REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w związku z wypłatą nagrody lub jej części w formie pieniężnej, ewentualny przychód będzie stanowić przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne, stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu”, należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód z tytułu odtwarzania reklam należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z licencji uzyskiwane od spółek z grupy na używanie znaku towarowego, wytworzonego przez spółkę holdingową kwalifikują się jako przychody z innych źródeł.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że otrzymane nagrody należy rozliczyć w Polsce jako przychód z innych źródeł, ponieważ spółka polska dokonuje faktycznych wypłat, choć kalkulacja nagród jest przeprowadzana przez spółkę amerykańską.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że osoba pełniąca funkcję prokurenta oraz zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie ma możliwości wystąpienia do pracodawcy o potrącenie zaliczki na podatek dochodowy z wynagrodzenia z tytułu prokury. Na podstawie otrzymanej od spółki informacji PIT-11 podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku otrzymania nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej, stanowi ona dla wnioskodawcy tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT, a nie przychód ze stosunku pracy.
Czy wynagrodzenia wypłacane Wspólnikom Spółki za świadczenie niepieniężne stanowi dla Wspólników Spółki przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła kwalifikacji do właściwego źródła przychodów wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne wypłacanego Wspólnikom Spółki oraz związanych z tym obowiązków płatnika.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że wynagrodzenie komplementariusza za prowadzenie spraw spółki komandytowej powinno być kwalifikowane jako przychód z innych źródeł. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla osób pełniących rolę komplementariusza, ponieważ wpływa na sposób, w jaki ich dochody są opodatkowane.
Podatnik, który stracił oszczędności na skutek nieautoryzowanych operacji na swoim koncie bankowym, otrzymał korzystną interpretację organu podatkowego. Według niej, zwrócone przez bank środki pieniężne nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS omówił kwestię opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się służebności mieszkania - według niego taka kwota jest traktowana jako przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Wynika to z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem dotyczącym obowiązku zapłaty podatku od umorzenia części kredytów hipotecznych przewalutowanych z franków szwajcarskich na złote. Pomimo długotrwałej spłaty tych kredytów, podatnik nadal pozostaje z większym zadłużeniem. Artykuł wyjaśnia, dlaczego podatnik nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku i musi uregulować należność.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca skutków podatkowych umorzenia zobowiązania wyjaśnia, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest nieprawidłowe. Wnioskodawca, który zaciągnął kredyt hipoteczny i później miał część zadłużenia umorzoną, nie spełnia wszystkich przesłanek do zaniechania poboru podatku.
REKLAMA