REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestępstwo, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?

Polskie prawo karne przewiduje w pewnych sytuacjach nadzwyczajne złagodzenie kary. Stosuje się je wtedy gdy nawet najłagodniejsza kara jest zbyt surowa dla sprawcy. Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary musi jednak wynikać z konkretnego przepisu kodeksu karnego.

Kiedy przestępstwo się przedawnia?

Organy ścigania oraz sąd mają tylko pewien czas na znalezienie i ukaranie sprawcy przestępstwa. Zgodnie bowiem z przepisami polskiego kodeksu karnego karalność przestępstwa po pewnym czasie ustaje.

Kiedy przedłuża się karalność czynu?

Co do zasady karalność czynów po pewnym czasie ustaje. Mówimy wtedy o przedawnieniu karalności czynu. W pewnych okolicznościach przedawnienie karalności czynu może ulec przedłużeniu.

Kiedy popełnia się przestępstwo w warunkach recydywy?

Sprawca wracający do przestępstwa potocznie nazywany jest recydywistą. Trzeba jednak wiedzieć, że według przepisów prawa nie każdy kto popełnia kolejne przestępstwo działa w warunkach recydywy.

REKLAMA

Kiedy nie orzeka się grzywny?

Sąd ma wiele podstaw prawnych do wymierzenia kary grzywny. Kodeks przewiduje jednak sytuacje w których wydanie takiej kary jest niedopuszczalne.

Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Polskie prawo karne przewiduje środki związane z poddaniem sprawcy próbie. Jednym z nich jest właśnie warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Kodeks karny wśród swoich regulacji zawiera tzw. środki probacyjne. Są to środki polegające na poddaniu sprawcy próbie. Jednym z takich środków jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Kiedy można zarządzić wykonanie kary?

Jeżeli sprawca w okresie próby łamie porządek prawny wtedy sąd może a w niektórych wypadkach nawet musi orzec wykonanie kary. Kodeks bowiem wymienia zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przesłanki do wykonania kary.

REKLAMA

Kiedy można stosować przedterminowe warunkowe zwolnienie?

Warunkowe przedterminowe zwolnienie to obok warunkowego umorzenia postępowania oraz warunkowego zawieszenia wykonania kary, środek probacyjny. Wszystkie one polegają na tym, ze wobec sprawcy nie stosuje się pewnych dolegliwości karnych. Jednocześnie w określonym przez przepisy prawa terminie sprawca musi przestrzegać porządku prawnego i wykonywać nałożone na niego obowiązki.

Kiedy można orzec grzywnę?

Grzywna to najmniej dolegliwa kara przewidziana w polskim prawie. Istnieje jednak kilka niezależnych przepisów pozwalających na jej orzeczenie. Należy wiedzieć, że są sytuacje gdy grzywna nie znajduje się w sankcji przepisu karnego, a mimo to sąd może ją orzec za dane przestępstwo.

Jakie są skutki warunkowego zwolnienia z odbywania kary?

Przy warunkowym zwolnieniu z odbywania kary sprawca poddawany jest próbie. Musi on w wyznaczonym okresie czasu zachowywać się zgodnie z wyznaczonymi normami prawnymi. Gdy warunkowe zwolnienie nie zostanie cofnięte wtedy uważa się karę za odbytą.

Jakie przestępstwa się nie przedawniają?

Zasadą wyrażoną w kodeksie jest to, że karalność przestępstw ustaje jeżeli od jego popełnienia upłynął pewien okres czasu. Jest to jednak zasada, od której kodeks przewiduje pewne odstępstwa. Nie jest tak, że każde przestępstwo po jakimś czasie się przedawni.

Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Aby można było mówić o odpowiedzialności karnej czyn musi być zawiniony. Oznacza to możliwość postawienia sprawcy czynu zarzutu. Kodeks rozróżnia dwa rodzaje winy- umyślność i nieumyślność.

Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie przestępstwa. Wyróżnia on także dwie formy stadialne przestępstwa- usiłowanie i przygotowanie. Usiłowanie, w przeciwieństwie do przygotowania jest co do zasady karalne.

Przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego

Oskarżyciel prywatny jest stroną procesu i od jego inicjatywy zależy wszczęcie postępowania karnego. Oskarżyciel prywatny sam wnosi do sądu prywatny akt oskarżenia.

Czym różni się zbrodnia od występku?

Przestępstwa, zgodnie z wprowadzonym w kodeksie karnym podziałem, dzielą się na zbrodnie i występki. Poza kodeksem karnym uregulowane są natomiast wykroczenia.

Skazani za pedofilię pod dozorem elektronicznym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zakładający, iż po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym. To już kolejna planowana regulacja mająca na celu zaostrzenie przepisów dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci. Pierwsze ważne zmiany w tym zakresie wprowadziła tzw. „duża nowelizacja kodeksów karnych”, która weszła w życie 8 czerwca 2010 r.

Na jakich zasadach pracownik korzysta z odzieży roboczej

Przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. W wielu zawodach odzież ta zabezpiecza przed urazami mechanicznymi, zabrudzeniami ciała, zapewnia czystość i estetykę, a przede wszystkim chroni zdrowie pracownika. Trudno bowiem wyobrazić sobie pracę chociażby w szpitalu, straży pożarnej czy zakładzie chemicznym bez odpowiedniej ochrony.

Dozór elektroniczny dla pedifilów

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zastosować dozór elektroniczny wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich. Monitoringiem zostaliby objęci skazani po odbyciu całości kary.

Kiedy następuje przedawnienie w prawie pracy?

Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie pewnego określonego przepisem prawa terminu, nie można już dochodzić swoich roszczeń przed sądem bądź innym organem.

Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy?

Każdy pracownik powinien dążyć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Kwestia ta powinna mieć także duże znaczenie dla pracodawcy. Stosowne zmiany w Kodeksie Pracy w tym zakresie zostały uchwalone w maju tego roku.

Czy można domagać się naprawienia szkody?

Osoba, która została pokrzywdzona w wyniku popełnienia przestępstwa może domagać się odszkodowania. W tym celu powinna wytoczyć powództwo cywilne w postępowaniu karnym, zrealizować swoje roszczenia w procesie cywilnym bądź też wystąpić z wnioskiem o naprawienie szkody.

Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Ofiary przemocy w rodzinie są często bezradne w stosunku do swoich prześladowców. W wielu przypadkach dochodzenia przeciwko sprawcom przemocy domowej są umarzane nie z powodu braku winy podejrzanego, ale bezradności ofiar. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła zmiany polegające na tym, że część sprawców przemocy domowej teraz będzie ścigana z urzędu.

Pełnomocnik rządu do spraw ochrony cyberprzestrzeni

Nowy urzędnik zajmie się koordynacją pracy wszystkich służb, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci tj. Policji, ministerstw, Straży Granicznej i służb specjalnych.

Czy urlop szkoleniowy wymaga zgody pracodawcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych polega na zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy potrzebnej do pracy na danym stanowisku. Aby pracownik mógł skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego musi uzyskać zgodę swojego przełożonego na dokształcanie.

Kiedy funkcjonariusz odpowiada za przekroczenie uprawnień?

Funkcjonariusz publiczny ma pierwotny prawny obowiązek znajomości aktów określających jego uprawnienia i obowiązki. W związku z tym urzędnik, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, popełnia przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną.

Co to jest stalking

Stalking jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo. Z jednej strony jest stalker (sprawca) a z drugiej osoba nękana (ofiara).

Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem

Artykuł 129 Kodeksu pracy stanowi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Czy taki okres rozliczeniowy zawsze będzie wynosił 4 miesiące?

Podróż służbowa a czas pracy

Definicja podróży służbowej znajduje się w art. 77 (5) kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem za podróż służbową uważa się wykonywanie, na polecenie pracodawcy, pracy (zadań służbowych) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem świadczenia pracy.

Kiedy pracownik uwolni się od odpowiedzialności za powierzone mienie?

Za szkodę powstałą w mieniu, które zostało powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, pracownik może w pewnych okolicznościach odpowiadać w pełnej wysokości, ale może się także od takiej odpowiedzialności uwolnić.

Zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia

Zgoda pracownika poszerza przedmiotowy zakres możliwości dokonywania przez pracodawcę potrąceń należności z tytułu wynagrodzenia pracowniczego.

Przestępstwa w rodzinie

Pewne zachowania członka rodziny dopuszczającego się stosowania przemocy w rodzinie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym.

Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Istnieje jednak możliwość jego przekazywanie na konto bankowe.

Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem

"Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc" to nowa kampania Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma na celu zwrócenie uwagi na prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W całej Polsce pojawiło się 2300 billboardów.

Na jakich podstawach oprzeć powództwo o przywrócenie do pracy?

Pracownik, któremu pracodawca wręczył wypowiedzenie ma prawo odwołać się do sądu. W każdym przypadku takie żądanie musi być uzasadnione. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak uzasadnić pozew.

Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania?

Co z urlopem pracownika powracającego do pracy po długiej nieobecności?

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej miesiąc okresie nieobecności, jego urlop podlega proporcjonalnemu skróceniu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Pracownik w okresie urlopu wypoczynkowego nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Jednak nawet wówczas pracodawcy przysługują wobec niego pewne uprawnienia. Są one ściśle określone przepisami prawa.

Kiedy pracodawca jest obowiązany przesunąć termin urlopu na późniejszy

Czy istnieje przepis prawa pracy, który nakazuje pracodawcy przesunąć urlop na termin późniejszy?

Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.

Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Czy zatem może zrzec się prawa do urlopu?

Czy pracownikowi przysługuje prawo sprzeciwu wobec kary porządkowej?

Do skutecznego nałożenia kary porządkowej na pracownika niezbędne jest jego pisemne zawiadomienie, zaś odpis zawiadomienia o nałożeniu kary jest umieszczany w aktach osobowych pracownika. Pracownik musi być w tym piśmie poinformowany o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego wniesienia. Obowiązku tego nie może zastąpić informacja ustna.

Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za naruszenie zakazu dyskryminacji?

Do zasadniczych obowiązków pracodawcy należy równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Pracodawca naruszający powyższe prawa powinien spodziewać się poniesienia poważnych konsekwencji.

Czy wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają Kodeksowi pracy?

Kodeks pracy stanowi, że ilekroć jest w nim mowa o prawie pracy, to należy przez to rozumieć przepisy tego kodeksu oraz m.in. przepisy innych ustaw. Trzeba pamiętać, że kodeks pracy jest również ustawą i w hierarchii źródeł prawa zajmuje zasadniczo takie samo miejsce jak inne ustawy regulujące prawo pracy. Jakie konsekwencje mogą z tego wynikać dla pracownika?

Czym się różni norma od wymiaru czasu pracy?

Wymiar i norma czasu pracy nie są identycznymi określeniami. Norma czasu pracy to maksymalna liczba godzin do przepracowania przez pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Natomiast wymiar czasu pracy to liczba godzin pracy do przepracowania przez pracownika w ciągu doby i okresu rozliczeniowego. Wymienione różnice mogą tym samym wpływać na sytuację pracownika.

Kiedy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika?

Zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy, stanowiącym jedną z podstawowych zasad prawa pracy, pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Czy można wprowadzić godzinną przerwę w pracy?

Artykuł 141 kodeksu pracy umożliwia pracodawcy wprowadzenie przerwy na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Maksymalna jej długość to 60 minut.

Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Taka sytuacja określana jest mianem dyżuru. Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem?

REKLAMA