REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedszkole, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Interes prawny właściciela nieruchomości w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W przypadku uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może dochodzić do konfliktów interesów indywidualnych z interesem publicznym. NSA jednak stoi na stanowisko, iż organ planistyczny dokonując zmiany mpzp musi mieć na uwadze także indywidualny interes właścicieli nieruchomości objętych planem.

Wycinka drzew na własnej posesji bez zezwolenia

Czy do wycięcia drzewa na własnej działce potrzebujemy zezwolenia? W jakich przypadkach konieczne jest zgłoszenie?

Sprawienie pogrzebu przez gminę 2019 r.

Sprawienie pogrzebu to jedno z niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej. Uregulowane jest w art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym.

Praktyczne problemy związane ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od kilku miesięcy. Rady gmin podejmują pierwsze uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a także w przedmiocie lokalnych standardów urbanistycznych. Na tym tle pojawiają się nowe dylematy dotyczące sposobu stosowania przepisów specustawy mieszkaniowej, a sygnalizowane w procesie legislacyjnym wątpliwości - pogłębiają się.

REKLAMA

Kryteria przyjęć do przedszkola 2019/2020

Już niedługo rusza rekrutacja do przedszkoli państwowych na rok szkolny 2019/2020. Do przedszkola może dostać się już dziecko 2,5 letnie. Kto ma szansę na przedszkole państwowe?

Mieszkanie komunalne 2019 – kiedy gmina odmówi najmu lub podwyższy czynsz?

Ważne zmiany, dotyczące mieszkań komunalnych wejdą w życie w kwietniu 2019 r. Gmina uzyska nowe uprawnienia w zakresie badania sytuacji majątkowej najemców. Czy nowe przepisy oznaczają podwyżkę czynszu lub odmowę najmu?

Kryteria przyjęć do oddziału przedszkolnego 2019/2020

Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych już niedługo. Zasady rekrutacji, kryteria przyjęć (z wyjątkiem tzw. kryteriów ustawowych) oraz harmonogram rekrutacji do oddziałów przedszkolnych zależy od samorządu.

Prewspółczynnik VAT w praktyce

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Jak go obliczyć?

REKLAMA

Działania edukacyjno-wychowawcze w szkołach 2019 r.

Publikujemy informację Ministra Edukacji Narodowej dotyczącą działań edukacyjno-wychowawczych w szkołach 2019 r. Priorytetem jest bezpieczeństwo uczniów.

Bezpłatne żłobki w Warszawie od września 2019 r.

Darmowe żłobki w stolicy już we wrześniu 2019 r. Priorytetem Prezydenta Warszawy są również transport i kultura.

Opłata skarbowa 2019

Jakie czynności podlegają opłacie skarbowej w 2019 r.? Ile wynosi opłata skarbowa i jak można ją uiścić?

Zakaz łączenia mandatu radnego z działalnością gospodarczą na mieniu gminy

Czy w świetle przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym dopuszczalne jest, aby radnym była osoba będąca jednocześnie prezesem stowarzyszenia (albo fundacji) i która do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykorzystuje mienie komunalne gminy, w której prezes jest radnym? Prezes/radny z tytułu tej działalności, jak również z zarządzania działalnością fundacji (albo stowarzyszenia) nie otrzymuje wynagrodzenia.

Impreza masowa - jak zorganizować ją zgodnie z prawem?

Czym jest impreza masowa? Czy do organizacji takiej imprezy potrzebne jest zezwolenie? Co w przypadku przeprowadzenia imprezy masowej niezgodnie z prawem?

Czy radny jest funkcjonariuszem publicznym?

W niniejszym artykule poruszamy temat radnego jako funkcjonariusza publicznego. Wyjaśniamy w jakich przypadkach radny korzysta z ochrony.

Centra usług społecznych w gminie - zadania

Centra usług społecznych funkcjonują już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Finlandii. W lipcu 2019 r. centra będą mogły świadczyć usługi dla obywateli gmin w Polsce. Utworzenie centrum w gminie będzie fakultatywne.

FDS - jak podzielić środki

Już niedługo gminy zostaną zasilone środkami na Fundusz Dróg Samorządowych. Kto dostanie środki? Jak uczciwie je podzielić? Kto i w jakiej wysokości otrzyma środki finansowe?

W jaki sposób można obniżyć wynagrodzenie skarbnikowi gminy?

Czy skarbnikowi gminy można zmienić wynagrodzenie na niższe na podstawie porozumienia stron?

Centrum podatkowej pomocy dla samorządów już w styczniu 2020 r.

Centrum podatkowej pomocy dla samorządów ma stanowić część administracji skarbowej. Czy Centrum ułatwi pracę samorządom, czy wręcz odwrotnie?

Ferie zimowe 2019/2020 [AKTUALIZACJA]

W roku 2020 jako pierwsi odpoczywali uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. W 2021 r. ferie odbywają się w jednym terminie dla wszystkich województw. Sprawdź aktualne informacje dotyczące ferii zimowych.

Nagroda w gminnym konkursie - płatnik PIT

Gmina podpisała umowę dotyczącą wykonania usługi polegającej na zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji promocyjnej w formie loterii. Celem loterii jest zwiększenie wpływów do budżetu miasta poprzez zachęcenie osób niezameldowanych na terenie gminy do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Loteria ma także docenić i nagrodzić tych, których podatek już od lat zasila budżet miasta. Loteria przeznaczona jest dla osób fizycznych zamieszkałych na terytorium RP, które w dniu przystąpienia do loterii ukończyły 18 lat oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2019 r. złożą deklarację podatkową PIT za 2018 r. w tutejszym urzędzie skarbowym, wskazując w deklaracji gminę jako miejsce zamieszkania, a także spełniają pozostałe postanowienia i warunki regulaminu. Czy gmina będzie płatnikiem podatku dochodowego z tytułu nagrody głównej, wydanej uczestnikowi loterii promocyjnej?

Udostępnianie wiejskich świetlic na spotkania przedwyborcze

Czy wójt może w zarządzeniu ustalić nieodpłatne udostępnienie świetlic wiejskich na spotkania przedwyborcze dla wszystkich zainteresowanych organizowaniem zebrań przedwyborczych?

Kiedy organ gminy ma prawo zakazać zgromadzenia publicznego?

Konstytucja RP gwarantuje wolność zgromadzeń. Ustawa Prawo o zgromadzeniach uprawnia jednak organ gminy do wydania zakazu zgromadzenia w określonych przypadkach. Kiedy organ gminy ma prawo zakazać zgromadzenia publicznego?

Gmina z planem

Kujawsko-pomorska gmina Koneck na czele z wójtem Ryszardem Borowskim została nagrodzona tytułem Symbol Polskiej Samorządności 2018

Utracony podatek zwracają gminom Wody Polskie

Z opodatkowania daniną od nieruchomości zwolnione są m.in. należące  do Skarbu Państwa grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi,  jezior oraz co do zasady zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne. Z tytułu tego zwolnienia  gminom przysługuje rekompensata. Utracone dochody podatkowe ma samorządom wyrównać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników PGNiG

PGNiG buduje żłobek i przedszkole dla dzieci swoich pracowników. Budynek będzie zlokalizowany na terenie firmy. Pracodawca pomaga młodym pracownikom godzić życie prywatne z zawodowym.

Nieuprawnione wydatki w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

STAN FAKTYCZNY: W uchwale rady gminy w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2018 zaplanowano wydatki w kwocie 2000 zł w dziale 754 „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa”, rozdział 75406 „Straż Graniczna”, § 2300 „Wpłaty jednostek na państwowy fundusz celowy”, na zorganizowanie obchodów związanych ze 100-leciem niepodległości w połączeniu z obchodami  święta Straży Granicznej.

Wybory samorządowe 2018: jak będą przebiegać?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października 2018 r. oraz 4 listopada (II tura). W tych dniach wyborcy zadecydują o tym kto będzie sprawował funkcję radnego gminy, powiaty, województwa, a także kto zajmie prestiżowe stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta w ich gminie/mieście. W większości przypadków wyborcy będą mogli oddać aż cztery głosy.

Wieluń: miasto jutra

Wieluń bierze udział w elitarnym, pilotażowym programie priorytetowym gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), ogłoszonym przez Ministerstwo Środowiska, dostępnym dla tylko pięciu gmin.

Urok Sadlinek

Turystyka, drogi, bezpieczeństwo i prospołeczność – to priorytety działania władz gminy Sadlinki

Płaska: gmina jak wspólnota

Z Wiesławem Gołaszewskim, wójtem gminy Płaska o wyróżnieniu 
w ogólnopolskim programie Symbol Polskiej Samorządności 2018, rozmawia 
Michał Woźniakowski.

Europejski poziom nagrodzony

Gmina Mszczonów po raz kolejny z tytułem Symbolu Polskiej Samorządności 2018

Siedmiomilowe kroki Międzychodu

Upływająca kadencja była pierwszą, w której funkcję burmistrza Międzychodu sprawował Krzysztof Wolny. O tym, co udało się osiągnąć, jak zmieniła się gmina, czy odniosła sukces i jak ambitne ma plany na przyszłość, mówi burmistrz w rozmowie z Anną Knapek.

Gmina bezpieczna

Symbol Polskiej Samorządności 2018 to tytuł, którym nagrodzona została gmina Krasocin, na czele z reprezentującym ją wójtem Ireneuszem Gliścińskim.

Drawno zachwyca

Aktywna działalność branży turystycznej, skrupulatne realizowanie inwestycji, dbałość o dobro mieszkańców – wszystko to czyni Drawno wyjątkową gminą

Czarny Bór rośnie

Niewielka gmina z Dolnego Śląska, uhonorowana Symbolem Polskiej Samorządności 2018, przy kultywowaniu tradycji sportowych planuje kolejne inwestycje.

Odbiór dziecka z przedszkola a RODO

Wychowawca powinien mieć pewność, że osoba odbierająca dziecko jest upoważniona przez jego prawnych opiekunów. Jednak na fali RODO-paniki, która wybuchła na początku roku szkolnego, wiele przedszkoli i szkół staje na głowie, by zdobyć papierową podkładkę na wszystkie dane osobowe, które przetwarzają. Czy słusznie?

Obliczanie wysokości funduszu sołeckiego

Czy liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy według stanu na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy, którą bierzemy do wyliczenia kwoty funduszu sołeckiego na dane sołectwo, powinna obejmować też cudzoziemców?

Specustawa mieszkaniowa - pierwsze rozstrzygnięcie nadzorcze 2018 r.

Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność w części warszawskich lokalnych standardów urbanistycznych.

Bilans terenów musi posiadać zdolność do skontrolowania

Brak szczegółowego określenia w bilansie terenów przeznaczonych pod nową zabudowę metodologii identyfikowania istniejących obszarów zurbanizowanych przesądza o kwalifikowanej wadliwości zmiany studium gminnego. W 2015 r. ustawodawca nałożył na gminy obowiązek dokonywania bilansu terenów przeznaczonych pod nową zabudowę w sytuacji uchwalania nowego lub zmiany aktualnie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Zdjęcie do dowodu osobistego - wymogi na 2019 r.

W marcu 2019 r. w portfelach Polaków zaczną pojawiać się e-dowody. Z tej okazji pojawią się również ułatwienia dla rodziców dotyczące odbioru dokumentu i wymogów w zakresie zdjęcia dziecka. Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego w 2019 r.?    

Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych

Gminy otrzymają dodatkowe środki na usługi opiekuńcze. Szykują się zmiany w Programie "Opieka 75+". Program będzie skierowany nie tylko do osób samotnych.

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.

Roczne przygotowanie przedszkolne musi odbyć dziecko 6 letnie. Kwestia rocznego przygotowania przedszkolnego uregulowana została w ustawie Prawo oświatowe. Ustawa ma się zmienić po raz kolejny 1 września 2019 r. Czy zmiany dotyczą również rocznego przygotowania przedszkolnego? Jakie obowiązki mają rodzice? Czy obowiązek można odroczyć?

Zakup biletów ulgowych przez związki powiatowo-gminne

Związki jednostek samorządu terytorialnego mogą być organizatorami transportu publicznego. Czy mogą kupować bilety ulgowe? Przedstawiamy interpretację Ministerstwa Infrastruktury.

Odliczenie VAT w przypadku inwestycji wodno-kanalizacyjnych

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przypadku projektów wodno-kanalizacyjnych realizowanych przez gminę można odliczyć VAT inaczej niż prewspółczynnikiem. Podkreślając, że specyfika tego rodzaju działalności przejawia się w odwrotnej proporcji czynności opodatkowanych w stosunku do niepodlegających VAT.

Wychowanie przedszkolne 2019 - wiek dziecka

Co do zasady wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Można się jednak starać o przyjęcie do przedszkola młodszego dziecka. Kiedy młodsze dziecko może iść do przedszkola? Czy rok 2019 przyniesie zmiany w edukacji przedszkolnej?

Kąpieliska a Prawo wodne 2019 r.

Kolejny sezon kąpielowy niestety dobiega końca. Dla organizatorów kąpielisk, jak też dla gmin, koniec sezonu oznacza, że powoli trzeba już myśleć o przyszłym roku.

Program „Opieka 75 plus” w 2019 r. także dla seniorów w rodzinach

Od 2019 r. program „Opieka 75 plus” skierowany będzie także dla seniorów w rodzinach. Program adresowany do małych gmin, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2019 r.?

Oprócz obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, gmina musi zadbać, by spełniał on wymogi określone w ustawie o ochronie praw lokatorów. W 2019 r. nie zmienią się wymogi jakie należy spełnić, by otrzymać lokal socjalny oraz wymogi techniczne, jakie ten lokal musi spełniać.

Odwrotne obciążenie w gminie

Gmina realizuje projekt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych współfinansowany ze środków unijnych. Mieszkaniec ponosi częściową odpłatność za instalację. Zgodnie z umową zawartą między gminą a mieszkańcem, zestaw kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych przejdzie na własność mieszkańca po zakończeniu prac instalacyjnych sprzętu i urządzeń wchodzących w skład zestawów, zaplanowanych na okres 5 lat od dnia przekazania ostatniej transzy płatności na konto gminy. Gmina jest zatem w tym przypadku inwestorem, który wyłoni w drodze przetargu wykonawcę, który wykona na jej rzecz dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Na tym tle pojawiła się wątpliwość, czy w tym przypadku mamy do czynienia z relacją: podwykonawca-wykonawca (gmina)-inwestor (mieszkaniec) i należy rozliczyć transakcję na gruncie VAT w procedurze odwrotnego obciążenia?

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu została uregulowana w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wprowadzonej w tym roku. Czym jest strefa czystego transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do takiego obszaru?

REKLAMA