REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rachunkowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana zasad (polityki) rachunkowości

Decyzję o zmianie zasad (polityki) rachunkowości jednostka może podjąć w dowolnym momencie, jednak jej skutki będą miały zastosowanie od początku roku obrotowego. Kierownik jednostki może jednak określić, czy będzie to pierwszy dzień bieżącego czy może następnego roku obrotowego.

Odpowiedzialność karna za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Do obowiązków księgowego należy wiele czynności, m.in.: prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań, czy rozliczenie podatków. W związku z tym, że księgowy odpowiada za dokumentację jednostki, przyjmuje on na siebie odpowiedzialność, w tym często odpowiedzialność karną. Za przestępstwa w zakresie rachunkowości ustawa o rachunkowości przewiduje różne sankcje.

Uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro

Wprowadzona w lipcu 2014 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości pozwala na sporządzanie znacznie uproszczonych sprawozdań finansowych przez jednostki mikro, które polegają na rezygnacji z wyceny aktywów i pasywów według wartości godziwej i skorygowanej ceny nabycia, jak również rezygnacji z obowiązku sporządzania informacji dodatkowej, zestawienia zmian w kapitale, rachunku przepływów pieniężnych i sprawozdania z działalności. Nowe regulacje będą miały zastosowanie po raz pierwszy w przypadku sprawozdań finansowych sporządzanych za rok 2014.

Dokumentacja przy inwentaryzacji

Inwentaryzacja to ogół czynności, które mają na celu ustalenie lub weryfikację obecnego stanu aktywów i pasywów. Uwzględniając różnorodność posiadanego majątku, niezbędne jest zastosowanie wielorakich sposobów inwentaryzacji, co przyczynia się do tego, iż proces jest zazwyczaj złożony i pracochłonny.

REKLAMA

Ochrona danych zawartych w dokumentacji księgowej

Jednostki prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzenia i przechowywania ksiąg rachunkowych zgodnie z przyjętą przez siebie polityką rachunkowości. Dokumenty te, księgi rachunkowe, dowody księgowe, dokumenty inwentaryzacyjne i sprawozdania finansowe jednostki muszą przechowywać w należyty sposób.

Korygowanie przychodu przy zwrocie towarów

Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorstwa otrzymują zwrot towarów, bądź udzielają rabatów swoim kontrahentom. W którym momencie należy dokonać korekty przychodu wynikającej z tych zdarzeń?

Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych

Sprawozdanie finansowe zostaje sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, a także na inny dzień bilansowy przy stosowaniu odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. Warto pamiętać, jakie sprawozdania finansowe podlegają, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości, badaniu przez biegłego rewidenta.

Koszty zakupu materiałów i towarów w księgach rachunkowych

Koszty zakupu zwiększają cenę nabycia materiałów. Gdy koszty zakupu są nieistotne, materiały i towary mogą być wyceniane w cenie zakupu. Gdy koszty zakupu są nieistotne, można je zaliczyć bezpośrednio w koszty bieżącego okresu.

REKLAMA

Główne zasady w rachunkowości

Każda jednostka ma obowiązek stosować przyjęte przez siebie zasady rachunkowości, które rzetelnie i jasno przedstawiają sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. W tym celu przedsiębiorstwa powinny przestrzegać ogólnych zasad rachunkowości.

Zmiany w rachunkowości SKOK-ów w 2015 r.

Dnia 1 lipca 2014 r. w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone nowe rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów), które ma umożliwić m. in. wypełnianie obowiązku posiadania i utrzymania na odpowiednim poziomie funduszy własnych oraz współczynnika wypłacalności. Zmiany będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2015 r.

Skonsolidowane sprawozdania finansowe grupy kapitałowej

W przypadku grup kapitałowych istnieje możliwość sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej. Obejmuje ono dane jednostki dominującej i jednostek od niej zależnych wszystkich szczebli, bez względu na ich siedzibę, zestawione w taki sposób, jakby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę. Sprawozdaniem tym obejmuje się również dane pozostałych jednostek podporządkowanych, zgodnie z określonymi zasadami.

Otwarty dostęp do zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Od 10 sierpnia 2014 r. obowiązuje większość przepisów ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r., poz. 768). Ustawa stanowi drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych (m.in. doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Na mocy ustawy zmniejszono ograniczenia w dostępie do wykonywania 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany przewidziane w ustawie w odniesieniu do wybranych profesji. Osoby zainteresowane pozostałym zakresem deregulacji, zachęcamy do lektury całej ustawy.

Zasady przeprowadzania inwentaryzacji

Inwentaryzacja jest ważnym narzędziem kontroli oraz przeciwdziałania nieprawidłowościom w przedsiębiorstwie, stanowi także niezwykle istotny element rachunkowości jednostki. Celem inwentaryzacji jest ustalenie faktycznych stanów aktywów i pasywów, odpowiednie skorygowanie danych ewidencyjnych o powstałe różnice, tak aby dane te były zgodne ze stanem faktycznym, rozliczenie osób odpowiedzialnych materialnie za powierzony majątek oraz ocena stanu i przydatności posiadanych zasobów.

Obowiązki biur rachunkowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu nakłada na biura rachunkowe szereg obowiązków i procedur, których wykonanie wymaga tworzenia stosownej dokumentacji.

Dokonywanie zapisów w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. W związku z tym, że księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco, każde zdarzenie jest udokumentowane dowodami księgowymi, które potwierdzają dokonanie operacji gospodarczej, a zarazem są podstawą zapisów w księgach rachunkowych.

Elementy składowe sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego.

Koszty usługi transportowej w księgach rachunkowych

Czy w księgach rachunkowych należy wyszczególniać koszty usługi transportowej związanej z zakupionym środkiem trwałym?

Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zasady wyceny aktywów

Niezwykle istotnym elementem wpływającym na prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego jest odpowiednia wycena aktywów. Jednostki mogą wyceniać: materiały i towary – w cenach zakupu, produkty w toku produkcji – w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia lub tylko materiałów bezpośrednich bądź nie wyceniać ich w ogóle – jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Dodatkowo należy pamiętać, że aktywa wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy.

Standard XML dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać ujednolicona forma elektroniczna w postaci plików o formacie strukturalnym (standard XML) ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w której przedsiębiorcy będą obowiązani przekazywać dane na żądanie organu podatkowego - takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych w ustawie o doradztwie podatkowym

Z dniem 10 sierpnia 2014 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Nowelizacja wprowadziła szereg zmian także w ustawie o doradztwie podatkowym, m.in. do ustawy trafił zapis o prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

Wydatki na szkolenie BHP pracowników w księgach rachunkowych

Jesteśmy firmą świadczącą usługi budowlane. Zatrudniliśmy w tym miesiącu dwóch nowych pracowników. Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych koszty obowiązkowego szkolenia BHP? Czy możemy je zakwalifikować jako koszty podatkowe?

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych po 10 sierpnia 2014 r.

Od 10 sierpnia 2014 r. działalność polegająca na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych nie wymaga już posiadania certyfikatu księgowego Ministra Finansów. Księgi rachunkowe usługowo może teraz prowadzić każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana (za ściśle określony katalog przestępstw) oraz posiada ubezpieczenie OC.

Uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro w 2015 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, dzięki której możliwe będzie sporządzanie skróconego sprawozdania finansowego przez mikro przedsiębiorstwa. Nowe zasady w tym zakresie będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych w 2015 r., czyli za obecny rok obrotowy.

Tłumaczenie dokumentów księgowych

Międzynarodowe firmy to również obcojęzyczni pracownicy, którzy nierzadko, w zależności od zajmowanego stanowiska, chcą mieć wgląd do rożnych ewidencji, najchętniej we własnym języku, a przynajmniej w języku angielskim. Warto zatem zadbać o możliwość łatwego i szybkiego tłumaczenia dokumentacji księgowej/kadrowej na dowolny język używany w firmie.

Wykaz i opis działania programów komputerowych w polityce rachunkowości

Niewskazanie w polityce rachunkowości aktualnej wersji oprogramowania jest bardzo często stwierdzanym uchybieniem przez organy kontrolujące.

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego - skutki prawne

Za niezgłoszenie sprawozdania finansowego do rejestru sądowego w ustawowym terminie grozi sankcja w postaci odpowiedzialności karnej, którą jest grzywna lub kara ograniczenia wolności. Oprócz kar przewidzianych w ustawie o rachunkowości sąd rejestrowy może zastosować swoiste środki przymusu.

Uproszczone sprawozdania finansowe mikrofirm od 2015 r.

Posłowie zdecydowali o przyjęciu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Proponowane przepisy upraszczają prowadzenie rachunkowości przez mikrofirmy m.in. przez umożliwienie im sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego uwzględniającego jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Sporządzanie znacznie skróconych sprawozdań finansowych będzie możliwe już w 2015 r., tj. począwszy od sprawozdań finansowych za rok 2014.

Jak zaksięgować koszty noclegów

Jak powinnam zaksięgować fakturę za nocleg za pobyt dyrektora regionalnego, który przyleciał do naszego oddziału z firmy matki z Niemiec oraz innych dyrektorów z kilku oddziałów z zagranicy w celu omówienia planów na przyszły rok oraz przeanalizowania roku ubiegłego (nie było to spotkanie towarzyskie, lecz typowo służbowe).

Certyfikat księgowy po deregulacji nadal zachowuje swoją ważność

Po deregulacji zawodu księgowego, która weszła w życie 10 sierpnia 2014 r., osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w księgach rachunkowych

30 czerwca minął termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Oznacza to ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych. Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2014 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r.

Od 10 sierpnia 2014 r. zaczyna obowiązywać ustawa deregulacyjna (tzw. druga transza). Dereguluje lub całkowicie dereglamentuje dziewięć zawodów rynku finansowego. Deregulacja objęła m.in. osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, agentów celnych, aktuariuszy.

Obowiązek badania sprawozdań finansowych

Obowiązkowemu badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe – kontynuujących działalność:

Skrócone sprawozdania finansowe jednostek mikro

Na posiedzeniu w dniach 2 i 3 lipca 2014 r. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy upraszczają prowadzenie rachunkowości przez mikropodmioty m.in. przez umożliwienie im sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego zawierającego jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez certyfikatu

Wchodząca w życie 10 sierpnia 2014 r. ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych dereguluje lub całkowicie dereglamentuje 9 zawodów rynku finansowego. Istotą zmian jest całkowita likwidacja procesu wydawania certyfikatu księgowego. W związku z tym czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która spełni wymogi dotyczące posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych i niekaralności oraz wykupi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe

Określając terminy przechowywania dokumentów księgowych spółka powinna kierować się zasadami regulowanymi przez szereg ustaw. Terminy te mogą bowiem się różnić w zależności od rodzaju dokumentów oraz od stosowanych przepisów.

Ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego w księgach rachunkowych

Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują możliwość zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o koszty ulepszenia w wyniku jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Jak prawidłowo ujmować w księgach rachunkowych ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego?

Praca w biurze rachunkowym bez uprawnień

Od 10 sierpnia 2014 roku wejdą w życie ułatwienia w dostępie do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W biurach rachunkowych będą mogły pracować osoby bez żadnych uprawnień, wystarczy, że będą miały pełną zdolność do czynności prawnych i przedstawią zaświadczenie o niekaralności.

Dokumenty w księgowości

Istotą dokumentów księgowych jest pisemne utrwalenie zdarzeń zachodzących w procesach gospodarczych firmy, które są przedmiotem ewidencji księgowej. Od poprawności ich sporządzenia zależy wiarygodność informacji przekazanych do działu księgowego.

Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Podczas codziennej pracy, firmy używają różnych programów do celów podatkowo –rozliczeniowych. Taki obowiązek został nałożony na każdą firmę bez względu na jej wielkość przez Państwo.

Plan kont i raport obrotów i sald w programie księgowym

Mając na uwadze wygodę osób korzystających w codziennej pracy z programu księgowego oraz obowiązujące przepisy - Ustawy o rachunkowości przedstawiam wzorcowy model planu kont i zestawienia obrotów i sald księgi głównej i ksiąg pomocniczych.

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firma jest zobowiązana do księgowania wyciągów bankowych. W tym celu z systemu bankowego generowany jest okresowo raport transakcji. Obecnie jest wiele standardów formatów wyciągów bankowych między innymi MT940. Coraz powszechniej banki udostępniają formaty „ogólne” typu CSV lub XML. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie więcej informacji o każdej transakcji.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego do 30 czerwca

30 czerwca 2014 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2013 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2013 r.

Łatwy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Już 10 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji. Ma ona ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. – Niektóre z wprowadzonych zmian idą za daleko – ostrzega ekspert podatkowy Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

Ujmowanie przychodów w sprawozdaniach finansowych - nowy MSSF 15

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) pod koniec maja opublikowała nowe zasady regulujące ujmowanie przychodów w sprawozdaniach finansowych. Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 15 będzie miał zastosowanie niemal do wszystkich umów podpisywanych z klientami, a to oznacza, że firmy muszą przygotować się na duże zmiany.

Uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro od 2015 r.

Od 2015 r. jednostki typu mikro otrzymają możliwość sporządzania znacznie skróconych sprawozdań finansowych - takie rozwiązanie przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o rachunkowości.

Współczesny polski księgowy

Finansiści z całej Polski przez trzy miesiące walczyli o dominację w konkursie "Księgowi Przyszłości". Dzięki niemu mogli udowodnić, że są znakomitymi fachowcami doceniającymi także zabawę, jaką konkurs umożliwiał.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Termin przekazania skonsolidowanego bilansu do RIO

Do 30 czerwca 2014 r. jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są przekazać do właściwych regionalnych izb obrachunkowych (RIO) skonsolidowane bilanse za rok 2013 r. w formie pisemnej i w formie dokumentu elektronicznego.

MSSF 15 - Umowy z klientami

Nowy standard MSSF 15, dotyczący rozliczania umów z klientami wejdzie w życie w 2017 roku. Ewentualne wcześniejsze przyjęcie jest dozwolone jedynie w ramach MSSF. Jednak możliwe, że spółki, które są zobowiązane do przedstawienia informacji porównawczej z okresu dwóch lat, będą musiały zastosować nowy standard równolegle z obecnie obowiązującymi wymogami w odniesieniu do danych za 2015 rok. Nie wiadomo, jaki będzie harmonogram przyjęcia tego standardu do stosowania w krajach UE, co jest ważne szczególnie dla polskich spółek publicznych.

REKLAMA