REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przewóz osób

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo jazdy – zmiany od 17 czerwca 2024 r. Drobne problemy, czy zupełny paraliż? Co czeka kierowców aplikacyjnych i ich klientów?

W dniu 17 czerwca 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy.  Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość? Czy czeka nas totalny paraliż usług przewozowych?

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Czy otrzymane z urzędu marszałkowskiego dopłaty do przewozów pasażerskich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że otrzymana dotacja z urzędu marszałkowskiego, stanowiąca refundację z budżetu państwa strat ponoszonych w związku ze stosowaniem obowiązujących ulg przy sprzedaży biletów, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Płatny przewóz osób ze zmianami od czerwca 2024 r. Część kierowców będzie musiała odejść

Dokładnie 17 czerwca 2024 r. na kierowców realizujących płatny przewóz osób nałożony zostanie dodatkowy wymóg. Czy wyeliminuje on zagranicznych kierowców z uberów? Może się tak stać, choć nie taki jest cel tej zmiany.

REKLAMA

Warszawa skontrolowała taksówkarzy: niektórzy jeżdżą bez licencji, prawa jazdy, a nawet po alkoholu

Urząd m.st. Warszawy skontrolował w zeszłym roku 1835 pojazdów prowadzących przewozy osobowe, wykryto kilkaset, czasami drastycznych naruszeń. Kontrole taksówek przeprowadzono także pod koniec stycznia 2024 r. Niektórzy skontrolowani kierowcy taksówek przewozili pasażerów bez licencji, bez prawa jazdy lub badań lekarskich i psychologicznych, niesprawnym autem, a nawet po alkoholu . 

Ministerstwo Cyfryzacji: firmy pośredniczące w przewozie osób muszą zweryfikować kierowców (tożsamość, niekaralność, uprawnienia) - do 1 października 2023 r.

Do 1 października wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów - poinformował w środę resort cyfryzacji.

Na rynku przewozu osób na aplikację konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów

Z ok. 112 mln przejazdów rocznie i 19 mln użytkowników rynek przejazdów na aplikacje jest dziś wart 2,5 mld zł i szybko rośnie. Jednocześnie rośnie też liczba nieprawidłowości, w tym przestępstw o charakterze seksualnym popełnianych przez kierowców. Przepisy nie nakładają na pośredników wymogu weryfikacji najbardziej podstawowych dokumentów poświadczających legalność kierowcy i pojazdu, jakimi są wypis z licencji i identyfikator kierowcy taxi. Rząd przygotował co prawda nowe regulacje, które mają poprawić bezpieczeństwo, ale w ocenie ekspertów ZDG TOR będą one niewystarczające.

Przejazdy zamawiane przez aplikację - będą nowe przepisy

Przepisy przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym mają podnieść bezpieczeństwo pasażerów podczas przejazdów zamawianych przez aplikację. Co się zmieni?

REKLAMA

Koszt uzbrojenia samochodu na taxi 2020 r.

Koszt uzbrojenia samochodu na taxi w 2020 roku to...? Czyli dziś sprawdzimy ile trzeba zainwestować, aby móc zająć się przewozem osób w mieście.

Ile zarabia kierowca Ubera?

Ile zarabia kierowca Ubera? Kwoty startują od najniższej krajowej i osiągają wartość zarobków starszego specjalisty w dużej firmie. Od czego to zależy?

Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

Mandaty dla taksówkarzy: jest bałagan, jest kara! Nowe przepisy.

Mandaty dla taksówkarzy - a konkretnie wszystkich przewoźników - dotyczą higienicznych warunków jazdy. Karę można otrzymać za bałagan w kabinie.

Lex Uber wyrówna szanse taksówkarzy od stycznia 2020 r.

Lux Uber czyli ustawa o transporcie drogowym, która wejdzie w życie w styczniu 2020 r., wyrówna szanse między taksówkarzami a innymi firmami przewozu osób. Taksówkarze będą korzystali z aplikacji mobilnej zamiast taksometru. Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowa ustawa?

Nie trzeba taksometru i kasy fiskalnej - wystarczy aplikacja mobilna

2 kwietnia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Jedną z wielu proponowanych zmian jest wprowadzenie możliwości stosowania aplikacji mobilnej jako alternatywnego urządzenia służącego do naliczania opłaty wobec obecnie stosowanego taksometru i kasy fiskalnej. Ma to dotyczyć taksówkarzy oraz okazjonalnego przewozu osób pojazdem samochodowym (przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o transporcie drogowym

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że w projekcie ustaw o transporcie drogowym oraz czasie pracy kierowców znajduje się wiele nieprecyzyjnych oraz nieuzasadnionych regulacji. Jakie negatywne skutki może wywołać uchwalenie tych projektów?

Odpłatne udostępnianie przystanków przewoźnikom przez Gminę

W dniu 12.02.2016r. została wydana indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP2/4512-957/15/BW w sprawie odpłatnego udostępniania przez Gminę przystanków poszczególnym przewoźnikom. Kwestię sporną stanowi zagadnienie, czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług służących postawieniu i utrzymaniu przystanków.

Czy potrzebne są regulacje w obszarze przewozu osób?

Nowoczesne technologie doprowadziły do rewolucji na rynku przewozu osób. Na rynku jest miejsce dla wszystkich przewoźników, jednak ważne by wprowadzić sensowne regulacje.

Taxi kontra przewóz osób - ostra konkurencja

Walka o klienta pomiędzy korporacjami taksówkarskimi a firmami oferującymi przewóz osób trwa w najlepsze. Co leży u jej podstaw?

Przewóz osób - w jakich przypadkach jest legalny?

Od 2014 roku zmieniły się zasady dotyczące odpłatnego przewozu osób. Na jakich zasadach można wykonywać tę usługę legalnie?

Priorytetowa odprawa autobusów z dziećmi i młodzieżą

Służba Celna wprowadziła kolejną funkcję systemu rezerwacji odpraw eBooking BUS. Przewoźnik może priorytetowo zarezerwować na konkretną godzinę odprawę autobusu lub busa, którego pasażerami są w min. 70% dzieci i młodzież.

REKLAMA