„Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? Kto twe wczasy, kto pożytki. Może wspomnieć zaraz wszytki?” - tak pisał Jan Kochanowski o polskiej wsi. Dziś wieś bardzo się zmieniła, ale pamiątki po jej dawnym wizerunku pozostały żywe w naszej pamięci, pieśniach oraz opowieściach. Natomiast w sposób namacalny w rozsianych po całej Polsce licznych skansenach. W tych „soczewkach przeszłości” – widzimy tamto wiejskie życie bez telefonów, aut, kombajnów i wszelkich tzw. zdobyczy cywilizacji, za to łozinowe płoty, stare wiatraki kryte gontem czy chałupy o dachach ze strzechy, a pod płotem opartą tarę i gliniane dzbanki na nim. W wielu skansenach możemy uczestniczyć warsztatach, czy pokazach dawnych rzemiosł. Rozwiążcie nasz quiz dotyczący dawnej wsi.
Żeglarki slang. Wydawać by się mogło, że wodniacy mówią czasem w obcym języku. Fakt, wiele pojęć w żeglarskim słowniku jest zapożyczonych z różnych języków. Sprawdźcie, czy spotkaliście się już z niektórymi wyrażeniami. Bez względu na to, czy jesteście szczurami lądowymi czy wilkami morskimi, zapraszamy na quiz!
Słynne góry. Temat quizu wydaje się prosty, ale nic bardziej mylnego. Przygotowaliśmy dla Was kilka podchwytliwych pytań. Gotowi na wspinaczkę po najbardziej znanych górach świata? Jeśli jesteście zapalonymi górołazami albo kochacie geografię, to pytania nie powinny sprawić Wam problemu. A jeśli nie, to i tak zapraszamy na quiz, bo jest parę ciekawostek, może przydadzą się w towarzystwie. Załóżcie wygodne buty i ruszajcie z nami! Ahoj, przygodo!
Gesty, symbole i hasła PRL. Jak dobrze je pamiętacie? Począwszy od tych sportowych, słynnego tyczkarza w zgięciu łokcia, poprzez plastikowy czerwony długopis, czy okrągły stół. Mnóstwo też było w tamtym czasie haseł zarówno propagandowych, jak i tych pełnych buntu, wiele ucieczek, skoków przez płot… Nie zawsze i wszystko pamiętamy, ale wiele z tamtego czasu jest wciąż żywe w naszej pamięci i zostanie na zawsze zapisane na kartach historii. Zapraszamy do sięgnięcia pamięcią choćby po niektóre z nich, sprawdźcie jak wam pójdzie w naszym quizie pełnym symboli z minionego okresu. Symboli na zawsze tożsamych już z PRL.
Medycyna ludowa, tzw. naturalna, oprócz leczniczych metod, czasami dość kontrowersyjnych, charakteryzuje się przede wszystkim bogactwem ziół oraz preparatów z nich otrzymywanych. Ludzie od zawsze pokładali duże zaufanie właśnie w zielarstwie, pomagającym na przeróżne dolegliwości. Począwszy od wczesnej wiosny natura obdarza nas w tej materii swoimi skarbami z których wielu skwapliwie korzysta. Oczywiście trzeba się na ziołach znać, aby nikomu nie zaszkodzić nieodpowiednim stosowaniem. Wiele z roślin zielarskich znamy choćby z kuchni, jak np. pietruszka, koperek, tymianek, szałwia, czy bazylia. Dla poczatkujących w temacie ziół, ale i dla tych bardziej obeznanych kierujemy quiz. Zapraszamy.
Macierzyństwo w czasach PRL było trudniejsze niż współcześnie, choć w samo w sobie nie różniło się tak wiele rodzajem obowiązków. Matki obywały się bez elektronicznych nianiek, tylko na słuch, bez pampersów, za to z garami pieluch tetrowych do wygotowania, a zamiast gotowych słoiczków z marchewką – warzywa i owoce ścierane na tarkach, kosmetyki do pielęgnacji dzieci to głównie oliwka i krem „Bambino”. Dziś mamy posiadają cały szereg „nianiek”, pomocników oraz niezbędników, więc w dniu 26 maja mogą odrobinę więcej czasu poświęcić na świętowanie na pewno. A jakie było macierzyństwo w PRL, tego próbkę macie choćby w poniższym quizie.
O kim mowa? Rozpoznasz polityków, artystów, naukowców i inne znane osobistości po jednym zdaniu? Czasem to dobrze znane fakty z życia, czasem mniej popularne ciekawostki. Przygotuj się na podróż po świecie kultury, sztuki, muzyki i innych dziedzin. Być może quiz będzie inspiracją do sięgnięcia po czyjąś biografię? Tymczasem zapraszamy po prostu do wspólnej zabawy! Sprawdź swoją wiedzę o znanych osobistościach już teraz.
AI to fascynujący temat, nic dziwnego, że tak często wykorzystywany w popkulturze. Trudno zliczyć ile powstało filmów, gier komputerowych, seriali czy książek traktujących o sztucznej inteligencji. My przygotowaliśmy dla Was quiz, który sprawdzi Waszą wiedzę właśnie na temat AI w popkulturze. Od ikonicznych postaci androidów po etyczne dylematy związane z rozwijającą się technologią. Przygotuj się na wyzwanie, które wprowadzi Cię w ten fascynujący świat. No to zaczynamy!
W czasach PRL najważniejszą godziną na zegarze dla wszystkich dzieci była na pewno godzina 19.00. O tej porze zamierały podwórka i pustoszały trzepaki, a dzieci siadały przed telewizorami, by obejrzeć swoją „wieczorynkę”, która w ciągu tygodnia trwała ok. dziesięciu minut. Za to w niedzielę lub święta bajki nadawano odpowiednio dłużej, potrafiły trwać nawet do pół godziny. Niezapomniane i pamiętane do dziś to bez wątpienia „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Zaczarowany ołówek”, "Gąska Balbinka", czy „Pszczółka Maja”. Czy jesteście gotowi na naszą quizową przejażdżkę po bajkach? Zapraszamy.
Co to za miejsce? Przygotujcie się na podróż palcem po mapie! Dziś pytamy o pewne znane i mniej znane miejsca na świecie. Od słynnych zabytków, przez muzea, budowle po rzeki i jeziora… Wiecie, gdzie się znajdują? A może mieliście okazję zobaczyć je na żywo? Sprawdźcie, czy jesteście w stanie poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale 10/15 to już będzie świetny wynik! Czas rozpocząć emocjonującą wyprawę razem z naszym quizem. Sprawdźcie swoją wiedzę już teraz!
ChatGPT to zaawansowany model językowy, który potrafi generować teksty, odpowiadać na pytania i wchodzić w interakcje z użytkownikami. Czy jesteś ciekawy, jak dobrze znasz tego fascynującego chatbota? Przygotowaliśmy dla Ciebie quiz, który pozwoli sprawdzić Twoją wiedzę na temat ChatGPT. Odpowiedz na 12 pytań i zobacz, czy jesteś prawdziwym ekspertem od sztucznej inteligencji (AI)!
Sery świata. Sery są nie tylko znakomitą przekąską, ale także dostarczają nam białka, wapnia, fosforu i witamin, a nawet cynku. Jesteś smakoszem serów? Nie wyobrażasz sobie kanapki bez tego wyjątkowego składnika? Uwielbiasz fondue, kochasz posypywać parmezanem wszystko, co się da, a makaron z kremowym serowym sosem możesz jeść codziennie? W takim razie ten quiz jest dla Ciebie! Sprawdź swoją wiedzę na temat serów z różnych zakątków świata. Dasz radę odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania?
Co jest większe? Pytanie na pozór banalne, ale odpowiedzi nie są wcale takie oczywiste. Czy jesteście gotowi na przygodę z porównywaniem i sprawdzaniem, co jest większe? To świetna okazja, aby przetestować swoją wiedzę i umiejętność oceny rozmiarów różnych rzeczy. Przygotujcie się na zestaw pytań, w których będzie trzeba wybrać spośród dwóch opcji odpowiedzi. Niektóre są zaskakujące, na inne na pewno znacie odpowiedź. Ale nie spieszcie się, bo łatwo o pomyłkę. Zapraszamy na nasz podchwytliwy quiz.
Dzień Matki. 26 maja to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych okazji do świętowania. I my też świętujemy! Nasz quiz na Dnia Matki to doskonała możliwość, aby odkryć fascynujące fakty, ciekawostki i historie związane z tym wyjątkowym dniem. Czeka na Ciebie seria pytań dotyczących znanych matek z historii, kultury, literatury i filmu. Może to dobra okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodzicielką? Sprawdźcie, czy dacie radę zdobyć wspólnie komplet punktów!
Kto to napisał? Dopasuj tytuł książki do autora. Jesteś miłośnikiem książek, znasz na wyrywki klasykę literatury? Świetnie, ale czy uda Ci się zdobyć komplet punktów w naszym quizie? Przejdziemy przez różne epoki literackie, wyciągniemy z czeluści może lekko zapomniane dzieła, przypomnimy bestsellery. Quiz na pozór banalny, ale uważaj na pułapki, nie daj się zwieść. Zapraszamy do rozwiązania!
Sporty ekstremalne. Czy jesteś gotowy na ekstremalne wyzwania? Przygotuj się na adrenalinę i test swojej wiedzy. Czy znasz różnorodne dyscypliny i terminy związane z tym dynamicznym światem? Czy wiesz, które sporty możemy zaliczyć do sportów ekstremalnych. Czy wiesz czym się różni kitesurfing od wakeboardingu czy snorkelingu? Jeśli tak to rozwiążesz quiz bez problemu, jeśli nie, to zapraszamy, aby pogłębić swoją wiedzę w tym fascynującym temacie! Kilkanaście pytań, tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Do dzieła!
Sklepy w PRL. Pewex czy Baltona to coś dla obywateli PRL niezwykle istotnego, były częścią jakże kolorowej i wymarzonej rzeczywistości. Oczywiście, aby wejść do tego „sezamu” i wyjść z czymś pod pachą należało mieć twardą walutę lub bony. Marzenia o wizycie w Peweksie, po Donalda pobudzały mocno wyobraźnię najmłodszych, tak samo jak ich mam po markowe kosmetyki, pończochy czy peruki a tatusiów po dobry koniaczek lub papierosy. Nastolatki zaś marzyły o walkmanach i prawdziwych jeansach z Baltony. Pamiętacie, co jeszcze było do nabycia w tych dewizowych sklepach? Niezależnie od stanu waszej pamięci zapraszamy do naszego dewizowego quizu
Kuchnie świata. Czy wiesz, jak smakują tradycyjne potrawy z różnych zakątków świata? Czy potrafisz rozpoznać pochodzenie i składniki popularnych dań z Azji, Afryki, Ameryki Południowej czy Europy? Jeśli tak, to ten quiz jest dla Ciebie! Zapraszamy do testu wiedzy kulinarnej. Przygotuj się na wyzwania smakowe. Czy uda Ci się rozpoznać wszystkie potrawy albo wskazać skąd pochodzą? Sprawdź swoją wiedzę i przekonaj się, jak dobrze znasz kuchnie świata! Tylko ostrzegamy, że wcale nie będzie tak łatwo!
Skróty z PRL. Czy jesteście gotowi, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat skrótów, które były powszechne w PRL-u? Czy rozpoznacie wszystkie, które były wtedy w użyciu? A może pewne skróty są Wam zupełnie obce? Oto kilka pytań, które sprawdzą Waszą wiedzę. Bądźcie czujni i zastanówcie się dobrze przed udzieleniem odpowiedzi, bo niektóre są podchwytliwe. Zapraszamy na quiz. Powodzenia!
Romanse PRL. Świat artystyczny w dobie przedinternetowej był nie mniej barwny i huczący od plotek niż dziś, choć zapewne wiele więcej można było ukryć i to przez dłuższy czas. Wystarczyła jednak niewielka szminka zgubiona za łóżkiem kochanka (jak wspominała Krystyna Mazurówna) i afera gotowa. Fani interesujący się nie tylko artystycznymi dokonaniami swoich ulubieńców, ale także ich życiem prywatnym, tak samo jak teraz byli spragnieni najświeższych ploteczek. Lata 60., 70. czy 80. obfitowały w przeróżne skandale oraz romanse, o których dziś byłoby również przez dłuższy czas głośno. Sprawdźcie, na ile pamiętacie najsłynniejsze pary tamtych czasów. Zapraszamy do quizu.
PRL-owski sprzęt grający nawet jeśli nie był drogi, to niekiedy po prostu ciężki do zdobycia, dlatego tym bardziej cenny dla posiadaczy. Mimo wielce pożądanych magnetofonów, odtwarzaczy, telewizorów czy gramofonów z zagranicy, to nasza rodzima produkcja całkiem nieźle sobie radziła. Wielu z nas pamięta też na pewno „momenty ciszy” w domu, gdy głośnik w głośnik nagrywało się np. ulubioną Listę Przebojów Trójki. A walkmany, jamniki oraz radia przenośne były prawie w każdym domu. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy pamiętasz ten sprzęt, powspominaj, jak to działało.
Kultowe filmy PRL. Czy pamiętacie najważniejsze filmy z tamtych czasów? W PRL kino miało ogromne znaczenie w kształtowaniu kultury. I chociaż kręcić nie było łatwo, bo często na straży stała cenzura, powstało wówczas wiele wspaniałych produkcji. Duża część filmów z tamtych lat zyskała miano kultowych i oglądamy je po dziś dzień, niektóre sceny czy dialogi znając na pamięć. Przygotujcie się na filmową podróż, rozwiążcie quiz i sprawdźcie, czy jesteście ekspertami od kina PRL-u. Połowa punktów to już sukces!
PRL był nie tylko kolorowy, ale też nie taki wolny, jakby się mogło dziś zdawać. Mieliśmy także swoje auta, pędzące z zawrotną prędkością po tzw. „gierkówce”, ale i „szarych drogach powiatu”. Motoryzacja, którą wielu z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa jest wciąż obecna nie tylko w sercach, ale i garażach prawdziwych pasjonatów. Na polskich drogach królowały wówczas głównie produkcje socjalistyczne z NRD, Czechosłowacji, Rumunii i ZSRR. Czy przejedziecie się z nami w sentymentalną podróż pojazdami z epoki PRL oraz rozpoznacie poszczególne marki, czy kraje ich pochodzenia? Jeśli tak wsiadajcie i ruszamy z quizem!
Monarchia brytyjska jest jednym z najdłużej istniejących systemów rządów na świecie. Wielu monarchów, którzy rządzili Wielką Brytanią, miało decydujący wpływ na historię i kulturę kraju. W tym quizie będziemy testować Twoją wiedzę na temat monarchii brytyjskiej, pytając o fakty dotyczące królów i królowych, ich rządów, dziedzictwa i tradycji. Czy jesteś gotowy na wyzwanie? Zaczynajmy!
Kosmetyki PRL. Czy wiedzieliście, że w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mieliśmy i my swoje kosmetyczne hity? Musieliśmy sobie radzić, zwłaszcza przez trudności z importem oraz ograniczoną produkcją. Wiele osób do dziś z ogromną nostalgią wspomina kosmetyki z tamtych czasów, które wbrew wszystkiemu miały swoje walory. Czy jesteście gotowi na podróż w czasie i przypomnienie sobie kultowych kosmetyków, które wtedy władały sercami Polek i Polaków? Znajdziecie tu naprawdę ciekawe pytania i to w sporej dawce! Zapraszamy, bo naprawdę warto.
Okres PRL-u w Polsce był czasem, gdy spożywanie kawy, herbaty, papierosów i alkoholu stanowiło bardzo ważny element codziennego życia Polaków. Dostępność owych produktów była często ograniczona (wiele z nich było na kartki), a ceny mocno kontrolowane przez władze komunistyczne. Mimo to, kawa, herbata, papierosy czy luksusowe alkohole potrafiły odzwierciedlać nie tylko uwarunkowania kulturowe, ale także status społeczny czy ekonomiczny w życiu codziennym. Zapraszamy na quiz! Macie odwagę podjąć wyzwanie?
Wiosna, ach to ty… a skora wiosna to i powódź różnobarwnych kwiatów. Kwiaty są jednym z najpiękniejszych darów natury oraz stanowią nieodłączny element wielu kultur na całym świecie. Od wieków ludzie zdają sobie sprawę z piękna i symbolizmu, który niosą ze sobą różne gatunki kwiatów. Rośliny te są też wykorzystywane w celach dekoracyjnych, ceremonialnych, jako symbole uczuć i emocji, od ich nazw nadaje się też imiona. Wiele kwiatów używa się do sporządzania smacznych i niebanalnych potraw jak np. kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym… Poniżej przygotowaliśmy quiz na temat kwiatów, który może was zaciekawić. Zapraszamy.
Maturzyści! Niełatwe zadanie przed Wami już niebawem, ale jesteśmy pewni, że świetnie dacie sobie radę. Pamiętacie kto tworzył w pozytywizmie? Czym jest homonimia albo o czym są „Kazania sejmowe”? O to nie zapytamy. Uporządkujcie swoją wiedzę przed egzaminem z języka polskiego. Przygotowaliśmy dla Was kilka podstawowych pytań. Czy trudne? To musicie sprawdzić sami. Rozwiążcie quiz, podzielcie się wynikami, a potem dajcie odpocząć mózgowi i idźcie się zrelaksować. Jesteście gotowi? To zaczynamy, powodzenia!
Hanysy, paprykarze, scyzoryki albo krawaciarze, to obiegowe i często wielce stereotypowe, mniej lub bardziej znane wszystkim określenia mieszkańców różnych regionów Polski. Bez względu na formalne podziały administracyjne, są jeszcze nazwy lokalne. Każdy region naszego kraju ma swoją gwarę i powiedzonka z nią związane, a do mieszkańców poszczególnych miast i terenów przylgnęły także obiegowe określenia. Czy na pewno znacie je wszystkie i wiecie, kto jest lajkonikiem, a kto brzeszczotem? Jeśli macie choć cień wątpliwości, to nie bądźcie pyra i sprawdźcie się w naszym quizie! Zapraszamy wszystkich z każdego regionu Polski!
W dobie przedsmartfonowej - tak to ujmując, istniało jeszcze coś takiego jak zabawy podwórkowe, które zwłaszcza w PRL były bardzo popularne. Stanowiły nieodzowną (i najlepszą) część dzieciństwa wielu osób dorastających w tamtych latach. Przeróżne gry oraz zabawy były nie tylko sposobem na spędzenie wspólnie z rówieśnikami wolnego czasu, ale także możliwością dodatkowych harców. Większość z ówczesnych podwórkowych aktywności była prosta oraz dostępna dla wszystkich dzieci, co czyniło je wyjątkowymi i niezapomnianymi jeszcze po wielu, wielu latach. Poniżej w quizie kilka zabaw, które były popularne na polskich podwórkach zwłaszcza w okresie PRL.
Moda z czasów PRL. Ten kto powiedział kiedyś, że PRL był szary i nudny, to chyba dobrze nie wiedział, co mówi, a może nie rozróżniał kolorów. Obawiamy się, że najprawdopodobniej nawet ich nie widział. Wiadomo było, że co dekada to stylizacje różniły się od siebie niekiedy dość mocno i potrafiły być jeszcze bardziej kolorowe oraz szalone od poprzednich. W PRL - u pojawiały się także nowe trendy, takie jak buty na słoninie, bananowe spódnice, getry robione na drutach, piramidy czy ortaliony. Dziś dla wielu jest to już jedynie historia mody, ale nie dla wszystkich. Odważycie się rozwiązać nasz modowy quiz? Komplet punktów tylko u znawców tematu.
Rozrywki w PRL. W tamtych czasach stanowiły istotny element życia społecznego. Pomimo panujących restrykcji i braku dostępu do wielu rzeczy Polacy szukali możliwości do dobrej zabawy, gdzie się da. Co więcej, rozwijali i tworzyli własne formy rozrywki. Muzyka, kinematografia, sport, teatr – na wszystko było miejsce. Chociaż władza próbowała kontrolować i dyktować gusta to głód wolności i rozwijania swoich pasji był większy. Zapraszamy na quiz o najpopularniejszych rozrywkach z PRL, ale uprzedzamy – łatwo nie będzie!
Słynne budowle to nie tylko atrakcje turystyczne, ale również niezwykłe dzieła architektury, stanowiące często symbol danego kraju lub miasta. Niektóre z nich przetrwały wieki, inne powstały stosunkowo niedawno, ale zachwycają swoim pięknem i niepowtarzalnym stylem. Czasem rozpoznajemy po zarysie, innym razem wystarczy fragment zdjęcia. W quizie sprawdzamy, czy uda Wam się odgadnąć miejsce pochodzenia budowli po jej nazwie. Nie obiecujemy, że będzie łatwo, ale warto spróbować swoich sił! Do dzieła!
Afryka jest jednym z największych lądów na świecie, mieści się w pierwszej trójce kontynentalnych gigantów, tuż po Azji. Jest też jednym z ciekawszych tematów do nauki na lekcjach geografii w klasie 8. Ten obfitujący w niesamowitą bioróżnorodność kontynent sprawia, że każdy choć raz w życiu chciałby go odwiedzić. W dobie dzisiejszej rozwiniętej komunikacji tzw. kiedyś „czarny ląd” jest niemal na wyciagnięcie ręki. Jedno z przysłów afrykańskich głosi „Dzielenie się z drugim- oznacza bogactwo” – więc my dzielimy się z Wami quizem o Afryce. Warto go rozwiązać, zwłaszcza, jeśli czeka kogoś klasówka z tego tematu. Ciekawi nas, jak sobie poradzicie.
Rowerowe ciekawostki. „Rower jest wielce okej, rower to jest świat” śpiewał Lech Janerka. Górski, szosowy, miejski, trekkingowy, elektryczny – przy wyborze roweru można się pogubić. Dla jednych to codzienny środek lokomocji, inni sporadycznie korzystają z jednośladów, jeszcze inni nie wyobrażają sobie życia bez dwóch kółek. Jazda na rowerze poprawia wydolność organizmu, krążenie, zapobiega zakrzepom. Korzyści jest wiele! Nawet jeśli nie jeździliście bardzo długo – tego się nie zapomina. Zapraszamy na nasz rowerowy quiz z ciekawostkami.