REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rada gminy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory samorządowe 2014 - termin

Wybory samorządowe odbędą się – na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów – w terminie 16 listopada 2014 roku (niedziela). Oficjalny termin głosowania wynika z rozporządzenia premiera w sprawie wyborów samorządowych, podpisanego 12 sierpnia 2014 r. Termin ewentualnej drugiej tury to 30 listopada 2014 r.

Wybory samorządowe 2014 – okręgi jednomandatowe

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Są one organizowane raz na cztery lata, w 2014 roku pierwszy raz w okręgach jednomandatowych. Wybory samorządowe dotyczą wyboru takich władz jak: radni (gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich), wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. W 2014 r. radni zostaną wybrani w okręgach jednomandatowych.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Rada Gminy w drodze uchwały określa wysokość podatków i opłat lokalnych, ich pobór oraz termin płatności. Maksymalną wysokość tych opłat określa corocznie Minister Finansów w drodze obwieszczenia. Jaka będzie ich górna granica w 2014 r.?

Wzrost podatku od nieruchomości od 2014 r.

Od 2014 r. wzrosną stawki podatkowe od nieruchomości. Wysokość podatku uzależniona jest od wskaźnika cen towarów i usług. Zatem na jakim poziomie gminy ustalą stawki podatkowe?

REKLAMA

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Zaskarżanie uchwał lub zarządzeń wydanych przez organ gminy

Każdy może zaskarżyć uchwały gminy do sądu administracyjnego. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Podatki i opłaty lokalne - stawki w 2012 r.

Ustalenie wysokości opłat i podatków lokalnych w Polsce, należy do kompetencji poszczególnych rad gmin. Swoboda decyzyjna organów samorządów terytorialnych nie jest jednak nieograniczona. W każdym roku podatkowym Minister Finansów ustala w drodze obwieszczenia maksymalne dopuszczalne stawki poszczególnych opłat i podatków. Od 1 stycznia 2012 roku uległy one podwyższeniu

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego przysługują pod warunkiem, że na dziecko przysługuje zasiłek rodzinny. Jakie i w jakiej wysokości dodatki można otrzymać?

REKLAMA

Opłata targowa, miejscowa i uzdrowiskowa w 2012 roku

Gminy mogą same ustalić stawki i zasady poboru opłaty targowej, miejscowej i uzdrowiskowej. Opłaty te są określane w uchwale rady gminy.

Kto wybiera sołtysa?

Sołtys – organ wykonawczy w sołectwie, powoływany jest przez zebranie wiejskie. Do jego zadań należy m.in. reprezentowanie mieszkańców na zewnątrz, a także wykonywanie uchwał zebrania wiejskiego, rady gminy i zarządzeń wójta.

Czym jest zebranie wiejskie?

Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa. Szczegółowy zakres jego obowiązków określa statut. Jednak jednym z ważniejszych zadań zebrania wiejskiego jest wybór sołtysa i rady sołeckiej.

Czym zajmuje się sołectwo w gminie?

Sołectwo może zostać powołane z inicjatywy rady gminy lub jej mieszkańców. Głównym jego zadaniem jest wspieranie gminy w jej działalności. Szczegółowe zasady funkcjonowania sołectwa zawiera jego statut.

Kto może zostać wójtem w gminie?

Wójtem może zostać wyłącznie osoba spełniająca określone warunki, przewidziane w przepisach prawnych. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by zostać wybranym wójtem?

Jak przebiega pierwsza sesja rady gminy?

Rada gminy obraduje na sesjach, które zwoływane są przez przewodniczącego rady nie rzadziej niż raz na kwartał. Szczególny tryb został jednak przewidziany dla pierwszej sesji rady gminy. Kto ją zwołuje i jak przebiega?

Jak uchwalany jest budżet gminy i miasta?

Każda gmina i miasto dysponuje swoim własnym budżetem, którego uchwalenie należy do kompetencji rady gminy bądź rady miasta.

Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej

Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania z 34 296 protokołów wyników głosowania w obwodzie zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z 104 008 ogólnej liczby protokołów głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki głosowania ustalone o godz. 04:52 w dniu 22 listopada 2010 r.

Zasady etyki radnego

Celem wyliczenia zasad etyki radnego jest przede wszystkim sprecyzowanie standardów zachowania przedstawicieli władzy lokalnej wybieranych w wyborach samorządowych.

Liczba radnych wybieranych do rad gminy

Ustalenie liczby radnych dla każdej rady następuje na podstawie liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone.

Co to jest protest wyborczy

Przez protest wyborczy podmioty uprawnione mogą domagać się unieważnienia wyborów samorządowych, jeżeli zostały naruszone zasady ich przeprowadzania. Protest to nic innego, jak wniosek skierowany do odpowiedniego organu. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Rola Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza powołana na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz komisarze wyborczy organizują wybory i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa.

Finansowanie kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów. Wydatki komitetów wyborczych ponoszone w związku z wyborami są pokrywane z ich źródeł własnych. Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne.

Jak głosować w wyborach samorządowych

Głosowanie to metoda podejmowania decyzji polegająca na tym, że każdy z uczestników oddaje swój głos według własnych przekonań. Informacja o tym, jak oddać ważny głos jest umieszczona przede wszystkim na każdej karcie do głosowania.

Zgłaszanie kandydatów na radnych

Kandydatów na radnych mogą zgłaszać wyłącznie komitety wyborcze. Listy kandydatów zgłasza się najpóźniej w 30 dniu przed wyborami do godziny 24.

Ogólne zasady prowadzenia kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów.

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze to prawo, które zapewnia możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do organów samorządu terytorialnego. Czynne prawo wyborcze to tak zwane prawo wybierania.

Kalendarium wyborcze

Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów, które odbędą się 21 listopada 2010. Oficjalna wersja kalendarza związanego z wyborami samorządowymi będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Co to jest PESEL

Rejestr PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności prowadzony jest od 1979 roku i zawiera dane osób przebywających stale na terytorium RP, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące a także osób ubiegających się o wydanie dowodu osobistego lub paszportu, a także osób, dla których odrębne przepisy przewidują potrzebę posiadania numeru PESEL.

Dochody Gminy

Zgodnie z treścią Konstytucji, dochody gminy obejmują wszelkie dochody jednostek samorządu terytorialnego z wyjątkiem subwencji ogólnych i dotacji celowych.

Czym zajmuje się rada gminy

Rada gminy jest organem uchwałodawczym w gminie. Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy.

Wybory do rady gminy

Wybory do rad gmin są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.

Po wsparcie bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej

W sejmie przegłosowano długo oczekiwaną nowelizację ustawy o systemie oświaty na podstawie której kierownik ośrodka pomocy społecznej będzie prowadził postępowanie w przedmiocie przyznawania stypendium i zasiłku szkolnego. Będzie on działał na podstawie upoważnienia Rady gminy. Teraz rodzice będą zwracali się o wsparcie finansowe bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Straż gminna

Straż gminna nazywana również strażą miejską lub policją municypalną to umundurowana formacja samorządowa, która ma służyć lokalnej społeczności.

Jakie zadania ma gmina

Ustawa o samorządzie gminnym dzieli zadania gminy na własne i zlecone. Zadania własne wynikają z ustaw natomiast zlecone przekazywane są prze inne samorządy lub pochodzą od administracji rządowej.

Jak przebiegają wybory do rady gminy?

Rada to organ prawodawczy w gminie. Jej skład ustalają mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania. Mało jednak kto wie jak organizowane są takie wybory oraz kto może ubiegać się o mandat radnego.

Jak przebiegają wybory do rady gminy

Rada to organ prawodawczy w gminie. Jej skład ustalają mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania. Mało jednak kto wie jak organizowane są takie wybory oraz kto może ubiegać się o mandat radnego.

Co to jest samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 r.. Powrót do przedwojennej tradycji miał wpłynąć na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie zasada samorządności jest jedną z naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego.

REKLAMA