,1 mld zł

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 rok zakładający zwiększenie wpływów do jego budżetu o ponad 9,1 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na lecznictwo szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto mu podlega?

Ubezpieczenie zdrowotne stanowi świadczenie opieki zdrowotnej, które ma na celu ochronę zdrowia człowieka. W ramach ubezpieczenia osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, m.in. wizyt lekarskich, zabiegów i pobytu w szpitalu. Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dla kogo jest obowiązkowe?

Opieka zdrowotna dla Ukraińców - wyjaśnienia NFZ

Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy, w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia - to jedne z kwestii, które wyjaśnia na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - jak i kiedy?

Czy uchodźcy z Ukrainy mają prawo skorzystać z pomocy medycznej np. lekarza rodzinnego czy w szpitalu? Trwają prace nad przygotowaniem nowych przepisów, które będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

REKLAMA

Test antygenowy w aptekach - treść rozporządzenia

Wchodzi w życie rozporządzenie, które umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w punktach aptecznych. Czy potrzebne jest skierowanie?

Gdzie znaleźć pomoc medyczną podczas ferii zimowych?

W ferie zimowe może dojść do niespodziewanego wypadku czy choroby. Jak i gdzie skorzystać z pomocy medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia?

ZUS przekaże więcej danych do NFZ

ZUS przekaże więcej danych do NFZ w celu ułatwienia weryfikacji prawa danej osoby do świadczeń zdrowotnych. ZUS poinformuje NFZ o dacie powstania i dacie ustania prawa do zasiłku.

Diety NFZ w aplikacji mojeIKP

Dostęp do portalu Diety NFZ można uzyskać poprzez aplikację mojeIKP. Jak to zrobić? Co znajduje się w portalu?

Refundacja okularów przez pracodawcę - jak często?

Jak często możliwa jest refundacja okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych przez pracodawcę? Czy uregulowanie w regulaminie refundacji raz na 4 lata jest dozwolone?

Szczepionka na HPV - refundacja, cena

Szczepionka na HPV - refundacja, cena. Od 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciwko HPV jest na liście leków refundowanych. Ile kosztuje? Kto może się zaszczepić i jakie powikłania występują?

Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - czym różnią się od siebie? Kiedy są obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? Do jakich świadczeń z ZUS uprawnia składka chorobowa?

Jedno izolatorium w każdym województwie

Jedno izolatorium w każdym województwie - taki jest plan na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce. Kto może zostać skierowany do izolatorium?

Szczepienia przeciw grypie - kto zaszczepi się bezpłatnie, kto dostanie 50% refundację

Szczepienia przeciw grypie. Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka zaapelował 20 października 2021 r., aby się szczepić przeciw grypie. Mówił, że to najskuteczniejsza ochrona przed tą chorobą i jej powikłaniami. Podał, że od września tego roku na grypę zachorowało w Polsce blisko pół miliona osób. Kto może się bezpłatnie zaszczepić na grypę? Komu przysługuje 50% refundacja kosztów szczepienia? Ile trwa odporność po szczepieniu przeciw grypie?

Rehabilitacja po COVID z NFZ - jakie zmiany?

Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 z NFZ możliwa jest na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej maksymalnie do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia choroby. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?

Członek zarządu fundacji - co z rejestracją w urzędzie pracy?

Czy osoba będąca członkiem zarządu fundacji może zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status osoby bezrobotnej?

Oszustwa metodą "na loterię" - ostrzeżenie NFZ

Loteria szczepionkowa staje się okazją do zarobku dla oszustów. NFZ ostrzega przed oszustwami metodą "na loterię". Na czym polegają?

Wynagrodzenia medyków po 1 lipca 2021 r. (pytania i odpowiedzi)

Nowe regulacje dotyczące wynagradzania pracowników medycznych weszły w życie 1 lipca 2021 r. Oto odpowiedzi NFZ na najczęściej zadawane pytania.

NFZ przyjmuje wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu szczepień

Apteki - szczepienia na COVID-19. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jak zgłosić aptekę do Narodowego Programu Szczepień? Na jakich zasadach szczepienia przeprowadzają farmaceuci?

Rehabilitacja po COVID-19 - co gwarantuje NFZ?

Rehabilitacja po COVID-19. 26 kwietnia 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył program rehabilitacji pocovidowej ogłoszony 10 kwietnia br. Teraz pacjenci, którzy przeszli COVID-19, skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych także w gabinecie fizjoterapii, a nawet w domu. Dzięki profesjonalnym i indywidualnym zabiegom fizjoterapeutycznym osoby po chorobie szybciej odzyskają siły i wrócą do codziennych aktywności.

Skierowanie do psychologa - czy potrzebne?

Skierowanie do psychologa nie jest potrzebne w czasie pandemii - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Do kiedy obowiązuje ten wyjątek?

Szczepienie w domu pacjenta

Szczepienie w domu dotyczy pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował w tym celu 117 dodatkowych punktów. Jak zarejestrować się na szczepienie w domu?

Rozwój usług rolniczych - wnioski o pomoc do 15 lutego 2021 r.

"Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych". Termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego programu został wydłużony do 15 lutego 2021 r. - poinformowała Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej - zmiany 2021

Osoby, których działalność gospodarcza nie przetrwała pandemii, będą mogły starać się o środki na założenie innej. Resort rozwoju, pracy i technologii przekazał PAP, że rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie w I połowie stycznia 2021 r.

Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ

Program szczepień przeciwko koronawirusowi wzbudza wiele pytań placówek medycznych. Czy wymóg szczepień pięć dni w tygodniu może dotyczyć także sobót i niedziel? Co z rejestracją przez telefon lub w placówce? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne 2020/2021

Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędny w sytuacji, gdy system eWUŚ nie potwierdzi prawa do ubezpieczenia. Jaki dokument wówczas należy przedstawić?

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - lista od 1 września 2020 r.

Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży będzie obowiązywał od 1 września 2020 r. Lista ta będzie uzupełniania.

Dodatek solidarnościowy a prawo do świadczeń zdrowotnych

Czy osoby, które utraciły pracę od 15 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa, które otrzymały dodatek solidarnościowy, mają prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ? Co trzeba wziąć ze sobą do lekarza?

Kim są osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

Osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy to kategoria osób wyodrębnionych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kim właściwie są te osoby? Na jaką pomoc mogą liczyć?

Pomoc psychologiczna w czasie epidemii koronawirusa

Pomoc psychologiczna jest szczególnie potrzebna w trudnym czasie kwarantanny. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię internetowych podcastów.

NFZ: znacznik kwarantanny z powodu koronawirusa w eWUŚ uruchomiony

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował prezes NFZ Adam Niedzielski.

Koronawirus a sanatorium - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

NFZ przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wpływem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego na funkcjonowanie sanatoriów. Bezpłatna infolinia NFZ jest dostępna przez całą dobę.

Koronawirus - w jakich placówkach świadczenia zdrowotne i transport sanitarny?

NFZ opublikował listę placówek, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa. Gdzie można uzyskać pomoc w danym regionie?

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie uruchomiona

NFZ uruchomiło całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Można z niej korzystać przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Porady pielęgniarek w przychodniach prawdopodobnie od połowy 2020 r.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia pielęgniarki prawdopodobnie od połowy 2020 r. będą mogły samodzielnie udzielać porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Zakres takiej pomocy obejmie chirurgię, diabetologię oraz kardiologię. Pielęgniarki ocenią stan zdrowia pacjenta, przeprowadzą badania zaordynują leki.

Dzienna długoterminowa opieka medyczna dołączy do świadczeń gwarantowanych

Ministerstwo Zdrowia chce włączyć dzienną długoterminową opiekę medyczną do koszyka świadczeń gwarantowanych w ramach opieki długoterminowej. W Polsce rośnie zapotrzebowanie na świadczenia opiekuńczo-wychowawcze.

Wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ - zmiany od marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. pierwsze wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ nie będą limitowane. Według Ministerstwa Zdrowia to właśnie w tych czterech poradniach są największe kolejki.

Dokumentowanie zakupu okularów w celu uzyskania refundacji

Jednostka refunduje pracownikom zakup okularów do pracy przy monitorach ekranowych. Jak pracownicy powinni prawidłowo udokumentować poniesione wydatki? Zgodnie z regulaminem przyjętym w jednostce, przedkładają faktury, na których jednostka jest wskazana jako nabywca. Czy takie postępowanie jest prawidłowe.

Diety z NFZ - nowe plany żywieniowe w 2020 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce w 2020 r. udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Podobnie jak obecnie nowe jadłospisy będą bazowały na diecie DASH.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?

Lista leków refundowanych w styczniu 2020 r. - projekt

Jakie leki znajdą się na liście refundacyjnej w styczniu 2020 r.? Projekt przewiduje wprowadzenie nowych leków m.in. dla kobiet chorych na raka piersi.

Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r.

Od 25 października 2019 r. podatnicy CIT, którzy osiągają tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców, będą z powrotem mogli składać roczne zeznania CIT-8 w postaci papierowej, a nie elektronicznej. Zmiana obejmuje fundacje i stowarzyszenia non profit.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego a bezpłatna opieka medyczna

Istnieją sytuacje, kiedy nawet nie opłacając składki na ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Do takich sytuacji należy m.in.:przebywanie na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia i pobieranie zasiłku chorobowego, opieka nad dzieckiem i pobieranie zasiłku macierzyńskiego, pierwsze kilka miesięcy po ukończeniu szkół ponadgimnazjalnych oraz rejestracja w urzędzie pracy.

Zaliczenie kwoty dotacji (refundacji) do wartości sprzedaży - rozliczenie VAT

Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne, na pokrycie kosztów działalności, czy też kosztów realizacji konkretnego zadania, nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Zmiany w refundacji leków już od 1 września 2019 r.

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał zmiany w ustawie z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Cześć zmian wchodzi w życie już 1 września 2019 r.

Dłuższy okres ważności karty EKUZ

Karta EKUZ będzie ważna 18 miesięcy, a w przypadku dzieci i młodzieży - 5 lat. To istotna zmiana dla osób, leczących się za granicą.

Świadczenia opieki zdrowotnej poza kolejnością dla pacjentów niepełnosprawnych

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie pacjent?

REKLAMA