REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
NSZZ "Solidarność" zorganizuje demonstrację,10 maja 2024 r. w Warszawie. Żądamy ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu.
Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek 7 grudnia 2023 r. ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. W referendum Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią. Wobec tego, że frekwencja w referendum była mniejsza niż 50 proc., jego wyniki nie są wiążące.
W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.
W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę - 15 października.
REKLAMA
Frekwencja w referendum wyniosła 43,53 proc. To na razie dane z 28,23 proc. obwodów. Jak odpowiadali biorący udział w referendum?
Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.
Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.
Jaka frekwencja w referendum 2023? Jak wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos w referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wzięło udział 40 proc. uprawnionych.
REKLAMA
Kto i kiedy decyduje o ważności referendum? Jak wnieść protest przeciw jego ważności? Publikujemy najważniejsze informacje na ten temat.
Wynik referendum, które odbędzie się 15 października 2023 r. będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencję referendalną określa się na podstawie liczby kart ważnych wyjętych z urn.
15 października 2023 r. firma badawcza Ipsos Polska zrealizowała po raz kolejny badanie exit poll pokazujące szacunki dotyczące wyników głosowania Polek i Polaków w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Badanie zostało przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.
W niedzielę 15 października 2023 r., razem z wyborami do Sejmu i Senatu, odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Jego wynik będzie wiążący, jeśli weźmie w nim udział więcej, niż połowa uprawnionych do głosowania. Wyborcy nie mają obowiązku pobrania karty referendalnej.
Wybory 2023. Chcesz zagłosować w innym miejscu? Pospiesz się! W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.
Szefowa KBW: liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że dopóki wyborca nie odejdzie od stołu, przy którym będą siedzieć członkowie obwodowej komisji wyborczej, ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania.
Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.
Osoby, które odmówią odbioru karty do głosowania w referendum, nie będą wliczane do puli uczestniczących w referendum - powiedział 30 sierpnia przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że frekwencja wyborcza i referendalna nie będą tożsame, a odmowa odebrania którejkolwiek karty do głosowania musi być odnotowana przez komisję w spisie wyborców.
W Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Sejmu o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, które odbędzie się 15 października. W dokumencie określono również terminarz czynności referendalnych.
Referendum to forma głosowania, w której obywatele danego kraju lub regionu są pytani o swoje zdanie w sprawie konkretnego tematu lub decyzji.
Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. To już wyłącznie wola wyborcy - poinformował w środę na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.
Sejm w czwartek (red. 16.08.2023) rozpocznie dwudniowe posiedzenie, na którym ma się zająć m.in. wnioskiem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. We wniosku zawarto cztery pytania. Jakie?
Znamy już wszystkie cztery pytania referendalne. Ogłosili je: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak.
Cisza referendalna rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do końca głosowania. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży i prowadzenie kampanii referendalnej.
Rada gminy podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji na wniosek ustawowo wymaganej grupy radnych. Czy wójt może taką uchwałę rady gminy zaskarżyć do sądu administracyjnego na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym?
Pojęcie frekwencji nierozłącznie wiąże się z pojęciem wyborów. Frekwencja jest odsetkiem osób uprawnionych do głosowania, które uczestniczyły w głosowaniu w czasie wyborów.
REKLAMA