REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że bonusy udzielane przez spółkę nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, ponieważ są traktowane jako rabaty, które faktycznie obniżają wartość sprzedaży towarów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w związku z wypłatą nagrody lub jej części w formie pieniężnej, ewentualny przychód będzie stanowić przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymana nagroda za osiągnięcia naukowe, przyznana wnioskodawczyni i wypłacona przez uczelnię, nie jest traktowana jako wynagrodzenie za pracę, co oznacza brak obowiązku naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskane przez spółkę z tytułu sprzedaży online, zawieranej na odległość, nie kwalifikują się jako przychody ze sprzedaży detalicznej według art. 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (PSD).
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z korepetycji uzyskiwane przez emerytowaną nauczycielkę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, kwalifikują się jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. W związku z tym wnioskodawczyni jest uprawniona do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów.
Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego.
Dyrektor KIS potwierdził, że spółka powinna uznać przychód podatkowy z tytułu usługi przyłączenia obiektu w dacie wykonania usługi, czyli w dacie podpisania protokołu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że planowane korepetycje udzielane przez wnioskodawczynię są zgodne z definicją działalności wykonywanej osobiście i nie podlegają rejestracji jako działalność gospodarcza zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku uznania, że czynności należy klasyfikować jako handel towarem, za przychód z działalności należy przyjąć całość kwoty otrzymanej od klienta z tytułu sprzedaży towaru, a nie jedynie kwotę prowizji (marży).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie jest zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z ponoszeniem kosztów ubezpieczenia OC.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że plecaki z logo firmy przekazywane pracownikom przez spółkę nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że przychód uzyskany z rekompensaty od zagranicznego podmiotu (skarbu państwa) jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zyski uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji jednoznacznie stwierdziła, że nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że obowiązek podatkowy powstaje z datą określoną w umowie, a nie z datą wystawienia faktury.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane wynagrodzenie z tytułu rozliczenia opcji nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, lecz zalicza się je do przychodów z innych źródeł.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca nie ma prawa do pomniejszenia przychodów z faktur za usługi odbioru odpadów komunalnych w wyniku zawarcia umowy nowacji.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka, która prowadzi działalność rolniczą polegającą na hodowli i sprzedaży bluszczu na panelu oraz sprzedaży sadzonek nie podlega opodatkowaniu podatkiem CIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią dla sprzedającego towar przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że w przypadku dostaw towarów realizowanych na warunkach CIF zgodnie z Incoterms 2020, moment powstania przychodu dla polskiego rezydenta podatkowego następuje w chwili załadowania towaru na statek w porcie rozpoczęcia transportu morskiego.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sprzedaż czterech turbin wodnych nie stanowi działalności gospodarczej ani źródła przychodu, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że nieodpłatne przekazanie autobusu zastępczego przez firmę do użytkowania podatkowego spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) amortyzacja utwardzonego placu pod kontenery, który zostanie przekazany spółce przez jej kontrahenta, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne, stanowiące „zwrot kosztów pogrzebu”, należy uznać za przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.
Dyrektor KIS potwierdził, że aport składników majątku, które wchodziły w skład prowadzonej działalności gospodarczej, do spółki komandytowo-akcyjnej na mocy art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego jako wniesienie tytułem wkładu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT.
Dyrektor KIS potwierdził, że osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód z tytułu odtwarzania reklam należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.
Dyrektor KIS potwierdził, że możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów osiąganych z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej na zasadach ogólnych (skalą podatkową).
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.
Dyrektor KIS potwierdził, że wynagrodzenie za wykonywanie określonych w umowie spółki świadczeń niepieniężnych wypłacone przez Spółkę będzie stanowić przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z licencji uzyskiwane od spółek z grupy na używanie znaku towarowego, wytworzonego przez spółkę holdingową kwalifikują się jako przychody z innych źródeł.
Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej wniesienie przez polskiego rezydenta składników majątkowych do fundacji rodzinnej nie spowoduje powstania po jego stronie dochodu (przychodu) w Polsce z tytułu przeniesienia własności tych składników majątkowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że otrzymane nagrody należy rozliczyć w Polsce jako przychód z innych źródeł, ponieważ spółka polska dokonuje faktycznych wypłat, choć kalkulacja nagród jest przeprowadzana przez spółkę amerykańską.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku otrzymania nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej, stanowi ona tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT, jako pochodzący od Spółki amerykańskiej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wręczanie prezentów pracownikom z okazji osiągnięcia 10-letniego stażu pracy w spółce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka może obniżyć swoje dochody z działalności pozarolniczej o stratę z transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (IRS), ale z uwzględnieniem określonego limitu dla każdego roku podatkowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że określona w umowie najmu kwota czynszu stanowi dla właścicielki nieruchomości przysporzenie majątkowe i tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu, które są ponoszone przez najemcę, nie będą wpływać na wysokość podatku.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty posiłków dla pracowników, które są finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika i wiążą się z obowiązkami płatnika.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku umorzenia wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Podatnik, działający w sektorze paliwowo-energetycznym, pyta, czy powinien rozpoznać przychód w momencie zapłaty voucherem za zakup części zamiennych. Interpretacja podatkowa Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza to stanowisko.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała indywidualną interpretację podatkową w której potwierdza, że nadwyżka uzyskana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ponad wartość nominalną wydanych udziałów przekazana na kapitał zapasowy nie będzie zaliczana do przychodów tej spółki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że uzyskanie i udzielenie wzajemnych poręczeń w ramach systemu cash-poolingu nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu uszkodzenia składników majątku związanego z działalnością gospodarczą stanowi opodatkowany przychód, zgodnie z ustawą o PIT.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku otrzymania nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej przez pracownika, stanowi ona dla niego tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie mieszkania otrzymanego w spadku przez wnioskodawcę, przed upływem 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia mieszkania przez jego matkę (również w spadku), będzie stanowiło źródło przychodu opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dokonana darowizna samochodu wykupionego z leasingu nie powoduje powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dofinansowanie udziału pracowników i ich rodzin w wycieczce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) otrzymaną darowiznę rzeczową należy najpierw ująć jako przychód podlegający opodatkowaniu, a dopiero po sprzedaży rzeczy wykazać jako dochód zwolniony z CIT.
Dyrektor KIS potwierdził, że przychodem z wykonanych usług na terytorium Litwy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest przychód netto (tj. zapłata za wykonaną usługę bez uwzględniania litewskiego należnego podatku od wartości dodanej).
REKLAMA