REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy drogowe, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

5 powodów najczęściej skłaniających kierowców do jazdy po alkoholu

Niestety, w Polsce wciąż zbyt wielu kierowców wsiada za kierownicę po wypiciu alkoholu. Jakie jest 5 powodów najczęściej skłaniających kierowców do jazdy po alkoholu?

Czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia?

Wiele osób na co dzień korzysta z wzbudzającej kontrowersje aplikacji Uber, służącej do przewozu osób. Warto dowiedzieć się, czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia w razie wypadku.

Nowe kary za spanie w kabinie ciężarówki

Już nie na gorącym uczynku, tylko nawet 28 dni wstecz kontrolerzy mogą karać za spędzanie 45godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Do restrykcyjnej Francji dołączyły też Holandia, Belgia, Anglia, Niemcy, a nawet Włochy, do których kierowcy często podróżowali, by odpocząć w samochodzie. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy euro. Polscy przewoźnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na nową praktykę zagranicznych urzędników.

W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Kierowcy nie kupujący ubezpieczenia OC w przyszłym roku boleśniej odczują skutki swojego postępowania. W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

REKLAMA

Wypadek przy pracy - czy można się domagać odszkodowania oraz zadośćuczynienia?

Czy za wypadek przy pracy poszkodowanemu pracownikowi należy się zarówno odszkodowanie jak i zadośćuczynienie? Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że za doznane cierpienia pracownik ma prawo domagać się zadośćuczynienia, nawet jeżeli wypłacono mu już odszkodowanie.

O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Ubezpieczyciele nie lubią, gdy kierowcy powodują kolizje. Im częściej kierowca powoduje kolizje, tym bardziej narażony jest na wzrost cen ubezpieczenia OC. O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Co grozi za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie?

Trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co grozi za brak trójkąta ostrzegawczego w aucie?

3 września weszły w życie zmiany w transporcie

Polska uchodzi za bardzo mocnego gracza na europejskim rynku transportowym, dlatego wszelkie zmiany prawne dotyczące transportu są dla polskich przedsiębiorców bardzo ważne. 3 września weszły w życie zmiany, z którymi warto się zapoznać.

REKLAMA

Wakacje 2018: prawie 100 wypadków każdego dnia

Ostatni tydzień wakacji to trudny okres - to czas wzmożonego ruchu na drogach, stresu spowodowanego korkami oraz częstszych kolizji i wypadków. Koniec wakacji to także moment, w którym można wstępnie podsumować wypadkowe statystyki. W trakcie tegorocznych wakacji na polskich drogach dochodziło do prawie 100 wypadków dziennie.

Zakaz używania CB radia w Niemczech. Gdzie jeszcze korzystanie z CB radia jest nielegalne?

Niemiecki rząd postanowił o wprowadzeniu zakazu korzystania z CB radia na terenie Niemiec. Zmiana przepisów jest związana z zaostrzeniem ustawy o ruchu drogowym, która dotyczy również innych urządzeń.

Nowy system Forda ostrzeże kierowcę przed wjazdem na autostradę pod prąd

Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową pod prąd może doprowadzić do tragedii. Częstą przyczyną tego zdarzenia jest po prostu błąd kierowcy. Ford ma pomysł na ostrzeżenie kierowcy auta przed nieprawidłowym wjazdem na drogę szybkiego ruchu.

Czy bliskim zmarłego sprawcy wypadku przysługuje zadośćuczynienie?

Sąd Apelacyjny w Łodzi odpowiedział na pytanie, czy bliskim zmarłego sprawcy wypadku przysługuje zadośćuczynienie. W oparciu o stan faktyczny, na podstawie którego SA orzekł, bliscy zmarłego sprawcy wypadku nie mogą otrzymać zadośćuczynienia z tego względu, że wyłączną przyczyną wypadku była zbyt szybka jazda motocyklisty.

Wielu pieszych ginie na pasach - MI ma pomysł jak to zmienić

Ministerstwo Infrastruktury donosi, że blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. Na przejściach dla pieszych odnotowano 4091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wyższe w UE niż w Polsce

Pomimo tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, przyznawane w naszym kraju świadczenia odszkodowawcze są kilkukrotnie niższe niż w krajach zachodnich. Udowodniła to sprawa Jarosława Wałęsy – Bruksela wypłaciła politykowi niemal 900 tys. zł odszkodowania za wypadek komunikacyjny. W Polsce za to samo zdarzenie dostał dziewięciokrotnie mniej.

Awaria na autostradzie - co zrobić?

Właśnie zaczyna się sezon urlopowy. Większość kierowców w góry lub nad morze pojedzie bezpieczną autostradą. Nagła awaria samochodu może nie tylko zepsuć nasze plany, ale także narazić na duże koszty związane z jego odholowaniem. Jak się zachować podczas awarii na autostradzie?

Arabia Saudyjska - kobiety znów zasiądą za kierownicą

Arabia Saudyjska znana ze szczególnie rygorystycznej interpretacji Islamu jako ostatni kraj na świecie pozwala kobietom na zdobycie prawa jazdy - od dnia 24 czerwca 2018 r. Saudyjki mogą się starać o zdobycie prawa jazdy. Przyznanie tego uprawnienia dla kobiet poprzedziła kampania nauki przepisów drogowych prowadzona pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!" To początek liberalizacji przepisów i unowocześnienia kraju.

Młodzi kierowcy powodują co piąty wypadek - dlaczego?

Kurs prawa jazdy to za mało, by dobrze radzić sobie za kierownicą. Młodzi kierowcy najczęściej nie potrafią dostosować prędkości do warunków jazdy, wychodzić z trudnych sytuacji drogowych czy walczyć z rozproszeniem uwagi. W efekcie stanowią znaczne zagrożenie, powodując co piąty wypadek drogowy. Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami, podczas których poznają zasady wychodzenia z poślizgu, hamowania przy różnych prędkościach, rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi. Taki program od trzech lat realizuje Ford w ramach Driving Skills for Life.

Regres ubezpieczeniowy - co powinieneś o nim wiedzieć?

Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, ma obowiązek zwrócenia całości świadczenia wypłaconego osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłaceniu odszkodowania UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu o zwrot tej kwoty, czyli o tzw. regres.

Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Czy w takim wypadku zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy? SA w Białymstoku odpowiada: jeżeli między zawałem, a wykonywaną pracą zachodzi związek przyczynowo-skutkowy to zawał można kwalifikować jako wypadek przy pracy.

Majówka 2018: jak poruszać się po autostradzie?

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa - wiele osób postanowiło wziąć kilka dni wolnego od pracy, dzięki czemu będą mogli wypoczywać aż przez 9 dni. To przełoży się na zwiększony ruch na drogach, w tym także na autostradach. Niestety, dane wskazują, że większość Polaków nie potrafi jeździć po tego typu drogach.

Majówka i wakacje 2018 - jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę?

Wycieczki samochodem po Europie sprawiają wiele przyjemności, a tegoroczna majówka i wakacje rozpoczną się już niebawem. Sprawdźcie, jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę i na co uważać podczas podróży.

Co w sytuacji, gdy pracownik nie chce zgłosić wypadku przy pracy?

Uzyskanie przez pracodawcę informacji o zaistnieniu na terenie jego zakładu pracy zdarzenia mogącego stanowić wypadek przy pracy rodzi po jego stronie obowiązek niezwłocznego uruchomienia odpowiednich procedur narzuconych przepisami prawa pracy. Przepisy te nie wskazują jednak, z jakich źródeł pracodawca powinien uzyskać wiedzę na temat takiego zdarzenia. Czasem zdarza się zaś, iż pracownik (często ze znanych tylko sobie względów) odmawia zgłoszenia wypadku przy pracy, któremu uległ. Co w takiej sytuacji zrobić powinien pracodawca?

Akcja serwisowa Renault - kilka tysięcy egzemplarzy Clio musi trafić do serwisów

Ponad 7700 Renault Clio IV. generacji zostało objętych akcją serwisową. Ma to związek z wadliwym zawiasem oparcia tylnej kanapy, który w razie kolizji może pęknąć i doprowadzić do większych obrażeń pasażerów.

Tragiczny wypadek na trasie S3 - kolejny kierowca jechał pod prąd

W ostatnim czasie mamy istną plagę kierowców niepotrafiących się zachować na drogach szybkiego ruchu. Po raz kolejny ktoś postanowił pojechać ekspresówką pod prąd, a efekt był łatwy do przewidzenia. W tragicznym wypadku jedna osoba zmarła, a druga trafiła do szpitala.

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Pamiętajmy, że pierwszą pomoc po wypadku nie musi nieść doświadczony ratownik medyczny - wystarczy zwykły kierowca przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, by zamiast zaszkodzić, pomóc.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC w razie wypadku?

Kara za brak ubezpieczenia OC wcale nie jest najgorszą sankcją, która może spotkać nieubezpieczonego kierowcę. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy taka osoba spowoduje wypadek drogowy. Co grozi za brak ubezpieczenia OC w razie wypadku?

Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Niektórzy kierowcy nie wiedzą jak postąpić w przypadku stłuczki lub wypadku. Czasami bywa tak, że zamiast ściągnąć auto poza drogę, pojazd stoi na pasie ruchu, powodując tym samym korki. Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

W połowie 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące początkujących kierowców. Mowa o okresie próbnym, ale to nie jedyne zmiany czekające osoby starające się o prawo jazdy.

Osoby porządkujące lasy po nawałnicach zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów chce zwolnienia z podatku dochodowego osób zajmujących się porządkowaniem lasów po nawałnicach z sierpnia 2017 r. Projekt w tej sprawie opublikowano na stronie RCL.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

Wypadek firmowego samochodu - rozliczenie VAT od naprawy, złomowania i sprzedaży

Wypadek firmowego samochodu wiąże się z ponoszeniem wydatków na jego naprawę. Może także powodować konieczność złomowania auta lub jego sprzedaży po dokonanej naprawie.

Strefa ograniczonego postoju

Po omówieniu strefy ograniczonej prędkości nadszedł czas na omówienie kolejnego znaku wyrażającego zakaz strefowy. Mowa tu o znaku B-39 „Strefa ograniczonego postoju”.

Strefa ograniczonej prędkości

Wszyscy kierowcy wiedzą, jak wygląda znak „ograniczenie prędkości”, ale nie wszyscy znają znaczenie innego pokrewnego znaku „strefa ograniczonej prędkości”. Chcę zatem dzisiaj przypomnieć, czym różnią się oba te znaki i jaki jest zakres ich obowiązywania.

Strefy zamieszkania wyznaczane na ulicach miast

Strefa zamieszkania to specjalny obszar na drodze, który wyznacza się po to, by szczególną ochroną otoczyć pieszych. W strefie zamieszkania każdy pojazd jest intruzem i musi ustępować pierwszeństwa pieszym niezależnie od tego, po jakiej części drogi poruszają się. Ponadto na obszarze tym obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, a postój pojazdów dozwolony jest tylko w wyznaczonych miejscach. Tyle teorii. W praktyce strefy zamieszkania wyznaczane są coraz częściej w sposób zupełnie chybiony, na ruchliwych ulicach w centrach miast.

Jak ubiegać się o odszkodowanie w przypadku kolizji podczas wakacyjnej podróży?

Stłuczka, kolizja lub nawet wypadek mogą się przydarzyć każdemu podróżującemu na wakacje. Jak ubiegać się o należne odszkodowanie w przypadku, gdy do zdarzenia doszło w kraju, a jak gdy za granicą?

Sprawca kolizji uciekł. Co robić?

Nasz Czytelnik jechał drogą z pierwszeństwem i nagle z bocznej, podporządkowanej drogi wyłonił się inny samochód. Kierujący tamtym pojazdem z nieznanych przyczyn zupełnie zlekceważył znaki i wyjechał tuż przed auto naszego Czytelnika. Chcąc uniknąć wypadku, kierowca wykonał gwałtowny skręt. Dzięki temu wprawdzie nie doszło do zderzenia, ale stracił panowanie nad pojazdem. Auto dachowało, a sprawca całego incydentu spokojnie sobie odjechał. Co w takiej sytuacji zrobić?

Nowe niebieskie koperty dla inwalidów – nowe przepisy?

Od pewnego czasu na ulicach miast coraz więcej jest miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, wymalowanych na niebieskim tle. Wielu Czytelników pyta, czy to jakaś nowa moda czy też nowe wprowadzono inne zasady oznakowywania takich miejsc?

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

W pierwszej części artykułu omówiłem przepisy dotyczące korzystania przez rowerzystów z przejazdów rowerowych. Wykazałem, jak bardzo te przepisy są niespójne i nielogiczne. Dziś zatem postaram się podpowiedzieć, jak powinien zachowywać się na przejeździe rozsądny rowerzysta.

Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Dróg dla rowerów wciąż przybywa i to bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że wielu rowerzystów nie potrafi z nich prawidłowo korzystać. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których drogi te przecinają chodniki i jezdnie. Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Jak zachowywać się na skrzyżowaniach z drogami dla rowerów

Przejazdy dla rowerzystów są miejscem, na którym dochodzi do szczególnie niebezpiecznych sytuacji. Wynika to często z nieznajomości przepisów i braku wyobraźni, a często także rozsądku u wielu cyklistów. W dodatku przepisy regulujące pierwszeństwo na przejazdach rowerowych są zupełnie nieprzemyślane i oderwane od realiów.

Kolizja za granicą. Jak postępować?

Jak postępować gdy jesteśmy sprawcami kolizji bądź wypadku za granicą? A co zrobić, gdy jesteśmy poszkodowani w zdarzeniu drogowym?

Stłuczka lub wypadek za granicą, jakie poniesiemy koszty?

Jakie będą dla Polaka koszty wynikające ze stłuczki lub wypadku, do których doszło za granicą? Czy w rudnej sytuacji będą osoby, które spowodowały kolizję za granicą?

Kiedy odholują samochód?

Kiedy samochód może zostać odholowany? Jak się zachować, gdy widzimy jak nasz pojazd jest wywożony przez służby miejskie? Oraz, w jakiej sytuacji odholowane auto przejdzie na własność Skarbu Państwa?

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od czerwca 2017 r.

6 maja prezydent podpisał ustawę zwiększającą kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Większość nowelizacji wejdźcie w życie 14 dni po podpisaniu ustawy. Jakie będą nowe kary za przestępstwa w ruchu drogowym?

Niewyznaczone pasy ruchu – jak się zachować?

Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone na jezdni, kierowcy nie mają zazwyczaj problemów z jazdą wytyczonym torem, z trzymaniem się swojego pasa ruchu. Gorzej, gdy pasy nie są wyznaczone. Ten problem daje się dość często zauważyć zwłaszcza na skrzyżowaniach, na których wykonuje się manewr skręcania w lewo i nie ma linii prowadzących. Wówczas zdarza się, że niektórzy tracą orientację i doprowadzają do kolizyjnych sytuacji.

Jakie przepisy obowiązują na parkingach przed centrami handlowymi?

Na parkingach przed wielkimi centrami handlowymi bardzo często dochodzi (niestety) do kolizji pomiędzy pojazdami. Tereny te są zazwyczaj drogami prywatnymi i tu powstaje problem odpowiedzialności za spowodowanie takiego zdarzenia. Policjanci w zasadzie nie są uprawnieni do karania kierowców, którzy spowodowali stłuczkę. Zupełnie inaczej prezentuję się sytuacja prawna, jeżeli przed wjazdem na taki parking umieszczony jest znak D-52 „Strefa ruchu”.

Jakie przepisy obowiązują na drogach wewnętrznych, czyli na drogach osiedli mieszkaniowych, czy zakładów pracy?

Wbrew pozorom nie jest tak, że na drogach wewnętrznych, czyli np. drogach osiedlowych administrowanych przez spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe, panuje „wolna amerykanka” i nie obowiązują tam żadne przepisy ruchu. Obowiązują.

Wyprzedzanie na drogach – Kiedy możemy wyprzedzać?

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie obok uczestnika ruchu jadącego w tym samym kierunku, jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów. Za niewłaściwe wyprzedzanie, możemy dostać mandat. Kiedy możemy wyprzedzać?

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Jest wiele czynników, które decydują o tym, jak bardzo dotkliwa będzie kara za spowodowanie kolizji lub wypadku. Co dokładnie grozi za spowodowanie wypadku, a co za spowodowanie kolizji?

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Na temat tzw. pierwszeństwa łamanego i sygnalizacji świetlnej występujących jednocześnie na skrzyżowaniu krążą różne domorosłe teorie, niestety często błędne. Chcemy dziś przypomnieć, jak powinien postępować kierujący pojazdem na takim skrzyżowaniu.

REKLAMA