REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Raport GUS – poprawa na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości zaczyna powoli wychodzić z kryzysu, na razie poprawa jest nieznaczna, ale może wyznaczać nowy trend zwyżkowy. Przeczytaj jak kształtuje się rynek nieruchomości inicjowanych przez deweloperów i przez osoby prywatne.

10 % części samochodowych jest wadliwych!

Raport firmy Exact Sytems mówi jasno - z jakością produkcji w przemyśle motoryzacyjnym nadal jest nie najlepiej. Wadliwe okazują się zarówno części jak i samochody. Postęp technologiczny nie przekłada się na znaczący wzrost trwałości produktów.

Rynek nieruchomości: koniec kryzysu?

W lipcu na rynku nieruchomości odnotowano wzrost ilości rozpoczynanych nowych inwestycji. Jednak wzrost nowych inwestycji odnotowano tylko na rynku deweloperskim, inwestorzy prywatni budują mniej. Czy to może oznaczać koniec kryzysu?

Dolcan: jak legalnie nie płacić czynszu?

Brak opłat za czynsz możemy odczuć boleśnie, Trybunał Konstytucyjny orzekł licytację mieszkania własnościowego przez wspólnotę mieszkaniową za zgodne z konstytucją. Dolcan podpowiada, jak legalnie nie płacić czynszu.

REKLAMA

Rynek nieruchomości w Krakowie 2013 – kurczy się oferta deweloperów

Rynek nieruchomości w Krakowie nabrał tempa, wyraźnie kurczy się oferta mieszkaniowa deweloperów. Co ciekawe wraz ze zmniejszającą się liczbą lokali do kupienia spada również ich cena – jednak nie jest to trend dla całego rynku nieruchomości w Krakowie.

Dziura w ziemi: spada zainteresowanie takimi inwestycjami?

Kupowanie mieszkania na etapie dziury w ziemi było popularne w czasach boomu mieszkaniowego, pomimo tego, że taka inwestycja jest obarczona sporym ryzykiem, ale dyskomfort był niwelowany przez relatywnie niską cenę. Analiza ofert lokali na etapie dziury w ziemi pokazuje, że zainteresowanie takimi inwestycjami spada. Dlaczego tak się dzieje?

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich czasach uległa pogorszeniu. Inwestowanie w nieruchomości przynosi mniejszy zysk, ale nadal się opłaca, jednak trzeba mieć duży kapitał, dużą wiedzę i najlepiej fachową pomoc. Jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Rynek nieruchomości: Kraków i Katowice

Rynek nieruchomości w Krakowie i w Katowicach diametralnie się różnią, pomimo tego, że miasta te są stosunkowo blisko siebie położone. Komisja Nadzoru Finansowego zbadała, jakie możliwości nabywcze mają mieszkańcy Krakowa i Katowic. Przeczytaj skąd biorą się różnice.

REKLAMA

Najpopularniejsze dzielnice Poznania

Poznaniacy za najpopularniejsze dzielnice Poznania wskazują Stare Miasto i Grunwald – to właśnie tam najchętniej by zamieszkali. Dlaczego w tych dzielnicach poznaniacy zamieszkaliby najchętniej? Jakie powierzchnie mieszkania najchętniej wybierają poznaniacy?

Wypadki motocyklistów - wina nie leży po ich stronie!

93 % wypadków, w których ginie lub zostaje ranny motocyklista spowodowanych jest przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Czy naprawdę tak trudno jest dostrzec motocyklistę na drodze?

Autostrada A4 Tarnów Rzeszów: węzeł Dębica Pustynia - węzeł Rzeszów Zachodni– w budowie

Odcinek pomiędzy węzłem Dębica Pustynia a węzeł Rzeszów Zachodni to druga część autostrady A4 pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem. Niestety w wyniku opóźnień nadal jest w budowie.

Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Spadek cen mieszkań w największych miastach Polski ciągle trwa. Niestety rośnie koszt udzielenia kredytu, banki podnoszą marżę. Sytuację na rynku kredytów ratują jedynie stopy procentowe na niskim poziomie.

Autostrada A4 Tarnów Rzeszów: węzeł Krzyż - węzeł Rzeszów Wschód – w budowie

Autostrada A4 docelowo przebiegać ma ze z zachodu na wschód Polski. Skomunikować ma największe aglomeracje na południu kraju i ułatwić tranzyt zagraniczny.

Jakie działania marketingowe podejmują deweloperzy?

Nowe osiedla promowane są w filmach i w serialach, jednak najczęściej deweloperzy reklamują się na billboardach i w gazetach. Działania marketingowe deweloperów wychodzą poza minimum, mają zapewnić szybki zwrot z inwestycji i sprawić, by do dewelopera ustawiła się kolejka. Jak to działa w Polsce?

Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości

Dwupoziomowe mieszkania do niedawna były kojarzone głównie z loftami i z młodymi ludźmi, a drugi poziom był traktowany trochę po macoszemu, tworzono tam tylko sypialnię lub antresolę. Dzisiaj mieszkania dwupoziomowe zaczynają częściej pojawiać się w deweloperskiej ofercie, a drugi poziom zaczyna pełnić funkcję drugiego piętra jak w domu jednorodzinnym.

Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Sytuacja zarówno na rynku kredytowym, jak i budowlanym sprzyja budowie domu. Do końca 2013 roku można uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane, dodatkowo zainteresowani budową ekologicznego domu mogą otrzymać dofinansowanie od państwa, a jakby tego było mało, mamy rekordowo niski WIBOR, więc i tańsze kredyty.

Rynek nieruchomości: wg danych GUS utrzymuje się zastój

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego potwierdzają utrzymujący się zastój na rynku nieruchomości. Sytuacja systematycznie się pogarsza, stale spada liczba rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń. Jakich trendów można się spodziewać na rynku nieruchomości?

W jakich warunkach mieszkają Polacy?

Warunki życia Polaków z roku na rok ulegają poprawie – tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego przygotowanego na podstawie danych zebranych w czasie Narodowego Spisu Powszechnego. Pomimo lepszej sytuacji mieszkaniowej, część Polaków ciągle mieszka w złych warunkach.

Jaką powierzchnię mieszkania Polacy wybierają najczęściej?

Powierzchnia mieszkania wybierana przez Polaków w praktyce jest ściśle związana z ich możliwościami finansowymi. Deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań o małej i średniej powierzchni, czyli od 30 m kw. do 60 m kw. Przeczytaj, jakie metraże wybierają Polacy.

Rynek nieruchomości – raport za maj 2013

Rynek nieruchomości pomimo ciągle spadających cen pozostaje w stanie marazmu. Sytuacji nie zmieniają również sprzyjające warunki kredytowe, od miesięcy obniżany WIBOR i nieznacznie rosnąca średnia pensja. Co się dzieje na rynku nieruchomości?

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Gdański rynek mieszkaniowy jest na czwartym miejscu (po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie), jeśli chodzi o ilość mieszkań deweloperskich w sprzedaży. Mimo to na gdańskim rynku nieruchomości nie dzieje się najlepiej, obserwowane są spadki podaży, popytu i cen.

Rewolucyjne zmiany w BIK-u

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) uruchomiło nowe usługi, dzięki nim będzie można kontrolować terminowość spłat, ma to też uchronić przed wyłudzeniem kredytu i kradzieżą tożsamości. Do wyboru są trzy nowe usługi, które można aktywować w różnym zakresie, w ramach abonamentu. Przeczytaj, co możesz zyskać.

Najnowsze dane GUS potwierdzają zastój na rynku nieruchomości

Najnowsze dane GUS pokazują, że rzeczywiście mamy do czynienia z zastojem na rynku nieruchomości. Za taki stan w dużej mierze odpowiedzialna jest ustawa deweloperska. Niestety prognozy nie pozwalają spodziewać się poprawy w najbliższym czasie.

Pod Warszawą kupisz tańsze i większe mieszkanie

Ceny mieszkań w Warszawie mimo ostatnich obniżek nadal dla wielu warszawiaków są zbyt wysokie. Młodzi warszawiacy zaczynają szukać alternatywy i kupują mieszkania pod Warszawą – dzięki temu oszczędzają pieniądze lub za tę samą kwotę, którą wydaliby na mieszkanie w Warszawie, kupują większe mieszkanie.

Polaków nie stać na nowe mieszkania

Wielu Polaków nadal nie stać na kupno nowego mieszkania. W większości przypadków mieszkania kupowane są na kredyt. Przyczyną takiej sytuacji są zbyt wysokie ceny mieszkań i za małe wynagrodzenie – na metr kwadratowy przeciętnie pracujemy dwa miesiące. Niestety nic nie wskazuje na poprawę sytuacji.

Które dzielnice Warszawy zyskały w podażowym rankingu?

Zmiany w podaży mieszkań w warszawskich dzielnicach nie są wielkie, jednak niektóre z nich są wyraźnie częściej wybierane przez deweloperów. Na pierwsze miejsce w rankingu wysunął się Targówek, zaraz za nim znajduje się Śródmieście. Przeczytaj jak wygląda sytuacja w pozostałych dzielnicach.

Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasz rynek nieruchomości stał się atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Dane na ten temat gromadzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W jakich miastach kupują zagraniczni inwestorzy?

Polacy kupują droższe mieszkania

Po wygaszeniu „Rodziny na Swoim” można by się spodziewać, że Polacy wstrzymają się z kupnem mieszkania z rynku wtórnego. Jednak analiza transakcji zawieranych na rynku wtórnym wykazała, że dość chętnie kupowane są droższe mieszkania. Taka tendencja wpływa na wzrost średniej ceny m kw. mieszkania.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Rynek mieszkaniowy powoli wkracza w stan stagnacji. Liczba mieszkań oddawanych do użytku ciągle jest niewiele mniejsza niż w poprzednim roku, jednak deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, często też nie dostają pozwoleń na budowę. Najgorzej sytuacja wygląda w spółdzielniach mieszkaniowych.

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Rynek nieruchomości: raport kwiecień 2013

W marcu na rynku nieruchomości nie nastąpiło długo wyczekiwane ożywienie. Nieruchomości tanieją, ale w nieznacznym stopniu od 23 zł za metr kwadratowy do 138 złotych. Większe różnice w cenach zauważalne są w porównaniu z poprzednim rokiem.

Rosną transakcyjne ceny mieszkań

Ceny transakcyjne mieszkań w pierwszym kwartale 2013 roku poszły w górę. W tym czasie ceny transakcyjne mieszkań wzrosły prawie o 7%. Wraz z rosnącymi cenami maleje ilość zawieranych transakcji kupna mieszkania. Czego można się spodziewać w następnym kwartale?

Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

Początek roku 2013 to dobry czas na obserwację i ocenę zmian na rynku nieruchomości. Głosy o kryzysie nie cichną, ustawa deweloperska też jeszcze jest tematem nieoswojonym. Coraz więcej zależy od samych kupujących. Jak w raportach z rynku budowlanego rysuje się początek roku?

Jak kształtują się ceny ziemi rolnej w Polsce?

Ceny ziemi rolnej w Polsce podlegają stałej tendencji wzrostowej. Choć ziemia rolna w Polsce nadal jest stosunkowo tania to jej ceny rosną najszybciej w Europie. Czy w całej Polsce rosną ceny ziemi rolnej? Jak to wygląda w innych państwach europejskich?

Eksurbanizacja, na czym to polega?

Eksurbanizacja, czyli urban sprawl polega na rozszerzaniu infrastruktury miasta poza jego granice. Zjawisko eksurbanizacji jest znane od lat na Zachodzie, w Polsce właśnie jesteśmy świadkami zachodzenia tego procesu. Przeczytaj na czym konkretnie to polega, gdzie mam z tym do czynienia, a także jak wpłynie to na rynek nieruchomości.

Czego klienci oczekują od deweloperów?

Oczekiwania klientów są dla deweloperów wyjątkowo istotne. Możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb pozwala na zwiększenie sprzedaży. Ustawa deweloperska i koniec „Rodziny na Swoim” to spore zmiany. Jak kupujący oceniają sytuację na rynku?

Jak kupujący wybierają dewelopera?

O sukcesie inwestora decydują klienci – to oni są jego największą wizytówką i wspierają trudny proces kreacji wizerunku. Jak wiadomo zakup mieszkania na rynku pierwotnym wymaga pewności, a wygrywa solidny deweloper.

Polacy kupują coraz mniejsze domy

Dla przeciętnego Polaka kupno własnego domu, to nadal odległe marzenie. Głównym powodem takiej sytuacji jest stale malejąca zdolność nabywcza inwestorów oraz ceny nieruchomości. Wg najnowszych danych Metrohouse, domy kupowane przez polskich inwestorów są coraz mniejsze. Znacznie wydłużył się też czas sprzedaży - niejednokrotnie na nabywcę trzeba czekać nawet 225 dni.

Inwestowanie w nieruchomości użytkowe - czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości użytkowe staje się coraz bardziej atrakcyjne – wpływ na to ma spadające oprocentowanie obligacji i lokat bankowych. Dodatkowo za inwestowaniem w nieruchomości użytkowe przemawiają także niższe stopy procentowe – dzięki temu możemy uzyskać kredyt na lepszych warunkach niż kilka miesięcy temu.

Budownictwo mieszkaniowe według danych GUS

Budownictwo mieszkaniowe od początku 2013 roku ma się coraz gorzej, spada liczba inwestycji oddawanych do użytku – dane prezentowane przez GUS nie wskazują na poprawę sytuacji. Dodatkowo wielu deweloperów wstrzymuje się z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Jakie można wyciągnąć wnioski z danych zaprezentowanych przez GUS?

Inwestorzy indywidualni budują więcej, niż deweloperzy – raport GUS

W porównaniu z deweloperami, inwestorzy indywidualni na rynku mieszkaniowym budują znacznie więcej. Inwestorzy indywidualni budują najwięcej mieszkań i budynków w Polsce. Jak to się dzieje? Zobacz raport GUS.

Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

W Polsce nadal wynajem mieszkania w wielu przypadkach jest tańszy niż kupno mieszkania na kredyt. Jednak trzeba zaznaczyć, że kupując mieszkanie na kredyt spłacamy raty i stajemy się właścicielem lokalu, natomiast wynajem nie przynosi takich zysków. Jak to dokładnie wygląda? Jak podchodzą do tego Polacy? I jak to wygląda za granicą?

Coraz mniej klauzul niedozwolonych w umowach deweloperów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) systematycznie kontroluje umowy deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego podpisywane z kupującymi. Z roku na rok liczba klauzul niedozwolonych w umowach z deweloperami maleje.

Mieszkania częściej szukają kobiety

Kobiety stają się bardziej aktywne, nie tylko zawodowo, częściej to one mają ostatni głos w czasie szukania mieszkania. Kobiety poszukujące mieszkania zadają więcej pytań niż mężczyźni, zwracają również uwagę na funkcjonalność, lokalizację i koszty utrzymania. Ich rola przestała ograniczać się do dekorowania wnętrza.

Rynek nieruchomości – raport luty 2013

Rynek nieruchomości znajduje się w stanie zastoju. Spada liczba zawieranych transakcji pomimo obniżających się cen mieszkań i większej liczby ofert. Klienci mają coraz większe trudności z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, a także z tym czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Sytuacji nie zmienia też łagodniejsza polityka kredytowa.

W których dzielnicach Warszawy jest najwięcej mieszkań deweloperskich?

Deweloperzy ograniczają liczbę inwestycji, budują mniej, a co za tym idzie zmniejsza się też liczba mieszkań do kupienia. Rozłożenie dostępnych mieszkań deweloperskich różni się w zależności od dzielnicy Warszawy – są takie, w których buduje się więcej i takie, gdzie już zwyczajnie nie ma miejsca na budowę.

Stan polskiej mieszkaniówki stale się pogarsza

Polska mieszkaniówka wkroczyła w erę kryzysu, deweloperzy nie zaczynają nowych inwestycji i mają trudności ze sprzedażą tych już zrealizowanych, trudniej jest też uzyskać pozwolenie na budowę. Analitycy rynku nieruchomości prognozują, że polska mieszkaniówka odbije się od dna w przyszłym roku.

Małe mieszkania, a cena niekoniecznie

Małe mieszkania, pomimo ich niemałej ceny, cieszą się popularnością, zwłaszcza w dużych miastach. Często małe mieszkania, o powierzchni 30 metrów kwadratowych i mniej, są droższe od ich większych konkurentów. Najtańsze małe mieszkania na rynku wtórnym znajdziemy w Łodzi.

Polacy mieszkają w jednych z najmniejszych mieszkań w Europie

Przeciętna powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi 25 metrów kwadratowych, w Warszawie jest nieco wyższa i wynosi 28,4 m kw. W Europie w gorszej sytuacji są tylko Łotwa (17,9 m kw.) i Rumunia (15 m kw.). Dla porównania w Danii przeciętna powierzchnia mieszkalna wynosi 53 metry kwadratowe.

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

REKLAMA