REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy ruchu drogowego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opony zimowe 2024/2025: zmiana przepisów w kilku krajach Europy. Gdzie są obowiązkowe, a gdzie tylko zalecane?

W tym sezonie zimowym zmienią się regulacje dotyczące stosowania opon zimowych z symbolem M+S m.in. we Francji, Niemczech i Szwecji. Przed planowaną podróżą warto też sprawdzić, w których państwach opony zimowe są obowiązkowe, a gdzie jedynie zalecane, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i uniknąć ewentualnych mandatów. Goodyear opracował przewodnik po aktualnych przepisach dotyczących opon zimowych w wybranych krajach Europy. 

Ograniczenie prędkości do 30 km/h. Bolonia zmienia zasady ruchu i wzmaga kontrole drogowe

Bolonia wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h. Władze miasta ustawiają tablice wykonujące pomiary prędkości i wzmagają kontrole drogowe. Mandaty będą wlepiane już przy przekroczeniu ograniczenia o 6 km/h.

Rejestracja samochodu przez internet. Ministerstwo cyfryzacji szykuje zmiany dla kierowców?

Minister cyfryzacji chce, aby za 4 lata można było zarejestrować samochód przez internet. Od czego zależy ta zmiana? I czy zapowiedź stanowi tak naprawdę dobry sygnał dla kierowców? Sprawdźmy, jak brzmi odpowiedź na obydwa pytania.

Znak T-10, czyli uwaga ciuchcia? Tablica budzi czasami śmieszne skojarzenia

Znak T-10 przedstawiający ciuchcię to wcale nie zaszłość z początków XX wieku ani informacja o zabytkowej parowozowni. To kluczowy komunikat dla kierowcy także dziś. Komunikat, który ostrzega o zagrożeniu i zasadniczo zmienia zasady ruchu drogowego.

REKLAMA

Pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka. Historia znaków B-31 i D-5

Pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka to przykład typowej sytuacji drogowej w Polsce. Typowej i takiej, na której potrzeby powstały aż dwa znaki drogowe. Jakie konkretnie zasady wprowadzają oznaczenia B-31 i D-5? Sprawdziliśmy to.

Zasady poruszania się rowerem po jezdni. To musisz wiedzieć

Jazda rowerem po jezdni nie jest ani opcją, ani przywilejem. Przepisy jasno wskazują kiedy rowerzysta może zdecydować się na taki krok. Dlatego nie róbmy z niego świętej krowy. Wymagajmy, aby stosował się do prawa o ruchu drogowym. Tyle!

Quiz dla rowerzystów. Wiesz jakie przepisy obowiązują w Polsce?

Sezon rowerowy zaczął się w Polsce na dobre. To świetna informacja! Tyle że w tym punkcie warto zadać jedno pytanie. Czy rowerzyści, kierowcy i piesi znają przepisy, które dotyczą cyklistów? Dziś i w tym właśnie quizie sprawdzimy zatem poziom wiedzy. Oto 10 fundamentalnych pytań. Jesteś w stanie odpowiedzieć na większość z nich? Sprawdź się.

Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

REKLAMA

Najrzadsze i najdziwniejsze znaki drogowe. Znasz ich znaczenie? Sprawdź się w tym quizie

Dziś postanowiliśmy przejrzeć meandry rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych i poszukać w nim oznaczeń, które są ekstremalnie rzadko wykorzystywane przez drogowców. Pytanie zasadnicze brzmi: znasz ich znaczenie? Sprawdź się i postaraj się udzielić chociaż 10. dobrych odpowiedzi. Tylko najlepsi zdobędą tu aż 15 punktów.

Czy tu można wyprzedzić? Odpowiedź daje sygnalizator S-4

Linia przerywana, a do tego dwa czerwone iksy i zielona strzałka. Czy kierujący widząc takie zestawienie znaków drogowych, może wyprzedzić inny pojazd? To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź nie jest taka oczywista.

Znak zakaz zatrzymywania ze strzałką. Co zmienia dodatkowa strzałka?

Znak zakaz zatrzymywania ze strzałką wskazuje na bardzo konkretną informację. Kierowca, który się do niej nie dostosuje, ryzykuje mandatem.

Rowerzysto, czy wiesz, za co możesz dostać mandat?

Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat. 

Jazda po drogach wewnętrznych bez OC i odszkodowania?

Podczas wakacji boczne drogi kuszą nie tylko miłośników spacerów na łonie natury. Część takich dróg ma charakter prywatny - są to drogi wewnętrzne. Bywają one nieoznaczone i zaniedbane, co niestety sprzyja wypadkom. Warto zatem dowiedzieć się, czy w razie szkód związanych ze złym stanem drogi można kierować roszczenia względem jej właściciela. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają również, czy na polnej (wewnętrznej) drodze będzie działało obowiązkowe OC. W tym kontekście warto omówić ciekawy wyrok, który niedawno zapadł przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym

Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym: jakim mandatem jest obwarowany ten czyn? Przepisy mówią jasno o surowej karze.

Czy można wjechać samochodem do lasu?

Czy można wjechać samochodem do lasu? Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? Sprawdźmy.

Majówka 2018: jak poruszać się po autostradzie?

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa - wiele osób postanowiło wziąć kilka dni wolnego od pracy, dzięki czemu będą mogli wypoczywać aż przez 9 dni. To przełoży się na zwiększony ruch na drogach, w tym także na autostradach. Niestety, dane wskazują, że większość Polaków nie potrafi jeździć po tego typu drogach.

Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojazd, gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

Kiedy nie wolno zawracać na tzw. światłach?

Nie wszyscy kierowcy znają znaczenie sygnalizatorów kierunkowych S-3, a w szczególności zasady zawracania na takich skrzyżowaniach. Nie można też wykluczyć, że są tacy zmotoryzowani, którzy te zasady świadomie lekceważą. Tak czy owak warto przypomnieć znaczenie sygnalizatorów kierunkowych i uzmysłowić kierowcom, jakie zagrożenie może w pewnych sytuacjach spowodować niezastosowanie się do wskazań tych sygnalizatorów.

Czy można jeździć na rowerze po chodniku?

Prawo dopuszcza jazdę po chodniku na rowerze ale tylko w określonych przypadkach. Inaczej pod tym względem traktowane są dzieci, a inaczej dorośli uczestnicy ruchu.

Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat

Sejm zdecydował w piątek, że kierujący pojazdem nie będzie musiał ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się przejścia. Tego samego zdania byli wcześniej senatorzy, który odrzucili projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierując ją do ponownego głosowania w sejmie.

Od kiedy uczyć dzieci zasad ruchu drogowego?

Edukacja dzieci w zakresie zasad ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Kiedy zacząć odpowiedzialną naukę najmłodszych i jakich błędów się wystrzegać?

Mandat za nieużywanie kierunkowskazów

Polscy kierowcy często nonszalancko odnoszą się do konieczności używania kierunkowskazów, które sygnalizują zamiar skrętu. Może ich to kosztować 200 zł.

Zasady poruszania się po drodze ekspresowej

Podróż drogą ekspresową, dwujezdniową, w porównaniu do drogi jednojezdniowej jest dla kierowcy znacznie bardziej komfortowa. Przypomnijmy zasady poruszania się po drogach ekspresowych.

REKLAMA