REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od czerwca 2017 r.

6 maja prezydent podpisał ustawę zwiększającą kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Większość nowelizacji wejdźcie w życie 14 dni po podpisaniu ustawy. Jakie będą nowe kary za przestępstwa w ruchu drogowym?

Niewyznaczone pasy ruchu – jak się zachować?

Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone na jezdni, kierowcy nie mają zazwyczaj problemów z jazdą wytyczonym torem, z trzymaniem się swojego pasa ruchu. Gorzej, gdy pasy nie są wyznaczone. Ten problem daje się dość często zauważyć zwłaszcza na skrzyżowaniach, na których wykonuje się manewr skręcania w lewo i nie ma linii prowadzących. Wówczas zdarza się, że niektórzy tracą orientację i doprowadzają do kolizyjnych sytuacji.

Jakie przepisy obowiązują na parkingach przed centrami handlowymi?

Na parkingach przed wielkimi centrami handlowymi bardzo często dochodzi (niestety) do kolizji pomiędzy pojazdami. Tereny te są zazwyczaj drogami prywatnymi i tu powstaje problem odpowiedzialności za spowodowanie takiego zdarzenia. Policjanci w zasadzie nie są uprawnieni do karania kierowców, którzy spowodowali stłuczkę. Zupełnie inaczej prezentuję się sytuacja prawna, jeżeli przed wjazdem na taki parking umieszczony jest znak D-52 „Strefa ruchu”.

Jakie przepisy obowiązują na drogach wewnętrznych, czyli na drogach osiedli mieszkaniowych, czy zakładów pracy?

Wbrew pozorom nie jest tak, że na drogach wewnętrznych, czyli np. drogach osiedlowych administrowanych przez spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe, panuje „wolna amerykanka” i nie obowiązują tam żadne przepisy ruchu. Obowiązują.

REKLAMA

Wyprzedzanie na drogach – Kiedy możemy wyprzedzać?

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie obok uczestnika ruchu jadącego w tym samym kierunku, jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów. Za niewłaściwe wyprzedzanie, możemy dostać mandat. Kiedy możemy wyprzedzać?

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Na temat tzw. pierwszeństwa łamanego i sygnalizacji świetlnej występujących jednocześnie na skrzyżowaniu krążą różne domorosłe teorie, niestety często błędne. Chcemy dziś przypomnieć, jak powinien postępować kierujący pojazdem na takim skrzyżowaniu.

Zasady związane z zakazem skręcania i zakazem zawracania

Na pozór znaki „zakaz skręcania” i „ zakaz zawracania” nie powinny budzić żadnych wątpliwości wśród kierowców. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiedzą, jaki jest zakres obowiązywania zakazów wyrażonych tymi znakami i czy na przykład widząc zakaz zawracania możemy skręcić w lewo…

Jak się zachować, gdy dwa pasy ruchu przechodzą w jeden?

Na drogach zdarzają się zwężenia, na których jezdnia dwupasowa przechodzi w jezdnię o jednym pasie dla danego kierunku ruchu. Jeżeli w takiej sytuacji spotkają się dwa pojazdy i obaj kierowcy chcą wjechać na ten sam pas, często dochodzi do rozmaitych nieporozumień, a nawet kolizji.

REKLAMA

Ile kosztuje odholowanie samochodu przez straż miejską w 2017 roku?

W roku 2017 ceny za odholowanie samochodu uległy nieznacznym zmianom. Ile kosztuje teraz odholowanie samochodu przez straż miejską?

Czy sezonowa wymiana opon powinna być w Polsce obowiązkowa?

Czy sezonowa wymiana opon powinna być w Polsce obowiązkowa? Okazuje się, że aż 78% polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem takiego obowiązku.

Znak podwyższający prędkość w obszarze zabudowanym

Czy znak podwyższający prędkość w obszarze zabudowanym dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego, czy może część pojazdów jest z tego przepisu zezwalającego na poruszanie się z wyższą prędkością wyłączona?

Co odwołuje ograniczenie prędkości?

W drugiej części poradnika dotyczącego znaku ograniczenia prędkości poruszamy temat - co odwołuje ograniczenie prędkości. Nie zawsze jest to jasne.

Znak ograniczenia prędkości - zasady i wątpliwości część I

W przypadku znaku ograniczenia prędkości najwięcej wątpliwości budzą wśród kierowców kwestie dotyczące zakresu obowiązywania ograniczenia prędkości. Większość wie, że obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. W istocie tych prawideł jest znacznie więcej i dlatego chcemy je wszystkie wytłumaczyć.

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem?

Czy można skręcić w prawo na zielonej strzałce, gdy policjant kieruje ruchem? Dla wielu zmotoryzowanych problem stanowi interpretacja przepisów w przypadku, gdy na skrzyżowaniu policjant kieruje ruchem ale sygnalizacja świetlna jest włączona.

Czy wolno zatrzymywać się na poboczu?

Kwestia zatrzymywania się na poboczy nie jest jednoznaczna. Kiedy wolno zatrzymać się na poboczu, a kiedy należy zatrzymać się na jezdni?

Czy przepisy drogowe na drodze prywatnej nie obowiązują?

Jakie zasady i przepisy obowiązują na drodze prywatnej. Czy policjant może ukarać kierowcę mandatem za popełnienie na niej jakiegoś wykroczenia? Czy obowiązują tam przepisy dotyczące pierwszeństwa?

Czy można parkować na "awaryjnych"?

Większość kierowców, w przypadku gdy nie może znaleźć miejsca do zaparkowania rozważa pozostawienie auta w miejscu gdzie nie powinno się parkować pojazdu, ale z włączonymi światłami awaryjnymi. Taki postój może słono kosztować.

Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy jezdnia jest na tyle szeroka, że mimo braku linii wydzielającej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, mogą po niej jechać dwa pojazdy obok siebie, a w pewnym momencie się zwęża do szerokości jednego samochodu?

Holowanie ciężkiej przyczepy - technika jazdy i wymogi formalne

Jakie trzeba spełnić wymogi formalne, by móc prowadzić samochód holujący ciężką przyczepę, np. transportując łódź motorową lub konie?

Kiedy pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela?

W jakich przypadkach nasz pojazd zostanie odholowany na zlecenie straży miejskiej lub policji? Za nieopłacenie parkowania w strefie nam to nie grozi. A kiedy?

Czy karta rowerowa będzie obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów?

Robi się coraz głośniej na temat wprowadzenia obowiązku posiadania karty rowerowej dla wszystkich rowerzystów. Pomysł budzi sprzeciw niektórych środowisk, ale zdrowy rozsądek nakazuje go bronić.

Czy można jeździć z hakiem holowniczym?

Czy można jeździć z zamontowanym hakiem holowniczym w przypadku, gdy nie ciągniemy przyczepy? Czy w myśl obowiązujących przepisów trzeba w takiej sytuacji hak zdemontować? A jak to jest w przypadku, gdy wyjeżdżamy za granicę?

Kiedy policjant może dać pouczenie?

Kiedy policjanci ruchu drogowego mogą dać pouczenie kierowcy? Czy zawsze muszą karać zmotoryzowanych mandatami? Zazwyczaj tak się tłumaczą wypisując kosztowny druk. Ale w myśl obowiązujących przepisów funkcjonariusze mogą stosować pouczenia jako środek oddziaływania wychowawczego kiedy uznają to za stosowne.

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek?

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek? Czy w każdy weekend i wszystkie święta? Czy są jakieś wyjątki od reguły?

System nagradzania kierowców za bezpieczną jazdę forDrivers

Nagradzanie kierowców za bezpieczną jazdę jaką zaproponowali twórcy aplikacji forDrivers to nowy sposób na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy ten ciekawy i niesztampowy pomysł na dotarcie do wyobraźni kierowców i ograniczenie liczby zdarzeń drogowych ma rację bytu w naszym kraju? Na czym dokładnie ma on polegać?

Nagrody za przepisową jazdę - nowe fotoradary

Polskie radary tylko karzą kierowców, w Szwecji jest radar, który nagradza przepisowo jeżdżących kierowców. Czy nie warto przenieść ten pomysł na polską ziemię?

Policja zatrzymuje prawa jazdy piratom drogowym

Przez siedem tygodniu obowiązywania nowych przepisów odnośnie karania kierowców, policja zatrzymała już 4 885 praw jazdy osobom, które przekroczyły dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Czy zaostrzone przepisy drogowe poprawiają bezpieczeństwo?

Po zaostrzeniu przepisów drogowych w tym. min. tych dotyczących prędkości, wielu kierowców zdecydowało się jeździć wolniej. Czy jednak wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach?

Droższe mandaty za prędkość i odpowiedzialność właściciela samochodu

Jeszcze droższe mandaty za przekroczenie prędkości oraz administracyjna odpowiedzialność właściciela za wykroczenia - oto nowy projekt zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego w Polsce.

W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych w Polsce powstanie więcej dróg w przekroju 2+1. To rozwiązanie popularne w Skandynawii przyczyni się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmienią się m.in. przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach oraz używania pasów bezpieczeństwa.

W jakim celu zabudowuje się ciężarówki?

Spojlery na kabinach ciągników siodłowych to najbardziej widoczne elementy zabudowy ciężarówek. Jednak właściciele pojazdów często stosują również zabudowę przyczep i mniej widocznych miejsc w konstrukcji tzw. TIR-ów. Czemu ma służyć tego typu zabudowa?

Nowe przepisy odnośnie przewożenia dzieci samochodem

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym zakłada m.in. zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Co jeszcze się zmieni?

Utrata polskiego prawa jazdy w Niemczech - co dalej robić ?

Odebranie prawa jazdy na terenie Niemiec rodzi pewne problemy. Kara ma bowiem charakter bezterminowy i tylko w określonych warunkach można odzyskać uprawnienia do kierowania autem. Co trzeba zrobić?

Wymiana opon letnich na zimowe będzie obowiązkowa?

Branża oponiarska naciska na rząd aby wprowadził obowiązek wymiany opon letnich na zimowe. Choć głównym uzasadnieniem jest chęć poprawy bezpieczeństwa na drogach w okresie zimy, nie trudno doszukać się w tej sprawie aspektu finansowego. Korzyści jakich mogą spodziewać się z tytułu wprowadzenia tego przepisu koncerny oponiarskie czy zakłady wulkanizacyjne są ogromne.

Odblaski nie tylko dla dzieci

Obowiązkowe odblaski dla pieszych, nie tak jak dotychczas - tylko dla dzieci, to efekt wprowadzenia nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek noszenia gadżetów odblaskowych: kamizelek, opasek lub breloków.

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Trójkąt ostrzegawczy - jak go prawidłowo ustawić?

W razie unieruchomienia auta na drodzie koniecznie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jak to zrobić prawidłowo?

Prawa rowerzysty po zmianach

Zmiany w prawach rowerzysty są przedmiotem konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zmiany zakładają wprowadzenie rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów oraz ułatwią ich udział w ruchu drogowym.

Błędy kierowców na przejściach dla pieszych

Wypadki na przejściach dla pieszych są zazwyczaj wynikiem brawury zarówno kierowców, jak i nierozsądnego zachowania pieszych. Okazuje się, że piesi na przejściu czują się bezpiecznie i w efekcie tracą czujność.

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Zielona strzałka – jak się zachować

Zielona strzałka pozwalająca na warunkowy skręt, gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, wywołuje co jakiś czas dyskusję o jej likwidacji. W jaki sposób się zachować, gdy natkniemy się na zieloną strzałkę?

Czas pracy kierowcy floty

Zbyt krótkie przerwy w pracy kierowcy lub ich zupełny brak prędzej czy później odbiją się negatywnie na jego zdrowiu, życiu czy wydajności w firmie. Oprócz tego grożą mu dotkliwe sankcje karne za nieprzestrzeganie czasu pracy.

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

REKLAMA