REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Recepta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koniec z frustracją w aptekach! Co zmieni się w 2025 roku?

Już w 2025 roku pacjenci będą mogli realizować jedną receptę roczną w kilku aptekach! To przełomowe rozwiązanie, które planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia, wyeliminuje konieczność oczekiwania na dostawę brakujących leków w jednej aptece. Prace nad tą zmianą nabierają tempa.

Duże zmiany w wystawianiu recept: Co nas czeka w 2025 r.?

Czekają nas duże zmiany dotyczące wystawiania recept na bezpłatne leki już od 2025 r. Po wprowadzeniu nowych regulacji większa liczba lekarzy będzie mogła wypisywać recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. lub po 65. roku życia.

Kary za przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne. 

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

REKLAMA

Od 20 lipca nowe zasady realizacji recept. Wchodzą ważne zmiany dla wszystkich pacjentów

Już od 20 lipca 2024 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące realizacji recept przez apteki. Zmiany zwiększają uprawnienia osób wydających leki. Jednak z nowych przepisów mają skorzystać przede wszystkim pacjenci.

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Recepty. Jak zmienią się zasady wydawania leków?

Zmienią się zasady wydawania leków. Ile będzie można wydać opakowań? Co z receptami, na których nieprawidłowo podano jednostki dawkowania leku?

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

REKLAMA

Czy wystawienie recepty farmaceutycznej jest zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała że usługa wystawienia recepty farmaceutycznej przez farmaceutę korzysta ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

4 komunikaty MZ: U lekarza rodzinnego nowe skierowania - tomografia, nerki, tarczyca, ciśnienie. Bezpłatne badania dla kobiet. Zmiany w receptach [Nowości dla pacjentów od 1 listopada 2023 r.]

Ministerstwo Zdrowia opublikowało cztery komunikaty o ważnych nowościach dla lekarzy, pacjentów i aptekarzy od 1 listopada 2023 r.

Bezpłatne leki. NFZ wydał ważny komunikat dotyczący realizacji recept

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach dotyczących wystawiania recept w przypadku, gdy inna recepta nie została jeszcze w całości zrealizowana, a pacjent zyskał od 1 września 2023 r. prawo do bezpłatnych leków.

Od listopada zmienione zasady dla NZ na receptach. Jak uzyskać tańszy zamiennik leku? Albo maść zamiast spraya zapisanego przez lekarza?

Od 1 listopada 2023 r. nowe zasady umieszczania adnotacji NZ na receptach. Jak uzyskać wbrew zapisom recepty maść zamiast spraya albo inny lek?

Kto ma prawo do bezpłatnych leków? Recepty muszą zawierać kody "S” i "DZ”

Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.

MZ: zmiana zasad przepisywania recept na leki od 2 sierpnia 2023 r.

2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Pacjent powinien sprawdzić, na jakich zasadach możesz je uzyskać, a lekarz, na jakich zasadach może je przepisać - podkreśla resort zdrowia.

Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe w 2023 roku. Od kiedy?

Rozporządzenie ministra zdrowia opublikowane 18 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw zawiera zmienione zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe. Recepta na środki odurzające i psychotropowe będzie mogła być (od 2 sierpnia 2023 r.) wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić m.in. weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych. 

Recepty refundowane będą wyłączone z limitów

Minister zdrowia poinformował o wyłączeniu recept refundowanych z wprowadzonych limitów. Zapewnił też, że pacjenci POZ nie mają problemu z dostępem do recept.

Lekarz nie będzie mógł wystawić recepty rocznej. Ma to zmusić osoby przewlekłe chore do badań okresowych

MZ twierdzi, że wycofanie możliwości wystawiania recepty na rok pozwoli lepiej i skuteczniej nadzorować stan zdrowia pacjenta. Lekarze rodzinni mają wątpliwości.

Czy pielęgniarka może wypisać receptę?

Czy pielęgniarka może wypisać receptę? Nie tylko lekarz ma prawo do wypisywania recept. Od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i położne, i wypisywanie przez nie tzw. recept pielęgniarskich. W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę? Na jakie leki?   

Realizacja e-recepty w kilku aptekach w drugiej połowie 2023 roku

Minister Zdrowia zapowiedział, że w drugiej połowie 2023 roku zostanie wdrożona możliwość częściowych realizacji e-recepty w różnych aptekach. Aktualnie jest to niemożliwe. Jeżeli częściowo zrealizujemy receptę w jednej aptece, to musimy pozostałą część recepty zrealizować w tej samej aptece.

Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

Refundacja leków dla osób starszych – co warto o niej wiedzieć?

Kiedy senior ma prawo do tańszych lub bezpłatnych leków? Co warto wiedzieć o refundacji?

E-recepta 2020: wszystko co warto o niej wiedzieć

Od 8 stycznia 2020 r. pacjenci będą otrzymywali wyłącznie e-recepty. Tradycyjne papierowe recepty będą wystawiane tylko wyjątkowo. Co zatem senior powinien wiedzieć o elektronicznych receptach?

Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Pacjenci często zastanawiają się, w jakim terminie mogą realizować recepty. Po zmianie przepisów, obowiązującej od 7 września 2019 r. obowiązuje dłuższy termin na realizację e-recepty.

Okres ważności recepty lekarskiej

Okres ważności recepty lekarskiej, co do zasady, nie może przekraczać 30 dni. Z dniem 4 października 2014 roku zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich, dotyczące głównie długości okresu, na jaki może zostać wypisana recepta oraz ilości leku, jaką lekarz może przepisać na jednej recepcie.

eWUŚ czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców

System eWUŚ funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. W jaki sposób ma on ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Otrzymałeś nieprawidłową receptę? Zgłoś to do rzecznika!

Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.

Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?

Obecnie w ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy definicji „wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych”. Już wkrótce taka definicja się pojawi i, najprawdopodobniej, zakończy praktykę sprzedaży leków na receptę przez Internet.

Co powinna zawierać recepta?

Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?

Jak długo ważna jest recepta?

Recepta, którą otrzymujemy od lekarza powinna być zgodna z obowiązującym wzorem, wypełniona czytelnie oraz opatrzona datą wystawienia. Tylko po spełnieniu tych warunków, farmaceuta zrealizuje receptę.

Bezpłatne zaopatrzenie w leki - komu przysługuje?

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa komu przysługują bezpłatne leki .

Ile opakowań leku może jednorazowo przepisać lekarz?

Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy z kraju. Czy lekarz może wypisać mi większą dawkę leku, żebym mogła wziąć je ze sobą?

Błędy w recepcie - czy można ją zrealizować

W pewnych sytuacjach, gdy recepta nie zawiera pewnych informacji lub są one błędnie wpisane, niezbędnych poprawek może dokonać farmaceuta. Nie dotyczą one jednak danych niezbędnych do wystawienia recepty, a więc m. in. postaci leku czy jego dawki.

Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie?

Mój lekarz wypisał mi receptę na trzy różne lekarstwa. Jeden z tych leków jeszcze posiadam, więc chętnie kupiłbym go za kilka dni. Czy mam taką możliwość?

Nowa lista leków refundowanych - kto otrzyma tańszy lek?

Zgodnie z projektem rządu na nowej liście leków refundowanych znajdą się analogi insulin dla pacjentów chorych na cukrzycę. Refundacja obejmie również niemal 400 odpowiedników oryginalnych medykamentów.

Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek

Farmaceuta powinien poinformować chorego, o możliwości nabycia tańszego odpowiednika. Jedynie w przypadku wyraźnej adnotacji lekarza umieszczonej na recepcie nie można dokonać zamiany lekarstwa.

Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek

Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?

Czy farmaceuta może odmówić wydania leku?

Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?

Informacje o zablokowanych receptach dostępne w Internecie

Aptekarze w Internecie sprawdzą czy dana recepta nie jest skradziona, zgubiona lub sfałszowana.

Jakie są kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych?

Na to czy dany lek będzie refundowany wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego koszty produkcji i skuteczność. To, które leki znajdą się na liście leków refundowanych jest szczególnie ważne dla grup uprzywilejowanych, które bezpłatnie zaopatrują się w leki refundowane.

Terminy realizacji recept

Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W jaki sposób wydaje się leki refundowane

Istnieją pewne zasady według, których wydaje się refundowane leki i wyroby medyczne. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, której podlega wystawianie i realizacja recept obejmujących leki refundowane.

Zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków, co ukróci internetowy handel lekami na receptę.

REKLAMA