REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Referendum

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność": 10 maja wielka demonstracja w Warszawie. Chcemy referendum o Zielonym Ładzie

NSZZ "Solidarność" zorganizuje demonstrację,10 maja 2024 r. w Warszawie. Żądamy ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. 

Sąd Najwyższy: Referendum 15 października było ważne, chociaż jego wyniki nie są wiążące

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek 7 grudnia 2023 r. ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. W referendum Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią. Wobec tego, że frekwencja w referendum była mniejsza niż 50 proc., jego wyniki nie są wiążące.

W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne. Kiedy uchwała SN w sprawie ważności wyborów?

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.

Obwieszczenia o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę - 15 października.

REKLAMA

Wyniki referendum 2023. Dane ze 100 proc. obwodów: frekwencja 40,91% proc. Jakie były odpowiedzi?

Frekwencja w referendum wyniosła 43,53 proc. To na razie dane z 28,23 proc. obwodów. Jak odpowiadali biorący udział w referendum? 

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

Sąd Najwyższy ma 90 dni na wydanie orzeczenia o ważności wyborów

Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Jaka prognozowana frekwencja w referendum 2023

Jaka frekwencja w referendum 2023? Jak wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos w referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wzięło udział 40 proc. uprawnionych.

REKLAMA

Referendum w Polsce 2023 r. - ważność, zasady, wymogi, ogłoszenie wyników. Jak wnieść protest?

Kto i kiedy decyduje o ważności referendum? Jak wnieść protest przeciw jego ważności? Publikujemy najważniejsze informacje na ten temat. 

Referendum. O tym, czy wynik będzie wiążący zadecyduje liczba kart wyjętych z urn

Wynik referendum, które odbędzie się 15 października 2023 r. będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencję referendalną określa się na podstawie liczby kart ważnych wyjętych z urn.

Wybory i referendum 2023 - wyniki badania exit poll

15 października 2023 r. firma badawcza Ipsos Polska zrealizowała po raz kolejny badanie exit poll pokazujące szacunki dotyczące wyników głosowania Polek i Polaków w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Badanie zostało przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. 

Referendum ogólnokrajowe 2023. Pytania, zasady głosowania, frekwencja. Wszystko co trzeba wiedzieć

W niedzielę 15 października 2023 r., razem z wyborami do Sejmu i Senatu, odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Jego wynik będzie wiążący, jeśli weźmie w nim udział więcej, niż połowa uprawnionych do głosowania. Wyborcy nie mają obowiązku pobrania karty referendalnej.

Wybory 2023. Tylko do czwartku można zmienić miejsce głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania! Jak to zrobić?

Wybory 2023. Chcesz zagłosować w innym miejscu? Pospiesz się! W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.

Krajowe Biuro Wyborcze - wyniki wyborów 15 X, 16 X czy 17 X? Kiedy do Sejmu i Senatu? Kiedy wyniki referendum?

Szefowa KBW: liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania

Wybory i referendum 2023 - dopóki wyborca nie odejdzie od stołu komisji, ma prawo odmówić przyjęcia karty do głosowania

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że dopóki wyborca nie odejdzie od stołu, przy którym będą siedzieć członkowie obwodowej komisji wyborczej, ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania.

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

Referendum 2023 - skutki niewzięcia karty do głosowania

Osoby, które odmówią odbioru karty do głosowania w referendum, nie będą wliczane do puli uczestniczących w referendum - powiedział 30 sierpnia przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że frekwencja wyborcza i referendalna nie będą tożsame, a odmowa odebrania którejkolwiek karty do głosowania musi być odnotowana przez komisję w spisie wyborców.

Wszystko o referendum: 4 pytania. Co? Gdzie? Kiedy? [Kalendarz]

W Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Sejmu o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, które odbędzie się 15 października. W dokumencie określono również terminarz czynności referendalnych.

Referendum

Referendum to forma głosowania, w której obywatele danego kraju lub regionu są pytani o swoje zdanie w sprawie konkretnego tematu lub decyzji. 

Wybory 2023 razem z referendum. Czy trzeba wziąć wszystkie trzy karty do głosowania? Podarcie karty zagrożone karą więzienia

Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. To już wyłącznie wola wyborcy - poinformował w środę na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.

Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum w Sejmie! We wniosku zawarto cztery pytania. Jakie?

Sejm w czwartek (red. 16.08.2023) rozpocznie dwudniowe posiedzenie, na którym ma się zająć m.in. wnioskiem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. We wniosku zawarto cztery pytania. Jakie?

Referendum 2023. 4 pytania referendalne

Znamy już wszystkie cztery pytania referendalne. Ogłosili je: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak.

Kiedy rozpoczyna się cisza referendalna?

Cisza referendalna rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do końca głosowania. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży i prowadzenie kampanii referendalnej.

Prawo wójta do zaskarżenia uchwały w sprawie referendum odwoławczego

Rada gminy podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji na wniosek ustawowo wymaganej grupy radnych. Czy wójt może taką uchwałę rady gminy zaskarżyć do sądu administracyjnego na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym?

W 2024 r. łatwiejsza możliwość odwołania wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

W Sejmie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o referendach lokalnych. Celem nowelizacji jest łatwiejsze odwołanie przez mieszkańców wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Referendum lokalne - stanowisko Wojewody Mazowieckiego

Jakich spraw może dotyczyć referendum lokalne? W artykule omówione zostało stanowisko Wojewody Mazowieckiego.

Zaświadczenie o prawie do głosowania w referendum

Najpóźniej do 4 września należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do glosowania. Wniosek taki składa się w swoim urzędzie gminy.

JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze

Jednomandatowe okręgi wyborcze, w najczęściej branym pod uwagę wariancie oznaczają, że zwycięzca bierze wszystko; głosy oddane na pozostałych kandydatów (którzy zdobyli mniej głosów) nie mają znaczenia przy podziale mandatów. Kwestia wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu podnoszona jest w debacie publicznej nie po raz pierwszy. W niedzielę 6 września 2015 r. Polacy będą mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie - jedno z pytań w referendum brzmi bowiem: czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych 6 września

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum w Dzienniku Ustaw ruszy kampania referendalna. Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na ok. 100 mln zł. Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Referendum w Warszawie nieważne

Komisja wyborcza podała wyniki referendum w Warszawie.

Jak dopisać się do listy wyborców w Warszawie, aby zagłosować 13.10?

13 października 2013 r. w Warszawie odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy – Hanny Gronkiewicz - Waltz. W referendum mogą wziąć udział osoby zameldowane, jak również każdy z mieszkańców, po dopisaniu się do listy wyborców. W jaki sposób można dopisać się do listy?

Zmiany referendach - będzie trudniej zmienić władze samorządowe

Prezydencki projekt ustawy o referendach zakłada, iż wymagana będzie co najmniej taka liczba mieszkańców, jaka uczestniczyła w wyborach. Propozycjami zajmie się teraz Sejm.

Projekt ustawy dotyczącej referdum

Bronisław Komorowski podpisał projekt ustawy, która zmienia zasady liczenia głosów podczas referendum.

Referendum w Warszawie

Referendum w Warszawie w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października 2013 r.

Referendum w Warszawie: zdaniem Palikota jest 130 tysięcy podpisów

Pod wnioskiem o referendum w Warszawie jest 130 tysięcy ważnych podpisów - twierdzi Janusz Palikot.

RPO: Zmiany w referendach lokalnych ryzykowne

Zmiany w referendach lokalnych mogą okazać się ryzykowne - przekonuje Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Prezydencka reforma samorządowa (cz. I)

Zakończyły się prace nad prezydenckim projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Projekt ma trafić do Sejmu w grudniu 2011 r.

Referendum mieszkańców w sprawie zmian w podziale terytorialnym

Obecny stan prawny nie daje możliwości wprowadzania zmian w podziale terytorialnym na poziomie gmin z inicjatywy mieszkańców. Taki tryb postępowania przewiduje jednak nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, już uchwalona przez Sejm i skierowana do Senatu.

Frekwencja

Pojęcie frekwencji nierozłącznie wiąże się z pojęciem wyborów. Frekwencja jest odsetkiem osób uprawnionych do głosowania, które uczestniczyły w głosowaniu w czasie wyborów.

Traktat akcesyjny

Przez traktat akcesyjny należy rozumieć umowę międzynarodową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a państwem kandydującym.

Kampania referendalna

Jak powszechnie wiadomo referendum polega na wypowiedzeniu się obywateli w formie głosowania na istotne dla całego kraju lub jego części kwestie. Zanim jednak naród wyrazi swoje zdanie, zostaje przeprowadzona nierzadko burzliwa kampania referendalna. Rozpoczyna się ona z dniem ogłoszenia o zarządzeniu referendum. Co ciekawe, nawet przekonywanie innych do swojego zdania jest obwarowane odpowiednimi przepisami.

Referendum akcesyjne

Referendum jest formą demokracji bezpośredniej. Jego istotą jest podjęcie decyzji o szczególnym znaczeniu dla kraju. Przed taką decyzją stanęli Polacy w 2003 roku, kiedy 17 kwietnia Sejm zarządził referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Referendum ogólnokrajowe

Instytucja referendum jest istotnym składnikiem życia politycznego w państwie demokratycznym. Sam termin referendum oznacza głosowanie ludowe. Jego istotą jest umożliwienie wypowiedzenia się obywatelowi w ważnej sprawie państwowej.Referendum to forma demokracji bezpośredniej, ponieważ decyzję podejmuje ogół społeczeństwa a nie jego przedstawiciele.

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

REKLAMA