REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przychód, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezrobocie w grudniu 6,6%

6,6% - tyle w grudniu 2017 r. wyniosła stopa bezrobocia. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc.

Dodatek za wieloletnią pracę

Czy dodatek za wieloletnią pracę należy się pracownikowi z dwóch państwowych jednostek budżetowych jednocześnie?

Prognozy wynagrodzeń na 2018 rok

Według szacunków Unii Europejskiej w 2018 roku Polska odnotuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Unii Europejskiej. Wzrost ten przełoży się na dynamikę wynagrodzeń osób pracujących w Polsce.

Plusy i minusy zmian w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych w 2018 r.

Z początkiem 2018 r. weszło w życie kilka ważnych zmian w zakresie zatrudniania pracowników. Najważniejsze z nich dotyczą powierzania pracy cudzoziemcom oraz rozliczania składek ZUS. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych wraz z oceną nowych regulacji. Nie wszystkie bowiem zmiany są korzystne dla pracodawców.

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę - najważniejsze informacje

Wynagrodzenie za pracę, jako pojęcie prawa pracy, oznacza całość należnej na podstawie przepisów płacowych i umowy o pracę zapłaty za pracę, obejmując także część, którą pracodawca odlicza, jako składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Jak powinno być ustalane oraz czy można się go zrzec?

Ochrona wynagrodzenia za pracę

Kodeks pracy w art. 87 przewiduje wyjątki od obowiązku pracodawcy wypłaty pracownikowi wynagrodzenia w pełnej wysokości. Kodeks pracy przewiduje trzy sposoby zmniejszania wynagrodzenia za pracę pracownika są to: odliczenie należności publicznych, potrącenia, odliczenie wynagrodzenia wypłaconego za okres nieobecności. Ponadto dopuszczalne są potrącenia dokonywane za zgodą pracownika.

Dyskryminacja w zatrudnieniu z powodu zbyt wysokich kwalifikacji

Prezentowanie w CV zdobytego wykształcenia, umiejętności i kwalifikacji od jak najlepszej strony, a czasem nawet ponad ich rzeczywisty poziom to dość powszechne zjawisko w dziedzinie rekrutacji na niemal każde stanowisko pracy. Co jednak w sytuacji, gdy nasze wykształcenie, umiejętności i doświadczenie naprawdę prezentują się ponadprzeciętnie i zdają się odstraszać potencjalnego pracodawcę? Czy może on odmówić zatrudnienia „przekwalifikowanego” kandydata na dane stanowisko, uzasadniając to faktem zbyt wysokich kompetencji i tym, że nie stać go na tak „dobrego” pracownika?

Najwięcej nowych miejsc pracy w województwie mazowieckim

Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w województwie mazowieckim – 124,4 tys. Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy.

REKLAMA

Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy

Służba zdrowia ma poważne problemy. Klauzulę opt-out wypowiedziało już 2310 lekarzy. Czy będzie miał kto Nas leczyć?

Praca w Danii - wynagrodzenie i koszty życia

Deficyt wykwalifikowanych pracowników staje się w Danii coraz większym problemem. Pojawia się więc szansa dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, emigrujących w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Warto więc sprawdzić jak kształtują się stawki wynagrodzeń oraz koszty życia w Danii.

Praca w godzinach nadliczbowych pracowników samorządowych

Czas pracy pracowników samorządowych uregulowany został w Kodeksie pracy oraz w ustawie o pracownikach samorządowych. W artykule omówione zostały kwestie nadgodzin pracowników samorządowych, dodatkowe wynagrodzenia, a także praca w soboty, niedziele i święta.

Zmiany w prewencji wypadkowej już od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych podpisana. Co zmieni się w prewencji wypadkowej po 1 stycznia 2018 r.?

MS: Program ,,Praca dla więźniów'' wielkim sukcesem

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83 proc. Przed wdrożeniem programu pracowało 36 proc. wszystkich skazanych, dziś jest to 54 proc. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych przy zakładach karnych

Delegacja czy oddelegowanie?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy pracodawca, który wysyła swojego pracownika do pracy za granicą. Właściwe zakwalifikowanie wyjazdu pracownika wpływa na zakres świadczeń przysługujących mu z tytułu wyjazdu oraz na obowiązki pracodawcy.

Zatrudnianie cudzoziemców – zezwolenie na pracę

Zatrudnienie cudzoziemca na terytorium Polski na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą zazwyczaj wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Kiedy zezwolenie na pracę jest wymagane, a kiedy wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi? A także, czy zezwolenie na pracę jest tożsame z zezwoleniem na pobyt czasowy i pracę?

Zwolnienie dyscyplinarne a prywatność pracownika

Czy pracownik może załatwiać swoje prywatne sprawy w czasie pracy, a jeśli tak to czy taka prywata ma swoje granice? W ostatnim czasie głośnym echem odbił się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący dyscyplinarnego zwolnienia pracownika, który używał służbowe oprogramowanie do komunikacji z osobami bliskimi. Czy Trybunał "zalegalizował" właśnie możliwość wykorzystywania służbowego sprzętu do załatwiania prywatnych spraw przez pracowników?

Umiejętności, które ułatwią awans w 2018 r.

Chciałbyś awansować w pracy i zastanawiasz się jakie umiejętności powinieneś nabyć, by zwiększyć swoje szanse. Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja - to umiejętności, które można nabyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a zdecydowanie podniosą kompetencje zawodowe. Zacznij uczyć się już dziś, a w 2018 roku możesz liczyć na awans w pracy.

Termin wypłaty pensji nauczycielskiej w 2018 r.

W 2018 r. zmienią się niektóre zapisy ustawy o finansowaniu zadań oświaty oraz Karty Nauczyciela. Co się zmieni? Czy zmieni się termin wypłaty pensji nauczycielskiej?

Handel w drugą i czwartą niedzielę miesiąca już od 2018 r.

Kolejne poprawki do projektu ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zakupy zrobimy w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Dokumentacja pracownicza osób zatrudnionych do 31 grudnia 2018 roku

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją skraca okres przechowywania przez pracodawców akt pracowniczych z 50 do 10 lat.

Klasyfikacja umów menedżerskich a VAT

Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami[1] [dalej: ustawa o wynagradzaniu], z członkiem organu zarządzającego spółka komunalna zawiera na czas pełnienia funkcji umowę o świadczenie usług zarządzania.

Jakie roszczenia przysługują pracownikowi z tytułu mobbingu w pracy?

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek powstrzymywania się od wszelkich praktyk mobbingowych, jak również nakładają na niego obowiązek przeciwdziałania temu zjawisku. Jakie roszczenia przysługują pracownikowi i jak kształtuje się odpowiedzialność pracodawcy, gdy w zakładzie pracy dojdzie do mobbingu?

Jak wypadają dni wolne od pracy w 2018 r.?

W 2018 r. przysługiwać będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeden z nich wypada w sobotę. Zobacz w jakie dni przypadają pozostałe święta i już dziś pomyśl jak maksymalnie efektywnie zaplanować przyszłoroczny urlop. Przedstawiamy dni wolne od pracy w 2018 r.

Powiatowe urzędy pracy nie rejestrują oświadczeń dla cudzoziemców już od 1 września 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła zmiany w związkach zawodowych

Będą zmiany w związkach zawodowych! Rząd chce aby osoby samozatrudnione albo zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne mogły tworzyć związki zawodowe i do nich wstępować. Impulsem do zmian było orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

Zakaz handlu w niedzielę już od 1 stycznia 2018 r.

Już od początku 2018 r. ograniczony będzie handel w niedzielę. Co to oznacza dla pracowników i konsumentów?

Ilość dni urlopu wypoczynkowego przysługujących pracownikowi

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy w zakresie określonym zapisami Kodeksu pracy. Długość urlopu uzależniona jest od okresu zatrudnienia danego pracownika, czyli od jego stażu pracy.

Finansowanie szkoleń dla pracownika a jego odejście z pracy

Czy pracownik, któremu firma finansuje szkolenie musi przez pewien okres zcasu pozostawać zatrudniony w tym przedsiębiorstwie? Czy w przypadku gdy zostanie zwolniony z pracy musi zawracać pracodawcy koszty szkolenia?

Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się na pkpir. Przedstawiciel jednej z firm współpracujących obdarował nas bonem towarowym w dniu 5 września 2017 r. Jednak protokół przekazania bonu został wystawiony 31 sierpnia 2017 r. Czy trzeba wykazać przychód z tego tytułu? Jeżeli tak, to kiedy taki przychód wykazać w pkpir?

Podjęcie pracy na świadczeniu przedemerytalnym

Nie ma przeciwwskazań, aby osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne mogła podejmować dodatkowe zatrudnienie, zarówno na podstawie umowy o pracę jak i zlecenia. Trzeba jednak mieć na względzie, że im wyższy przychód z zatrudnienia, tym świadczenie może się zmniejszyć, bądź zostać zawieszone w pełnej wysokości.

Będą ułatwienia w zakresie zakładania spółdzielni socjalnych

Szykują się zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Nowelizacja opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu ułatwienie zakładanie i funkcjonowania spółdzielni socjalnych. Po I czytaniu, które miało miejsce 14 września 2017 r. projekt skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Kongres Prawa Pracy 2018

Zapraszamy Państwa na Kongres Prawa Pracy 2018 poświęcony przeglądowi aktualnych regulacji oraz planowanych zmian przepisów z zakresu prawa pracy, który odbędzie się w dniach 19-20 października 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wzrośnie.

Rząd zdecydował o wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. Płaca minimalna wynosić będzie 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa wynosić ma 13,70 zł za godzinę.

Ustawa o spółdzielniach socjalnych już w 2018 r.

Osoby bezrobotne do 30. roku życia i po ukończeniu 50 roku życia założą działalność gospodarczą za środki z Funduszu Pracy. Działalność gospodarcza ma być zakładana w formie spółdzielni socjalnej. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem w Europie

Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce spada. W lipcu b.r. stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 4,8%. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy 2017 r.

Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy dotyczą przede wszystkim rejestracji cudzoziemców. Co się zmieni w przepisach dotyczących wykonywania pracy przez cudzoziemców?

Zatrudnianie cudzoziemców 2018

Większość zmian przewidzianych przez projektowaną ustawę z dnia z 20 lipca 2017 roku - o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Nowy projekt ustawy dotyczy przede wszystkim wykonywania pracy krótkoterminowej, zezwoleń na pracę oraz pracy sezonowej.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku, o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Ustawa przewiduje ważne zmiany w dotychczasowych przepisach oraz wprowadza nowy rodzaj zezwolenia na pracę.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Sejm znowelizował przepisy regulujące zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców. Przewidują one nowy typ zezwolenia na pracę sezonową obejmujący okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Dodatkowo, zmienione regulacje wprowadzają nowe przesłanki odmowy wydania zezwolenia na pracę, a także uszczelniają uproszczoną procedurę przyjmowania obcokrajowców do pracy.

Lean Management – szacunek dla ludzi i ich pracy

Rozwój firmy pociąga za sobą konieczność rozbudowy struktury organizacyjnej i personalnej, nowe wyzwania komunikacyjne, konieczność zdefiniowania w tym kontekście kryteriów jakości pracy oraz zakresu odpowiedzialności poszczególnych osób za podjęte działania. Firmy często inwestują środki w zakup systemów informatycznych, nie zdając sobie sprawy, że proces pracy można usprawniać bez ponoszenia tego rodzaju kosztów. Zastosowanie zasad standaryzacji procesu zgodnych z filozofią Lean Management stwarza możliwość znacznej oszczędności kosztów (nawet do 80%), czasu pracy i minimalizuje możliwość popełniania błędów w trakcie jej wykonywania. Każdy kolejny etap realizowany tą metodą przynosi bardzo wymierne korzyści.

Przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych weszły w życie 12 sierpnia 2017 r.

W dniu 12 sierpnia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Mają one usprawnić funkcjonowanie pracy sądów. Co się zmieniło?

Jakie dowody może przedstawiać pracownik przed sądem w sporze o nadgodziny?

Wykazanie nadgodzin przez pracownika w procesie sądowym nie jest sprawą prostą. Dochodzenie swoich praw w tym zakresie ułatwić może pracownikowi brak prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jakimi dowodami może posługiwać się pracownik w sporze o nadgodziny wiedząc, że nie zawsze sąd bez wątpliwości przyzna rację pracownikowi?

Coraz mniej kobiet biernych zawodowo

Okazuje się, że program "Rodzina 500+" nie spowodował dezaktywizacji zawodowej kobiet. Coraz więcej kobiet jest aktywnych zawodowo.

Urzędy pracy nie znajdą się pod nadzorem wojewodów od 1 stycznia 2018 r.

Zapowiadane zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. Nowe przepisy zakładały, że urzędy pracy znajdą się pod nadzorem wojewodów. Do tej pory władzę nad ,,pośredniakami’’ sprawują władze powiatu. Ministerstwo Pracy zaproponowało także by znikło obowiązkowe profilowanie pomocy dla bezrobotnego.

Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy

Rząd planuje obniżyć wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. nowych miejsc pracy, którzy korzystają z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023". W ramach programu otrzymają oni wsparcie w postaci dotacji bezpośredniej.

Renta socjalna w 2017/2018 roku – wysokość, zasady przyznawania

Renta socjalna jest to świadczenie przysługujące tylko i wyłącznie osobom pełnoletnim oraz pochodzące ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jaka jest wysokość oraz jakie są zasady jej przyznawania w 2017 roku?

Zezwolenie na pracę sezonową – 2018 r.

1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Główną nowością jest tutaj wprowadzenie nowego zezwolenia na pracę sezonową. Ma ono być wydawane przez starostę na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Do końca 2018 r. obowiązywał będzie jednak okres przejściowy, w którym cudzoziemiec będzie mógł pracować na podstawie oświadczeń zarejestrowanych wcześniej.

Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Skutki nowych przepisów o pracy tymczasowej

Zmiany przepisów o pracy tymczasowej wbrew zamierzeniom ustawodawcy mogą uderzyć w pracowników. Będą oni mogli pracować nie więcej niż 18 miesięcy w jednej firmie. Pracodawców od tego rodzaju zatrudnienia odwodzić może kara nawet do 30 tysięcy złotych za przekroczenie tego limitu.

Czy kandydat na dyrektora szkoły może poświadczyć zgodność kopii dokumentu z oryginałem?

W wyroku z dnia 26 maja 2015 r. (sygn. akt: I OSK 337/15), Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że bardziej wiarygodne są kopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem przez określone osoby, niż kopie poświadczone przez samego zainteresowanego.

REKLAMA