REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.
Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów w ogniu krytyki. Uwagi Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Głównego Lekarza Weterynarii. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów, która ma pomóc w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów.
Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie. Kto będzie ponosił koszty kastracji i oznakowania psów i kotów? W piątek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy.
W dniu 1 października 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Ta nowa ustawa ma na celu wprowadzenie obowiązkowej elektronicznej identyfikacji (tzw. czipowania) i rejestracji psów i kotów. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nowe przepisy i obowiązki z nimi związane będą najbardziej skutecznym narzędziem w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów. Omawiany projekt ma zostać w IV kwartale 2024 r. przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Najprawdopodobniej przepisy wejdą w życie w 2025 roku - ale raczej nie od 1 stycznia.
REKLAMA
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.
Psy służące w Wojsku Polskim będą miały nadawane stopnie wojskowe. Chodzi o psy służbowe K9 - będą mogły mieć nadane stopnie od szeregowego do sierżanta (szeregowy, starszy szeregowy, kapral, starszy kapral, plutonowy i sierżant). Pies służbowy może otrzymać pierwszy stopień (szeregowy) jeżeli ukończy tzw. kurs podstawowy, zda egzamin po tym kursie i dostanie specjalny atest. Rozkaz w tym zakresie już obowiązuje.
Jeszcze przed końcem 2023 roku posiadanie w Wielkiej Brytanii psów rasy American XL Bully zostanie zakazane - zapowiedział 19 września 2023 r. premier Rishi Sunak w odpowiedzi na kolejny przypadek śmiertelnego pogryzienia człowieka.
Naukowcy z z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Laboratorium Weterynaryjnego Vetlab ustalili, że odpowiedzialny za tajemnicze objawy wyniszczające organizmy psów jest pasożytniczy pierwotniak Hepatozoon canis.
REKLAMA
REKLAMA