REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pszczoły

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Quiz: Jak dobrze znasz miód i świat pszczół? 7. pytanie tylko dla znawców

Czy wiesz, w jakiej temperaturze powinno się przechowywać miód, aby zachować jego najlepsze właściwości? A co to jest pierzga i ile kilogramów miodu można zebrać rocznie z jednego ula? Jeśli jesteś ciekawy, ile łyżeczek miodu wytwarza pszczoła w ciągu swojego życia, a także jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami miodu, to ten quiz jest dla Ciebie!

Czy pszczelarz musi płacić podatek?

Pszczelarstwo, choć dla wielu jest pasją, może wiązać się z obowiązkami podatkowymi, zwłaszcza gdy liczba rodzin pszczelich w pasiece przekracza 80. W takim przypadku działalność pszczelarska jest traktowana jako dział specjalny produkcji rolnej, który podlega opodatkowaniu.

Pomoc dla pszczelarzy – wydłużony termin składania wniosków

Pomoc dla pszczelarzy. Beneficjenci pomocy w ramach dwóch interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 otrzymali więcej czasu na złożenie wniosków w ARiMR. 

Inwestycja w strefę edukacyjną poświęconą pszczołom. Czy gmina może odliczyć VAT?

Gmina planuje utworzyć strefę edukacyjną poświęconą pszczołom, ale pojawia się pytanie, czy będzie miała możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. Według interpretacji KIS, gmina nie będzie mogła skorzystać z tej możliwości.

REKLAMA

Pszczoły - co o nich wiesz? Podchwytliwy QUIZ

Pszczoły to bez wątpienia owady socjalne, żyją w koloniach, gdzie każdy osobnik pełni określoną rolę w życiu społecznym ula. Na czele hierarchii stoi królowa, która składa jaja i jest matką całej kolonii, robotnice - zajmują się zbieraniem nektaru, obroną gniazda i opieką nad potomstwem. Są także trutnie, których zadaniem jest jedynie rozród. Pszczoły są niezwykle pożyteczne i ważne dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele roślin, bez których mogłoby zabraknąć pokarmu. Człowiek od tysięcy lat żyje nie tylko obok pszczół, ale żyje też dzięki nim oraz ich produktom tj. miód, czy wosk, wykorzystywanym także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Poniżej króciutki, słodki i pachnący miodem quiz. Zapraszamy 

Dopłaty do rodzin pszczelich. Wnioski można składać w kwietniu i maju

Dopłaty do rodzin pszczelich, którym udało się przezimować będą wypłacane na podstawie wniosków, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować od 1 kwietnia do 31 maja. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Ile wyniesie dopłata do jednej rodziny pszczelej?

Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Jest pomoc dla pszczelarzy

Pszczelarze do końca czerwca mogą składać wnioski o wsparcie. Ile wynosi wysokość wsparcia? Kto może się ubiegać o pomoc?

REKLAMA

Polska kultura bartnicza wpisana na listę UNESCO

Bartnictwo w Polsce ma wielowiekowe tradycje. Największa popularność tej profesji przypada w Polsce na przełom XIX i XX wieku. Kultura bartnicza została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Polska na 4 miejscu w produkcji miodów

Polska jest jednym z czołowych producentów miodu w Unii Europejskiej, pod względem produkcji zajmuje 4. pozycję.

Jak ochronić pszczoły? Powstał Kodeks Dobrych Praktyk

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przygotował tzw. kodeks dobrych praktyk, który ma pomóc w ochronie owadów zapylających. Szacuje się, że 78 proc. wszystkich gatunków roślin występujących na Ziemi jest owadopylna, a ich liczba z roku na rok maleje.

REKLAMA