REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy drogowe, Badania psychologiczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postępowanie wobec nieletnich na nowych zasadach

Postępowanie wobec nieletnich toczy się według odrębnych zasad niż procedura w sprawach dotyczących osób dorosłych. Z dniem 2 stycznia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Nowelizacja ta wprowadzona została w związku z koniecznością dostosowania uregulowań dotyczących postępowania wobec nieletnich do wymogów Unii Europejskiej oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Zielona strzałka – jak się zachować

Zielona strzałka pozwalająca na warunkowy skręt, gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, wywołuje co jakiś czas dyskusję o jej likwidacji. W jaki sposób się zachować, gdy natkniemy się na zieloną strzałkę?

REKLAMA

Czas pracy kierowcy floty

Zbyt krótkie przerwy w pracy kierowcy lub ich zupełny brak prędzej czy później odbiją się negatywnie na jego zdrowiu, życiu czy wydajności w firmie. Oprócz tego grożą mu dotkliwe sankcje karne za nieprzestrzeganie czasu pracy.

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Łyse opony – mandat

Jazda na oponie ze zużytym bieżnikiem zwiększa ryzyko wypadku. Poza tym łysa opona może być powodem dotkliwej kary.

Przyciemnianie szyb samochodowych - przepuszczalność światła

Dopuszczalna przepuszczalność szyb w samochodzie jest określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Mało osób zdaje sobie sprawę, że dwa lata temu przepisy te zostały zmienione. Jakie są aktualne normy dotyczące przepuszczania światła przez szyby pojazdu?

REKLAMA

Prawo jazdy 2016 - okres próbny - dopuszczalna prędkość

Każdego, kto otrzyma prawo jazdy kat. B po 4 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał okres próbny. Zakłada, że młodzi kierowcy będą musieli m.in. poruszać się z mniejszymi prędkościami po drogach. Zobacz jakich limitów będą musieli przestrzegać.

Wyprzedzanie samochodem

Kiedy wolno, a kiedy nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, gdy prowadzimy samochód? Jakie są obowiązki kierowcy pojazdu wyprzedzanego?

Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

W lipcu br. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie projektu zmiany przepisów odnośnie dopuszczania motocykli do ruchu. Przepisy mają być ostrzejsze i jest wola, by je ujednolicić.

Zielony listek obowiązkowy dla nowych kierowców

Zielony listek powraca na polskie drogi. Od 4 stycznia 2016 roku wszyscy nowi kierowcy będą musieli oznaczyć nim swoje auta.

Poddawanie badaniom oskarżonego

Oskarżony ma obowiązek poddać się badaniom określonym w art. 74 kodeksu postępowania karnego. Jednakże zastosowanie przymusu bezpośredniego do przeprowadzenia badań określonego w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości jest niezgodne z konstytucją, ponieważ wykracza to poza ramy upoważnienia ustawowego.

Samochodem za granicę

Zanim wybierzesz się w podróż samochodem za granicę sprawdź, gdzie jest honorowane polskie prawo jazdy oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w poszczególnych krajach Europy

Jazda skuterem - podstawowe zasady

Każdy kierowca skutera powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu i parkowania swojego jednośladu.

Przepisy ruchu drogowego do zmiany - projekty ustaw

Kluby parlamentarne PO, PiS, SLD i SP złożyły projekty ustaw odnoszących się do przepisów o ruchu drogowym. Posłowie zdecydują m.in. o tym czy większość fotoradarów zniknie z polskich dróg.

Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Zapoznane się nowymi przepisami w sprawie rowerzystów jest obligatoryjne dla każdego kierowcy. Ich nieznajomość może się okazać zarówno kosztowna jak i niebezpieczna.

Kształt europejskich ciężarówek - będą miały "nosy"

Spłaszczony przód europejskich ciężarówek to efekt przepisów. Jednak Komisja Europejska szykuje zmiany, zgodnie z którymi przody europejskich ciężarówek wydłużą się.

Znaki drogowe o zmiennej treści

Znaki drogowe o zmiennej treści mogą informować kierowców o objazdach, utrudnieniach i np. korkach. Mogą także wyświetlać informacje o pogodzie, np. temperaturę nawierzchni i powietrza. Znaki o zmiennej treści są elementem inteligentnego systemu transportowego (ITS).

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Nieudzielenie pomocy ofiarom zdarzenia. Co za to grozi?

Nie wszyscy z nas wiedzą, że za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku grozi kara. Konsekwencje ucieczki z miejsca zdarzenia są poważniejsze aniżeli mogło by się to wydawać.

Ronda dwupasmowe, małe i średnie - jak się poruszać?

Poruszanie się po rondach dwupasmowych budzi szereg wątpliwości nawet wśród kierowców z dłuższym stażem. W poniższym poradniku wyjaśniam m.in. kto ma pierwszeństwo, gdy na rondzie poruszają się dwa samochody obok siebie.

Nielegalna blokada na kołach

Funkcjonariusze policji nie mają uprawnień, by w jakikolwiek sposób pomóc właścicielom samochodów bezprawnie unieruchomionych.

Jazda po lekach, a mandat

Jazda samochodem po zażyciu leków wpływających na stan psychofizyczny kierowcy może skończyć się więzieniem, grzywną, a w najłagodniejszej wersji aresztem i odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Maksymalna masa holowanej przyczepy dla prawa jazdy kategorii B

Posiadanie auta typu kombi z kilkuset litrowym bagażnikiem nie daje gwarancji, że zmieścimy do niego wszystko to, co jest nam niezbędne. Zakup przyczepy lub jej wypożyczenie to dobry pomysł jeśli musimy przewieźć wielkogabarytowe przedmioty. Jaka jest maksymalna masa przyczepy, którą można holować jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B?

System odcinkowego pomiaru prędkości już w 2013 r.

Według informacji Rzeczpospolitej już w połowie przyszłego roku na polskich drogach ma się pojawić system odcinkowego pomiaru prędkości.

Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Przedstawiam druga część poradnika na temat skrzyżowań o ruchu okrężnym, czyli rond. W tym odcinku przedstawię rodzaje rond podzielone ze względu na wielkość.

Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Przedstawiam kompleksowy poradnik dotyczący zasad poruszania się po rondach. Poza szerokim wstępem omówię, jak zachowywać się na różnego rodzaju skrzyżowaniach z ruchem okrężnym.

Rondo – podstawowe informacje, część 1

Rondo to skrzyżowanie z wyspą środkową i jednokierunkową jezdnią wokół wyspy, po której pojazdy poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wyjątek stanowią tramwaje, które mogą przejeżdżać przez wyspę.

Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy

Korzystanie z samochodów firmowych niejednokrotnie jest źródłem konfliktów na linii pracodawca - pracownik. Najnowsze badania wykazują, które grzeszki popełniane przez pracowników w zakresie wykorzystania samochodów służbowych najbardziej przeszkadzają pracodawcom.

Punkty karne 2013

Od 19 stycznia 2013 roku będzie obowiązywał nowy system nakładania punktów karnych na kierowców. Każdy kierowca będzie mógł podczas jednej kontroli otrzymać do 10 punktów karnych, bez względu na to, ile wykroczeń popełni.

Tachograf analogowy czy cyfrowy? Który z nich musi posiadać nasz pojazd?

Aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kierowcy aut ciężarowych (lecz nie tylko oni) muszą wyposażyć swój pojazd w odpowiedni typ tachografu.

Z jaką prędkością maksymalną może jeździć w Polsce samochód ciężarowy bądź autobus?

Duża prędkość ciężarówki w połączeniu z potężną masą pojazdu, stanowi wysokie niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Czy samochody tego typu mogą rozwinąć dowolną prędkości na drodze?

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Dziecko na rowerze – przepisy i zasady

Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerze z reguły bardzo wcześnie. Kiedy jednak mogą zostać uczestnikami ruchu? Kiedy muszą być pod opieką dorosłych, a kiedy mogą jeździć samodzielnie?

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Co wolno rowerzyście na ulicy?

Rowerzysta w Polsce nie jest mile widziany ani na ulicy ani tym bardziej na chodniku. Mimo, iż ma on prawo poruszać się po drogach publicznych tak jak motocykle czy samochody, to często jest obiektem wyzwisk ze strony kierowców. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko jest określone kodeksem o ruchu drogowym.

Co musi wiedzieć osoba ubiegająca się o kartę rowerową?

Może się wydawać, że jazda na rowerze to nic trudnego. Utrzymać równowagę potrafi większość z nas, ponieważ uczyliśmy się tego w dzieciństwie. Ale jeśli mamy zamiar poruszać się po ulicach, gdzie obok nas jeździć będą samochody to znajomość przepisów jest bardzo ważna.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Wybór kasku na motocykl to decyzja równie ważna, jak kupno samego jednośladu. Jak dobrać kask tak, by leżał idealnie? Jak znaleźć kompromis pomiędzy oszczędnością a bezpieczeństwem?

Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Motocykle w Wielkiej Brytanii możemy kupić po bardzo okazyjnych cenach. Pamiętajmy jednak, że po powrocie do kraju czekają nas nieuniknione formalności. Jak szybko i bezboleśnie zarejestrować „anglika”?

Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Karta motorowerowa dotychczas traktowana była przez władze nieco po macoszemu – nikt nie zadał sobie trudu by uregulować zasady jej wydawania. Już wkrótce to się zmieni.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Wraz z początkiem sezonu kolejne osoby zdecydują się zdobyć prawo jazdy na motocykl. Warto wcześniej zorientować się w obowiązujących obecnie zasadach przeprowadzania egzaminów.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Najważniejszą częścią egzaminu na prawo jazdy są zawsze zadania praktyczne. Warto znać je wcześniej i mieć je na uwadze, gdy uczymy się jeździć.

Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl – kiedy wchodzą w życie? Co się zmieni?

Zamieszanie wokół nowej Ustawy o Kierujących Pojazdami trwa już kilka lat. Zaplanowane zmiany są rewolucyjne – ustawodawcy przewidzieli aż cztery różne kategorie prawa jazdy na jednoślady i rygorystyczne ograniczenia wiekowe.

Jak przeszkolić pasażera przed jazdą we dwoje?

Nawet wolni duchem jeźdźcy czasami zabierają ze sobą „Plecaczek”. By jazda była dla obydwu dosiadających motocykla osób przyjemna i bezpieczna, warto ustalić wcześniej kilka zasad.

Kiedy obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek?

Ograniczenia w ruchu dla pojazdów o masie przekraczającej 12 ton ustanowione są w celu poprawy przepustowości dróg w dniach, w których wzmożony jest ruch samochodów osobowych. W jakie dni ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach?

REKLAMA