REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji

Przepisy regulujące możliwość koncentracji przedsiębiorców obejmują przede wszystkim obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji oraz współdziałania z Urzędem w tego typu sprawach. Tak jak każdy obowiązek – i ten podlega określonym sankcjom, które mogą być nakładane w drodze decyzji Prezesa UOKiK.

Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji – cz. 2

W poprzedniej części omówione zostały kwestie różnicy między obrotem światowym, a krajowym, sposobu liczenia obrotu grupy kapitałowej, a także zostało wyjaśnione pojęcie roku obrotowego. Poniżej kolejne wskazówki.

Jak liczyć obroty na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji – cz. 1

Ze względu na to, że spod obowiązku zgłoszenia zamiaru koncentracji zwolnione są podmioty, które nie osiągają określonych zysków na terytorium Polski, niezwykle ważna jest wiedza w jaki sposób liczyć obrót i czy wszystkie przychody podlegają zaliczeniu?

Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów – przykłady

Konsumenci są grupą szczególnie chronioną w polskim porządku prawnym. Są uważani za stronę słabszą i niezorientowaną w praktykach handlowych. Właśnie z tego względu naruszanie zbiorowych interesów konsumentów znalazło się w katalogu najbardziej nieuczciwych zachowań konkurentów.

REKLAMA

Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę?

Jesteś przedsiębiorcą i wydaje Ci się, że znasz swoje prawa? Sprawdź jakie obowiązki na Tobie ciążą i jakie nakładane są na Ciebie ograniczenia.

Kogo dotyczy obowiązek założenia rachunku bankowego?

Zakładasz działalność gospodarczą? Sprawdź czy spoczywa na Tobie wymóg utworzenia rachunku bankowego. Jakie konto wybrać i po co się je zakłada? Przeczytaj.

Jak oceniać czynności kompleksowe w podatku VAT

Co do zasady każda czynność musi być uznawana za odrębną i niezależną, jednakże świadczenie obejmujące jedną czynność z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone, by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT.

Czego nie wolno robić, chroniąc swoją firmę przed konkurencją

Dobra znajomość sił konkurencji oraz świadomość uzyskanej pozycji rynkowej i przewag konkurencyjnych powinny wystarczyć do tego, by doprowadzić pojedynczego przedsiębiorcę do skutecznego utrzymania się na rynku na przekór działań konkurencji. Czasem jednak przedsiębiorca czuje pokusę pójścia na skróty – oto czego robić nie wolno i co jest surowo karane w przypadku wykrycia przez organy nadzorujące gospodarkę.

REKLAMA

Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą?

Obowiązki związane z rejestracją płatników i ubezpieczonych oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

Jakie ograniczenia dla przedsiębiorców wprowadzają przepisy prawa?

Polskie prawo zapewnia podmiotom gospodarczym wolność działalności gospodarczej. Jest to prawo uregulowane w Konstytucji oraz doprecyzowane ustawami. Wolność ta nie ma jednak charakteru nieograniczonego. Istnieją różnego rodzaju reglamentacje swobody prowadzenia działalności, których celem jest jak najlepsza organizacja działalności gospodarczej w Polsce.

Ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Odroczenie terminu płatności składek może dotyczyć jedynie należności finansowanych przez płatnika składek. Ulgą tą nie mogą być objęte należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Kryteria kontroli koncentracji przedsiębiorców

Po zgłoszeniu zamiaru koncentracji przez przedsiębiorcę, Prezes Urzędu Konkurencji i Konsumenta musi wydać decyzję dotyczącą planowanego połączenia. Według jakich kryteriów jest dokonywana ocena i jak wynik oceny wpływa na decyzje?

Na czym polega kontrola koncentracji

Najważniejszym celem koncentracji przedsiębiorców jest zapobieganie połączeniom, które mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na konkurencję na danym rynku. Kto musi zgłosić zamiar koncentracji, a kto jest z niego zwolniony?

Czym są koncentracje przedsiębiorców i dlaczego są kontrolowane

Prawo konkurencji oprócz przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję obejmuje także przeciwdziałanie antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków. Na czym to polega?

Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej

Wyłączenie porozumień kooperacji ubezpieczeniowej spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję należy do tzw. porozumień sektorowych. Co obejmuje wyłączenie i jaki jest powód jego istnienia?

Na czym polega ecodriving w mieście

Jazda ekonomiczna i ekologiczna w mieście to trudne zadanie. Co chwilę napotykamy na korek, sygnalizację świetlną i inne, zmuszające nas do zatrzymania sytuacje. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze, a przez spalanie mniejszej ilości paliwa - jeździć bardziej ekologicznie.

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Porozumienia z innymi przedsiębiorcami – sprawdź czy dane działanie nie jest zabronione!

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie co do zasady posiadają swobodę organizowania działalności gospodarczej. Oznacza to, że samodzielnie decydują o jej kształcie, czy zasięgu. Wolność działalności gospodarczej nie ma jednak charakteru nieograniczonego, a jej granice wyznacza prawo, zasady współżycia społecznego, ustalone zwyczaje, a także interesy innych przedsiębiorców i klientów.

Informacje o przedsiębiorcy – sprawdź kiedy mogą one stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z przestrzeganiem, nałożonych przepisami prawa, reguł. Pomimo bowiem swobody działalności gospodarczej, nie wszystkie działania przedsiębiorców są dozwolone. Jednym z niedozwolonych działań są czyny nieuczciwej konkurencji, w więc takie które mogą prowadzić do szkody innego przedsiębiorcy lub klienta.

Zmiany w egzekucji administracyjnej

Rada Ministrów zajmie się projektem zmiany w egzekucji administracyjnej. Nowelizacja ma skrócić procedurę dochodzenia wierzytelności pieniężnych zabezpieczonych zastawem skarbowym albo hipoteką przymusową.

Jak chronić konsumentów?

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie zobowiązani są przestrzegać przepisów prawa, a także innych zasad i zwyczajów. Niedozwolone są działania, które mogą powodować szkodę u innych przedsiębiorców. Oprócz tego jednak prawo bierze również pod ochronę konsumentów.

W jaki sposób przedsiębiorca może skorzystać z poręczenia?

Poręczenie to rodzaj zabezpieczenia osobowego, gdyż jedna osoba poręcza za istniejący dług drugiej osoby. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne w przypadku chwilowych kłopotów finansowych przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca naruszający interesy konsumenta, czyli czym są nieuczciwe praktyki rynkowe

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, nie mogą jej prowadzić w sposób całkowicie dowolny, polegają bowiem określonym zasadom i wymogom stawianym im przez prawo, ustalone zwyczaje oraz zasady współżycia społecznego.

Jak rozwijać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami na Mazowszu?

Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego. Tym razem unijna pomoc jest skierowana na projekty wspierające rozwój powiązań kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorcami a sferą badawczo-rozwojową. Do rozdysponowania podczas obecnego naboru jest kwota ponad 5 mln euro.

Łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą

Resort gospodarki szykuje zmiany w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Bardziej przystępne mają być przepisy dotyczące zawieszenia działalności.

Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie posiadają w zasadzie swobodę w zakresie swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym regułom i zasadom. Przepisy wskazują jakiego typu działania są niepożądane lub nawet niedozwolone.

Czy pracownicy ZUS wprowadzali w błąd - pozew zbiorowy

Przedsiębiorcy, którzy zawieszali działalność gospodarczą i nie płacili składek ubezpieczeniowych, szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS. Pozew miałby dotyczyć możliwego wprowadzenia w błąd przez pracowników ZUS.

Czym jest umowa agencyjna?

Umowa agencyjna to mówić najprościej zobowiązanie się jednej ze stron do zawierania umów z klientami na rzecz drugiej strony, za wynagrodzeniem. Jest ona dość często wykorzystywana w obrocie prawnym.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Kontrola u pracodawcy

Przedsiębiorcy mogą spodziewać się m.in. kontroli podatkowej, ubezpieczeniowej, sanitarnej. Aby ustrzec się szkody wynikającej z przeprowadzania czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, należy skorzystać ze sprzeciwu albo dochodzić odszkodowania.

Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien spełniać warunki jakie nakłada na niego prawo. W związku z tym może podlegać kontrolom, w celu weryfikacji zgodności prowadzenia owej działalności z przepisami prawa.

Wykorzystanie informacji o przedsiębiorstwie

Prawo handlowe precyzuje pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji, czyli takiego działania, które może narazić na szkodę kontrahentów przedsiębiorcy. W związku z tym przedsiębiorcy obowiązani są dołożyć należytej staranności.

Wyłączenia grupowe – porozumienia transferu technologii

Koszty wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych są zwykle bardzo wysokie. Aby je rozłożyć na mniejsze części, przedsiębiorcy często zawierają ze sobą różnorakie porozumienia. UOKiK w tym względzie wykazał się zrozumieniem i tzw. porozumienia transferu technologii zostały objęte zwolnieniem grupowym.

Jakie kompetencje ma Prezes UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów. Jest to urząd stworzony głównie z myślą o konsumentach i mniejszych przedsiębiorcach.

Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

W ubiegłym roku Urząd wszczął 348 postępowań wyjaśniających, 27 antymonopolowych, 29 postępowań w sprawach naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, prowadził 144 sprawy z zakresu koncentracji, przeprowadził 48 badań rynku – jednym słowem – wydał co najmniej kilkaset decyzji.

Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumentów

Misją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta jest „podnoszenie dobrobytu konsumentów poprzez ochronę i tworzenie warunków dla funkcjonowania konkurencji”, a w jego głównych założeniach znajduje się dbanie o słabszych uczestników gospodarki, czyli małych przedsiębiorców i ich klientów.

Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych

Monopol sieciowy ściśle wiąże się z dostępem do tzw. essentials falicities – urządzeń, miejsc i praw, które są kluczowe do wykonywania określonej działalności. Jakie konsekwencje wiążą się z wykorzystywaniem monopolu sieciowego?

Nadużywanie pozycji dominującej - przykłady

O nadużywaniu pozycji dominującej orzeka zawsze Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analiza tego typu decyzji pozwala na praktyczną weryfikację suchych regulacji ustawowych. Poniżej kilka najciekawszych i najpopularniejszych orzeczeń.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jedna z form prawnych prowadzenia działalności jest spółka komandytowo-akcyjna. Zastanawiasz się nad jej założeniem? Poznaj jej wady i zalety.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną i jest spółką kapitałową. Regulacje prawne dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych. Czy warto ja założyć z punktu widzenia przyszłego przedsiębiorcy?

Czym jest pozycja dominująca

Często wspomina się o przedsiębiorcach, którzy mając duży udział w rynku utrudniają dostęp do niego mniejszym konkurentom lub stwarzają warunki, które uniemożliwiają istnienie zdrowej konkurencji. Prawo zna instytucję pozycji dominującej i ją reguluje.

Na czym polega nadużywanie pozycji dominującej

Oczywiste jest to, że każdy przedsiębiorca dąży do maksymalizacji swoich zysków i udziałów w rynku. Wobec tego samo posiadanie pozycji dominującej nie jest zabronione; dopiero nadużywanie takiej pozycji jest bezwzględnie zakazane i sankcjonowane.

Rodzaje decyzji w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów może zakończyć się: decyzją merytoryczną, umorzeniem postępowania lub ugodą.

Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone?

Kontrola wzorców umownych pod względem legalności może przybrać dwie formy – konkretną i abstrakcyjną. Konkretna odbywa się na linii przedsiębiorca – konsument, zaś abstrakcyjna sprowadza się przede wszystkim do działań prewencyjnych.

Jak zmienić postanowienia umowne?

Jestem przedsiębiorcą i mam podpisane umowy z kilkudziesięcioma klientami. Jestem zmuszony do zmiany regulaminu świadczenia usług i nie wiem w jaki sposób ich o tym poinformować. Czy muszę dać im czas do zaakceptowania tych zmian? Jak długi i co się dzieje, jeśli nie dadzą mi żadnej odpowiedzi?

Czym jest umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa?

Wielu przedsiębiorców stara się dotrzeć do konsumentów poza standardowymi miejscami kojarzącymi się z handlem czy usługami. Liczą, że na ulicy, w domu czy na specjalnie zorganizowanej wycieczce ludzie są bardziej podatni na oddziaływania marketingowe. Z tego samego jednak względu prawo szczególnie chroni konsumenta w przypadku umów zawieranych z nim poza lokalem przedsiębiorstwa.

Umowa zlecenie - podstawowe informacje

W umowie zlecenia strony (przedsiębiorca i konsument) określają nie tyle rezultat, co zakres czynności, jakie zostaną wykonane. Przykładami takich usług są opieka nad starszą osobą, pielęgnacja trawników, udzielanie korepetycji, porady psychologiczne lub prawne itp.

Jakie wydatki są kwalifikowalne w konkursie dla najmniejszych firm w województwie łódzkim?

Temat kwalifikowalności wydatków w projektach unijnych bywa często problematyczny, zwłaszcza w przypadku wnioskodawców ubiegających się o przyznanie unijnej dotacji po raz pierwszy. Obowiązek sprostania wymogom unijnym stawianym w tym zakresie spoczywa zawsze na wnioskodawcy. Pomocą mogą się tu okazać szczegółowe wytyczne regulujące kwestie kwalifikowalności wydatków w odniesieniu do poszczególnych typów projektów.

REKLAMA